ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

2010-2014

 

 

Діяльність Бібліотеки в 2010-2014 роках відбувалася відповідно до «Концепції розвитку Національної історичної бібліотеки України на період до 2015 року», яка передбачала створення Електронної бібліотеки НІБУ, розвиток проєктів з підотовки історичної та історико-краєзнавчої бібліографії, проведення науково-практичних конференцій в межах започаткованих у 2011 році Краєзнавчих читань, присвячених пам’яті академіка Петра Тронька.

 

 

 

 

 

 

2010 р.

Відповідно до інформаційних, науково-дослідницьких, освітніх та культурних потреб користувачів оновлювався книжковий фонд (нині – документний ресурс) НІБУ як паперовими, так і електронними носіями в тому числі, інформаційними продуктами, створеними фахівцями Бібліотеки.

Обов’язковий примірник видань України (ОП) залишався основним джерелом надходжень. Спостерігалася тенденція щорічного збільшення кількості видань за ОП. Так, у 2005 році отримано 1542 видання, а в 2010 році – 2041. Фонд Бібліотеки поповнювався також з інших джерел, зокрема, документообміну, дарунків та ін.

Значна увага приділялася організації системи каталогів і картотек та науковому опрацюванню документів. Оперативно поповнювалися та редагувалися традиційні карткові каталоги та картотеки, а також електронні ресурси:

- Електронний кталог книжкових та спеціальних видань (CD, ВК, карти, тощо);

- БД «Реєстраційна картотека періодичних видань (журнали)»: поточні надходження;

- БД «Газети (рідкісні видання)»;

- БД «Державний реєстр національного культурного надбання»;

Розпочато роботу з предметизації бібліографічних записів електронної систематичної картотеки статей (СКС).

Продовжувалася робота з наукової організації фонду та забезпечення його зберігання, зокрема, працівники відділу організації і зберігання фонду активно долучилися до виявлення документів, що підлягають внесенню до БД «Держаного реєстру національного культурного надбання України».

Продовжувалося, розпочате у 2009 році, формування фонду оцифрованих документів, зокрема, за проєктами: «Духовна спадщина України» (спільно з ТОВ «ВАРТО»), «Електронні книги НІБУ» (спільно з ТОВ «Електронний архів»), «М. В. Гоголь. Перші та прижиттєві видання з фондів бібліотек України» (спільно з Національною парламентською бібліотекою України – нині Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого). Ці перші колекції стали основою Електронної бібліотеки НІБУ.

Активно працювали Клуб історичної книги та Клуб києвознавців, де відбулися засідання: «Історія Києва в історії України», презентації книг громадського діяча Миколи Томенка та інші цікаві зустрічі. Демонструвалася презентація проєкту «Україна першої половини ХУІІ століття на картах Гійома Левассера де-Боплана» (до 100-річчя видання перших карт України). Книга підготовлена на документах з фонду НІБУ. Матеріали виставки (карти України) подаровано Бібліотеці. Фахівці НІБУ підготували також книжкові виставки до ювілеїв: письменника В. К. Винниченка, українського історика-архівіста І. М. Каманіна, історика – знавця українського козацтва – Д. І. Яворницького та багатьох інших.

Наукова діяльність НІБУ спрямовувалася на удосконалення краєзнавчої роботи бібліотек.

Підготовлено методичні рекомендації з розробки системи індексації «Схеми для краєзнавчих БД «Література про... область» (у АБІС ІРБІС) та висвітлено їх у 21-му випуску інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України», який розміщено на сайті НІБУ. 

І надалі впроваджуються інформаційні технології: підтримується та своєчасно поповнюється web-сторінка НІБУ, започатковано формування власного спеціалізованого фонду електронних документів та розпочато функціонування електронного читального залу, в якому надається доступ до власних бібліотечних ресурсів та ресурсів.

 

 

2011 р.

Створення джерельної бази НІБУ відбувалося за відсутності державного фінансування. Основна увага, як і в попередньому році, приділялася використанню безоплатних джерел надходження: обов’язкового примірника, документообміну, подарунків від авторів.

Головним інформаційним ресурсом Бібліотеки є Електронний каталог, основне завдання якого – різнобічне розкриття фонду НІБУ з метою його оптимального використання.

У межах спільного проєкту Бібліотеки з ТОВ «ЕЛАУ» «Історична спадщина України – світовий доступ в електронному форматі» створювався Імідж-каталог фонду НІБУ: відскановані: Генеральний алфавітний каталог, Алфавітна картотека періодичних та продовжуваних видань, Абетковий каталог слов’янської книги. В результаті традиційні карткові каталоги було відкрито для віддалених користувачів.

На виконання Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти України» від 30 вересня 2010 р. № 926, за яким 2011 рік оголошений роком освіти та інформаційного суспільства. Бібліотекою надавалося пріоритетне обслуговування науковцям, історикам-аматорам, краєзнавцям, музейним працівникам, зокрема, можливість продовжувати термін зберігання документів на бронеполицях (до 1 місця), за необхідністю користуватись персональним абонементом.

Електронний читальний зал на базі відділу Бібліотечних інформаційних технологій з метою задоволення універсальних інформаційних потреб користувачів, забезпечував доступ до повнотекстових ресурсів електронного фонду Бібліотеки, електронного каталогу та інших ресурсів сайту НІБУ, а також до ресурсів, що доступні в локальній мережі Бібліотеки, та в мережі Internet.

Найцікавішими заходами в соціокультурної діяльності були:

виставки-презентації: до Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України (до 20-річчя незалежності України), Дня Соборності України, Дня Перемоги, Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв Великої Вітчизняної війни в Україні;

«Україна Івана Гончара» (до 100-річчя від дня народження видатного етнографа, краєзнавця, скульптора (спільно з Українським центром народної культури «Музей Івана Гончара».

Особливістю року є те, що для широкого загалу користувачів вперше демонструвалися книжкові виставки з фонду документів іноземними мовами. Зокрема, представлено книжкові виставки: «Давня картографія в іноземних зібраннях НІБ України», «Рідкісні видання з фонду сектора фондів іноземними мовами», «Просвітницька діяльність видатних діячів XVIII ст.».

 

У листопаді цього року відбулися Перші Краєзнавчі читання пам’яті академіка Петра Тронька, в межах яких проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України»

 

 

         Видано збірник тез доповідей і повідомлень учасників конференції.

 

 

 

 

 

НІБУ – співорганізатор і учасник наукових конференцій, які щорічно проводять Український центр культурних досліджень та Національний Києво-печерський історико-культурний заповідник:

- ІХ Нестеровські студії.

- Міжнародні Могилянські читання.

- Всеукраїнська науково-практична конференція «Культурна політика у контексті полікультурного світу».

 

Проведено наукове дослідження «Повнотекстові краєзнавчі документи на сайтах ОУНБ України». Підсумки дослідження узагальнено у 22-му випуску інформаційного бюлетеня Краєзнавча робота в бібліотеках України».

 

 

Результатом книгознавчих досліджень фахівців відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг стало видання «Бібліотека митрополита Флавіана : каталог книг з фондів відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг» .

 

 

 

 

Працівниками відділу історичного краєзнавства проводилися стажування працівників краєзнавчих структурних підрозділів ОУНБ України – групові (спільно з ДАКККіМ) та індивідуальні, надавалася методична допомога аспірантам і студентам КНУКІМ з питань використання інформаційних технологій для укладення бібліографічних посібників краєзнавчого спрямування тощо.

 

У цьому році бібліографічний доробок НІБУ доповнили:

 

«Історія України за 2008 рік»   «Історія України за 2009 рік» бібліографічний покажчик другого ступеня «Бібліографічні посібники з історії України та архівні довідники»

   

.

Бібліографічні ресурси НІБУ фахівці Бібліотеки презентували широкому загалу користувачів в межах виставки-ярмарку інноваційних бібліотечних послуг та електронного врядування, що відбувалася за програмою «Бібліомосту» в Українському Домі 11 квітня цього року представлено інноваційний проект «Навігатор історика».

Відзнакою Президента України – медаллю «20 років незалежності України» працівників НІБУ цього року нагороджено:

Васильківську Людмилу Олександрівну – бібліотекаря,

Газарянц Світлану Львівну – завідувача відділу соціокультурних комунікацій,

Смілянець Світлану Іванівну – заступника Генерального директора,

Хівренко Ніну Дмитрівну – завідувача відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг.

 

 

 

2012 р.

 

За відсутністі державного фінансування на поповнення фонду книгами розроблено стратегію комплектування з акцентом на використання безоплатних джерел. Серед найважливіших джерел – документопостачання за системою безоплатного обов’язкового примірника, Державною програмою «Українська книга», документообміну та зокрема, подарунків від авторів надійшло 2 316 прим. книг (в т. ч. з автографами), що є проявом плідної співпраці та встановлення зворотнього зв’язку користувачів з Бібліотекою.

Визначним напрямом роботи стала співпраця з ТОВ «ЕЛАУ» у створенні та конвертації в електронний каталог образів карток Імідж-каталогу. Результатом цієї діяльності стало створення БД «GAK – Генеральний алфавітний каталог НІБ України».

На кінець року функціонували:

(ЕК) «Електронний каталог книжкових та спеціальних видань (CD, BK, карти, тощо)».

БД «Реєстраційна картотека періодичних видань (журнали)»

БД «Газети (рідкісні видання)»

Користувачі Бібліотеки, як і в попередні роки, одержували бібліотечно-інформаційні послуги на безкоштовній основі: оперативну допомогу бібліотекаря з пошуку і створення добірок електронних документів, інформацію про електронний фонд та про заплановані наукові та соціокультурні заходи і т. ін. В Електронному читальному залі споживачі інформації мають можливість: користуватися комп’ютерами, ресурсами сайту, включаючи електронні ресурси, що доступні в локальній мережі Бібліотеки та ресурсами мережі Internet, послугою WI-FI; тимчасово зберігати електронні документи в спеціальній папці в гостьовому сеансі на вільному комп’ютері.

Замовниками довідково-бібліографічної інформації були науковці Українського центру культурних досліджень (УЦКД), Державної агенції промоції культури України Міністерства культури України, Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Національного музею коштовностей України, Львівський історичний музей, Донецький національний університет, Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (нині Національний музей історії України у Другій світовій війні), Центр українознавства КНУ ім. Тараса Шевченка, Бібліотека Верховної Ради України, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, Бібліотека НТУ «КПІ», Меморіал м. Києва ім. В. Стуса, Національний заповідник «Хортиця» та багато інших, а також серед замовників - користувачі з різних областей України.

У цьому році підготовлено друковані видання:

бібліографічний покажчик «Краєзнавчі бібліографічні посібники бібліотек України 2006-2010 рр.» інформаційний бюлетень «Краєзнавча робота в бібліотеках України». Вип. № 23 щорічний науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України» за 2010 рік

 

Реалізуючи культурологічну функцію, Бібліотека ініціювала проведення різноманітних творчих акцій, презентацій книг, проектів, майстер-класів, що сприяли позитивному іміджу книгозбірні. Зокрема, до знаменних та пам’ятних дат: Рік культури і відродження музеїв, Міжнародний рік стійкої енергетики для всіх, 520-річчя українського козацтва, 140-річчя заснування (1872) першого наукового товариства «Історичне товариство Нестора-Літописця, а також до ювілеїв: видавництв «Наукова думка» та «Мистецтво»; видатних діячів: Євгена Гребінки, Леся Курбаса, Христі Алчевської, Миколи Костомарова,Пилипа Орлика, Миколи Аркаса та багатьох інших.

Популяризації Бібліотеки сприяли видання нового Путівника по Бібліотеці та буклету «Національна історична бібліотека України. Відкрий світ для себе, а Україну для світу»

               

 

Проведено низку заходів з популяризації документів іноземними мовами:

- у науково-практичному семінарі для методистів та вчителів світової літератури на тему: «Творчість німецьких письменників в шкільному курсі світової літератури» у Центрі німецької культури «Відерштраль». Тут була представлена виставка рідкісних, оригінальних німецьких видань з колекції НІБУ. Підписано угоду про співробітництво Бібліотеки та Центру;

- проведенні святкового вечора для дітей, присвяченого 200-річчю братів Грімм. Захід проходив в посольстві Федеративної Республіки Німеччини, де було представлено виставку цінної колекції казок, книг братів Грімм іноземними мовами з фонду НІБУ;

- книжково-ілюстративні виставки:

Історія Реформації в Західній Європі;

560 років від дня народження Леонардо да Вінчі (1452-1519);

300 років від дня народження Ж.-Ж. Руссо;

Ексклюзивні видання Української Студії Гарвардського університету».

До дня літератури зарубіжних країн спільно з Чеським центром в Україні проведено відкриття книжкової виставки до 420-річчя від дня народження Яна Амоса Коменського.

 

Професійно підготовлені, креативні молоді співробітники, у грудні цього року ініціювали створення Клубу артистів-аматорів «Планета КаНІБУ». Головний режисер аматорського театру – Світлана Львівна. Газарянц, завідувачка відділу соціокультурних комунікацій.

   

 

 

 

2013 р.

Особливістю діяльності НІБУ в 2013 році було прагнення фахівців книгозбірні не тільки зібрати та зберегти документи з історії України, але й надати кожному зацікавленому досліднику можливість користуватися інформацією, а також максимально зменшити ризик руйнування та втрати рідкісних документів в процесі їх використання.

Маючи у документному зібранні майже 150 тис. рукописних, рідкісних та цінних видань, НІБУ продовжувала формування електронної БД для подальшого її представлення в Державному реєстрі національного культурного надбання України.

Провідні фахівці НІБУ взяли участь у роботі міжвідомчої групи спеціалістів з розробки нормативно-правових актів, спрямованих на врегулювання питань, пов’язаних із формуванням Державного реєстру національного культурного надбання в частині книжкових пам'яток.

В межах проєкту «Історична спадщина України: світовий доступ в електронному форматі» оцифровано 322 (71541 стор.) рідкісних документа з фонду Бібліотеки, що користуються підвищеним попитом серед користувачів.

 

 

Спостерігалася динаміка до збільшення нових надходжень з 2011 по 2013 рік, не дивлячись на відсутність коштів, зокрема, в 2011 році – 8 705 прим., а в 2013 році – 9 882 прим.

Пріоритетним завданням НІБУ залишалося забезпечення максимально повного задоволення запитів відвідувачів читальних залів, користувачів сайту, абонентів МБА та спеціалістів НІБУ.

 

20 листопада в рамках Других краєзнавчих читань пам'яті академіка Петра Тронька в Національній історичній бібліотеці України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України». Особливістю цьогорічної конференції було те, що вона розпочала цикл заходів Бібліотеки з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка У заході взяли участь понад 60 представників бібліотек, архівів і музеїв, викладачі профільних вишів, краєзнавці-аматори з різних регіонів України. На фаховому форумі висвітлено теми: діяльність академіка Петра Тимофійовича Тронька в галузі краєзнавства та відтворення пам'яток історико-культурної спадщини України; сучасні теоретичні та методичні проблеми бібліотечного краєзнавства; питання збереження та організації фондів національними мовами; створення краєзнавчих електронних ресурсів в бібліотеках; краєзнавча бібліографія як складова бібліотечного краєзнавства; дослідження історії вітчизняних бібліотек, музеїв, архівів; популяризація краєзнавчих ресурсів, продуктів і послуг бібліотеки: досвід, інновації; взаємодія бібліотек з архівними установами, музеями, місцевими краєзнавчими осередками у напрямі вивчення історії рідного краю. Широко висвітлена тема «Т. Г. Шевченко і край».

 

За підсумками конференції підготовлено:

Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., м. Київ, 20 листоп. 2013 р. – Київ, 2014. – 238 с. – (ІІ Краєзнавчі читання пам’яті академіка Петра Тронька).

 

 

 

 

НІБУ – співорганізатор і учасник наукових конференцій, які щорічно проводять УЦКД, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, НАКККіМ:

- ХІ Культурологічних читань пам'яті Володимира Подкопаєва «Українська культура: виклик сьогодення»

- ХІ Нестеровських студій

- Міжнародних Могилянських читань

- Міжнародної науково-теоретична конференції «Якість вищої освіти: українська національна ідея та європейські практики

 

В основу науково-дослідної і методичної діяльності покладено науковий аналіз та прогнозування подальшого розвитку історико-краєзнавчої бібліотечної роботи на основі вивчення її стану в ОУНБ України. Результати наукового дослідження на тему «Документи мовами національних меншин в краєзнавчій діяльності бібліотек» представлено у 24 випуску Інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України».

 

Науково-бібліографічна діяльність, як і в минулі роки, здійснювалась на партнерських засадах з науковими установами. Зміцніли творчі стосунки з Інститутом історії, Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень, Інститутом філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України.

Вийшов з друку щорічний науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України за 2011 рік».

А також оприлюднено науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України за 2012 рік» в електронному варіанті.

 

 

 

 

2014 р.

20 лютого 2014 року розпочалася російсько-українська війна — трагічна сторінка в історії України. Мирне життя усієї країни героїчно захищали воїни Української армії на Сході нашої держави. Тож, колектив НІБУ мав змогу проводити планові заходи, що сприяли патріотичному вихованню молоді, що  викликали почуття гордості та поваги до історичного минулого українського народу, спонукали громадян до захисту свого національного культурного надбання.

На пошану видатних діячів України, зокрема, Т. Г. Шевченка проводилися заходи відповідно до Указу Президента України про оголошення 2014 року Роком Тараса Шевченка та Постанови Верховної Ради України: «Про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка» і Наказу Міністерства культури України «Про заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка». За рішенням ЮНЕСКО цього року світова спільнота також відзначала 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря.

Національна історична бібліотека Україна сформувала електронні ресурси та підготувала низку заходів до ювілею Тараса Шевченка.

Важливим ресурсом НІБУ для вивчення творчої спадщини Т. Г. Шевченка стала колекція «Шевченкіана», яку формували фахівці відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг. Колекція нараховує понад 400 видань, серед яких чільне місце належить рідкісним творам, серед яких: прижиттєві видання поета, наприклад, «Букварь южнорусский. 1861 р.», балада «Утоплена», що надрукована в журналі «Молодик» за 1843 рік, поема «Наймичка» (СПб., 1857) та інші; добірка «Кобзарів» (всього 30 видань), кожен з яких по-своєму цінний для читачів і дослідників.

В Електронній бібліотеці НІБУ створено окрему колекцію «Шевченкіана»

4 березня 2014 року відбулася головна святкова подія – презентація проєкту «Історична Шевченкіана», розробленого НІБУ спільно з Інститутом історії України НАНУ. Нині цей бібліографічний проєкт є складовою частиною Національного електронного ресурсу «Шевченкіана» і його мета – вивчення і популяризація спадщини Великого Кобзаря в Україні та за її межами шляхом створення електронної бібліографічної бази даних, що стала підґрунтям для видання однойменного науково-допоміжного бібліографічного покажчика. Унікальність проєкту полягає в тому, що вперше розкривається тема історичної Шевченкіани, яка наразі недостатньо вивчена і маловідома широкому загалу.

У 2014 році удосконалювалась система обслуговування користувачів. Відділ організації і зберігання фонду почав приймати та виконувати замовлення користувачів в електронному вигляді. Користувачі мають змогу в зручному для них місці, у будь-який час ознайомитись з переліком документів з фонду НІБУ та зробити попереднє замовлення на сайті Бібліотеки.

Довідково-бібліографічна та інформаційна діяльність НІБУ була спрямована на удосконалення інформаційного обслуговування користувачів, якісне виконання бібліографічних розшуків за письмовими та електронними запитами користувачів м. Києва та інших регіонів України, надання консультацій, відповідей, а також підготовку бібліографічних відомостей та фактографічних довідок, постійно здійснювалось обслуговування в режимі «запит-відповідь».

Понад 25 років поспіль науково-дослідна та науково-методична робота НІБУ здійснюється на основі моніторингової технології вивчення стану історико-краєзнавчої діяльності обласних наукових універсальних бібліотек України. Результати моніторингу наукового дослідження 2014 року вміщено у 25-му випуску інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України».  У цьому виданні представлено підсумки моніторингу висвітлення краєзнавчого контенту на сайтах регіональних бібліотек у порівнянні зі станом у 2011-2012 рр., зафіксовано як позитивні зміни, так і їх відсутність, засвідчено увагу регіональних книгозбірень до науково-методичних публікацій працівників НІБУ.

2-3 жовтня 2014 року Національна історична бібліотека України святкувала своє 75-річчя. Ювілейній даті присвячувалася Всеукраїнська науково-практична конференція,

під час якої розглядалися такі питання:

- Національна історична бібліотека України – бібліографічний центр на допомогу розвитку історичної науки в Україні;

- Національна історична бібліотека України – методичний центр в галузі історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності;

- дослідження історії вітчизняних бібліотек, створення літописів найбільших книгозбірень країни;

- видатні діячі бібліотечної справи;

- взаємодія бібліотек, архівних установ, музеїв, місцевих краєзнавчих осередків у напрямі вивчення місцевої історії;

- нові вимоги до бібліотечної професії в умовах інформаційного суспільства.

У роботі форуму взяли участь представники влади, відомі науковці, краєзнавці, бібліотечні працівники, викладачі вишів, аспіранти та студенти. Під час конференції демонструвалися книжкові виставки, відео-презентації, а також були представлені рекламні матеріали, в яких висвітлювався широкий спектр інформаційних послуг для користувачів Бібліотеки. Особливий інтерес присутніх викликав відеофільм про історію створення, розвиток та нові досягнення всіх структурних підрозділів Бібліотеки за 75 років її діяльності та розвитку.

   

    

   

 

З нагоди ювілею фахівців Бібліотеки нагороджено Почесними грамотами Кабінету Міністрів України: Спанчак Тетяну Іонасівну – завідувачку відділу опрацювання фонду і організації каталогів, Хівренко Ніну Дмитріївну – завідувачку відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг; Почесними грамотами Верховної Ради України: Дяченко Ірину Едуардівну – заступника генерального директора з бібліотечної роботи, Левко Наталію Сюнівну – завідувачку відділу організації і зберігання фонду; оголошено Подяки Прем’єр-міністра України: Іваніщевій Ганні Анатоліївні – завідувачці сектора МБА, Коваленко Аллі Миколаївні – завідувачці відділу комплектування фонду.

    

    

    

    

 

До ювілейної дати підготовлено:

«Літопис Національної історичної бібліотеки України (1939-2014 рр.)»

«Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції до 75-річчя заснування Національної історичної бібліотеки України»,

 

 

 

 

Також побачили світ шість випусків біобібліографічних покажчиків серії «Національна історична бібліотека України – в особах» (започаткована у 2014 році),

Вип. 1. Кисельова Валентина Павлівна

Вип. 2. Комська Алла Миколаївна

Вип. 3. Навроцька Валентина Дмитрівна

Вип. 4. Кудласевич Тетяна Степанівна

Вип. 5. Марченко Оксана Ігорівна

Вип. 6. Макаренко Лерій Леонідович

 

а також каталог колекції відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг «Мініатюрна книга».

 

Новий напрям наукової діяльності НІБУ – це, започаткований у ІV кварталі 2014 року бібліотечно-культурологічний проєкт «Зведений електронний краєзнавчий ресурс «Історія міст і сіл України», який передбачає створення унікального комплексного інформаційного продукту, що міститиме бібліографічний опис документів, глибоку змістову і формальну аналітику документів, опис архівних матеріалів та музейних предметів. Цей проєкт є логічним продовженням послідовної науково-методичної роботи працівників НІБУ зі створення електронного варіанту единої в Україні унікальної «Зведеної картотеки матеріалів з історії міст і сіл України». «Зведений електронний краєзнавчий ресурс «Історія міст і сіл України» стане цінним джерелом та інструментом історико-краєзнавчих розвідок, генеалогічних, культурологічних, пам’яткознавчих, релігієзнавчих, книгознавчих та інших досліджень.