ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

День кримськотатарського прапора

26 червня – День кримськотатарського прапора.

Кримський півострів – історична батьківщина кримських татар. На його території вони сформувалися як самобутній етнос, і у давнину вже мали свою державність. Територія Криму, на жаль, як і у ХVІІІ, так і сьогодні анексована, а кримськотатарський народ переживає черговий період жорстоких випробувань.

Національні символи відіграють таку ж важливу роль у суспільстві, як і окремі люди, об’єднання, організації чи державні інститути. Кримськотатарський прапор із жовтою тамгою на синьому тлі є таким само значущим символом національно-визвольної боротьби, як синьо-жовтий український стяг з тризубом, що уособлює самобутність та спадкоємність державотворчих традицій. Через переслідування, репресії, вислання кримським татарам не завжди вдавалось вберегти дорогий серцю прапор – значно важливішим був його образ в пам’яті й уяві, де його не могли дістати жодні поневолювачі.

Вперше кримськотатарський прапор був піднятий національним з’їздом – Курултаєм у Бахчисараї 1917 р. У січні 1919 р. Кримськотатарське парламентське бюро затвердило Положення про культурно-національну автономію мусульман Криму. Саме в цьому документі національним гербом визнавали зображення тарак-тамги, а прапором – полотнище блакитного кольору. Це перше документальне свідчення про статус національного герба і прапора кримських татар у їхньому сучасному вигляді. За радянських часів, коли кримськотатарський народ зазнав репресій, прапор не використовувався.

Національний прапор кримських татар було затверджено 30 червня 1991 року у Сімферополі другим Курултаєм. В Україні щорічно офіційно відзначається День кримськотатарського прапора з 2010 року, це свято символізує єдність, наступність поколінь кримських татар та їхню боротьбу за свободу і право на самовизначення.

До уваги користувачів!

Пропонуємо для ознайомлення інформаційні матеріали книжкових виставок  Національної історичної бібліотеки України:

26 червня – День кримськотатарського прапора (26 червня 2023 р.). [Електронний ресурс]. – URL: https://nibu.kyiv.ua/exhibitions/673/.

До Дня кримськотатарського прапора: «Два Прапори – єдина країна!» (27 червня 2022 р.). [Електронний ресурс]. – URL: https://nibu.kyiv.ua/exhibitions/574/.

Нові надходження до НІБУ у 2024 році про історію та культуру кримських татар:

Ващук Д. П. Матеріальна спадщина кримських татар XIV–XVII ст.: Поділля і Волинь: аналіт. каталог / Д. П. Ващук ; Мін-во культури та інформаційної політики України, Укр. культ. фонд, НАН України. Ін-т історії України. – Кам’янець-Подільський : Панькова А. С., 2023. – 43, [4] с. : фот. Шифр: А47110/9(с2)/В235.
Відкриття : виставка / Між. освітній культурно-мистецький проєкт «Кримськотатарські студії». – Київ : АК-ГРУП, 2023. – 23 с. : іл., фот. Шифр: ДБ(1). А47264 74 В42.

Генова Є. Кримськотатарські родини / Є. Генова ; голов. ред. О. В. Красовицький ; худ.-оформ. Б. Куркуль. – Харків : Фоліо, 2024. – 220, [2] с. : фот. – (Фронтир). Шифр: КУ(1). А47487 9(с2) Г345.

Трасінова З. Творчість : [альбом] / З. Трасінова ; Укр. культ. фонд. – Київ, 2023. – 238 с. : іл., фот. Шифр: В5530/75/Т655.

Формування комплексного бачення та рекомендацій органам державної влади України щодо подолання наслідків окупації та викликів у процесі реінтеграції ТОТ АР Крим та м. Севастополя у 4 сферах: інформаційній, освітньо-науковій, культурній, релігійній / Українська Гельсінська спілка з прав людини, Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім». – Київ : АртЕк, 2023. – 152 с. Шифр: В5495/34/Ф796.

Підготувала: Л. Снігирьова,
відділ довідково-бібліографічної та науково-інформаційної роботи