ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

До Дня Незалежності України

 І сьогодні триває боротьба за свободу, ідентичність та територіальну цілісність держави

«Усе моє, все зветься Україна»
Буває часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є — дорога, явори,
усе моє, все зветься — Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
(Ліна Костенко)

Новітня історія України розпочалася із страйків та революцій, боротьби за свою незалежність. Здобувши її ми плідно працювали над розбудовою, популяризацією на міжнародній арені, працювали на науковій ниві, аграрній сфері, брали участь у спортивних змаганнях і олімпіадах – це все для того щоб світ знав що Україна – Незалежна країна із своїми традиціями та амбіціями.

На 32 рік своєї незалежності ми вже 9 років боремося із загарбником наших земель, щодня сини та дочки нашої батьківщини кладуть життя захищаючи мирне небо України, борються за наше спільне майбутнє. На сьогодні ми вже відстояли свою честь на міжнародній арені, нас знають як свободолюбиву націю яка вистояла під час повномоштабного вторгнення ворога. Зі слів Степана Бандери: “І настане час, коли один скаже: Слава Україні! Мільйони відповідатимуть: Героям Слава!”, ці слова лунають з усіх куточків планети, і промовляють їх не лише українці. Нас знає світ, що ми вільна та незалежна країна з багатовіковою історією, культурою і традиціями.

Із Днем Незалежності, козаки та козачки!

Деякі факти про Україну, якими варто пишатися

Найвища монументальна скульптура Європи - це Батьківщина-мати у Києві. Розташована на високому правому березі річки Дніпро, на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Відкрита у 1981 році. Її висота із постаментом – 102 метри. В руці Батьківщина тримає 16-метровий меч. Площа щита - майже сто квадратних метрів. Автор монумента — український скульптор Василь Бородай, також допомагали інші скульптори (Фридріх Согоян і Василь Вінайкін, а також архітектори Віктор Єлізаров, Георгій Кислий, Микола Фещенко). Статуя ліплена з образу скульпторки Галини Кальченко.

23 серпня 2020 року, в Києві підняли найбільший прапор України біля монумента «Батьківщина-мати», споруду флагштока звели на території Меморіального комплексу "Національний музей історії України в Другій світовій війні". Довжина флагштоку прапора становить приблизно 90 метрів, а розмір полотнища – 16 на 24 метри, вага 32 тонни.

«Таємничі манускрипти в НІБУ» Помяник кінця XV ст. з фонду Національної історичної бібліотеки України став одним з основних героїв в історичному детективі Акіма Галімова «Таємничі манускрипти» на «1+1», який продовжив документальний цикл «Україна. Повернення своєї історії».

Рукопис зберігається у фонді науково-дослідного відділу стародруків, цінних та рідкісних видань НІБУ.

 

Унікальний конституційний акт в Європі. Документ, який випередив свій час. Це все про Конституцію Пилипа Орлика 1710 року. Українська Конституція стала першою у світі, що розділила владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців — цей документ з'явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію.

 

 

 

Світло - якісне і без кіптяви. Це теж винахід українців. Гасова лампа вперше засвітилася у Львові в середині 19 століття завдяки аптекарям Яну Зегу та Ігнатію Лукасевичу. У 1853 році у Львові зробили перше екстрене хірургічне втручання вночі.

Саме в Україні провели першу у світі операцію з трансплантації нирки. І зробив її український лікар, професор Вороний у Харкові у 1933 році.

Хірургія, міст і космос. І все це об'єднано під прізвищем Патон. Перший у світі суцільнозварний міст через Дніпро у Києві - Євгена Патона із винаходами одного з його синів Володимира. Зварювання у відкритому космосі і технологія з'єднання м'яких тканин, яка зменшує крововтрати під час операцій, - це реалізовані ідеї вже Бориса Патона.

Із 12 лавр у світі чотири - саме в Україні. Такий статус має монастир Києво-Печерська лавра. Почаївська лавра на Тернопільщині. Свято-Успенська Святогірська лавра на Донеччині і Свято-Успенська Унівська лавра на Львівщині.

Головною знахідкою археологів 20 сторіччя назвали золоту пектораль. Про неї мріють найкращі музейні колекції світу. Царську прикрасу стародавніх скіфів знайшли в Україні. Скіфи у 4 столітті до нашої ери закопали її у степі.

Земля - це ще один скарб України. В нас налічується понад 650 різновидів ґрунту. Але унікальність України в тому, що дві третини території - це чорноземи. Один із найродючіших ґрунтів, де є максимум поживних речовин для росту та розвитку рослин. Він скрізь, окрім Полісся та Карпат.

Друга за розмірами у Європі пустеля - теж в Україні. Олешківські піски з неймовірним ландшафтом, із різноманітними флорою і фауною. Двісті тисяч гектарів дюн і барханів на Херсонщині. Влітку пісок тут нагрівається до 70 градусів. Є і легенди, що в Олешківських пісках себе на витривалість перевіряли козаки-характерники.

Мелітопольська черешня, херсонський кавун, закарпатський мед, петриківський розпис, кролевецькі рушники і гуцульська бриндзя - це все є лише в Україні. Кожен з цих шести фактів об'єднує, насамперед, унікальність: з цими дарами пощастило тільки українцям.

Україні належить найдовший музичний інструмент у світі. І це трембіта. Колись це був засіб зв'язку. Зараз усе змінилося і вона віддана лише музиці. Її звуки не з чим не сплутаєш.

Світовий рекорд із найбільшої кількості встановлених пам'ятників культурному діячу належить українському поетові, прозаїку та художнику Тарасові Шевченку.

Соломія Крушельницька – співачка світової слави, що врятувала оперу «Мадам Баттерфляй». У лютому 1904 року композитор Джакомо Пуччіні в міланському театрі «Ла Скала» представив свою нову оперу «Мадам Баттерфляй». Прем'єра провалилася, оперу освистали. І коли 29 травня на сцені театру «Ґранде» в Брешії відбулася прем'єра оновленої «Мадам Баттерфляй» із Крушельницькою – це був тріумф. Зворушений Пуччіні надіслав Крушельницькій свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Ан-225 «Мрія» (кодове ім'я НАТО — «Козак» англ. Cossack) — надважкий транспортний літак, створений 1988 року київським КБ імені Антонова. До 2022 року Ан-225 був найбільшим та найпотужнішим літаком у світі. Головний конструктор — Віктор Толмачов. 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла літак АН-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів, що стало абсолютно унікальним випадком в авіації.

 

 

7 природних чудес України:

 

 

 Українська народна пісня «Щедрик» стала символом Різдва на всій планеті. Композитор Микола Леонтович удосконалював цей твір усе своє життя. І подарував щедрівці вічність. Уже понад століття її переспівують українські і закордонні виконавці, вона звучить у рок-обробках, акапельно. І весь світ знає – Carol of the bells – це український «Щедрик».

Видання із фонду НІБУ

    ​​​​​  

  1. Бандерівці – провісники держави / упоряд.: М. Пасівнич, В. Рог, Я. Сватко. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2020. – 116 с. : портр.

  1. Бойко О. 30 років незалежності України : у 2 т. Т. 1. До 18 серпня 1991 року / О. Д. Бойко ; вступ. слово Д. Яневський. – Харків : Фоліо, 2021. – 445 с. : іл., 4 вкл. л.

  1. Бойко О. 30 років незалежності України : у 2 т. Т. 2. Від 18 серпня 1991 р. до 31 грудня 1991 р. / О. Д. Бойко. – Харків : Фоліо, 2021. – 429 с. : 4 вкл. л., іл.

  1. Брецко Ф. Ф. Незалежна Україна: хроніка державотворчого процесу (1991-2009) / Ф. Ф. Брецко, А. Л. Дрік, Л. П. Майор. – Ужгород : Гражда, 2009. – 261 с

  1. Бура Д. М. Місто-герой Чернігів / Д. М. Бура ; худож.-оформл. О. А. Гугалова-Мєшкова ; відп. за вип. М. Ш. Фумарова. – Харків : Фоліо, 2022. – 218 с. : 8 вкл. л. фот.

    

  1. Бура Д. М. Чернігів. Чотирикутник єдності / Д. М. Бура ; худож.-оформл. О. А. Гугалова-Мєшкова ; відп. за вип. І. В. Мазінг ; голов. ред. О. В. Красовицький. – Харків : Фоліо, 2023. – 218 с. : 8 вкл. л. фот. кол.

  1. Великі перемоги : фотоальбом / фото Д. Смольєнко ; авт. тексту О. Звонарьова. – Запоріжжя : Тандем, 2022. - 175 с. : фот.

  1. Війна та туризм : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Київ, 11 листопада 2022 р. / Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Військовий ін-т, Чернівецький нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, Одеський нац. ун-т ім. І. І. Мечникова [та ін.] ; упоряд. І. Винниченко. – Київ : Геопринт, 2022. – 320 с. : граф., табл., фот.

  1. Вовк І. О. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Дебальцеве / І. О. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 603 с. : фот.

  1. Вовк І. О. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ / І. О. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 474 с. : фот.

   

  1. Воїни світла, добра, життя = Warriors of Light. Warriors of Goodness. Warriors of Life : фотоальбом / Міністерство оборони України, Управління комунікацій та преси. – Київ : Армія INFORM, 2022. – 96 с. : фот.

  1. Гетьман В. І. Україна у просторі-часі (походження українців) / В. І. Гетьман. – Київ : Талком, 2022. – 303 с. : іл., карт., фот.

  1. 25 років незалежності: нариси історії творення нації та держави / В. В. Головко [та ін.] ; відп. ред. В. А. Смолій ; кер. авт. кол. Г. В. Боряк ; НАН України, Інститут історії України. – Київ : Ніка-Центр, 2016. – 795 с.

  1. Декларація про державний суверенітет України : Історія прийняття, документи, свідчення / ред. О. Барабаш. – Житомир : Рута, 2010. – 865 с.

    

  1. Журналісти на війні : документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика / упоряд. М. Сорока. – Вид. 2-е, перероб. і допов. – Харків : Фоліо, 2022. – 445 с. : 16 вкл. л. фот.

  1. Здобуття незалежності України, 1991. Історія проголошення, документи, свідчення : у 2 т. Т. 1 / Асоціація народних депутатів України ; ред. Я. Я. Зайко. – Житомир : Рута, 2011. – 752 с. : 16 вкл. л. фот.

  1. Здобуття незалежності України, 1991. Історія проголошення, документи, свідчення : у 2 т. Т. 2 / Асоціація народних депутатів України ; ред. Я. Я. Зайко. – Житомир : Рута, 2011. – 896 с. : 16 вкл. л. фот.

  1. Кампо В. Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014-2018 роки) / В. Кампо. – Київ : Зелений пес, 2019. – 170 с.

  1. Капранов Д. В. Майдан. Таємні файли / Д. В. Капранов, В. В. Капранов. – 2-е вид. – Київ : Нора-Друк, 2021. – 317 с.

   

  1. Конституція України . – Київ : Основа, 2019. – 75 с.

  1. Маґочій П.-Р. Ucraina redux: державність та національна ідентичність  /П.-Р. Маґочій. – Київ, 2022. – 110 с., мапи.

  1. Марусик Т. 30 років Незалежності: мовні акти, які змінюють Україну / Т. Марусик. – Київ : КЛІО, 2021. - 462 с.

  1. Меморандум про незалежність України, представлений на мирну конференцію делегацією Української Республіки: пер. з фр. / Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, Музей історичного центру міста Києва. – Кам’янець-Подільський ; Київ : Рута, 2020. – 103 с. : 1 вкл. л. карт.
    Науково-практична конференція “Формат розвитку відносин України та країн Центральної Європи у контексті впливу гібридної війни, виборчих процесів та теми забезпечення прав національних меншин” (5 ; 25 вересня 2020 р. ; Ужгород).

    

  1. Наш Крим : збірник статей. Вип. 1 / НАН України, Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського, М-во культури України, Національний заповідник “Софія Київська”. – Київ, 2015. – 263 с.

  1. Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qirimimiz : збірник статей. Вип. 2 / НАН України, Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського, М-во культури України, Національний заповідник “Софія Київська”. – Київ , 2016. – 282.

  1. Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qirimimiz : збірник статей. Вип. 3 / НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, М-во культури України, Національний заповідник “Софія Київська”. – Київ, 2017. – 282с.

  1. Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qirimimiz : збірник статей. Вип. 4 / НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського. – Київ, 2019. – 266, [1] с. : іл., карт., фот. + 1 л. фот.

  1. Незалежність очима ТСН / авт. текстів В. Примост ; ред. Н. Петринська. – Київ : Основи, 2017. – 293 с. : іл.

    

  1. Незалежність України: історичні витоки та перспективи : матеріали науково-практичної конференції, 22 серпня 1996 р. / НАН України. Ін-т історії України ; відп. ред. В. А. Смолій. – Київ, 1997. – 227 с.

  1. Незалежність. Найкращий час = Independence. Prime Time / Український ін-т нац. пам’яті. – Київ : Антиквар, 2021. – 319 с.
    Фотоальбом до 30-річчя проголошення Незалежності України.

  1. Очі Маріуполя. Українські супергерої. Азовсталь : фотокнига / авт. ідеї, авт. проєкту А. Дмитрук, авт. ідеї Б. Оілберг. – Вид. 2, випр. і допов. – Дрогобич : Коло, 2023. – 172 с. : іл.

  1. Подобна Є. Міста-герої Буча, Ірпінь, Гостомель / Є. Подобна ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2022. – 221 с. : 8 вкл. л., іл.

    

  1. Подобна Є. Міста живих, міста мертвих. Історії з війни / Є. Подобна ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова ; відп. за вип. І. В. Мазінг ; голов. ред. О. В. Красовицький ; тех. ред. Г. С. Таран. – Харків : Фоліо, 2023. – 221 с. : 8 вкл. л., іл.

  1. Політичний процес у незалежній Україні: підсумки і проблеми : (до 30-річчя Незалежності України) / НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса ; відп. ред. О. О. Рафальський. - Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2021. – 703 с.

  1. Тези щодо політики України стосовно Російської Федерації = Position on Ukraine’s policy towards the Russian Federation / Нац. ін-т стратегіч. дослідж. ; корект.: Т. Джига, Т. Філіппова, Т. Карбовнича. – Київ : НІСД, 2020. – 17 с.

  1. 30 війн із Zаклятим сусідом / М-во оборони України ; кер. проєкту В. І. Саранцев, іст. дослідж., авт. тексту Є. В. Букет. - Київ : АрміяINFORM, 2022. – 63 с. : іл., карт., фот.

     

  1. 30 років Незалежності України: наукове осмислення : бібліографія / М-во культури та інформ. політики України, Нац. іст. б-ка України, НАН України. Ін-т історії України, Український інститут книги ; упоряд. Д. Г. Стегній, ред. З. Х. Мусіна, відп. за вип. А. В. Скорохватова, наук. ред., вступ. ст. Г. В. Боряк, наук. ред., вступ. ст. В. Головко, дизайн К. Русанівський. – Київ : Вид. дім Вініченко, 2021. – 640 с.

  1. Україна - єдина країна: Традиції, обряди, побут. Пам’ятки України. Люди, що змінили Україну. – Київ : Глорія, 2017. – 208 с. : іл., карт., фот. кольор.

  1. Україна і Центральна Європа: історія, політика, культура : матеріали конференції / Закарпатська облдержадмін. Упр. молоді та спорту, Ужгородський нац. ун-т ; відп. за вип.: М. Вегеш, В. Гиря. – Ужгород : Рік-У, 2020. - 319 с. : табл.

  1. Україна: 50 символів боротьби = Ukraine: 50 symbols of resistanse / ред. Ю. Марченко. – Київ : Бланк-Прес, 2022. – 107, 108 с. : іл.

  1. Україна: утвердження незалежної держави (1991-2001) / ред. В. М. Литвин. – Київ : "Альтернативи", 2001. – 703 с.

     

  1. Українське суспільство в умовах війни. 2022 : колективна монографія / НАН України. Ін-т соціології ; ред.: Є. Головаха, С. Макеєв. – Київ : Інститут соціології НАН України, 2022. – 408 с.

  1. Харук А. І. Зроблено в Україні / А. І. Харук. – Харків : Фоліо, 2019. – 265 с. : фот.

  1. Хроніка війни 2014-2022. Перші пів року повномасштабної агресії (24. 02. 2022-24. 08. 2022) / упоряд. В. М. Воронін. – Харків : Фоліо, 2022. – 467 с.

  1. Чобіт Д. Як проголошували Незалежність України / Д. Чобіт ; ред. В. Ящук ; худ. оформ. обкл. В. Орловський. – Броди : Просвіта, 2016. –223 с.

  1. Шишацький Є. Мандрівка до потойбіччя. Маріуполь / Є. Шишацьких. – вид. 2-е, переоб. та доп. – Харків : Орбіта, 2022. – 222 с.

    

  1. Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених : фотолітопис до 25 річниці сучасної української державності / голов. ред. С. Кубів ; ред. рада О. Святоцький [та ін.]. – Київ : Ін Юре, 2016. – 460 с. : іл., фот.

  1. Щербак Ю. Україна в епоху війномиру: книга підсумків і пророцтв / Ю. Щербак. – Київ : Ярославів Вал, 2020. – 350 с.

  1. Якемчук Р. Незалежність України / Р. Якемчук. – Львів : Паіс, 2018. – 327 с. : 2 вкл. л. фот.

  1. Якубова Л. Д. Євразійський розлам. Україна в добу гібридних викликів / Л. Д. Якубова. – Вид. 2-е, перероб. – Київ : КЛІО, 2020. – 389 с.

Також пропонуємо ознайомитись з підбіркою видань іноземними мовами

 

Список електронних посилань

Більше, ніж Мрія: невідомі факти та історія першого польоту літака Ан-225 [Електронний ресурс] // YouTube. Факти ICTV. – Дата публікації: 18.07.2023. – Режим доступу: http://surl.li/kchhf. – Дата звернення: 18.07.2023

Знахідка століття. Яку історію ховає золота Скіфська пектораль [Електронний ресурс] // YouTube. Факти ICTV. – Дата публікації: 30.07.2021. – Режим доступу: http://surl.li/kchmj. – Дата звернення: 18.07.2023

Історія України за 15 хвилин [Електронний ресурс] // YouTube. Мінкульт. – Дата публікації: 28.07.2022. – Режим доступу: http://surl.li/kcgyo. – Дата звернення: 18.07.2023

ІстФакт. Історія Тризуба [Електронний ресурс] // YouTube. Ukrainian Institute of National Remembrance. – Дата публікації: 08.11.2019. – Режим доступу: http://surl.li/kcgva. – Дата звернення: 18.07.2023

Літак АН-225 «Мрія» [Електронний ресурс] // ukrainian institute. – Режим доступу: http://surl.li/fytmg. – Дата звернення: 18.07.2023.

Таємничі манускрипти. Україна. Повернення своєї історії – Фільм четвертий [Електронний ресурс] // YouTube. Телеканал 1+1. – Дата публікації: 25.12.2021. – Режим доступу: http://surl.li/kchfe. – Дата звернення: 18.07.2023 помянник

1993 рік: Протести шахтарів, знецінення валюти та перший мобільний зв’язок [Електронний ресурс] Олена Щербань // INVESTORY news. – Дата публікації: 25.01.2021. – Режим доступу: http://surl.li/kcgqf. – Дата звернення: 18.07.2023.

Факт про Україну: найдовшим музичним інструментом у світі вважається трембіта [Електронний ресурс] // YouTube. ТСН. – Дата публікації: 24.08.2020. – Режим доступу: http://surl.li/kciwe. – Дата звернення: 18.07.2023

Хроніка створення [Електронний ресурс] // YouTube. Музей війни / War Museum. – Дата публікації: 02.04.2021. – Режим доступу: http://surl.li/kchdh. – Дата звернення: 18.07. 2023

«Щедрик». Відома пісня з невідомою історією • Ukraїner [Електронний ресурс] // YouTube. Ukraїner. – Дата публікації: 24.12.2022. – Режим доступу: http://surl.li/fijui. – Дата звернення: 18.07.2023

 Підготував:
Відділ соціокультурних комунікацій