ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Всесвітній день вишиванки

В українському народному костюмі втілилася історична доля народу, його культура і традиції. Українська вишита сорочка – один із найдавніших елементів одягу, який розвивався та вдосконалювався протягом багатьох століть. Вишиту сорочку берегли, як оберіг, протягом усього життя. Під час важливих урочистих подій, свят, релігійних обрядів українці одягають вишиванку. Композиційне вирішення української вишивки характеризується безмежною фантазією та колоритом. Абсолютно кожен елемент вишивки має символічне значення – ромби, кола, хрести, хвилясті лінії води, горизонтальні знаки землі, зображення тварин, птахів, рослин та ін. Багатство та розмаїття рослинних та геометричних елементів в українській вишивці зачаровує та надихає.

Вишите вбрання – це яскраве й самобутнє явище української культури, це закодована сутність енергії, що творить довершену та гармонійну долю людини. Народний одяг різних регіонів України має свої особливості – тип тканини, візерунків, кольорове рішення, крій.

Велике значення в українському жіночому костюмі відводилося прикрасам. Так, поверх вишиванки одягали намисто або буси. Кількість і розмір намистин безпосередньо говорили про фінансове становище родини.

У фонді Національної історичної бібліотеки України зібрано чимало видань з історії української народної вишивки, які представлені в матеріалах книжкових та віртуальних виставок, зокрема:

-        Обереги українського народу

-        Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області

-        Духовний скарб українського народу (День вишиванки 2020)

 

Пропонуємо до вашої уваги видання з фонду НІБУ:

Україна й українці : набір подарунково-поштових листівок зі збірки Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» / Нац. центр народної культ. «Музей Івана Гончара» ; упоряд., вступ. ст. Т. Пошивайло. – Київ : Музей Івана Гончара, 2022. – [64] с. : фот. Шифр: А46232/9(с2)/У45

Світлини у цьому виданні географічно охоплюють різні регіони України. У ньому розміщено тридцять нових реконструкцій давніх фотографій кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. людей у традиційному українському національному вбранні. Книга пропонує поринути у гармонійний світ краси наших далеких пращурів і у цьому своєрідному, емоційно-промовистому фотолітописі відчути долі як окремих людей, так і українського народу вцілому.

Нещодавно бібліотека отримала в подарунок нове видання «Пацьорки, цятки, коралики. Бісерні прикраси зі збірки Володимира Щибрі» (2025) авторів Володимира Щибрі, Олени Федорчук та Лесі Воронюк, яке знайомить нас з сотнями зразків традиційних прикрас із бісеру з усіх регіонів України. У виданні окремий розділ присвячено вишитому бісером одягу, серед якого – вишиванки як жіночі так і чоловічі. Колекція Володимира Щибрі репрезентує народний стрій українців оздоблений бісером і стеклярусом. Бісерний декор найяскравіше простежується у стилістиці вишитих тунікоподібних сорочок. У 20-30-х рр. ХХ ст. новим компонентом народного строю багатьох етномистецьких зон України стали вишиті бісером безрукавки – оксамитові ґорзет і камізелька та хутряний кептар.

Сучасну мілітарну символіку українських вишиванок як феномен, спричинений російсько-українською війною, дослідила Жанна Захарівна Денисюк, доктор культурології, доцент кафедри культурології та міжкультурних комунікацій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв.

На основі дослідження сучасних українських вишиванок, на яких застосовано зображення мілітарних символів (зразків сучасної зброї і техніки, якою воює Україна, – ракетних комплексів «Хаймарс», безпілотників «Байрактар», переносних ракетних комплексів «Джавелін»; а також знищеного на початку війни українського літака «Мрія»), авторка доводить, що «такі художні розробки та їх втілення у виробах-вишиванках українських брендів є способом і джерелом новітнього кодування ідеї перемоги у війні проти російських загарбників та, за аналогією з традиційною українською вишиванкою, має для українського суспільства глибоке символічне значення як оберегові коди, що постулюють ідею ствердження боротьби українського народу, ідеї незламності, міцності духу, збереження національно-культурної ідентичності» [Мілітарна символіка в сучасних вишиванках як джерело новітнього культурного кодування і смислотворення / Ж. З. Денисюк // Мистецтвознавчі записки : зб. наук. пр. – Київ, 2023. – Вип. 43. – С. 9-18. Шифр: Пр4000/43].

Підготували: Л. Снігирьова, О. Нестеренко,

відділ довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи