ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Випуск 8. Традиції рослинного килимарства міста Решетилівка Полтавської області

У 2018 році наказом Міністерства культури України № 105 елемент «Традиції рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області» включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України і взято під охорону (державний номер 008) [https://cutt.ly/rBY4Ajt].

Історичну довідку про селище Решетилівку дивіться за посиланням https://nibu.kyiv.ua/exhibitions/646/ .

Ручне килимарство – здавна побутуючий вид народних художніх промислів на території Полтавщини. Виробами килимарського ремесла славилося селище Решетилівка, де килими виготовляли майже в кожній хаті. Наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. Решетилівка стала одним із центрів-осередків народного ткацтва. Решетилівські килими, рушники, скатертини, сорочки користувалися великим попитом на ярмарках та базарах. У 1905 р. тут організовано школу-майстерню, в якій готували інструкторів і кваліфікованих кустарів з ткацтва, килимарства та вишивки, а у 1922 р. на її базі було створено промислову артіль «Троянда». У 1926 р. перейменували в артіль ім. Клари Цеткін. Килими Решетилівської артілі вже в 20-і роки з успіхом демонструвалися на виставках за кордоном: у Мюнхені (1924 р.), Парижі (1925 р.), Лейпцігу (1928 р.) [Український килим XVIII–XXI століть / упоряд. Л. Білоус ; Нац. музей українського нар. декоративного мистецтва. – Київ : Саміт-книга, 2020. – 167 с. : кол. іл.]. У цей період у Решетилівці створено також кімнату-музей, що став центром вивчення техніки ткацтва і орнаментації тканини, це також сприяло збереженню і розвиткові багатих традицій  решетилівського узорного ткання.

У 1960 р. решетилівську артіль реорганізовано у фабрику художніх виробів, розпочався новий етап технічного та економічного розвитку цього промислового підприємства художнього виробництва. З’явились художники-професіонали, які намагались розвинути і вдосконалити місцеву традицію рослинного килимарства. На базі фабрики діяло Решетилівське професійно-технічне училище, 2002 року реорганізоване в Решетилівський художній професійний ліцей, який досі є основним носієм і центром збереження рослинного килимарства. Нині фабрика припинила своє існування, але вироби цього підприємства відомі далеко за межами України і зберігаються в багатьох музеях та експонуються на численних виставках.

Серед видатних майстрів того часу виділяється талановита мисткиня Надія Бабенко. «ЇЇ могутня творча особистість, оригінальність художньо-образного мислення дозволили майстрині розвинути українську килимову культуру, вільно вплітаючи у композиції декоративно узагальнені рослинні та геометричні мотиви, казкових птахів у фантастичному забарвленні. Водночас вона залишилася вірною витвореним століттями художнім канонам українського національного килима. Перегукуючись із традиційними народними взірцями, твори Надії Несторівни є самобутніми авторськими композиціями, своєрідними етномистецькими витворами, у яких збережена національна колористична культура українців» [Бабенко Н. Килимарство, вишивка: альбом / Н. Бабенко ; упоряд. Є. Шевченко ; Національна рада з питань культури і духовності при Президентові України, М-во культури і туризму України, Полтавська облдержадмін., Обл. упр. культури і туризму. – Київ : Народні джерела, 2006. – С. 5]. Рослинний килим «Дерево життя», авторства Н. Бабенко, у 1969 р. подаровано ООН у Нью-Йорку.

Великий внесок у розвиток решетилівських килимів зробив Леонід Товстуха. «Творчо переосмислюючи старовинні орнаментальні форми рослинних мотивів килимів Полтавщини відповідно до сучасних вимог, художник вносить в них нові риси. Співзвучні інтер’єрам не тільки сільських чи міських квартир, а й громадських споруд. Найвиразніше виявилися мистецькі здібності художника в композиціях орнаментально-тематичних килимів» [Народні художні промисли УРСР : довідник / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай, О. І. Никорак, Г. Г. Стельмащук ; АН УРСР. Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1986. – C. 34]. Рослинний килим «Народжені рідною землею» Леоніда Товстухи з 2005 р. прикрашає залу Раду Європи у Страсбурзі.

Нажаль, на сьогодні килимова галузь переживає не найкращі часи, адже колись потужні підприємства припинили своє існування. Проте, традиції килимового мистецтва у ХХІ столітті продовжують жити у творчості багатьох митців художнього ткацтва. «На сьогодні в Решетилівці носіями елемента є творчі родини: Бабенків, Вакуленків, Деркачів, Пілюгіних, Шевчуків та окремі майстри: А. Д. Бебко, А. П. Білоусько, Г. О. Гончар, В. М. Горбенко, К. В. Гребінченко, М. В. Довженко, Д. Ф. Єфремова, Г. М. Касьян, Т. І. Кирпотіна, С. М. Коваленко, Т. Л. Коваленко, С. О. Колінченко, В. Я. Колінько, Н. Н. Колісник, В. В. Коляка, Т. І. Косолап, В. І. Кріль, О. М. Миколаєнко, В. І. Мордик, В. А. Пелипенко, Г. О. Пирог, А. І. Плюта, Г. М. Романчук, Н. І. Токова, Ю. Р. Тушко, Г. І. Шипоша, В. І. Черевична, Г. І. Черевична. Крім того, носіями є також майстри-викладачі Решетилівського художнього професійного ліцею, килимарі приватної майстерні художніх промислів «Соломія», викладачі та вчителі Решетилівської дитячої школи мистецтв та Решетилівської гімназії імені І. Л. Олійника» [Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України = Intangible Cultural Heritage Elements of Ukraine / М-во культури України, Укр. культур. фонд ; наук. ред.: В. В. Телеуця, Л. М. Снігирьова. – Вінниця : Твори, 2018. – 145, [6] с. : іл. – С. 80]. Досягнення решетилівських майстрів наочно простежуються за участю їх у галузевих виставках з відповідними відзнаками. Сьогодні в Решетилівці втілюються додаткові заходи щодо охорони та популяризації решетилівського ткацтва – передачі її майбутнім поколінням: у загальноосвітніх школах проводяться відкриті уроки на тему решетилівського килимарства, конкурси, виставки, майстер-класи, екскурсії у місцеві музеї та у майстерні ткачів.

Художньо-стилістичні особливості решетилівських килимів ґрунтуються на принципі побудови орнаменту з мальовничим вирішенням тла й тяжіє до композиційних мотивів прадавніх селянських килимів. «За композицією та колоритом килими з ритмічним укладом стилізованих, умовно і водночас мальовничо трактованих різноманітних квітів, листя, квіткових галузок тощо. Це вишукані за формою і силуетом мотиви, однотипні, гармонійно урівноважені, з плавними заокругленими обрисами, які легко і вільно стеляться на площині. В процесі ткання майстри кожного разу видозмінюють один і той самий мотив за формою, тональними і кольоровими нюансами, уникаючи повторень і одноманітності. Загальна площина композиції килима має світле, контрастне до кольору кайми тло. Колорит квіткових візерунків решетилівських килимів соковитий, побудований на м’яких тональних переходах теплих, коричнево-зеленуватих, вишневих, червоних та жовтих тонів, що гармонійно поєднані з вишукано пастельними охристими, сірувато-голубуватими або сніжно-білими барвами» [Народні художні промисли УРСР : довідник / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай, О. І. Никорак, Г. Г. Стельмащук ; АН УРСР. Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1986. – C. 33].

«У так званих «панських» килимах, переважає пишна орнаментація рослинних та анімалістичних форм. Найпоширенішим композиційним сюжетом таких килимів є мотив дерева життя в обрамленні в’юнкої безперервної гірлянди із симетричними квітковими вкрапленнями. Нараховується невелика кількість технік виконання рослинних килимів: «кругляння», «зачіпками», «на межову нитку», «зірчаста», «на косу нитку». Мальовниче вирішення тла проявляється у специфічній техніці ткання «дерканні», яка широко використовувалась до появи хімічних барвників. Вовняні нитки зближених кольорів рівно лягають горизонтальними рядками у пітканні, і всі рослинні форми плавно перетікають одна в одну, органічно вплітаючись у фактуру виробу. Велика кількість кольорових відтінків помітна лише зблизька, а здалеку вони сприймаються лаконічними суцільними плямами і створюють враження багатої гармонії форм, ліній, силуетів» [Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України = Intangible Cultural Heritage Elements of Ukraine / М-во культури України, Укр. культур. фонд ; наук. ред.: В. В.Телеуця, Л. М. Снігирьова. – Вінниця : Твори, 2018. – 145, [6] с. : іл. – С. 78].

Килими ручної роботи не в змозі відтворити жодна машина. Можливо, тому, що бездушна і не знає, що таке любов, відданість, краса душі? Для виготовлення неповторного витвору мистецтва необхідні не лише фантазія і талант майстра, політ його думки, а й глибинне світосприйняття, душевна чистота, яка подарує захист і радість.

15 квітня 2021 Нацбанк ввів в обіг пам’ятні монети «Решетилівське килимарство» номіналом 10 та 5 гривень зі срібла та нейзильберу. На аверсі монет на дзеркальному тлі абрису пейзажу зображене дерево життя – традиційний символ в орнаментиці українських тканих килимів, рушників, писанок тощо. На монеті з нейзильберу в центрі знаходиться логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України. На реверсі монет розміщений дзеркальний абрис ткалі за роботою, праворуч – кольоровий фрагмент килима [Пам'ятні монети «Решетилівське килимарство» вводяться в обіг з 15 квітня 2021 року / Національний банк України. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/ua/news/all/pamyatni-moneti-reshetilivske-kilimarstvo-vvodyatsya-v-obig-z-15-kvitnya-2021-roku. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 14.04.2023].

 

Запрошуємо ознайомитись з експозицією книжково-журнальної виставки, яка представлена
у читальній залі НІБУ та перегорнути сторінки окремих видань віртуальної книжкової виставки.

Список літератури з фонду Національної історичної бібліотеки України

Книжкові видання

 1. Адміністративно-територіальний Поділ Полтавщини (1648-2012 рр.) : довід. з історії адмін.-територ. поділу / Полтавська облрада, Держ. арх. Полтавської обл. ; упоряд. Ю. О. Васильєва. – 2-е вид., випр. і допов. – Полтава : АСМІ, 2012. – 400 с.
 1. Бабенко Надія Несторівна / А. К. Жук // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2018. – С. 16.
 1. Бабенко Н. Килимарство, вишивка: альб. / Н. Бабенко ; упоряд. Є. Шевченко ; Нац. рада з питань культури і духовності при Президентові України, М-во культури і туризму України, Полтавська облдержадмін., Обласне упр. культури і туризму. – Київ : Народні джерела, 2006. – 72 с. : фот.
 1. Бабенко Олександр / В. М. Ханко // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2018. – С. 17.
 1. Боряк О. О. Ткацтво в обрядах та віруваннях українців (середина XIX – початок XX ст.) / О. О. Боряк ; Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. – Київ, 1997. – 192 с. : іл.
 1. Варивончик А. В. Художні промисли України: ґенеза, історична еволюція, сучасний стан та тенденції : монографія / А. В. Варивончик. – Київ : Ліра-К, 2018. – 527 с. : іл.
 1. «Від Землі – до Сонця» : [кат.] : третя всеукр. виставка сучасного декоративно-ужиткового мистецтва / Нац. спілка художників України. Чернівецька обл. орг., Чернівецька облдержадмін. Упр. культури, Чернівецька міськрада, Упр. культури ; упоряд. Г. Кривобок. – Чернівці : Друк Арт, 2019. – 52 с. : іл.

Зі змісту:
Пілюгіна О. «Сяючий світ». – С. 13.
Пілюгін Є. «Свято». – С. 21.

 1. «Від Землі – до Сонця» : третє Всеукр. трієналє сучасного декоративно-ужиткового мистецтва : [кат.] / Чернівецька облдержадмін, Упр. культури, Чернівецька міськрада, Упр. культури, Нац. спілка художників України, Чернівецька обл. орг. ; упоряд. Л. Діновська ; ред. Л. Звенигородська. – Чернівці : Друк Арт, 2020. – 96 с. : фот.

Зі змісту: Пілюгіна О. «Квітуче кохання». – С. 61.

 1. Декоративне мистецтво України IX–XXI століть: стильові трансформації, художні інтерпретації, загальноєвропейський контекст / НАН України. Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського ; голов. ред. Г. Скрипник. – Київ : ІМФЕ, 2019. – 649 с. : іл.

Зі змісту: Чегусова З. Професійний художній текстиль України ХХ – початку ХХІ століття. Образно-пластична і стильова еволюція. – С. 408-495.

 1. Декоративно-ужиткове мистецтво. Словник. Т. 2: (Л-Я) / М-во освіти і науки України ; ред. Я. П. Запаско. – Львів : Афіша, 2000. – 399 с.

Зі змісту: Решетилівські узорні тканини. – С. 170-171.

 1. Козюра І. Решетилівка на скрижалях історії : історико-краєзн. нариси / І. Козюра, В. Козюра. – Лубни : Інтер Парк, 2016. – 115 с.
 1. Козюра І. В. Решетилівщина: люди, дати, події, факти : хронол. довід. / І. В. Козюра, В. М. Козюра, І. І. Циган. – Полтава : АСМІ, 2019. – 287 с. : іл.
 1. Мокляк В. Полтавський полк. Науково-популярний нарис історії полку з часу його виникнення до кінця XVII століття / В. Мокляк ; Упр. культури Полтавської облдержадмін., Полтавський краєзн. музей. – Полтава : Дивосвіт, 2008. – 108 с.
 1. Народне мистецтво Полтавщини: кат. / М-во культури України, Нац. спілка майстрів нар. мистецтва України, Полтавський обл. осередок, Полтавська облдержадмін., Упр. культури ; упоряд., літ. ред. А. Маркар’ян. – Полтава : Сімон, 2014. – 95 с. : фот.
 1. Народні художні промисли УРСР : довід. / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай, О. І. Никорак, Г. Г. Стельмащук ; АН УРСР, Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1986. – 142 с. : іл.
 1. Полтавіка. Полтавська енциклопедія: у 12 т. Т. 9: Кн. 1: А – Л. Образотворче і декоративне мистецтво / Полтавська облрада, Центр дослідж. історії Полтавщини ; голов. ред. О. А. Білоусько. – Полтава : АСМІ, 2015. – 760, CCXVI с. : іл.

Зі змісту:
Ханко В. М. Бабенко Надія Несторівна. – С. 46-48.
Ханко В. М. Бабенко Олександр Олексійович. – С. 48-49.
Макар’ян А. П. Колінько Валентина Яківна. – С. 607.

 1. Полтавіка. Полтавська енциклопедія : у 12 т. Т. 9. Кн. 2: М – Я. Образотворче і декоративне мистецтво / Полтавська облрада, Центр дослідж. історії Полтавщини ; голов. ред. О. А. Білоусько. – Полтава : АСМІ, 2015. – 863, CCLXXXVIII с. : іл.

Зі змісту:
Ханко В. М. Пілюгіни – Євген Іванович, Лариса Михайлівна, Наталія Євгенівна, Ольга Євгенівна. – С. 293-295.
Макар’ян А. П. Токова Ніна Іванівна. – С. 542.

 1. Полтавщина : енциклопед. довід. / за ред. А. В. Кудрицького. – Київ : Укр. енциклопедія, 1992. – 1024 с. : іл.
 1. Решетилівські дивотвори [Образотворчий матеріал] : [альб.-кат.]. – Полтава : АСМІ, 2012. – 28 с. : іл., фот.
 1. Решетилівщина – мій рідний край : історико-краєзн. нариси / І. В. Козюра [та ін.]. – 2-е вид., випр. – Полтава : АСМІ, 2018. – 198 с. : іл.
 1. Решетилівка // Енциклопедія українознавства. Словникова частина : в 11 т. Т. 7 / Наук. т-во ім. Шевченка; голов. ред. В. М. Кубійович. – Нью-Йорк ; Париж : Молоде життя, 1973. – С. 2497 – 2498.
 1. Риженко Я. Килимарство й килими Полтавщини : [до виставки килимів Полтавського державного музею 1 лютого – 15 березня 1928 року] / Я. Риженко ; Полтавський держ. музей ім. В. Г. Короленко. – Полтава, 1928. – 16 с. : іл.
 1. Товстуха Л. С. Спогади і роздуми: (півстоліття на Решетилівській фабриці художніх виробів ім. Клари Цеткін) / Л. С. Товстуха. – Решетилівка, 2010. – 196 с. : табл., фот.
 1. Український килим XVIII–XXI століть / упоряд. Л. Білоус ; Нац. музей укр. нар. декорат. мистецтва. – Київ : Саміт-книга, 2020. – 167 с. : кол. іл.

 

Електронні джерела

 1. Решетилівський килим в ООН [Електронний ресурс] // Ткацький шлях. – Дата опублікування 12 серпня 2020. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2695148370732774&id=1173262369515352. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 12.04.2023.
 1. Традиції рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області [Електронний ресурс] // Автентична Україна. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://authenticukraine.com.ua/blog/resetilivski-kilimi. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 14.04.2023.
 1. Традиція рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області [Електронний ресурс] // Віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини / УЦКД. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://virtmuseum.uccs.org.ua/ua/element/8. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 14.04.2023.
 1. Solomia [Електронний ресурс] // Решетилівська майстерня художніх промислів. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://reshfabrika.com.ua/about-ukr. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 13.04.2023.
 1. Решетилівка. Відновлення килимарства [Електронний ресурс] // Ukraїner. – Дата опублікування 26 березня 2018. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ukrainer.net/kylymarstvo/. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 12.04.2023.
 1. Решетилівське килимарство. Монета 5 ₴ та 10 ₴ у сріблі 2021 р. [Електронний ресурс] // Острів скарбів. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=oikB3CEIRzA. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 12.04.2023.
 1. Орнаменти та природні матеріали – майстер про особливості решетилівського килимарства [Електронний ресурс] // Суспільне Полтава. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=YkwU-fZjHNs. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 13.04.2023.
 1. Осередок культури. Решетилівка [Електронний ресурс] // KOZAMEDIA. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=2QEdcTOkxw8. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 13.04.2023.
 1. Майстер-клас. Решетилівський килим [Електронний ресурс] / Natalka Fitsych  // YouTube. – Електрон. відео дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=mf9_NIfHWnU. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 13.04.2023.
 1. Решетилівські килими мають визнати на рівні ЮНЕСКО [Електронний ресурс] / mistotvpoltava // YouTube. – Електрон. відео дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=IJPo5keXEm0. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 18.04.2023.
 1. Полтавська майстриня відродила славу решетилівських килимів [Електронний ресурс] / Подробиці // YouTube. – Електрон. відео дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=YzrLU6fDezM. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 18.04.2023.
 1. Леонід Товстуха – класик решетилівського килимарства [Електронний ресурс] / Elita Films // YouTube. – Електрон. відео дані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=PHA5kuIxiWg. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 18.04.2023.
 1. Традиційні українські килими та сучасні гобелени мистецької родини Пілюгіних [Електронний ресурс] / ІРТ Полтава // YouTube. – Електрон. відео дані. – https://www.youtube.com/watch?v=MCLtWzAf6rA. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 18.04.2023.
 1. Як навчають виготовляти килими. Килимова майстерня. Решетилівський художній професійний ліцей [Електронний ресурс] / Malva TV // YouTube. – Електрон. відео дані. – https://www.youtube.com/watch?v=nQcMVKyy_aI. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 18.04.2023.

 

Укладачі: фахівці відділу довідково-бібліографічної та
науково-інформаційної роботи

О. В. Нестеренко, Л. М. Снігирьова
Наук. ред.: Г. В. Єфіменко

Докладніше про рубрику:
Нематеріальна культурну спадщину в документних джерелах