ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

ОБЕРЕГИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ. Вип. 3

Рушник - оберіг української родини

Вишитий рушник - головний оберіг української родини, він передавався від покоління до покоління і був завжди з родиною: і в горі, і в радості. Магічну властивість рушника посилювала відповідна вишивка, колір і розташування на полотні орнаменту. Це особливий сакральний предмет.

Рушник – тканина шириною 30-50 см і довжиною від 1,5 м – до 4 м (іноді – до 7 м довжиною), з обох країв вишиті. Є й рушники, які з краю в край розшиті суцільною вишивкою. Український рушник вважається закодованим письмом поколінь. Його орнаменти то графічно-чіткі, геометризовані, то химерно-таємничі з символічними ритмічними знаками. Про те, які бувають рушники, як виглядають у різних регіонах України, в яких обрядах використовуються, знайомить етнолог, майстер народного мистецтва з вишивки Юрій Мельничук у «Вишитій розмові» Ольги Нарбут засновниці Prekrasa Studio (https://www.prekrasastudio.com/).

Протягом багатьох віків народом вироблялася певна методика виконання, колорит і характер орнаменту. Майже кожна область, кожний район, а часто й окремі села з покоління в покоління надавали перевагу тому чи іншому візерунку, барвам. Тому за кольором, орнаментом, способом розташування орнаменту на виробах, фактурою вишивки можна визначити місце виготовлення рушника.

Вишитий рушник був оберегом кожної хати, у візерунках відображалися образи природи: квіти, дерева життя, птахи. Рушники, з огляду на їхню велику магічну силу, використовували в різних життєвих ситуаціях: під час календарно-обрядового циклу господарських робіт, як предмет побуту та для створення теплої атмосфери вдома; хлібом-сіллю на рушнику зустрічають дорогих гостей. Широке використання мають рушники у весільному та поховальному обрядах і сьогодні.

Про те, що вишитий рушник є захисним оберегом, свідчить його використання під час проводів у далеку дорогу. Коли син йшов з дому, мати завжди давала йому рушник, щоб захистити від нещастя;вишиваючи рушник, вкладала в нього всю свою душу, молилась про здоров’я, безпеку та щасливе повернення сина додому. Багато разів оспівано в піснях сюжет, де мати дає синові у далеку дорогу рушник: «Рідна мати моя, ти ночей не доспала, Ти водила мене у поля край села, І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, І рушник вишиваний на щастя дала» (Андрій Малишко). В часи, коли громада була в небезпеці, чоловіки збиралися ставати на її захист, або коли починалася епідемія – жінки сідали разом і вишивали рушники від заходу до сходу сонця. Робили це в тиші, весь цей час тільки молилися. Готовий рушник тричі обносили коло церкви, а потім усі, на кого чатувала небезпека, проходили під рушником, де були вишиті орли-соколи, вершники, дубове листя тощо.

Окрім рушників, вишиванок, вишивали й інші чарівні обереги, наприклад, - хустку. Кохана дівчина у дорогу обов’язково дарувала воїну хустку, щоб вона оберігала судженого від будь-якої біди. Хусткою накривали труну загиблого воїна. Козаків ховали з усіма військовими почестями: тіло накривали китайкою, а на коня стелили вишиту хустку на знак збереження роду. За словами народної майстрині з української вишивки Лариси Лехан, – здавна одним найсильніших оберегів є хрещатий хрест та восьмипелюсткова зірка (квітка) або, ще її називають материнська зірка. Саме такі використовують в орнаментах на сорочках воїнів, рушниках, хустках. З початку війни криворізькі берегині створюють вишиті талісмани для українських вояків. Народна майстриня з української вишивки Лариса Лехан вже має досвід створення оберегів на передову. (https://www.youtube.com/watch?v=EOjxWRB52As)

Сьогодні українські музеї – це осередки соціальної пам’яті, які дозволяють досконало дослідити минуле, задуматися про сьогодення і зазирнути в майбутнє. Водночас вони служать особливим простором збереженням, пропаганди українських традицій, звичаїв, обрядів. Майже в кожному етнографічному музеї є колекції українських рушників.

Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» – це відкритий культурно-мистецький заклад освітнього, наукового та рекреаційного типу, що своєю діяльністю сприяє спадкоємності досвіду і знань у сфері традиційної народної культури. У сучасному суспільстві музей постає зберігачем минулого і відправною точкою нового бачення та мислення, що разом є активними чинниками творення майбутнього. Колекція рушників налічує понад 200 експонатів

(https://honchar.org.ua/collections/rusniki).

У складі Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» діє Музей українського рушника. Експозиція розміщена в пам’ятці архітектури національного значення – Трьохсвятительській церкві 1651 р. (з с. Пищики Сквирського р-ну Київської обл.). У музеї представлено розмаїття всіх типів рушників Середньої Наддніпрянщини ХІХ-ХХ ст.: ткані, вибійчані, вишиті декоративною гладдю (київською та полтавською), гаптуванням (сухозлотою), хрестиком, вирізуванням, мережкою тощо. Колекція українських народних рушників налічує 3467 одиниць зберігання. Переяславські вишиті рушники,виготовлені в 1960 – 1990 рр., входять у збірку українських народних рушників фондової колекції НІЕЗ «Переяслав»(https://niez.com.ua/museums/about-museum/643-музей-українського-рушника).

Музей Кролевецького ткацтва — краєзнавчий музей у місті Кролевець на Сумщині, зібрання матеріалів і предметів з історичного та культурного розвитку ткацтва Кролевеччини. Колекція кролевецьких рушників тканих ручним перебором складає на даний час понад 450 предметів. Вона охоплює три століття – ХІХ, ХХ та ХХІ . «Найстаршому» експонату 178 років, це рушник 1839 року виготовлення

(https://www.youtube.com/watch?v=D3zVXTH74mo).

Коли ми беремо в руки голку і нитку, сідаємо за вишивання, все, що ми думаємо, говоримо, відчуваємо в цей момент, біжить до кінчика голки, і ми залишаємо енергетичний слід на всьому, до чого вона торкається.

Саме тому сорочки, рушники, хустини, які жінки вишивали чоловікам на війну, захищали їх, рятували життя, бо оберіг – то велика сила.

Пропонуємо ознайомитись з книжковими виданнями цієї теми з фонду НІБУ та з відкритих джерел Інтернету, де ви знайдете багато нового і цікавого, а, можливо, й станете справжнім експертом та готові будете передавати знання і традиції українського народу.

Книжкові видання з фонду НІБУ:

Андрушко Л. М. Український рушник –поліфункціональний сакральний твір народного мистецтва (функція, типологія, семантика і художні особливості): автореферат дис. ... канд. мистецтвознавства : 17.00.06 / Л. М. Андрушко; Львівська національна академія мистецтв. – Львів, 2009. – 18 с.

Волковічер Т. М. Вербальні тексти у народній вишивці кінця XIX – першої половини XX ст.: генеза, семантика, прагматика / Т. М. Волковічер ; НАН України. Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наукова думка, 2019. – 173 с. : іл.

Геник Є. Вишивка, ткацтво: альбом / Є. Геник ; ред. В. Щербак ; Національна спілка майстрів Народного мистецтва України, Поліграфічна фірма «Оранта». – Київ : Народні джерела, 2007. – 72 с. : фот.

Кара-Васильєва Т.В. Українська вишивка / Т.В. Кара-Васильєва А. Д. Чорноморець. – Київ, 2005. – 158 с. : орн.

Калиняк М. Українська вишивка: Сучасне трактування / М. В. Калиняк. – Львів : Українські технології, 2004. – 113 с.

Кролевецькі рушники: З історії художнього ткацтва на Кролевеччині / ред. В. В. Сереженко. – Кролевець ; Лебедин : Білий лебідь, 2002. – 59 с.

Кролевецькі ткані рушники : періодичний бюлетень «Нематеріальна культурна спадщина України» / М-во культури України, Український центр культ. досліджень, Райдержадмін. Кролевецького р-ну Сумської обл. – Київ, 2017. – [14] с. : фот.

Музей кролевецького ткацтва. Ткані рушники кінця XIX – початку XX століття: альбом / Кролевецька райдержадмін. Сумської обл. Від. культури, Музей кролевецького ткацтва ; упоряд.: Г. К. Ніжнік, І. О. Пурига, В. В. Гецевич. – Кролевець, 2017. – 44 с. : іл.

Нечипоренко С. Г. Українська вишивка / С. Г. Нечипоренко. – Київ : Майстерня книги, 2010. – 159 с. : фот.

Петречко Д. І. Вишивані скарби Бойківщини: Західний регіон / Д. І. Петречко. – Дніпропетровськ : АРТ-ПРЕС, 2012. – 88 с. : фот.

Причепій Т. Вишивка Східного Поділля: структура орнаменту та спроба інтерпретації образів : альбом / Т. І. Причепій, Є. М. Причепій. – Київ : Родовід, 2016. – 341 с. : іл.

Рушники Наддніпрянської України: альбом / упоряд. Т. Лозинський ; авт. вступ. ст.: І. Яніна, Ю. Мельничук. – Львів : Ін-т колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2017. – 375 с. : іл. кольор.

Рядки, як візерунки рушникові: вірші, присвячені видатній Майстрині української народної вишивки Вірі Сергіївні Роїк / упоряд. В. М. Роїк. – Сімферополь : Кримнавчпеддержвидав, 2011. – 132 с. : іл., фот.

Свйонтек І. Гуцульські вишивки Карпат: мистецтво геометричного орнаменту та колориту:альб. 1 / І. Свйонтек. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2011. – 322 с. : фот.

УгнівенкоТ. М. Духовний скарб українського народу / Т. Угнівенко. – Київ : Богуславкнига, 2012. – 208 с. : фот.

Українська вишивка / Національний музей укр. нар. декор. мистец. ; упоряд. Л. Білоус ; кер. проекту Л. Строкова. – Київ : Пріоритети, 2017. – 40 с. : фот. – (Музейні колекції ; Вип. 1).

Українська вишивка / упоряд. Л. С. Дем’янишина ; кер. проекту В. Г. Вітос. – Одеса : ТЕС, 2018. – 509, [2] с. : іл.

Українські рушники. – Нью-Йорк : Український музей, [1981]. – 24 с. : іл.

Шандро М. Гуцульські вишивки / М. Шандро. – Чернівці : Букрек, 2010. – 75, 50, 30 с. : іл, табл. із 224 узорами вишивки. – Текст укр., румун., англ. мовами.

Список не є вичерпним. Більше документів по даній темі Ви можете знайти в Електронному каталозі та базах даних НІБУ https://nibu.kyiv.ua/irbis/catalogs/ .

Додатково читати електронні джерела:

Вишиваний рушник як оберіг українського народу /LASTIVKA. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://lastivka.dk/vishivanij-rushnik-yak-oberіg-ukraїnskogo-narodu.html. – Назва з екрана. – Дата звернення: 08.04.2022.

Вишиваний рушник, як оберіг українського народу / Youtube дітям. Школа 264 Київ.– Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=kPgmHORQcXc. – Назва з екрана. – Дата звернення: 09.04.2022.

Вишитий рушник: а у вас є такий сімейний оберіг/ HandmadeLiuta. – Електрон. дані. – Режим доступу:https://handmadeliuta.com/vyshytyj-rushnyk/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 08.04.2022.

Вишиті рушники ХХ століття / Музей культури та побуту с Мокра Калигірка Черкаської області – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=-d6bJD3822U . – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

На вістрі голки – вся земна краса…: етнографічно-мистецька панорама / уклад. О. П. Гуляєва ; Комун. закл. Культури «Донецька обласна бібліотека для дітей». – Маріуполь, 2021. – 56 с.: фот.– Електрон. дані. – Режим доступу: https://bibliokids-mrpl.com.ua/images/OurEditions/na_vistri_golky.pdf. – Назва з екрана. – Дата звернення: 09.04.2022.

Колекція рушників з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею /Тернопільський обласний краєзнавчий музей. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HKuGdRDarqQ. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Оберіг для перемоги / ТРК Рудана. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=EOjxWRB52As. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Рушник вишитий репресованими українками в сталінському таборі / Новини Вінниці I PressPoint. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=3DmyvqwgC-k . – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Рушники в колекції Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття/ Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://hutsul.museum/collection/490/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Рушник – символ вірності, любові, долі, оберіг оселі /Spadok. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://spadok.org.ua/narodni-symvoly/rushnyk-symvol-virnosti-liubovi-y-oberig-oseli.– Назва з екрана. – Дата звернення: 09.04.2022.

Українська вишиванка! Орнаменти вишиванки. Знаки і символи української вишивки / KuzkaTV. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=2jxQrzg9tn4. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Функціонально-обрядова класифікація рушників Наддніпрянщини / Нац. музей нар.архітек. та побут. України. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.pyrohiv.com/activities/funktsionalno-obryadova-klasifikatsiya-rushnikiv-naddnipryanshchini.html.– Назва з екрана. – Дата звернення: 09.04.2022.

Що таке «покутний рушник»?TVRivne1 / Рівне 1. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=b6BzfpT8ZW4. – Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Як вишити рушник. Онлайн курсу / PrekrasaStudio. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=jzw7t-H4LuY– Назва з екрана. – Дата звернення: 14.04.2022.

Як захистити від смерті на війні: обереги, вишиванки, рушники / Depo.ua. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.depo.ua/ukr/life/kak-zashchitit-ot-smerti-na-voyne-oberegi-vyshivanki-rushniki-19072014180100.– Назва з екрана. – Дата звернення: 09.04.2022.

Укладачі: фахівці відділу довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи Нестеренко О. В., Снігирьова Л. М.