ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Обереги українського народу

Одним з елементів безцінної культурної спадщини українського народу є обереги. Це предмети, яким приписували надприродну здатність: вони захищали від лиха, несли добробут, мир, любов та навіть лікували, через це зажили неабиякої популярності в народі. З давніх-давен обереги зустрічалися в побуті, елементах одягу, прикрасах. Наприклад,  в  оселі вішали підкову над входом, піч та стіни розмальовували квітами і візерунками з особливим значенням, на горищі сушили пучки різноманітних трав. Згідно з повір’ями, такі предмети були наділені природною світлою силою. Старі хати в різних регіонах України є унікальними пам’ятками, які зберегли в собі традиційні види українських ремесел, пов’язаних з виготовленням оберегів: вишивання, ткацтва, гончарства, писанкарства, ковальства, плетіння, столярства та багато інших.

Популярні, навіть модні сьогодні вишиті сорочки та рушники – це теж народні обереги, їх оздоба завжди мала особливе значення.  Дівчата носили кольорове намисто, віночки та хустки не тільки для краси, а й для захисту, вдалих справ та щасливої долі. Козаки часто брали з собою в похід стрічки чи хустинки, прикрашені орнаментом, або полотняні мішечки, вишиті матір’ю, сестрою чи коханою дружиною, в них зберігалась земля з батьківщини. Пізніше християни почали використовувати освячені ікони та хрестики, як традиційні українські обереги.

Обереги – наші прадавні символи-захисники, знаки віри у вище заступництво. Вишитий рушник, сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з цих символів починається для кожного Батьківщина.

Використовуючи інформацію з видань фонду Бібліотеки, де йдеться про цю національну традицію, фахівці будуть знайомити з різними видами та традицією оберегів.

Випуск 18. Традиційний український одяг у образотворчому мистецтві

Випуск 17. Хто такі карпатські мольфари

Випуск 16. Українські народні обереги-символи і знаки

Випуск 15. Традиції та обряди. Івана Купала

Випуск 14. Хто такі козаки-характерники

Випуск 13. Обряди

Випуск 12. Зелені свята: традиції святкування українців

Випуск 11. Хатні обереги

Випуск 10. Народні дитячі іграшки (забавки) (До Дня захисту дітей)

Випуск 9. Сакральне значення пояса.

Випуск 8. Українська вишиванка.

Випуск 7. Українські історичні пісні про боротьбу за волю.

Випуск 6. Котильон: невідома відзнака-оберіг.

Випуск 5. Замовляння.

Випуск 4. Лялька-мотанка та її секрети. Лялька-оберіг.

Випуск 3. Рушник – оберіг української родини.

Випуск 2. Вишивка оберегів: їх значення.

Випуск 1. Обереги як сакральний код українського народу.