ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Нематеріальна культурна спадщина в документних джерелах

    

Національна історична бібліотека України як методичний центр історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності розробляє та впроваджує проєкти, які висвітлюють різні аспекти краєзнавства, серед яких нематеріальна культурна спадщина (Далі – НКС).

З метою збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини України Національна історична бібліотека України з вересня 2022 року розпочала рубрику «Нематеріальна культурна спадщина в документних джерелах» у рамках етнокультурологічного проєкту «Нематеріальна культурна спадщина: від покоління до покоління» (Додатково див.: Обереги українського народу). У рубриці представлені інформаційні матеріали про елементи НКС, що внесені до Національного переліку України, з фонду НІБУ.

Україна є членом ЮНЕСКО з 12 травня 1954 року, у 2024 році виповнюється 70 років приєднання.

Під час 18-го засідання Комітету ЮНЕСКО з захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту, Україну вперше обрано на посаду віцеголови цього Комітету.

У 2023 році Україна подала три номінації на включення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Дві з них розглядатимуть 2024 році – ця міжнародна номінація до Репрезентативного списку підготовлена спільно з Естонською Республікою. Під протекцію ЮНЕСКО можуть потрапити «Українська писанка: традиція і мистецтво», а також номінація до Реєстру належної практики охорони «Практика з охорони кобзарсько-лірницької традиції». Номінація «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівки Полтавської області» проходитиме процедуру розгляду в циклі 2025 року https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/238523.html.

У 2008-му наша держава приєдналася до Конвенції ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини», ухваливши Закон України від 06.03.2008 № 132 «Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини». У Законі України «Про культуру» від 14 грудня 2010 року № 2778-VI затверджено поняття «нематеріальна культурна спадщина».

У Конвенції ЮНЕСКО надано визначення терміну «нематеріальна культурна спадщина»: «звичаї, форми показу та вираження, знання та навички, а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, які визнані спільнотами, групами й у деяких випадках окремим особами як частина їхньої культурної спадщини».

Термін «нематеріальна культурна спадщина» проявляється у таких галузях:
a) усних традиціях та формах вираження, зокрема в мові як носії нематеріальної культурної спадщини;
b) виконавському мистецтві;
c) звичаях, обрядах, святкуваннях;
e) традиційних ремеслах (Конвенція про охорону нематеріальної культурної спадщини).

На державному рівні формується Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України до якого, станом на березень 2024 року, включено 92 елемента.

Ініціатором і координатором проєкту є відділ довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи (тел. + 380 (44) 280 28 74; nibu.sbo@ukr.net).

Звертаємось до всіх зацікавлених нематеріальною культурною спадщиною долучитися до благодійного поповнення наших фондів на дану тематику.

Випуск 1. Традиція косівської мальованої кераміки

Випуск 2. Кролевецьке переборне ткацтво

Випуск 3. Опішнянська кераміка

Випуск 4. Петриківський розпис

Випуск 5. Козацькі пісні Дніпропетровщини

Випуск 6. Пісенна традиція села Лука (Київська область)

Випуск 7. Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області

Випуск 8. Традиції рослинного килимарства міста Решетилівка Полтавської області

Випуск 9. Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього

Випуск 10. Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки

Випуск 11. Бортництво

Випуск 12. Традиція гуцульської писанки

Випуск 13 Традиція приготування ет аяклак (караїмський пиріжок з м’ясом). Досвід караїмів Мелітополя

Випуск 14. Традиція обряду «Водіння Куста» у селі Сварицевичі Дубровицького району Рівненської області

Випуск 15. Традиція декоративного розпису села Самчики

Випуск 16. Олешнянське гончарство Чернігівщини

Випуск 17. Художнє дереворізьблення Чернігівщини

Випуск 18. Гуцульська коляда та плєси Верховинського району Івано-Франківської області