ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

В книжковій пам'яті миттєвості війни

Не треба печалі: ми падали в січах без ляку.

Над нами ніколи не плакали тужно оркестри,

Бо з наших плацдармів живі починали атаку

За те, щоб земля не зійшла з голубої орбіти

Борис Олійник

До Дня пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня та встановлений з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939-1945 років в Україні, а також до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – державного свята, яке щороку відзначається 9 травня відповідно до Закону України від 9 квітня 2015 року «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» відділом соціокультурних комунікацій підготовлено віртуальну книжкову виставку «В книжковій пам'яті миттєвості війни».

Надходження книг до фонду НІБУ у 2020-2021 роках

Алексієвич С. У війни не жіноче обличчя / С. Алексієвич. – Харків : Фоліо, 2020. – 314 с.

Ця книга — про війну очима жінок, молодих дівчат, які були медсестрами, пралями, санінструкторами, саперами, снайперами, кулеметницями, кухарками і воювали нарівні з чоловіками.

Булавин А. Вспомним всех поименно... : (украинцы, уроженцы Украины и другие в советской разведке, 1918–1991 гг.) / А. Булавин. – Киев : Виниченко, 2019. – 526 с.

У книзі вміщено біографічні відомості радянських розвідників - українців, уродженців України та інших, які присвятили себе службі на невидимому фронті, чиє життя в тій чи іншій мірі було пов'язане з українською землею. Про подвиги розвідників ми дізнаємося лише після тривалого періоду часу, часто через десятки років. А про їх щоденні подвиги, що здійснюються в умовах повного замовчування, знає тільки дуже обмежене коло осіб.

В’язні з України в концтаборі Маутгаузен : історія та пам’ять / НАН України. Ін-т історії України, Український ін-т нац. пам’яті, Посольство України в Республіці Австрія, Міжнародний комітет колишніх в’язнів концтабору Маутгаузен, Українська орг. борців антифашистського опору, Національний меморіальний комплекс «Висота маршала І. С. Конєва» ; упоряд.: Р. Берндл, М. Кальтенбруннер, Т. Пастушенко. – Київ : Фенікс, 2020. – 376 с.

Головна мета написання цієї книги – спробувати дати відповідь на питання: хто такі в’язні з України й скільки їх було? Як вони згадують і що розповідають про виживання в концтаборі Маутгаузен? Основний зміст складають інтерв’ю з колишніми в’язнями, записані спеціально для цього видання, а також під час різних дослідницьких проєктів, зокрема з архіву Меморіального музею концтабору Маутгаузен, Архіву усної історії «Та сторона» Міжнародного товариства «Меморіал» (Москва). Публікуються також біографії радянських військовополонених, які реконструювали їх рідні.

У вступній статті представлені попередні результати дослідження архівних матеріалів, обґрунтовуються дані про перебування в цьому концтаборі понад 20 тисяч чоловіків та жінок з України. Дослідження Маттіаса Кальтенбруннера присвячене унікальному випадку – повстанню радянських офіцерів у 20-му блоці Маутгаузена, їх втечі та повоєнній історії формування оповіді про ці події тими, хто вижив. У книзі використані фотографії з Федерального архіву в Берліні.

Жулинський М. Моя Друга світова : роман-хроніка в голосах / М. Жулинський. – Вид. 3-е. – Київ : Український пріоритет, 2020. – 416 с.

Автор «Моєї Другої світової» веде читача від дитячих вражень із пронизливою нотою «інтуїції душі» до суворого стилю історичних документів та ремінісценцій минулого, від голосів живих свідків про трагічні й героїчні події до відроджених із небуття авторською уявою спогадів односельчан, від історії волинського села Новосілки до масштабних подій світового значення – такі «концентричні кола» осягнення цього роману-хроніки воєнної і повоєнної долі української людини.

Іваненко А. О. Місцеві судові установи, адвокатура та нотаріат в системі окупаційного апарату влади Райхскомісаріату «Україна» та військової зони окупації (1941–1944 рр.) : соціально-правові виміри / А. О. Іваненко. – Чернігів : ПАТ «ПВК» Десна, 2020. 486 с.

У монографії, опираючись на широке коло джерел, частину з яких вперше введено до наукового обігу, реконструйовано проблему функціонування судової системи, адвокатури та нотаріату на теренах Райхскомісаріату «Україна» та військової зони окупації. Проаналізовано, запроваджене владою Третього Райху, цивільне та кримінальне законодавство, а також порядок врегулювання сімейно-шлюбних взаємин місцевого населення. Схарактеризовано судову практику регулювання правовідносин у сферах кримінального і цивільного законодавства. Визначено особливості функціонування адвокатури та нотаріату на окупованих територіях України. Дослідження дає змогу побачити «обличчя» особи, яка співпрацювала з окупаційною владою і працювала на посаді судді, нотаріуса та адвоката в роки Другої світової війни.

Стяжкіна О. Рокада: чотири нариси з історії Другої світової / О. Стяжкіна – Київ : Дух і літера, 2020. – 271 с.

У книжці «Рокада: чотири нариси з історії Другої світової» йдеться про необхідність українського погляду в історієписанні війни. У тому числі, й про формування європейської перспективи для аналізу подій, й про повернення суб’єктності спільнотам і людям, які були привласнені чужими історичними наративами.

В книзі розглядаються проблеми зміни методологічної оптики дослідження Другої світової війни; стан безперервної війни як складової політики радянської влади в 1920–1930-ті роки; аналіз схожості та відмінності окупаційних режимів на українських землях кінця 1930–1940-х рр.; прослідковуються взаємини між радянською державою та різними спільнотами після війни, коли влада формувала запобіжники для усіх видів соціальних та національних солідарностей.

Шемшученко Ю. Війна очима дітей війни : до 75-річчя Перемоги у Другій світовій війни / Ю. Шемшученко. – Київ : Юридична думка, 2020. – 130 с.

Пропоноване ілюстроване видання присвячене 75-річчю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У книзі вміщено авторські спогади про початок другої світової війни, дворічний період німецької окупації Глухова, героїчну боротьбу глухівчан із німецькими загарбниками, повоєнне відновлення Глухова. Воєнне лихоліття показане через призму його бачення дітьми війни.

 

Останнім часом фонд НІБУ поповнився майже на 400 примірників дарунків. Пропонуємо ознайомитися з новими надходженнями:

Авдеенко С. И. Три подвига Василия Петрова : повесть / С. И. Авдеенко. – Мелитополь : Мелитоп. город. тип., 2017. – 204 с.

Артилерист Василь Петров - єдиний в світі воїн без обох рук, який захищав свою Вітчизну на полі бою. На його рахунку безліч подвигів, але головних – три. Два з них він зробив на фронті під час Другої світової війни, за що був удостоєний звання двічі Героя Радянського Союзу, а третій – коли протягом більш ніж півстоліття віддав служінню Збройним силам. В основу книги покладено реальні факти, деякі матеріали публікуються вперше.

Булавін О. Не підлягає забуттю / О. Булавін. – Луцьк : Вежа-Друк, 2016. – 136 с.

У книзі подаються короткі біографічні відомості стосовно 139 офіцерів Червоної армії, які у роки Великої Вітчизняної війни обіймали посади від командира корпусу і вище, а також двічі Героїв Радянського Союзу, полеглих у битвах, зниклих безвісті, померлих від ран і хвороб, репресованих органами НКВС, та загиблих у нацистських концтаборах.

Грабовець. Спогади про рідні сторони / упоряд. : М. Турко, Р. Дідух. – Львів : Растр-7, 2019. – 162 с.

У книжці поміщено спогади жителів про депортацію із етнічних українських земель внаслідок переділу кордонів після ІІ світової війни, про своє рідне с. Грабовець, а також про с. Ніновичі, які тепер знаходяться на території Польщі. Грабівчани зазнали три великих переселення: перше з яких відбулося у 1939 р. при перенесенні російського кордону по руслу р. Сян, все село було переселено у с. Ніновичі, де змушене було будувати заново свої домівки; друге – в 1941 році при приході німців повернення у Грабовець, де заново відбудовувало свої зруйновані росіянами господарства; третє – депортація навесні 1946 р. з своїх земель на територію Радянської України. Більшість депортованих у 1946 р. сімей с. Грабовець поселились у с. Виннички і м. Винники біля Львова. В книжці подано перелік жителів села до депортації, поміщено деякі сучасні світлини села Грабовець, а також родоводи деяких сімей, вихідців із с. Грабовець, які, як і всі інші жителі села, пов’язані між собою родинними узами.

Не підлягає забуттю : нацистський окупаційний режим на Черкащині (1941-1944) : зб. наукових ст., док., матеріалів та спогадів / Міжнародна громадська орг. «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність», Черкаський осередок ; Нац. спілка краєзнавців України, Черкаська обласна організація, Держ. архів Черкаської області, Черкаський нац. ун-т ім. Богдана Хмельницького ; упоряд. В. М. Мельниченко [та ін.]. – Черкаси: Вертикаль, 2013. – 366 с.

Наукові статті, документи, матеріали та спогади очевидців, що складають основу збірника «Не підлягає забуттю : нацистський окупаційний режим на Черкащині (1941-1944)» розповідають читачам про нацистський окупаційний режим на території сучасної Черкаської області, який тривав з липня 1941 року по березень 1944 року. На конкретних фактах, значна частина яких оприлюднюється вперше, показується жорстокість окупантів, страждання і муки, які довелося пережити населенню краю в роки воєнного лихоліття. В книзі розкривається справжня суть «нового порядку», який гітлерівці та їх прихвосні запроваджували в Україні, відводячи їй роль невичерпного постачальника продовольства, енергоносіїв, сировини та дешевої і безправної робочої сили.

Серпень О. Розповідають галицькі німці : історичні документи, спогади свідків, наукові статі. 20 історій / О. Серпень. – Львів : Вид. Львівської політехніки, 2019. – 196 с.

Подано 20 розповідей про те, як етнічні німці вплинули на історію Галичини. У холодні зимові місяці 1939–1940 років 60 тисяч галицьких німців зі Львова, Івано-Франківська, Дрогобича, Стрия, Сколе та інших міст і селищ Західної України залишили свої рідні домівки та вирушили у незнане. Прочитавши цю книгу, ви дізнаєтесь, хто такі галицькі німці, як вони жили та чому мусили покинути свої оселі.

Український визвольний рух на Білоцерківщині (1941–1952 рр.) : розсекречені документи, спогади, коментарі : науково-документальне видання / упоряд. С. І. Бурлака. – Біла Церква : Білоцерківдрук, 2018. – 288 с.

До збірника увійшли документи з галузевого державного архіву СБУ, спогади учасників ОУНівського підпілля в період нацистської окупації та відновлення радянської влади на території Білої Церкви та прилеглих районів, а також сучасників тих подій. Більшість з них опубліковані вперше, що дає можливість краще зрозуміти мотиви учасників українського руху опору, форми їхньої діяльності та обставини боротьби з ними каральних органів обох тоталітарних держав.

 

Бібліографічний покажчик «Історія України», започаткований у 1968 році (налічує 52 випуски), є невід’ємною частиною національної бібліографії, вагомим внеском НІБУ у розвиток вітчизняної історичної науки. З 1996 року, окрім друкованого, публікується і в електронному форматі. Покажчик містить інформацію про наукову друковану продукцію та електронні ресурси українознавчого історичного змісту.

Розділ ХІІ «Україна в період Другої світової війни» бібліографічного покажчика «Історія України» складається з дванадцяти  підрозділів:

1. Джерелознавство та історіографія
2. Загальні праці до всього періоду
3. Україна на початку Другої світової війни
4. Україна в початковий період німецько-радянської війни
5. Україна в роки нацистської окупації «Новий порядок». Геноцид. Голокост. Партизанський рух. Радянське підпілля. ОУН. УПА
6. Визволення України Радянською армією
7. Учасники війни. Персоналії
8. Окремі місцевості, міста і села у роки війни
9. Економіка в ході війни
10. Репресії на фронті і в тилу
11. Україна в міжнародних відносинах
12. Наука. Освіта. Культура.

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 роки) [Електронна копія] // Історія України. 2019 : бібліогр. покажчик / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, О. В. Литвин, Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2020. – С. 384 – 420. – Режим доступу : https://drive.google.com/file/d/1G5gFa0NHJEiXqL4rYZRZV5NwWNa3_cND/view

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 роки) [Електронна копія] // Історія України. 2018 : бібліогр. покажчик / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, О. В. Литвин, Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ : Вініченко, 2019. – С. 373 – 404. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2019/12/24/historyofukraine2018.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 роки) [Електронна копія] // Історія України. 2017 : бібліогр. покажчик / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, О. В. Литвин, Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; наук. ред., вступ. слово Г. В. Боряк ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ : Вініченко, 2018. – 80-річчю Національної історичної бібліотеки України присвячується – С. 437 – 468. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2019/07/16/historyofukraine2017.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.- допом. бібліогр. покажч. за 2016 р. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, О. В. Литвин, Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2017. – С. 409 – 449. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2019/07/16/ict_ukr_2016_bibl_ukaz.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2015 р. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, О. В. Литвин, Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2017. – С. 400 – 447. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2021/03/19/istorija_ukrajiny_2015.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2014 р. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, Д. Г. Стегній, Т. А. Приліпко, К. Г. Таранюк-Русанівський, О. В. Литвин ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2016. – С. 540 – 606. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2021/03/19/istorija_ukrajiny_2014.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2013 р. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Н. Г. Вощевська, К. Г. Таранюк-Русанівський, Д. Г. Стегній, Т. А. Приліпко, О. В. Литвин ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2015. – С. 440 – 491. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2021/03/19/istorija-ukrajiny_2013.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2012 р. / Ін-т історії України НАНУ, Нац. іст. б-ка України ; наук. ред., авт. вступ. ст. Г. В. Боряк ; упоряд.: Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, Н. Г. Вощевська, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ, 2014. – С. 266 – 293. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny__2012.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : наук.-допом. бібліогр. покажч. за 2011 р. / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Т. А. Приліпко, Д. Г. Стегній, Н. Г. Вощевська, К. Г. Таранюк-Русанівський ; ред.: А. В. Скорохватова, З. Х. Мусіна ; відп. за вип. А. В. Скорохватова. – Київ : Видавничий дім «Вініченко», 2013. – С. 384 – 417. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny__2011.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2010 рік / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Т. Приліпко, Д. Стегній, Н. Вощевська, К. Русановський ; ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; відп. за вип. А. Скорохватова. – Київ : Видавничий дім «Вініченко», 2012. – С. 355 – 391. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny__2010.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2009 рік / Нац. іст. б-ка України ; упоряд.: Т. Приліпко, Д. Стегній, Н. Вощевська, К. Русановський ; ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; відп. за вип. А. Скорохватова. – Київ : Видавничий дім «Вініченко», 2011. – С. 408 – 436. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2009.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2008 рік / ДЗ “Нац. іст. б-ка України”; упоряд.: Т. Приліпко, Н. Вощевська, О. Марченко, Д. Стегній ; ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна. – К. : Видавничий дім “Вініченко”, 2011. – С. 496  – 539. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/elfond/istorija_ukrajiny_2008/istorija_ukrajiny_2008.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2007 рік / Держ. іст. б-ка України; упоряд.: Т. Приліпко, Н. Вощевська, О. Марченко, Д. Стегній ; ред. А.Скорохватова, З. Мусіна. – К., 2009. – С. 457 – 484. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2007.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2006 рік / Упоряд.: Т. Приліпко, О. Марченко, Н. Вощевська; Ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; Держ. іст. б-ка України. - К., 2008. – С. 448 – 495. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2006.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2005 рік / Упоряд. Т. Приліпко, Н. Вощевська, О. Марченко; Ред. А. Скорохватова, З. Мусіна; Держ. іст. б-ка України. – К., 2007 – С. 346 – 378. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2005.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2004 рік / Упоряд.: Т. Приліпко, Н. Ващевська, О. Марченко; Ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; Держ. іст. б-ка України. - К., 2006. – С. 340 – 372. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2004.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2003 рік / Упоряд.: Т. Приліпко, Н. Ващевська, О. Марченко; Ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; Держ. іст. б-ка України. - К., 2005. – С. 324 – 343. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2003.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2002 рік / Упоряд.: Т. Приліпко, Н. Ващевська, О. Марченко; Ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; Держ. іст. б-ка України. - К., 2004. – С. 475 – 506. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/media/uploads/2020/03/11/istorija_ukrajiny_2002.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2001 рік / Упоряд.: Т. Приліпко, О. Політова, М. Лук'яненко, О. Кисельова, Н. Вощевська, О. Марченко; Ред.: А. Скорохватова, З. Мусіна ; Держ. іст. б-ка України. - К., 2004. – С. 336 – 359. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/elfond/istorija_ukrajiny_2001/istorija_ukrajiny_2001.pdf

Україна в період Другої світової війни (1939-1945 рр.) [Електронна копія] // Історія України : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2000 рік, у 2-х ч., Ч. 2 / Упоряд.: Т. Приліпко, О. Марченко, О. Політова, О. Кисельова; Держ. іст. б-ка України. - К., 2004. – С. 87 – 118. – Режим доступу : https://nibu.kyiv.ua/elfond/istorija_ukrajiny_za_2000_ch_2/istorija_ukrajiny_za_2000_ch_2.pdf

 

Укладач: Плюта С. В.

(відділ соціокультурних комунікацій)