ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

The Great war (Велика війна)

До уваги користувачів пропонуємо книжкову виставку з фонду відділу документів іноземними мовами «The Great War», що присвячена Першій світовій війні.

Перша світова війна — світова війна, глобальний збройний конфлікт, що розвивався перш за все в Європі від 28 липня 1914 р. до 11 листопада 1918 р., в якому брало участь 38 держав із населенням 1,5 млрд. мешканців. Під час неї загинуло понад десять мільйонів солдатів і цивільних мешканців. Конфлікт мав вирішальний вплив на історію початку XX століття.

Сили Антанти на чолі з Французькою республікою, Російською імперією (що визнала свою поразку до закінчення війни), Великою Британією і США (від 6 квітня 1917 р.), перемогли держави Четверного Союзу (також відомі як Центральні Держави) на чолі з Австро-Угорською імперією, Німецькою імперією, Болгарським царством й Османською імперією. Королівство Італія приєдналося до Антанти в 1915 р., а Королівство Румунія — в 1916 р.

Боротьба, яка велась на Західному фронті, відбувалася вздовж системи траншей й укріплень, обмежених областю, відомою під назвою нічийна земля. Ці ряди укріплень тягнулися від Північного моря до Швейцарії, через це система ведення статичної траншейної війни визначила її перебіг для багатьох учасників. На Східному фронті розлогі східні рівнини й обмежена мережа залізниць запобігли стану ведення траншейної війни. Але масштаб конфлікту був настільки великим, що і Близький Схід та Італійський фронт також вели важку боротьбу. Військові дії також відбувалися і на морі, і, вперше, — у повітрі.

Війна спричинила розпад чотирьох імперій: Австро-Угорської, Німецької, Османської і Російської. Німеччина втратила свої колоніальні території, а такі країни як Чехословацька Республіка, Естонія, Фінляндія, Латвія, Литва, Польська Республіка та Королівство Сербів, Хорватів і Словенців здобули незалежність. Велика ціна ведення війни також сформувала підґрунтя для розпаду Британської Імперії.

Перша світова війна визначила кінець старого світового порядку, що склався після Наполеонівських війн. Результати конфлікту були важливим чинником для початку Другої світової війни.

Назва Перша світова війна увійшла у вжиток в історіографії після початку Другої світової війни (1939). У міжвоєнний період найбільш поширеними загальновживаними термінами були Велика війна (англ. The Great War, фр. La Grande guerre) або «Війна, щоб завершити усі війни»; до 1917 р. в Російській імперії її також називали «Великой войной», «Большой войной», «Второй Отечественной», «Великой Отечественной», а також неформально (і до Жовтневого перевороту, і після) — «німецькою»; згодом у СРСР — «імперіалістичною».

Створення циклу книг «The Great War»

З 1914 р. по 1919 р. два британських журналіста та історика Герберт Вілсон та Джон Хаммертон створили цикл періодичних видань The Great war: the standard history of the all-Europe conflict (Велика війна: стандарта історія загальноєвропейського конфлікту), що був виданий Amalgamated Press. Перший том в основному стосувався виправдання вступу Британії у війну та заохочення британців підписатись і битися. У цілому цикл склав 13 рясно проілюстрованих томів і висвітлював всі перипетії тих драматичних подій.

З фонду НІБУ:

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 1. - London : Amalgamated Press, 1914. - 448 p. - Англ.

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 2. - London : Amalgamated Press, 1915. - 470 p. - Англ.

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 3. - London : Amalgamated Press, 1915. - 391 p. - Англ.

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 4. - London : Amalgamated Press, 1915. - 516 p. - Англ.

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 6. - London : Amalgamated Press, 1916. - 440 p. - Англ.

The Great war : the standart history of the all-Europe conflict [Текст] T. 7. - London : Amalgamated Press, 1916. - 415 p. - Англ.

Укладачі: Дмитренко Є.Ю., Коленко В.М.