ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Нові надходження до відділу обслуговування користувачів 29.09.2020

1.jpg

А26512-2

902.2
С323
Сергійчук
 В.В обороні української правди. Вип. 2 / В. Сергійчук. - Вишгород : Сергійчук М. І., 2020. - 623 с.

У пропонованому збірнику наукових праць професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка подано публікації, в яких розкриваються головні напрями його досліджень, а також уміщено біографію за 2010-2020 роки.

Зміст

2.jpg

А42599

9(с2)
Щ921

Щоденники Петра Федоровича Курінного: врятований та збережений літопис Умані початку XX століття : пер. з рос. / П. Ф. Курінний ; упоряд. Ю. В. Торгало ; пер. В. М. Устинов ; Уманська міськрада. Від. освіти. - Умань : Сочінський М. М., 2020. - 583, 2 с. : іл.

Петро Федорович Курінний (1852-1931) – відомий в місті Умані Київської губернії громадський та кооперативний діяч, за фахом юрист. Як спостережливий свідок багатьох подій, він залишив унікальні документи – Щоденники, які містять найрізноманітніші свідчення з життя міста першої третини ХХ ст. Щоденники вдалося зберегти його сину П.П. Курінному, відомому українському археологу та історику.

Зміст

3.jpg

Б10641

91
Ш379
Шевченко В. О.
Тричі перший: видатний мореплавець та географ Юрій Лисянський / В. О. Шевченко ; Ніжинський краєзнавч. музей ім. І. Спаського, Ніжинський держ. ун-т ім. М. Гоголя. Музей рідкісної книги. - Ніжин : Лисенко М. М., 2020. - 103 с. : іл., 8 л. цв. ил., карти, портр.

Книга, що пропонується до уваги читачів, - це історична розповідь про життя та подорожі першого в історії Російської імперії навколосвітнього мореплавця, українця за походженням, нащадка шляхетної козацької родини з Ніжина, Юрія Федоровича Лисянського (1773-1837). Висвітлено його діяльність як першовідкривача-дослідника, географа, картографа, етнографа.

Зміст

4.jpg

А42342

9(с2)
Х988
Хшанщевський А.
Пам’ятки офіціяліста Потоцьких з Тульчина: пер. з польск. / А. Хшанщевський ; пер. Л. Хмельковський. - Львів : Свічадо, 2019. - 174, [1] с. : іл.

«Пам’ятки» описують досить тривалий період – 1770 – 1840 роки – життя родини Потоцьких. Насамперед вони пов’язані з постаттю Станіслава Щенсного Потоцького і його садибою в Україні, в Тульчині. Рукопис не є цілісним твором, а складається з кільканадцяти біографічних нарисів дуже різного обсягу. Найбільшим з них, і водночас найвдалішим з погляду порушеної проблематики, є біографія власника Тульчина.

Зміст

5.jpg

Б10615

2
І-497
Ілюха О. Ю.
Забуте духовенство, зниклі храми Котелевської волості Охтирського повіту [Текст] : історико-краєзнавче видання / О. Ю. Ілюха. - Полтава : АСМІ, 2020. - 187 с.

Забуте духовенство, зниклі храми Котелевської волості Охтирського повіту – це унікальний нарис, який створений на базі архівних документів. В доробку детально описано історію зниклих храмів, розвиток освіти у дореволюційний час, відтворено біографічні дані плеяди священно- і церковнослужителів тощо. Більшість матеріалу публікується вперше.

Зміст

6.jpg

Б10648

9(с2)
З-127
Заброварний С
. З хроніки Народного дому в Перемишлі (1901–1945) / С. Заброварний ; Львівська облдержадмін, Львівське регіональне суспільно-культурне т-во «Надсяння». Департамент внутрішньої та інформ. політики. - Перемишль ; Львів : Растр-7, 2019. - 290, [1] с. : портр., табл.

Книга містить розповідь про громадсько-культурні заходи в перемиському Народному домі, які описано у формі наближеній до хроніки на основі збережених документів у архівних сховищах, статей у часописах та спогадах сучасників.

Зміст

7.jpg

М3382-2

9(с2)
Е881

Етнонаціональний світ Придніпров’я: колективна монографія. Ч. 2. Етнонаціональні спільноти часів інкорпорації та модернізації / М-во освіти і науки України, Дніпровський нац. ун-т ім. О. Гончара. - Дніпро : Ліра, 2019. - 215 с. : іл.

Колективна монографія стосується етнонаціонального поступу Придніпровського краю за часів інкорпорації та модернізації, тобто у хронологічних межах від останньої чверті ХVІІІ до початку ХХ ст. У першій частині праці розкрито зміни етнічної мапи краю у період його інкорпорації до складу Російської імперії. У другій частині досліджено етнонаціональні процеси доби модернізації.

Зміст

8.jpg

А42628

9(с2)
Я452
Якименко М. А.
Сільське господарство Лівобережної України в умовах аграрних реформ 1861–1917 років: монографія / М. А. Якименко, С. В. Макарець, О. М. Краснікова ; М-во освіти і науки України, Полтавська держ. аграрна акад. - Полтава : Астрая, 2020. - 250 с. : табл.

У монографії на основі широкого кола опублікованих і неопублікованих джерел розкрито особливості розвитку сільського господарства в губерніях Лівобережної України в умовах аграрних реформ 1861-1917рр. Досліджено соціально-економічні та політико-правові обставини, в яких функціонували великі поміщицькі та дрібні козацько-селянські господарства; проаналізовано стан розвитку матеріально-технічної бази суб’єктів господарювання; охарактеризовано ринок зерна та ринок продукції тваринництва у Полтавській, Чернігівській і Харківській губерніях; показано зміст, характер та значення сільськогосподарських виставок із точки зору розповсюдження передового досвіду та реклами продукції рослинництва й тваринництва.

1.jpg

А42535

9(с2)
З-356
Заруба В
. М. Загублені у часі: нариси з історії катеринославського дворянства / В. М. Заруба. - Дніпро : Ліра, 2020. - 215 с. : іл.

Збірник нарисів та есеїв з історії, генеалогії та побуту катеринославських дворян від останньої чверті ХVІІІ до перших десятиліть ХХ століття. У монографії досліджено важливі історіографічні проблеми минувшини: військово-політичні події, формування і розвиток адміністративно-територіального устрою Полудневої  України, стратифікацію місцевих соціальних еліт, мікроісторію окремих родин, персоналій та дворянських садиб.

Зміст

2.jpg

Б10617

355
С454
Скрипник О
. Українська розвідка. Прадавні часи / О. В. Скрипник. - Київ : АДЕФ-Україна, 2020. - 318 с. : іл.

У книзі, яка ґрунтується на літописних джерелах, академічних та науково-популярних працях дослідників історії України, українського війська і національних спецслужб, відтворена картина зародження і становлення розвідувальної діяльності на віковічних землях України у прадавні часи – від східних слов’ян і Київської Русі до Гетьманської козацької держави. Це своєрідна спроба авторського прочитання історії української розвідки прадавніх часів і донесення її до широкого загалу у доступній формі із вкрапленням нарисів, замальовок, народних переказів і легенд, обрамлених великою кількістю ілюстрованого матеріалу.

Зміст

3.jpg

А42501

901.2
І-541

Імперські ідентичності в українській історії XVIII – першої половини XIX ст.: колективна монографія / ред.: В. Ададуров, В. Склокін. - Львів : Український Католицький Університет, 2020. - 300, 2 с. - (Видання кафедри світової історії нового і новітнього часу УКУ ; вип. 2).

Автори колективної монографії прагнуть переглянути усталені історіографічні стереотипи, пов’язані з впливом уніфікації ХVІІІ – першої половини ХІХ ст. на соціальні ідентичності українців в імперіях Романових і Габсбурґів. У розділах праці розглянуто співвідношення між загальноімперськими, національними, регіональними та соціальними рівнями самоідентифікації різних історичних акторів.

Зміст

4.jpg

Б5413

9(с2)
В429

Військові кампанії доби Івана Мазепи в документах / Український інститут національної пам’яті, Чернігівський історичний музей ім. В. В. Тарновського ; упоряд. С. Павленко. - Київ : Києво-Могилянська академія, 2009. - 1053 с. - (Джерела ; т. 2).

У книзі «Військові кампанії доби Івана Мазепи в документах» вміщено царські розпорядження, універсали, листи гетьмана, кореспонденцію російських та українських урядовців, спогади сучасників подій, що відбувалися протягом 1687-1710 рр. і безпосередньо впливали на життя України. У збірці джерельних матеріалів також представлені акти місцевого самоврядування, церковні грамоти. 

Зміст

5.jpg

Б10634

 9(с2)
С642
Сопилюк
 М. В. Становлення міста Заліщики в середині XVIII століття: (за матеріалами Головного Архіву Актів Давніх у Варшаві) : 270-й річниці визнання міського статусу Заліщиків присвячено / М. В. Сопилюк, М. М. Бачинський. - Тернопіль : Терно-граф, 2020. - 327 с. : іл.

У виданні на основі дослідження документів Головного Архіву Актів Давніх у Варшаві та використання опублікованих джерел і наукової літератури описано діяльність із розбудови та становлення міста Заліщики в 1750 – 1769-х рр. у контексті суспільно-політичних явищ цього періоду. Зроблено спробу розкрити провідну роль українського населення міста, села Старі Заліщики та навколишніх населених пунктів у соціально-економічному розвитку краю і висвітлити особливості суспільних процесів та господарської діяльності в середині ХVІІІ сторіччя.

Зміст

А42502

9(с2)
Л554

Андрій Лівицький. Листування (1919–1953 роки): до 140-річчя з дня народження Андрія Лівицького (1879–1954), видатного українського державного і громадсько-політичного діяча, правника / Український ін-т нац. пам’яті ; упоряд., вступ. ст., ред. Я. Файзулін. - Київ : Фенікс, 2019. - 687 с. : іл., портр.

Видання, що пропонується увазі читача, є збірником листів Андрія Лівицького за 1919-1953 роки – його листування з відомими українськими діячами. Ці листи проливають світло на різноманітні аспекти державного будівництва, становлення і діяльність Державного Центру УНР в екзилі, становище української політичної еміграції, відносини між окремими течіями, а також протистояння української політичної еміграції та радянських органів держбезпеки, особисте життя Андрія Лівицького й інших відомих українських діячів. Окремим розділом у виданні представлені копії листів Андрія Лівицького, що були перехоплені радянською закордонною розвідкою і нещодавно оприлюднені Галузевим державним архівом Служби зовнішньої  розвідки України. Абсолютна більшість листів, вміщених в цьому виданні, вперше вводиться до наукового обігу й є унікальним історичним джерелом для вивчення історії українського державотворення та національно-визвольного руху, геополітичних трансформацій  в країнах Центрально-Східної Європи.

Зміст