ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

2001-2009

 

Період активної наукової та науково-дослідницької діяльності в галузі бібліотечного краєзнавства, впровадження нових інформаційних технологій, нарощення інформаційного потенціалу Бібліотеки;

Надання Державній історичній бібліотеці України статусу Національної установи.

 

Президент Україні Віктор Ющенко та директор Державної історичної бібліотеки України Алла Скорохватова в читальній залі Бібліотеки Президент Україні Віктор Ющенко підписує Наказ про надання Державній історичній бібліотеці України статусу Національної

 

 

 

2001 р.

У фонд Бібліотеки надійшло 23 764 примірників документів, що значно більше, ніж у попередні роки. Серед нових надходжень – багато дарунків, переданих від установ, навчальних закладів, громадських організацій, посольств зарубіжних країн в Україні.

 

За підсумками щорічних аналітичних розвідок у межах довгострокового наукового дослідження «Краєзнавча робота бібліотек України», результатами відряджень до ОУНБ України, узагальненням теоретичних розробок у галузі вітчизняного і зарубіжного бібліотечного краєзнавства, а також кращого досвіду краєзнавчої діяльності, фахівцями відділу історичного краєзнавства підготовлено комплексний методичний посібник «Краєзнавча робота бібліотек».

У посібнику висвітлені: концепція організації краєзнавчої роботи в бібліотеках; методика формування краєзнавчих інформаційних ресурсів; окремі аспекти застосування комп’ютерних технологій у бібліотечному краєзнавстві та ін.

 

 

 

 

Надруковано щорічний науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України за 1999 рік».

 

 

 

 

 

 

 

Бюджетні кошти (отримано 60 % від затвердженого кошторису) все ж дали змогу дещо поліпшити матеріально-технічний стан:

- відремонтувати частину приміщень у корпусах №№ 24, 35;

- забезпечити тепло- та енергопостачання;

- утримувати приміщення і обладнання Бібліотеки в належному санітарно-гігієнічному стані;

- створити комфортні умови для роботи користувачів Бібліотеки.

 

 

Указом Президента України № 912 від 29 вересня 2001 року заступнику директора з бібліотечної роботи ДІБУ Навроцькій Валентині Дмитрівні присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

 

 

2002 р.

У травні цього року пішов на заслужений відпочинок директор ДІБУ Лерій Леонідович Макаренко, який очолював книгозбірню понад 40 років.

1 липня на посаду директора Бібліотеки призначено кандидата історичних наук Виноградову Олену Борисівну.

 

Указом Президента України за № 883/2002 від 30 вересня 2002 року завідувачці відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг Державної історичної бібліотеки України Загородній Ганні Яківні присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

 

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок доставляння обов’язкових примірників документів» від 10 травня 2002 року № 608 Бібліотеку визначено одержувачем усіх видань та аудіопродукції довідкового характеру історичної тематики.

 

Незважаючи на труднощі, нарощування інформаційного потенціалу книгозбірні продовжувалося. Зокрема, підготовлено:

кумулятивний бібліографічний покажчик «Краєзнавчі бібліографічні посібники бібліотек України: 1996–2000»

13-й випуск інформаційного бюлетеню «Краєзнавча робота в бібліотеках України», що містить відомості про діяльність бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України з підготовки і видання краєзнавчих бібліографічних посібників за 1996-2000 роки за підсумками науково-дослідної роботи Державної історичної бібліотеки України.

вийшов друком комплексний методичний посібник «Краєзнавча діяльність бібліотек», науковим редактором якого стала професор Харківської державної академії культури Н. М. Кушнаренко.

 

 

 

2003 р.

Бібліотека докладала зусиль для збереження та розвитку свого документного ресурсу:

- позитивним фактором у поточному комплектуванні документного фонду Бібліотеки стало збільшення кількості назв документів до 4472 (проти 2060 у 2002 р.). Серед основних джерел комплектування фонду ДІБУ – НВП «Ідея», ТОВ «Альфа» і «Атіка», ПП «Арістей», що виграли тендери на поповнення книжкового та фонду періодичних видань.

- у ретроспективному докомплектуванні документних зібрань особлива увага приділялась виявленню та заповненню лакун. Значну наукову та художню цінність мали такі придбання, як: журнал «Визвольний шлях» (Лондон) – 367 прим., що дало можливість завершити зібрання цього видання за 50 років (1950-2000); 136 видань «Україніки» одержано від громадського діяча пана Мар’яна Коця (США) тощо.

- активізувалося виконання Державної програми збереження бібліотечних і архівних фондів: згідно з «Інструкцією про порядок відбору рукописних книг, рідкісних та цінних видань з бібліотечних фондів до Державного реєстру національного культурного надбання», затвердженою Міністерством культури і мистецтв України 20.11.2001 р., виявлено і описано 1527 документів для робочої картотеки.

- здійснено значний обсяг роботи з відновлення постраждалих внаслідок аварії тепломережі у корпусі № 35 в грудні 2002 року документів.

 

 

Науково-методична діяльність з питань історичного краєзнавства мала свої результати: закінчено наукове дослідження «Зведена картотека матеріалів з історії міст і сіл України: наявний стан, можливості подальшого використання»; підготовлено науковий звіт; результати дослідження з рекомендаціями узагальнені в щорічному інформаційному бюлетені «Краєзнавча робота в бібліотеках України» - Вип. № 14.

 

 

 

 

 

У зв’язку з виходом на заслужений відпочинок заступника директора з наукової роботи Алли Миколаївни Комської

на цю посаду призначено Аллу Віталіївну Скорохватову, яка працює в нашій установі з 1975 року, а з 1995 рлку очолювала довідково-бібліографічний відділ.

 

 

 

2004 р.

Комплектування фонду відбувалося відповідно до нових вимог щодо проведення тендерів: з метою раціонального використання державних асигнувань в сумі 150 тис. грн. для придбання документів, складено «План підготовки і проведення процедури закупівлі документів для ДІБУ в 2004 р.».

Розвивалися книгообмінні зв’язки з Українським видавничим консорціумом, державним підприємством «Центр інформатики», Фондом ім. О. Ольжича, Радою національних товариств України, Фондом «Європа» та провідними бібліотеками м. Києва. Завдяки книгообміну за рік надійшло 5 430 примірників (135,7 % до плану).

 

Цього року Бібліотека отримала у дарунок Автоматизовану бібліотечну інформаційну систему (АБІС) ІРБІС-32 (версію 2004.1), яка стала основою комп’ютеризації бібліотечних процесів в Державній історичній бібліотеці України. Надія Василівна Ніколайчук, завідувачка відділу обробки фондів і організації каталогів, одна з перших в Бібліотеці освоїла АБІС та долучила молодих колег до вивчення програми та впровадження її в роботу відділу, формування Електронного каталогу.

У межах Клубу історичної книги, мистецької вітальні «Зустріч» відбулися: літературно-мистецьке свято «Світоч української культури» до 190-річчя Тараса Шевченка, презентація перевидання книги І. Костомарова «Богдан Хмельницький», книжкові виставки до 170-річчя Володимира Антоновича, 70-річчя Павла Загребельного, 200-річчя Михайла Максимовича та інші.

У Національному історико-культурному заповіднику «Качанівка» (Чернігівська область) відбулася презентація книжково-ілюстративної виставки «Культурна спадщина України: Качанівка».

Партнерами у соціокультурній діяльності Бібліотеки були Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, державне підприємство «Україна мистецька», Український філософський фонд та ін.

 

Вийшли друком щорічні науково-допоміжні бібліографічні покажчики «Історія України»:

за 2000 рік  - Частина І ; Частина ІІ     та   за   2001 рік.

   

 

Подальший розвиток мала наукова та методична діяльність ДІБУ. Завершено наукове дослідження «Краєзнавчі фонди ОУНБ України: сучасний стан, джерела комплектування і перспективи розвитку». На основі узагальнених у науковому звіті матеріалів цього дослідження підготовлено інформаційний бюлетень «Краєзнавча робота в бібліотеках України»    -   Вип. 15 з висновками і рекомендаціями з оптимізації формування краєзнавчих фондів ОУНБ України. Матеріали дослідження також стали основою для електронної

 

Спеціалісти Бібліотеки брали участь у наукових конференціях: «Історичні витоки козацтва в Україні» (м. Вінниця), «Житомир в історії Волині й України» (м. Житомир); «Використання нових технологій — зростання іміджу бібліотеки» (м. Рівне) тощо.

8 працівників Бібліотеки за сумлінну працю відзначено Почесними грамотами Міністерства культури і мистецтв України.

 

 

 

2005 р.

Бібліотека одержувала книжкову продукцію централізовано через державне підприємство «Центр інформатики» за кількома програмами: «Державна програма забезпечення розвитку і функціонування української мови», «Українська книга», «Соціально значущі видання».

Подальший розвиток мали партнерські стосунки з бібліотеками Інституту історії України НАНУ, Інституту стратегічних досліджень, Інституту політичних і етнонаціональних досліджень, а також Верховної Ради України.

Посилилося довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів Бібліотеки. Серед замовників – Міністерство фінансів України, Інститут етнонаціональних досліджень, Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Кіностудія ім. О. Довженка, Київська громадська організація – Спілка ветеранів розвідки ВМФ та ін.

Унікальні документи з колекцій ДІБУ експонувалися на численних виставках, таких як: «Слово о полку Ігоревім – видатна пам’ятка літератури Київської Русі»; «Великодні ідеї у східнослов’янській духовній культурі» – до Дня Слов’янської писемності та культури; «Найцінніші стародруки друкарні Києво-Печерської лаври з колекції ДІБУ» та багато інших.

 

Побачив світ щорічний науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України»   за   2002 рік.

 

Державна істогрична бібліотека очолила огляд-конкурс краєзнавчих методичних посібників серед регіональних бібліотек. Підсумки конкурсу опубліковано в черговому випуску інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України»   -   Вип. 16

В ньому узагальнено результати аналізу методичних посібників, конкретні пропозиції щодо удосконалення їхньої підготовки. Таким чином, ДІБУ, як методичний центр, підтримала і стимулювала видавничу діяльність ОУНБ з питань краєзнавства, а також сприяла поширенню інноваційного досвіду.

 

 

 

Працівники Бібліотеки брали активну участь у міжнародних наукових конференціях: «Бібліотеки та асоціації у світі, що змінюється: нові технології і нові форми співпраці» (Крим, м. Судак), «Інтелектуальні інформаційні технології у бібліотечній справі» (Національна бібліотека України ім. В. Вернадського, м. Київ); Всеукраїнській науковій краєзнавчій конференції у м. Бердичеві та інших форумах.

 

До Дня бібліотек Почесною Грамотою Міністерства культури України за високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток національної культури відзначено 5 працівників ДІБУ. Серед нагороджених – Валентина Іванівна Грицаєнко, яка працювала в Бібліотеці понад 40 років і 28 з них очолвала відділ МБА та мала понад 50 років загального бібліотечного стажу. З іменем Валентини Іванівни пов’язано чимало сторінок літопису Державної історичної бібліотеки України.

 

 

 

 

 

 

2006 р.

Серед головних функцій Бібліотеки традиційно залишалися інформаційне забезпечення наукових досліджень в галузі вітчизняної історії, аналіз та прогнозування розвитку історико-краєзнавчої діяльності, методична допомога регіональним книгозбірням з питань краєзнавчої роботи.

Державна історична бібліотека України в співпраці з науковими та громадськими організаціями брала участь у міжнародній науковій конференції «Православ’я і світ», ініційованій Київським релігійно-філософським товариством та Свято-Успенською Києво-Печерською лаврою; Дев’ятій міжнародній науковій конференції «Могилянські читання»; третій рік поспіль – у «Нестеровських читаннях». На цих та інших форумах презентовано книжкові виставки з фонду ДІБУ.

На 2-й Міжнародній книжковій виставці-ярмарку (травень, м. Київ) Державна історична бібліотека України – організатор стенду «Бібліотека-2006»

 

Вийшли в світ щорічні науково-допоміжні бібліографічні покажчики «Історія України»

за      2003 рік                   та                  за     2004 рік

 

Результатом співпраці з Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником став ґрунтовний науково-допоміжний покажчик «Матеріали до бібліографії Києво-Печерської лаври»

 

У співпраці з Українським державним науково-дослідним інститутом архівної справи та документознавства розпочато науково-видавничий проєкт «Джерельна база історії української дипломатії», до якого здійснено пошук документів за період з 1917 по 2006 рр.

 

На основі моніторингу стану історико-краєзнавчої діяльності ОУНБ України сформовані фахові бази даних

 

 

Результати моніторингу «Краєзнавча робота бібліотек України» за 2006 рік оприлюднено на всеукраїнському семінарі «Краєзнавча діяльність бібліотек як складова формування національної самосвідомості» в м. Одесі та покладено в основу інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України»  -    Вип. 17.

 

 

 

 

 

 

 

2007 р.

У зв’язку із переходом на іншу роботу Олени Борисівни Виноградової, у серпні цього року виконуючим обов’язки директора Державної історичної бібліотеки України призначено Аллу Вітіліївну Скорохватову, яка раніше обіймала посаду заступника директора з наукової роботи.

 

 

Науково-бібліографічна робота проводилась на партнерських засадах з науковими установами.

Спільно з Інститутом історії України НАНУ підготовлено черговий випуск щорічного науково-допоміжного бібліографічного покажчика «Історія України за 2005 рік»

Фахівці Бібліотеки брали участь в укладанні науково-бібліографічного покажчика «Українська дипломатія (1917-1924)», який започаткував Український державний науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства.

Також, здійснено бібліографічний супровід посмертного видання академіка Омеляна Пріцака «Слово о полку Ігоревім».

 

 

Фахівці відділу історичного краєзнавства здійснили аналіз краєзнавчих бібліографічних ресурсів ОУНБ України за 2001-2005 рр. Матеріали дослідження, статистичні дані та якісні характеристики, узагальнено в інформаційному бюлетені «Краєзнавча робота в бібліотеках України»    -    Вип. 18.

 

На основі фахових баз даних «Теорія, методика і практика бібліотечного краєзнавства» та «Краєзнавчі бібліографічні ресурси бібліотек України» підготовлено відповідні бібліографічні покажчики:

 

«Краєзнавчі бібліографічні посібники бібліотек України. 2001-2005»

«Теорія, методика і практика бібліотечного краєзнавства. 1997-2006»

 

 

 

2008 р.

Видання, одержані за системою обов’язкового примірника, залишалися основою нових надходжень до Бібліотеки – 42% від річних надходжень, завдяки книгообміну отримано - 34%. Значний внесок зробили автори книг та користувачі ДІБУ – їх дарунки складають біля 11% надходжень, а за Державними програмами надійшло 5%.

На виконання «Державної програми збереження бібліотечних і архівних фондів» продовжувалося опрацювання документів для «Державного реєстру національного культурного надбання»; на 01.01.2009 р. зареєстровано майже 25 тисяч.

 

У 19-му випуску інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України»  оприлюднено звіт проведеного у 2008 році дослідження «Сучасні тенденції в краєзнавчій діяльності бібліотек», а також, на численні прохання колег, рекомендації з систематизації документів в електронних зведених краєзнавчих каталогах та «Примірну схему Зведеного систематичного краєзнавчого кталога».

 

Наукова бібліографія була представлена виданнями:

щорічний науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України за 2006 рік»

ретроспективний – «Політичні репресії радянської доби в Україні»

 

 

 

2009 р.

Державна історична бібліотека України святкувала 70-річчя від дня заснування. За період становлення і розвитку Бібліотека стала провідною книгозбірнею з унікальним фондом стародруків, рідкісних та цінних видань історичної тематики, головним краєзнавчим організаційно-методичним, дослідним та консультативним центром з питань вивчення та збереження історичної пам’яті народу України.

В межах відзначення 70-ї річниці від дня заснування травні в Бібліотеці відбувся Круглий стіл. Мета зустрічі – привернути увагу державних органів та суспільства до гострих проблем із формування фонду єдиної в країні історичної книгозбірні. Активну участь у дискусії взяли науковці та фахівці-практики бібліотечної справи, книговидавці та розповсюджувачі видавничої продукції: директор Книжкової палати України ім. Івана Федорова, доктор технічних наук, професор М. Сенченко, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів О. Афонін, директор Українського центру культурних досліджень, кандидат технічних наук О. Гриценко. Навколо обговорення актуальних завдань, що постають перед фахівцями ДІБУ, об’єднались представники Верховної Ради України, Міністерства культури і туризму України, керівники провідних бібліотек.

 

Важливу роль Бібліотеки у довідково-бібліографічному та інформаційному забезпеченні вітчизняної історичної науки відзначили у вересні 2009 року учасники презентації ювілейного щорічного 40-го випуску науково-допоміжного бібліографічного покажчика «Історія України за 2007 рік».  

Представники Верховної Ради України, Міністерства культури і туризму України, видатні вітчизняні вчені, фахівці бібліотечної, архівної та музейної справи. Зокрема, високо оцінили 40-річний доробок наших фахівців доктори історичних наук, професори: Боряк Г. В., Кульчицький С. В. (Інститут історії України НАНУ); Шаповал Ю. І. (Інститут політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАНУ). Посібник «Історія України» неодноразово нагороджувався грамотами, його представлено на Київській міжнародній книжковій виставці-ярмарку (2006 року), репрезентовано на виставках українсько-американського фонду «Сейбер-Світло» (Канада, Польща, Америка).

За багаторічну висококваліфіковану підготовку цього посібника (вип. 1-40) колектив бібліографів Історичної бібліотеки нагороджено Грамотою Інституту історії України НАНУ.

 

 

24-25 вересня відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Державна історична бібліотека України: історія, сучасність, майбутнє», підготовлена спільно з Київським національним університетом культури і мистецтв. Вітальні адреси організаторам, учасникам і гостям конференції надіслали Голова Верховної Ради України Володимир Литвин та заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, Голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Володимир Яворівський, Міністр культури і туризму України Василь Вовкун. В конференції взяли участь понад 120 фахівців культурно-освітньої сфери – наукових працівників та практиків бібліотечної справи.

 

 

 

 

До ювілею видано бібліографічний покажчик «Державна історична бібліотека України (1939-2009)»

 

На згадку про ювілей кожний з учасників святкових заходів одержав компакт-диск «Путівник по ДІБ України 70 років», виготовлений на замовлення Бібліотеки видавництвом «ВАРТО».

 

На посаду Генерального директора НІБУ призначено Скорохватову Аллу Віталіївну, яка на той час майже 35 років працювала в нашій книгозбірні.

 

З нагоди професійного свята – Всеукраїнського дня бібліотек – Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про надання Державній історичній бібліотеці України статусу Національної» (30 вересня 2009 року № 780/2009)

 

Під час візиту до Бібліотеки Президент України Віктор Ющенко вручив державні нагороди

орден «За заслуги» ІІІ ступеня:

Навроцькій Валентині Дмитрівні – заступнику директора;

 

Кисельовій Валентині Павлівні – завідувачу відділу історичного краєзнавства

 

Відзнаки про почесні звання «Заслужений працівник культури України»:

Скорохватовій Аллі Віталіївні – Генеральному директору Бібліотеки;

 

Коваленко Аллі Миколаївні – завідувачу відділу комплектування.