ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

2020-2023

 

 

2020 рік

 

2020 рік видався особливим для України і всього світу через пандемію COVID-19. Ще ніколи бібліотеки не зачиняли своїх дверей перед читачами – така ситуація виникла вперше. І, звичайно, трудові колективи бібліотечних установ не були готові до такого сценарію розвитку подій. В умовах локдауну, кожна установа культури одержала новий досвід з організації роботи у дистанційному режимі, одночасно забезпечуючи і організацію віддаленого обслуговування користувачів.

Діяльність НІБУ відбувалась в умовах карантинних обмежень світової пандемії COVID-19. Розроблений дирекцією «План дій Національної історичної бібліотеки України на період карантину» дозволив оперативно переформатувати роботу всіх відділів НІБУ і перевести в дистанційний режим обслуговування запитів і звернень користувачів та створити умови для безперебійної та ефективної роботи колективу з чітким дотриманням та виконанням вимог і рекомендацій Міністерства охорони здоров’я та Кабінету Міністрів України.

Фахівці Бібліотеки отримали новий досвід та засвоїли навички дистанційної роботи щодо виконання Державної програми з поповнення бібліотечних фондів у 2020 році. Використовуючи інтернет-ресурси та онлайн-платформу Українського інституту книги (УІК), здійсненювався рейтинговий відбір та формувалися замовлення книжкової продукції для фонду НІБУ.

Станом на 01.01.2021 року загальний фонд Бібліотеки налічував 718 037 примірників видань.

У 2020 році діяльність колективу НІБУ спрямовано, насамперед, на створення умов безперешкодного, рівноправного і комфортного доступу користувачів до інформації. Формування Електронного каталогу, власних електронних ресурсів та баз даних, постійна підтримка в актуальному стані довідково-бібліографічного апарату, забезпечення зручних способів їхнього використання залишалися головними пріоритетами Бібліотеки.

Колективу НІБУ вдалося швидко зорієнтуватися щодо нових викликів та умов роботи, спричинених введенням карантинних обмежень і розробити власну стратегію діяльності. Дирекція спільно з фахівцями Книгозбірні склали стратегічний план з формування ЕК в дистанційному режимі. Ключовим став проєкт «Працюй вдома – формуй Електронний каталог», який ініціювали спеціалісти відділу наукового опрацювання фонду та організації каталогів на чолі з Світланою Йосипівною Забаровою та під керівництвом заступника генерального директора Тетяною Іонасівною Спанчак. Проєктом передбачалася дистанційна робота спеціалістів з використанням Імідж-каталогу «Генеральний алфавітний каталог» - оцифрованого ресурсу, розміщеного на сайті Бібліотеки. В стислі терміни розроблено технічні рекомендації щодо коректного встановлення демоверсії автоматизованої бібліотечно-інформаційної програми на домашніх персональних комп’ютерах учасників проєкту. Створено методичні технологічні інструкції бібліографічного опису з карток Імідж-каталогу «ГАК». Розраховано норми часу на основні технологічні процеси, що в подальшому сприяло підготовці звітності про результати та ефективність дистанційної роботи.

Робоча група – 33 фахівця з різних структурних підрозділів Бібліотеки, дистанційно успішно долучилися до виконання завдань проєкту.

З 2 січня по 31 березня 2020 року запущено пілотний проєкт з метою дослідження можливості подальшої консервації читацьких карткових каталогів і картотек, а також можливості змінити шлях читацької вимоги. В результаті реалізації проєкту з 4 кварталу 2020 року припинено поповнення карткових каталогів і картотек. Вся інформація про документний фонд Книгозбірні доступна на сайті НІБУ 24/7, де є можливість здійснити попереднє автоматизоване замовлення документів.

 

Криза, спричинена пандемією COVID-19, негативно позначилася на роботі з користувачами Бібліотеки та підштовхнула фахівців Книгозбірні до пошуку нових форм і методів роботи, нових можливостей комунікації з користувачами та привернення уваги до присутності НІБУ в Інтернет-просторі. Під час карантину найбільше уваги було надано саме віртуальним користувачам з метою якісного задоволення їхніх інформаційних потреб і запитів.

У карантинному 2020 році завдяки функціонуванню послуги попереднього електронного замовлення документів з сайту НІБУ через Електронний каталог, фахівці Бібліотеки змогли регулювати та прогнозувати заповненість читальних залів з метою дотримання карантинних вимог.

В умовах дії карантинних обмежень відбувалося індивідуальне обслуговування користувачів, яким електронною поштою надсилалися анотовані списки нових надходжень, тематичні бібліографічні огляди з урахуванням їхніх інтересів та запитів. Комунікація з користувачами велася в режимі «Запит-відповідь» за допомогою телефонного зв’язку, листування через електронну пошту, месенджери, соціальні мережі. На сайті, в соціальних мережах, YouTube -каналі НІБУ демонструвалися віртуальні виставки і буктрейлери.

 

В умовах дії карантинних обмежень фахівці Бібліотеки у дистанційному режимі на сайті НІБУ створили нові сервіси:

Переяслав

Вишгород

Коростень

Овруч

Васильків

Белз

Ніжин

Ромни

Броди

Луцьк

 

Карантинні обмеження 2020 року змінили формат соціокультурної діяльності Бібліотеки. Працівники Бібліотеки почали активно використовувати онлайн платформи (ZOOM, Google Meet) для проведення заходів з метою тематичного розкриття документних джерел та взаємодії Бібліотеки з користувачами.

Під час послаблення карантину соціокультурні заходи проводилися в читальних залах Бібліотеки. У Клубі історичної книги та у вітальні «Зустріч» презентувалися наукові доробки вчених-істориків, письменників та краєзнавців, зокрема, висвітлено теми:

Співробітники Бібліотеки для забезпечення якості проведення соціокультурних заходів і розширення сфери комунікацій постійно підвищували свою кваліфікацію: брали участь у VIIІ Всеукраїнській онлайн школі бібліотечного журналіста «Мультиплатформна бібліотечна журналістика. Іnstagram: базові навички», вчилися на онлайн курсах: «Ефективні презентації», «Курс з креативності», «Новий український правопис» (з 23 листопада по 4 грудня 2020 р.), «Культурні та креативні індустрії для бібліотекарів» (листопад 2020 р.).

2020-й – особливий рік, що відзначився новими умовами роботи Бібліотеки за обставин пандемії COVID-19. Тож і науково-дослідна, науково-методична та видавнича діяльність здійснювалися значною мірою в онлайн просторі. На допомогу науковим дослідженням в галузі історичної науки та краєзнавства продовжувалось створення наукової бібліографії:

 

Під час карантину у віддаленому режимі фахівці науково-методичного відділу продовжували науково-дослідну роботу. В межах довгострокового моніторингу «Краєзнавча робота бібліотек України», проведено наукове дослідження «Біобібліографічні ресурси регіональних бібліотек у системі інформаційного забезпечення біографічних досліджень видатних діячів краю: сучасний стан, тенденції». На основі результатів дослідження підготовлено 31-й випуск інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України»

 

З метою вдосконалення методичного супроводу історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності відбувалося адміністрування онлайн ресурсів :

 

В умовах дії карантинних обмежень, переходу в режим дистанційної роботи, фахівці Бібліотеки мали змогу більше уваги приділити саме книгознавчим дослідженням фонду:

 

 

У липні-серпні 2020 року НІБУ подала на конкурс до Українського культурного фонду (УКФ) «Культура в часи кризи: інституційна підтримка. Лот: 6. Культурна спадщина» грантову заявку, яка була погоджена експертами УКФ і одержала підтримку та фінансування. Під керівництвом Генерального директора НІБУ А. В. Скорохватової проєкт підготувала та здійснила супровід його успішної реалізацій Т. І. Спанчак – заступник Генерального директора з питань впровадження нових інформаційних технологій НІБУ.

 

В межах виконання грантової угоди № 3INST61-00668:

«Архів друкованих видань Всеукраїнської Академії наук, 1919-1931 рр.»

 

 

 

2021 рік

 

Діяльність Національної історичної бібліотеки України у 2021 році визначалася державними документами, такими як: Указ Президента України «Про відзначення 30-ї річниці Незалежності України», «План заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року», «План заходів з реалізації першого етапу Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова — успішна держава».

Для комплектування видань історичної тематики використовувалися інформаційні ресурси спеціалізованих вебсайтів онлайнових універсальних і спеціалізованих книжкових магазинів з анотованими каталогами видань, а також сайтів видавництв і передплатних агентств. НІБУ співпрацювала з постійними партнерами й збагатила свій фонд шляхом книгообміну.

Забезпечення умов вільного і безперешкодного, рівноправного і комфортного доступу до інформації 24/7 для всіх груп користувачів є основним завданням колективу НІБУ. Формування Електронного каталогу, розширення номенклатури баз даних та власних електронних ресурсів, постійна підтримка в актуальному стані довідково-бібліографічного апарату з забезпеченням зручних способів їхнього використання – залишалися пріоритетами в роботі Бібліотеки. ЕК і БД є основними інструментами відкритого мережевого доступу до інформаційних ресурсів Бібліотеки.

У 2021 році завершено створення робочих таблиць УДК для забезпечення внутрішніх потреб НІБУ з врахуванням специфіки комплектування і формування єдиного фонду Бібліотеки, його особливостей розкриття змісту видань. Паралельно зі створенням робочих таблиць УДК повністю реорганізовано і переведено на УДК відповідні розділи Читацького систематичного каталогу (ЧСК), який раніше будувався за таблицями ББК для наукових бібліотек.

 

За рік фахівці НІБУ організували 238 соціокультурних заходів. Наприклад, презентовано унікальні ілюстровані енциклопедичні видання: «Хранитель Скіфії», «Золотий епос скіфів» та «Спадщина царя Аріанта» автора М. В. Гладкого.

 

Відбувалися тематичні засідання у Вітальні «Зустріч»:

 

 

У 2021 році, що був ознаменований відзначенням 30-річчя Незалежності нашої держави, науково-дослідна, науково-методична та видавнича діяльність НІБУ спрямовувалися на підготовку тематичних бібліографічних посібників і проведення заходів до цієї дати.

У співпраці з Інститутом історії України НАНУ Бібліотекою підготовлено та надруковано тематичний бібліографічний покажчик «30 років незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія». Видання реалізоване за сприяння Українського інституту книги.

 

До відзначення 30-річчя Незалежності України працівники науково-методичного відділу здійснили наукову розвідку на основі інформації з краєзнавчого електронного ресурсу «Історія міст і сіл України» та виявлених у фонді НІБУ, а також і на зовніщніх ресурсах картографічних видань. Вони підготували презентації: «Українська держава. Історія творення. Адміністративний устрій на українських землях» у 2 частинах:

 

Ювілейній даті присвячувалося аналітичне книгознавче дослідження, яке підготували фахівці науково-дослідного відділу стародруків, рідкісних та цінних видань за темою «Провісники відродження української державності: до 30-річчя Незалежності України» ( в 3-х частинах):

  1. Видання з автографами видатних діячів української науки і культури;
  2. Прижиттєві видання класиків української літератури;
  3. Видання, що вийшли друком за межами радянської України у 1920-ті-1930-ті рр.

 

4 листопада 2021 року в межах Шостих краєзнавчих читань пам’яті Петра Тронька проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Діяльність бібліотек у забезпеченні вивчення і популяризації історико-культурної спадщини регіонів: історія, сьогодення, перспективи». У зв’язку із запровадженням у цей час у м. Києві та більшості регіонів України «червоної зони» епідемічної небезпеки, конференція відбулася дистанційно: програма конференції та тексти повідомлень були представлені на сайті Бібліотеки, комунікація відбувалася у соціальних мережах, головним майданчиком стала сторінка НІБУ у Facebook. Під час конференції в онлайн форматі обговорювалися доповіді та повідомлення, відбувалося професійне спілкування фахівців. Електронна версія збірника матеріалів конференції доступна на сайті НІБУ у фаховій сторінці «Бібліотекарю-краєзнавцю».

 

 

З метою реалізації щорічного моніторингу «Краєзнавча робота в бібліотеках України» проведено наукове дослідження «Краєзнавчі ресурси бібліотек України як підґрунтя для розвитку місцевого туризму», яким передбачалося вивчення сучасного стану краєзнавчих ресурсів туристичної тематики у провідних регіональних бібліотеках України та підготовка рекомендацій з оптимізації роботи бібліотек в контексті інноваційного досвіду у цьому напрямі. За результатами дослідження підготовлено 32-й випуск інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України», котрий оприлюднено на сайті НІБУ для загального користування.

 

Також, підготовлено покажчик «Краєзнавчі бібліографічні ресурси бібліотек України. 2016-2020 рр.», який місить інформацію про краєзнавчі бібліографічні, методично-бібліографічні та вебліографічні посібники, підготовлені бібліотеками України в 2016-2020 роках.

 

 

 

 

 

Для методичного забезпечення інтегрованих електронних краєзнавчих ресурсів підготовлено:

 

 

Фахівці науково-бібліографічного відділу продовжували створення наукової бібліографії, зокрема, побачив світ 52-й випуск бібліографічного покажчика «Історія України. 2020». Особливість цього випуску покажчика полягає в тому, що він має додаток «Епідемії в Україні: сторінки історії» у форматі окремого бібліографічного списку.

 

 

 

2022 рік

 

Широкомаштабна збройна агресія Росії проти України, що відбулася 24 лютого 2022 року, внесла корективи в діяльність НІБУ. Уся країна почала жити в умовах воєнного стану, згідно з Указом президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Плани роботи Біблотеки було скореговано відповідно до обставин, розроблено новий порядок дій, визначено такі напрями діяльності, які могли бути висвітлені на сайті НІБУ та в соціальних мережах, адже саме глобальна мережа стала основним майданчиком спілкування та джерелом інформації.

В умовах воєнного стану продовжувалося формування документних джерел інформації. За рік фонд Бібліотеки поповнився 3485 примірниками документів з історії України, історії світової політики, історичного краєзнавства, історіографії та сучасного стану історичної науки, етнографії, археографії, архівознавства, історії економічних теорій, права, освіти, історії цивілізації, культури, історії окремих країн і епох, з питань національних та етнічних меншин. Джерела надходжень документів залишилися незмінними, зокрема: обов’язковий примірник вітчизняних документів історичної та історико-краєзнавчої тематики; дарунки від різних установ, приватних осіб та авторів; документообмін з обмінних фондів бібліотек системи Міністерства культури України та бібліотек різного підпорядкування.

В умовах воєнного стану продовжувався пошук ефективних форм інформування користувачів про  ресурси НІБУ. Формування Електронного каталогу, розширення номенклатури баз даних та власних електронних ресурсів, постійна підтримка в актуальному стані довідково-бібліографічного апарату та забезпечення зручних способів їхнього використання – залишалися головними пріоритетами в діяльності Бібліотеки. Оцифрування та створення загальнодоступних цифрових копій стало окремим стратегічним напрямом бібліотечної діяльності.

Для забезпечення уніфікованого введення інформації в ЕК продовжено формування авторитетних файлів – «Колективних авторів»; «Індивідуальних авторів-істориків, краєзнавців»; «Предметних рубрик УДК»; «Географічних назв». Загалом, станом на 01.01.2023 року ЕК НІБУ містить інформацію про 83 % від загальної кількості фонду Книгозбірні.

На виконання рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією Російської федерації проти України наказом генерального директора НІБУ було створено робочу групу, яка напрацювала алгоритм та шляхи проведення комплексу робіт. Звірено списки книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Перевірено списки видавничої продукції держави-агресора, на ввезення якої було надано відмови у видачі дозволів на підставі негативних висновків експертної ради Держкомтелерадіо у зв’язку з невідповідністю видань Критеріям оцінки видавничої продукції. Після перегляду і звіряння списків з Електронним каталогом, Імідж-каталогами та Генеральним алфавітним каталогом, було виявлено і виокремлено з фонду 28 назв документів і 19 примірників дублетів до цих назв. З цієї причини вилучено 296 примірників документів.

Важливою складовою фонду НІБУ є унікальне зібрання документів іноземними мовами, що налічує 41186 примірників станом на 01.01. 2023 року. На виконання «Перспективного плану перевірки фондів структурних підрозділів Національної історичної бібліотеки України на 2022–2024 рр.» проведено перевірку на наявність у фонді Відділу документів іноземними мовами видань французькою та латинською мовами у кількості – 4000 примірників. Створено електронний каталог документів французькою мовою – 11377 описів, латиною – 2086 описів.

У 2022 році особлива увага приділялася науково-дослідній роботі з вивчення документів іноземними мовами та провенієнцій, що в майбутньому слугуватимуть джерельною базою для користувачів Бібліотеки, які проводять наукові дослідження з книгознавства, бібліотекознавства, краєзнавства, мовознавства, історії, літературознавства, релігієзнавства. Фахівці НІБУ започаткували створення БД «Бібліотека автографів відділу документів іноземними мовами», яка вже налічує понад 96 примірників з власноручними авторськими рукописними написами відомих діячів світової науки та культури.

У жовтні 2022 р. для Українського інституту книги за дорученням Міністерства культури та інформаційної політики України фахівцями НІБУ підготовлено список бажаних для перекладу та видання німецькомовних та французькомовних творів. Книги відібрані на основі моніторингу іноземних сайтів з рекомендацій літературних критиків, думок читачів і показників продажу бестселерів літератури.

У 2022 році з метою збереження цінних і рідкісних видань з фонду Бібліотеки, які підлягають евакуації в умовах дії воєнного стану, було створено тимчасову робочу групу фахівців НІБУ, яка організувала відбір і пакування документів. Складено реєстраційний опис запакованих видань (загальний опис та по вмісту кожної коробки), організовано збереження запакованих видань у безпечному місці. Фахівцями Науково-дослідного відділу стародруків, цінних та рідкісних видань відібрано 480 документів (43 коробки), фахівці відділу документів іноземними мовами відібрали 200 примірників видань (20 коробок). Загалом упаковано: 680 примірників книг у 63 коробках.

В умовах воєнного стану НІБУ продовжувала обслуговувати користувачів та проводити соціокультурні заходи. Постійна загроза ракетних обстрілів та нестабільна ситуація в галузі енергетики ускладнили діяльність Книгозбірні, тому співробітники запровадили нові форми з організації обслуговування користувачів та у проведенні соціокультурних заходів.

У 2022 році для широкого загалу користувачів НІБУ підготовлено і презентовано книжкові виставки та організовано соціокультурні заходи до визначних подій 2022 року, серед яких:

Фахівці Бібліотеки організували низку виставок, присвячених історичним доленосним подіям нашої Держави, а саме:

Бажаючи зробити свій внесок у Перемогу, працівники Книгозбірні долучилися до культурного інформаційного фронту. Тому започатковано проєкти:

 

 

 

 

Започатковано бібліографічну сторінку «Історія України» на вебсервісі Notion з метою популяризації наукових джерел з історії України у формі структурованого ресурсу з відкритим доступом до поточних/ретроспективних бібліографічних списків та покажчиків, які укладено фахівцями НІБУ. Бібліографічні списки у реальному часі поповнюються актуальними джерелами на важливі теми з історії України. Більшість позицій містять вебпосилання на повнотекстовий матеріал або прикріплений PDF-файл. Доступ до Ресурсу можливий 24/7, оскільки зберігається за допомогою хмарних технологій.

 

Крім нових проєктів продовжувалась робота над проєктами, започаткованими в попередні роки:

 

Науково-бібліографічна діяльність НІБУ тісно пов’язана з історичною наукою та відбувається у співпраці з Інститутом історії України НАНУ. За рекомендаціями науковців започатковуються нові тематичні електронні ресурси, укладаються бібліографічні покажчики та бібліографічні списки. Так, у 2022 році за період роботи у дистанційному режимі було підготовлено 17 бібліографічних списків і добірок з актуальної тематики, серед яких: «Хроніка збройної агресії російської федерації проти України», «Історичний контекст російсько-української війни». «Буде армія – буде державність!», «Ми – не мученики. Ми – борці! Місту-герою Маріуполю, його мешканцям і захисникам присвячується», «Свою країну я не віддам нікому! До Дня захисників і захисниць України», «Сторінки історії кримськотатарського народу: депортація – повернення – боротьба», «Україна – частина великої європейської спільноти».

Підготовлено електронні версії видань:

 

 

Одним з провідних напрямів роботи Національної історичної бібліотеки України залишалася методично-бібліографічна підтримка краєзнавчої діяльності українських книгозбірень. В межах цієї роботи у 2022 році:

 

 

 

 

На виконання Кодексу Цивільного захисту України, відповідних Постанов Кабінету Міністрів України, штабом ЦЗ Бібліотеки проведено ряд організаційних заходів, зокрема, обладнано тимчасове укриття для працівників та читачів на випадок надзвичайних ситуацій.

 

 

 

2023 рік

 

Широкомаштабна збройна агресія Росії проти України та режим воєнного стану, що продовжувалися й у 2023 році, позначалися на діяльності Національної історичної бібліотеки України.

Документний фонд книгозбірні залишається джерельною базою для вивчення історії, критичного її переосмислення та формування державної історичної політики пам’яті.

Електронний каталог за рік збільшився на 95 273 бібліографічних записів і на 1.01.2024 містив інформацію про 87,5 % від всього фонду НІБУ. Для забезпечення уніфікованого вводу інформації в ЕК, у цьому році продовжено практику роботи по формуванню авторитетних файлів (АФ) – «АФ Колективних авторів»; «АФ Індивідуальних авторів-істориків, краєзнавців»; «АФ Предметних рубрик УДК». Станом .

Працівники Бібліотеки продовжували комплекс робіт з виявлення та відбору документів, що підлягають внесенню до БД «Державного реєстру національного культурного надбання України», до якої за рік було внесено інформацію про 7 790 прим. документів. Загалом на кінець 2023 року ця БД вже містить 111 254 записи документів.

Для привернення уваги та максимального розкриття змісту документів із фонду книгозбірні, їх популяризації, фахівці Бібліотеки організували 144 соціокультурні заходи, провели 69 лекцій-екскурсій для: студентів Академії мистецтв імені Павла Чубинського, Національного транспортного університету, Київського національного університету культури і мистецтв, філософського факультету Київського університету імені Бориса Грінченка, КПНЗ «Київська мала академія» та для співробітників Наукової бібліотеки Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, слухачів Університету третього віку «Протон», учнів Київського ліцею «КІ СКУЛ». Заходи відбувалися у змішаному форматі із використанням сучасних інтерактивних технологій, коли частина екскурсантів присутні в Бібліотеці, а частина – у віддаленому доступі.

Працівники Бібліотеки організували та провели традиційні та віртуальні зустрічі з істориками, краєзнавцями, письменниками, діячами культури і мистецтва, представниками наукових та культурно-просвітницьких закладів і установ на засіданнях Клубу історичної книги та Вітальні «Зустріч».

 

 

8 листопада 2023 року в межах Сьомих краєзнавчих читань пам’яті академіка Петра Тронька відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека. Люди. Війна. Втрати і звершення». Захід проведено в онлайн форматі. Співорганізаторами конференції виступили Міністерство культури та інформаційної політики України, Інститут історії України НАН України, Центр дослідження історико-культурної спадщини України, Національна спілка краєзнавців України, Кафедра інформаційних технологій Київського національного університету культури і мистецтв.

Під час конференції представники бібліотек, закладів освіти, культури усіх регіонів України обговорили важливі питання, проблеми та виклики, які постали перед бібліотеками на тлі російсько-української війни та ділилися своїм досвідом. Багато доповідей було присвячено темі зруйнованих війною бібліотек, знищених і врятованих фондів, неймовірної стійкості працівників, які продовжують берегти культурні надбання. Фіксувати факти, зберігати пам’ять про події війни, яку зараз переживає наша країна – надважливе завдання для бібліотек, музеїв, архівів. Про співпрацю в цьому напрямі роботи також говорили учасники конференції.

Під час роботи Конференції також відбувся Круглий стіл «Втрати нерухомих пам’яток України під час російсько-української війни 2022-2023 рр.: фіксація та дослідження» за участі Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України: обговорювались важливі питання роботи з фіксації втрат нерухомої культурної спадщини України під час війни та напрацьовувались рекомендації до вищих органів державної влади про стан та перспективи збереження та відновлення нерухомої культурної спадщини України.

 

 

 

Пріоритетним завданням у 2023 році була організація науково-дослідної роботи в галузі краєзнавчої бібліотечної діяльності, бібліотекознавства, книгознавства та біографістики, створення національної бібліографії з історії України, формування краєзнавчих інформаційних ресурсів.

У 2023 році продовжувалася робота з реалізації книгознавчих проєктів:

«Відкриття України. 21-ше сторіччя : біобібліографічні есеї» (презентація наукових досліджень українських вчених, які висвітлювали історію, культуру, традиції українського народу):

 

Продовжувалися проєкти:

«Культурний фронт. Ми УКРАЇНЦІ!» (серія повідомлень з «культурного фронту»: про українське мистецтво в умовах війни та з історії українського мистецтва):

 

«Неповторні риси книг: серія нарисів» (результати бібліографічних, книгознавчих досліджень стосовно провінієнцій на книгах; інформація, що міститься у написах та помітках є джерелом історичних, біографічних досліджень):

 

Одними з перших фахівці НІБУ розпочали укладання випусків вебліографічних матеріалів публікацій у ЗМІ «Щоденники війни. Свідчення очевидців подій війни Росії проти України», в яких представлено посилання на спогади, усні свідчення сучасників та очевидців подій війни, яка відбувається в нашій країні. Вебліографія має особливе значення для джерелознавства.

 

Продовжувалася робота з реалізації етнокультурологічного проєкту «Нематеріальна культурна спадщина: від покоління до покоління», метою якого є максимальне накопичення і систематизація ресурсів з нематеріальної культурної спадщини, як джерела знань про традиції, звичаї, фольклор, практики, традиційні уявлення про всесвіт, народний одяг, національну кухню, тощо.

В межах проєкту започатковано рубрику «Нематеріальна культурна спадщина в документних джерелах» на сайті НІБУ, в якій представлені документи з фонду бібліотеки та інформаційні матеріали з відкритих інтернет-ресурсів про елементи НКС, що внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

 

 

В межах краєзнавчого проєкту «Міста і села України. Втрати воєнного часу», мета якого — оперативне відображення інформації про зруйновані або пошкоджені об’єкти культурної спадщини в різних регіонах України.

у 2023 році підготовлено випуск присвячений Миколаївській області.

У розвиток згаданого проєкту продовжувалася співпраця з Центром досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАН України з метою створення «Каталогу пам’яток нерухомої спадщини втрачених або пошкоджених під час російсько-української війни 2022-2023 рр.».

 

 

Науково-бібліографічна діяльність НІБУ тісно пов’язана з історичною наукою, та відбувається у співпраці з Інститутом історії України НАН України. У 2023 році:

 

 

 

 

Науково-дослідна робота в напрямку краєзнавчої бібліотечної діяльності спрямовувалася на реалізацію наукового дослідження «Методичне забезпечення краєзнавчої діяльності бібліотек України: сучасні напрями та форми».

Результати дослідження висвітлено у черговому випуску щорічного інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України. Вип. 34.

В межах методично-бібліографічної підтримки краєзнавчої діяльності українських книгозбірень підготовлено «Методичні рекомендації зі створення «видавничого індексу» для бібліографічних посібників» призначені для працівників, які займаються підготовкою бібліографічних видань.

 

 

 

У 2023 році було прийнято рішення про переформатування ЕБ «Історична спадщина України» і перенесення ресурсу у нове програмне забезпечення з відкритим кодом «OMEKA S».

З 1 жовтня 2023 року Електронна бібліотека НІБУ функціонує у новому програмному забезпеченні, містить 33 тематичні колекції і доступна користувачам 24/7.