У 2018 році наказом Міністерства культури України № 105 елемент «Традиції рослинного килимарства селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області» включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України і взято під охорону (державний номер 008) [https://cutt.ly/rBY4Ajt].
Історичну довідку про селище Решетилівку дивіться за посиланням https://nibu.kyiv.ua/exhibitions/646/ .
Ручне килимарство – здавна побутуючий вид народних художніх промислів на території Полтавщини. Виробами килимарського ремесла славилося селище Решетилівка, де килими виготовляли майже в кожній хаті. Наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. Решетилівка стала одним із центрів-осередків народного ткацтва. Решетилівські килими, рушники, скатертини, сорочки користувалися великим попитом на ярмарках та базарах. У 1905 р. тут організовано школу-майстерню, в якій готували інструкторів і кваліфікованих кустарів з ткацтва, килимарства та вишивки, а у 1922 р. на її базі було створено промислову артіль «Троянда». У 1926 р. перейменували в артіль ім. Клари Цеткін. Килими Решетилівської артілі вже в 20-і роки з успіхом демонструвалися на виставках за кордоном: у Мюнхені (1924 р.), Парижі (1925 р.), Лейпцігу (1928 р.) [Український килим XVIII–XXI століть / упоряд. Л. Білоус ; Нац. музей українського нар. декоративного мистецтва. – Київ : Саміт-книга, 2020. – 167 с. : кол. іл.]. У цей період у Решетилівці створено також кімнату-музей, що став центром вивчення техніки ткацтва і орнаментації тканини, це також сприяло збереженню і розвиткові багатих традицій решетилівського узорного ткання.
У 1960 р. решетилівську артіль реорганізовано у фабрику художніх виробів, розпочався новий етап технічного та економічного розвитку цього промислового підприємства художнього виробництва. З’явились художники-професіонали, які намагались розвинути і вдосконалити місцеву традицію рослинного килимарства. На базі фабрики діяло Решетилівське професійно-технічне училище, 2002 року реорганізоване в Решетилівський художній професійний ліцей, який досі є основним носієм і центром збереження рослинного килимарства. Нині фабрика припинила своє існування, але вироби цього підприємства відомі далеко за межами України і зберігаються в багатьох музеях та експонуються на численних виставках.
Серед видатних майстрів того часу виділяється талановита мисткиня Надія Бабенко. «ЇЇ могутня творча особистість, оригінальність художньо-образного мислення дозволили майстрині розвинути українську килимову культуру, вільно вплітаючи у композиції декоративно узагальнені рослинні та геометричні мотиви, казкових птахів у фантастичному забарвленні. Водночас вона залишилася вірною витвореним століттями художнім канонам українського національного килима. Перегукуючись із традиційними народними взірцями, твори Надії Несторівни є самобутніми авторськими композиціями, своєрідними етномистецькими витворами, у яких збережена національна колористична культура українців» [Бабенко Н. Килимарство, вишивка: альбом / Н. Бабенко ; упоряд. Є. Шевченко ; Національна рада з питань культури і духовності при Президентові України, М-во культури і туризму України, Полтавська облдержадмін., Обл. упр. культури і туризму. – Київ : Народні джерела, 2006. – С. 5]. Рослинний килим «Дерево життя», авторства Н. Бабенко, у 1969 р. подаровано ООН у Нью-Йорку.
Великий внесок у розвиток решетилівських килимів зробив Леонід Товстуха. «Творчо переосмислюючи старовинні орнаментальні форми рослинних мотивів килимів Полтавщини відповідно до сучасних вимог, художник вносить в них нові риси. Співзвучні інтер’єрам не тільки сільських чи міських квартир, а й громадських споруд. Найвиразніше виявилися мистецькі здібності художника в композиціях орнаментально-тематичних килимів» [Народні художні промисли УРСР : довідник / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай, О. І. Никорак, Г. Г. Стельмащук ; АН УРСР. Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1986. – C. 34]. Рослинний килим «Народжені рідною землею» Леоніда Товстухи з 2005 р. прикрашає залу Раду Європи у Страсбурзі.
Нажаль, на сьогодні килимова галузь переживає не найкращі часи, адже колись потужні підприємства припинили своє існування. Проте, традиції килимового мистецтва у ХХІ столітті продовжують жити у творчості багатьох митців художнього ткацтва. «На сьогодні в Решетилівці носіями елемента є творчі родини: Бабенків, Вакуленків, Деркачів, Пілюгіних, Шевчуків та окремі майстри: А. Д. Бебко, А. П. Білоусько, Г. О. Гончар, В. М. Горбенко, К. В. Гребінченко, М. В. Довженко, Д. Ф. Єфремова, Г. М. Касьян, Т. І. Кирпотіна, С. М. Коваленко, Т. Л. Коваленко, С. О. Колінченко, В. Я. Колінько, Н. Н. Колісник, В. В. Коляка, Т. І. Косолап, В. І. Кріль, О. М. Миколаєнко, В. І. Мордик, В. А. Пелипенко, Г. О. Пирог, А. І. Плюта, Г. М. Романчук, Н. І. Токова, Ю. Р. Тушко, Г. І. Шипоша, В. І. Черевична, Г. І. Черевична. Крім того, носіями є також майстри-викладачі Решетилівського художнього професійного ліцею, килимарі приватної майстерні художніх промислів «Соломія», викладачі та вчителі Решетилівської дитячої школи мистецтв та Решетилівської гімназії імені І. Л. Олійника» [Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України = Intangible Cultural Heritage Elements of Ukraine / М-во культури України, Укр. культур. фонд ; наук. ред.: В. В. Телеуця, Л. М. Снігирьова. – Вінниця : Твори, 2018. – 145, [6] с. : іл. – С. 80]. Досягнення решетилівських майстрів наочно простежуються за участю їх у галузевих виставках з відповідними відзнаками. Сьогодні в Решетилівці втілюються додаткові заходи щодо охорони та популяризації решетилівського ткацтва – передачі її майбутнім поколінням: у загальноосвітніх школах проводяться відкриті уроки на тему решетилівського килимарства, конкурси, виставки, майстер-класи, екскурсії у місцеві музеї та у майстерні ткачів.
Художньо-стилістичні особливості решетилівських килимів ґрунтуються на принципі побудови орнаменту з мальовничим вирішенням тла й тяжіє до композиційних мотивів прадавніх селянських килимів. «За композицією та колоритом килими з ритмічним укладом стилізованих, умовно і водночас мальовничо трактованих різноманітних квітів, листя, квіткових галузок тощо. Це вишукані за формою і силуетом мотиви, однотипні, гармонійно урівноважені, з плавними заокругленими обрисами, які легко і вільно стеляться на площині. В процесі ткання майстри кожного разу видозмінюють один і той самий мотив за формою, тональними і кольоровими нюансами, уникаючи повторень і одноманітності. Загальна площина композиції килима має світле, контрастне до кольору кайми тло. Колорит квіткових візерунків решетилівських килимів соковитий, побудований на м’яких тональних переходах теплих, коричнево-зеленуватих, вишневих, червоних та жовтих тонів, що гармонійно поєднані з вишукано пастельними охристими, сірувато-голубуватими або сніжно-білими барвами» [Народні художні промисли УРСР : довідник / відп. ред. Р. В. Захарчук-Чугай, О. І. Никорак, Г. Г. Стельмащук ; АН УРСР. Ін-т мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 1986. – C. 33].
«У так званих «панських» килимах, переважає пишна орнаментація рослинних та анімалістичних форм. Найпоширенішим композиційним сюжетом таких килимів є мотив дерева життя в обрамленні в’юнкої безперервної гірлянди із симетричними квітковими вкрапленнями. Нараховується невелика кількість технік виконання рослинних килимів: «кругляння», «зачіпками», «на межову нитку», «зірчаста», «на косу нитку». Мальовниче вирішення тла проявляється у специфічній техніці ткання «дерканні», яка широко використовувалась до появи хімічних барвників. Вовняні нитки зближених кольорів рівно лягають горизонтальними рядками у пітканні, і всі рослинні форми плавно перетікають одна в одну, органічно вплітаючись у фактуру виробу. Велика кількість кольорових відтінків помітна лише зблизька, а здалеку вони сприймаються лаконічними суцільними плямами і створюють враження багатої гармонії форм, ліній, силуетів» [Елементи Нематеріальної Культурної Спадщини України = Intangible Cultural Heritage Elements of Ukraine / М-во культури України, Укр. культур. фонд ; наук. ред.: В. В.Телеуця, Л. М. Снігирьова. – Вінниця : Твори, 2018. – 145, [6] с. : іл. – С. 78].
Килими ручної роботи не в змозі відтворити жодна машина. Можливо, тому, що бездушна і не знає, що таке любов, відданість, краса душі? Для виготовлення неповторного витвору мистецтва необхідні не лише фантазія і талант майстра, політ його думки, а й глибинне світосприйняття, душевна чистота, яка подарує захист і радість.
15 квітня 2021 Нацбанк ввів в обіг пам’ятні монети «Решетилівське килимарство» номіналом 10 та 5 гривень зі срібла та нейзильберу. На аверсі монет на дзеркальному тлі абрису пейзажу зображене дерево життя – традиційний символ в орнаментиці українських тканих килимів, рушників, писанок тощо. На монеті з нейзильберу в центрі знаходиться логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України. На реверсі монет розміщений дзеркальний абрис ткалі за роботою, праворуч – кольоровий фрагмент килима [Пам'ятні монети «Решетилівське килимарство» вводяться в обіг з 15 квітня 2021 року / Національний банк України. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://bank.gov.ua/ua/news/all/pamyatni-moneti-reshetilivske-kilimarstvo-vvodyatsya-v-obig-z-15-kvitnya-2021-roku. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 14.04.2023].
Запрошуємо ознайомитись з експозицією книжково-журнальної виставки, яка представлена
у читальній залі НІБУ та перегорнути сторінки окремих видань віртуальної книжкової виставки.
Список літератури з фонду Національної історичної бібліотеки України
Книжкові видання
Зі змісту:
Пілюгіна О. «Сяючий світ». – С. 13.
Пілюгін Є. «Свято». – С. 21.
Зі змісту: Пілюгіна О. «Квітуче кохання». – С. 61.
Зі змісту: Чегусова З. Професійний художній текстиль України ХХ – початку ХХІ століття. Образно-пластична і стильова еволюція. – С. 408-495.
Зі змісту: Решетилівські узорні тканини. – С. 170-171.
Зі змісту:
Ханко В. М. Бабенко Надія Несторівна. – С. 46-48.
Ханко В. М. Бабенко Олександр Олексійович. – С. 48-49.
Макар’ян А. П. Колінько Валентина Яківна. – С. 607.
Зі змісту:
Ханко В. М. Пілюгіни – Євген Іванович, Лариса Михайлівна, Наталія Євгенівна, Ольга Євгенівна. – С. 293-295.
Макар’ян А. П. Токова Ніна Іванівна. – С. 542.
Електронні джерела
Укладачі: фахівці відділу довідково-бібліографічної та
науково-інформаційної роботи
О. В. Нестеренко, Л. М. Снігирьова
Наук. ред.: Г. В. Єфіменко
Докладніше про рубрику:
Нематеріальна культурну спадщину в документних джерелах