ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Відділ документів іноземними мовами

На сьогоднішній день фонд іноземної книги складає більше 34 тис. екземплярів рукописних та друкованих видань 52 мовами світу. Колекції фонду складають документи німецькою, французькою, польською, латиною та іншими мовами.
Головне завдання відділу – збереження документів-національного культурного надбання, опрацювання, всебічне дослідження та популяризація фонду документів іноземними мовами.

Основні напрямки роботи відділа:

Надзвичайно цінною колекцією у фонді відділу є література латиною, датована XVI – XVIІІст. До уваги читачів пропонуються такі унікальні книги, як: «Театр гуманного життя» Теодора Цвінгера - трактат по медицині (XVI ст.), твори Лукіана Самосатського (1535 р.), оригінальні твори по теології XVIІ- XVIІІ ст., «Теологія» Річарда Арсдекіна (1688), «Коментарі до Євангеліє» Корнеліо Корнелі (1639), твори античної літератури, наукові праці, філософські трактати тощо.

Серед великого зібрання літератури іноземним мовами великий інтерес викликає німецький фонд. Колекція стародруків німецькою мовою нараховує понад 13т тис. видань, що датуються XVI-XIX ст. Серед них особливе місце посідає унікальна колекція документів друкованим готичним шрифтом, як з Німеччини, так і з Австрії. До речі, є кілька книг, виданих польською та датською мовами готичним шрифтом, що свідчить про поширення готики у друкарнях та видавництвах Європи від Петербурга до Лісабону, де також друкували німецько-готичним шрифтом.

Важко перерахувати всі енциклопедії та словники нашого фонду (Брокгауз, Мейер та ін.). Багато історичних видань з Прусської воєнної історії, карти воєнних операцій, війни проти Наполеона 1813-1815, Франко-Прусської війни, І світової війни, дипломатичні документи, листування, телеграми, звіти, доповіді.

Багатотомні художні видання Шиллера, Гете, Гейне, переклади на німецьку мову класиків світової літератури мають унікальне оформлення та високу якість друку. В колекції німецької книги представлені біографії політичних і громадських діячів Європи, таких як Фрідріха ІІ, Вільгельма І, Марії Терези та її сина, Йозефа ІІ – імператора Австрії, Бісмарка, Мольтке, Блюхера та ін.

У нашому фонді є оригінальні праці Мартіна Лютера німецькою мовою. Більшість книг 19 ст. (20 документів). Є дві рідкісні цікаві книги 17 ст., які прекрасно збереглися:

Великий інтерес представляє і франкомовна частина фонду, що складає понад 10 тис. примірників. В колекції стародруків (видання 17-19 ст.) чільне місце посідають енциклопедії, прижиттєве видання Денні Дідро (з 1749р.), книги з історії французької революції, видання династії французьких королів, а також література з воєнної історії (30-річна війна 1618-1648рр., Наполеонівські війни, Російська кампанія 1812р., Франко-прусська війна, І світова війна 1914-1918рр., колоніальні експедиції). Унікальними є книги з історичної картографії, колекції видань французького живопису, біографічні видання видатних людей Франції, багатотомні видання класиків літератури, велика колекція релігійних видань (17-18 ст.). Особливо цінні видання: Роман о Розе (Париж, 1538р.); Лафаєт Марі Мадлен «Принцеса Клевська» (Париж, 1678р.); Боснаж «Історія євреїв від часів Ісуса Христа» (Париж, 1716р.). Одна з перлин цієї колекції – трьох томна «Історія Франції» відомого автора XVIІ ст. Мезере Франсуа (Париж, 1643-1651). Дане видання багате гравюрами, на яких зображені правителі та видатні особи, є унікальний портрет Ганни Ярославни.

Фонд літератури польською мовою налічує понад 2 тис. примірників різноманітної тематики. Велика кількість книг на релігійні теми, про історію Польщі та всесвітню історію.Варто зазначити, що у фонді відділу є також література іншими мовами світу: грецькою, італійською, іспанською, івритом, румунської тощо.

 

Книги фонду вражають нинішнього читача своїми розмірами, рівнем друкарства та гравюри, саме тому в бібліотеці проводяться різноманітні тематичні виставки документів іноземними мовами. Серед останніх виставок – «Просвітницька діяльність ХVIII ст.» , «Реформація в Західній Європі» , «300 років від дня народження Жана Жака Руссо».

         

         

На нашому сайті є можливість ознайомитися зі зразками книг німецькою мовою на історичну та релігійну тематику, а також з художніми творами, які становлять надзвичайну цінність не лише для німецької, а й для світової літератури.

РІК НІМЕЦЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ

Відділ працює:

  • Вівторок – субота з 10.00 – 18.00
  • Вихідні дні - неділя, понеділок

вул. Лаврська 9 (колишня І. Мазепи 21), корп. 35

Тел.: (044) 280-33-81
Е-mail: nibu.sfim@gmail.com

Завідувач відділуЛещенко Світлана Анатоліївна