Вип. 8. Події війни у висвітленні ЗМІ : публікації 16-30 квітня 2022 р.
1. Вони – нищать. Ми – фіксуємо й обов'язково покараємо / Ольга Харченко, «День». – Дата публікації: 25.04.22. – Режим доступу: https://m.day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/vony-nyshchat-my-fiksuyemo-y-obovyazkovo-pokarayemo.– (Дата перегляду: 27.04.2022).
Зі змісту: «День» отримав відповідь Мінкульту на свій запит щодо руйнування російськими окупаційними військами культурних пам'яток на території України. Станом на 31 березня 2022 року МКІП зафіксовано 135 епізодів воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини України. Загалом унаслідок обстрілів окупантів руйнацій та пошкоджень зазнали 58 об’єктів культурної спадщини. Це пам’ятки архітектури та містобудування. Серед них 5 – це пам’ятки національного значення. Постраждали 25 цінних об’єктів історичної забудови – старовинних будівель другої половини ХІХ – початку ХХ ст., а також 10 пам’ятників – меморіальних стел або скульптур, пов’язаних з історичними подіями. Пошкоджено 12 музеїв та історико-архітектурних заповідників, 6 театрів і кінотеатрів, 5 бібліотек.
2. Генеральний секретар ООН відвідав Бородянку / фото: EFE, Twitter, @OCHA_Ukraine ; Ukrinform. – Дата публікації: 29.04.2022. –– Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3469592-generalnij-sekretar-oon-vidvidav-borodanku.html. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш відвідав постраждалу від російських загарбників Бородянку на Київщині. «Я уявляю свою сім'ю в одному з цих будинків, тепер зруйнованих і чорних. Я бачу, як мої онучки в паніці втікають. Війна в жодному разі не може бути прийнятною у ХХІ столітті», – сказав Гутерреш під час відвідання Бородянки. Відповідно до резолюцій Генасамблеї ООН вторгнення росії в Україну кваліфікується як грубе порушення Статуту ООН та міжнародного права. Документи закликають росію негайно припинити бойові дії та вивести війська з України.
3. Генсек ООН написав послання українцям після візиту до Києва: «Ми не здамося!» / Ukrinform. – Дата публікації: 29.04.2022. –– Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3470888-gensek-oon-napisav-poslanna-ukraincam-pisla-vizitu-do-kieva-mi-ne-zdamosa.html. – (Дата перегляду 30.04.2022).
Зі змісту: Як повідомлялося, Гутерреш відвідав Україну 27–28 квітня. Він побував у постраждалій від російських загарбників Бородянці на Київщині і, провів переговори з президентом Володимиром Зеленським.
Напередодні приїзду до Києва Гутерреш зустрічався в москві з очільником кремля путіним. «Я був зворушений стійкістю та хоробрістю народу України. Моє послання до нього просте: Ми не здамося», – зазначив Генсек. ООН подвоїть свої зусилля для порятунку життів та зменшення людських страждань. У цій війні, як і в усіх війнах, цивільні особи завжди платять найвищу ціну».
4. Іванець А. Самовикриття путіна, або визнання «гвардійцями» співучасників геноциду / Андрій Іванець, провід. наук. співробітник Ін‑ту досліджень Голодомору НМГГ ; «День». – Дата публікації: 27.04.22. – Режим доступу: https://m.day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/vony-nyshchat-my-fiksuyemo-y-obovyazkovo-pokarayemo. – (Дата перегляду: 27.04.2022).
Зі змісту: В умовному рейтингу найтяжчих міжнародних злочинів – воєнні злочини, злочини проти людяності, агресія і геноцид – останній займає, у суспільний свідомості, чи не найвищу сходинку. У міжнародному праві його визначають як свідоме знищення повністю чи частково національної, етнічної, релігійної чи расової групи. Геноцид може не відрізнятися за кількістю жертв від інших міжнародних злочинів, але його склад має обов'язково містити намір знищувати представників вищезгаданих спільнот за груповою ознакою, а не через конкретні дії жертв.
5. Інтерв'ю з житомирським художником, який «потопив» руській корабель / Анна Максимова ; фото: Юрій Камишний ; Житомир.іnfo. – Дата публікації: 29.04.2022. – Режим доступу: https://www.zhitomir.info/news_207394.html. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Мистецтво може бути зброєю, яка діє потужніше за ядерну. Воно відкриває найпотаємніші глибини людських душ, цілить прямісінько в серце та прогнозує майбутнє. Саме таким пророцтвом стала картина житомирського художника Юрія Камишного, на якій зображений не лише краєвид Житомира, але й корабель, який іде у всім відомому напрямку.
6. Шейтельман: путин лично отдал приказ насиловать украинок – война, рф – Украина 24: інтерв’ю / Наталія Влащенко ; Україна 24. – Дата публікаціі: 27.04.2022. – Режим доступу: https://youtu.be/IbdHEvFWhws. – Рос. – (Дата пeрeгляду: 28.04.2022).
Зі змісту: Политтехнолог, писатель и бизнес-консультант Михаил Шейтельман в интервью Наташе Влащенко рассказал почему российские захватчики совершают военные преступления и зачем путин отдал приказ насиловать украинок. Приказ о геноциде украинского народа.
ВІННИЧИНА
7. Чотирилапі – на військову службу. Чотирьох вівчарок отримали в подарунок вінницькі нацгвардійці та прикордонники / Олеся Шуткевіч ; фото надано авторкою ; Day.kyiv.ua. – Дата публікації: 26.04.22. – Режим доступу: https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/chotyrylapi-na-viyskovu-sluzhbu. – (Дата перегляду: 27.04.2022).
Зі змісту: Вінниччина. Керівник Гайсинського міського осередку Кінологічної служби України Юрій Пчолкін, який уже сорок років працює з собаками, презентував вінницьким захисникам нових чотирилапих напарників. Двох німецьких вівчарок, котрі пройшли курс підготовки, отримали нацгвардійці військової частини N3008, а двох бельгійських – віддав у розпорядження прикордонників із Могилів Подільського. Вони допоможуть бійцям як в охороні рубежів країни, так і при виконанні завдань в гарячих точках.
ВОЛИНЬ
8. Маленька волинянка, яка намалювала поштову марку з літаком «Мрія», засмутилася, коли дізналася, що його вже нема (фото) / volyn.com.ua : Волинь. Людина і суспільство ; фото : Тетяни Кравчук. – Дата публікації: 27.04.2022. – Режим доступу: https://www.volyn.com.ua/news/213924-malenka-volynianka-iaka-namaliuvala-novu-marku-ukrposhty-z-litakom-mriia-zasmutylasia-koly-diznalasia-shcho-ioho-vzhe-nema-foto. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Роботу 11 річної Софійки Кравчук з Любомля відібрали серед 10 тисяч варіантів у рамках Всеукраїнського конкурсу «Що для мене Україна?», який відбувся торік. Дівчинка готувала малюнок до Дня авіації України. Тоді найбільший у світі літак АН-225 «Мрія» ще був цілим й асоціювався у юної художниці з такими ж великими мріями. Софійка зобразила повітряне судно усміхненим: на повній швидкості воно мчить до зірок у спокійному безхмарному небі.
9. Мрію у нас нe відняти. Як малюнок 11-річної Софійки став новою поштовою маркою Укрпошти / Факти. ICTV – Дата публікаціі: 30.04.2022. – Рeжим доступу: https://youtu.be/4QrYrBhmedY. – (Дата пeрeгляду: 30.04.2022).
Зі змісту: «Українська мрія» — це наступна поштова марка, яку Укрпошта планує видати незабаром.
10. «Укрпошта» випустить марку з літаком «Мрія»: як вона виглядатиме / Ксенія Срібнянська ; Апостроф. – Дата публікаціі: 28.04.2022. – Режим доступу: https://apostrophe.ua/ua/news/society/2022-04-26/ukrposhta-vyipustit-marku-s-samoletom-mriya-kak-ona-budet-vyiglyadet/267080. – (Дата пeрeгляду: 28.04.2022).
Зі змісту: «Укрпошта» планує найближчим часом випустити марку під назвою «Українська мрія», яка буде присвячена літаку АН-225 «Мрія». За основу візьмуть дитячий малюнок, який брав участь в одному з конкурсів ще до повномасштабної війни Росії проти України. Цю ілюстрацію ще до війни намалювала одинадцятирічна Софія Кравчук з Волинської області для участі у конкурсі «Що для мене Україна?» Саме так дитина бачила нашу країну – яскравою та квітучою.
БЕРДЯНСЬК, місто
11. Бердянські партизани озвучили свої вимоги до окупантів та колаборантів / Микола Поліщук ; Главком. – Дата публікації: 30.04.2022. – Режим доступу: https://glavcom.ua/news/berdyanski-partizani-ozvuchili-svoji-vimogi-do-okupantiv-ta-kolaborantiv--842104.html. – (Дата перегляду: 02.05.2022).
Зі змісту: На каналі міського спротиву закликали агресорів покинути місто. На Telegram-каналі «Бердянська партизанська армія», присвяченому документуванню злочинів окупантів, а також збору даних про місцевих колаборантів, сьогодні було розміщено відео з вимогою до солдат агресора покинути місто. Текст вимоги зачитали троє чоловіків із скритими обличчями з автоматичною зброєю в руках.
ДОНЕЧЧИНА
12. Поховав дочку в городі: житель Донецької області розповів про свою трагедію : (відео) / Віолетта Орлова ; УНІАН. – Дата публікації: 29.04.2022 – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/pohovav-dochku-v-gorodi-zhitel-doneckoji-oblasti-rozpoviv-pro-svoyu-tragediyu-video-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11805483.html. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Житель Донецької області обурений тим, що Росія влаштувала в Україні. Чоловік виїжджав якомога далі від бойових дій на евакуаційному поїзді. Він і його дочка жили в селі Времівка Донецької області. Зі сльозами на очах Микола Харченко розповів про свою трагедію. Чоловік втратив доньку, її він поховав у городі, під грушею. За словами батька, на очах якого померла його дитина, він не розуміє, від чого його «звільняє» росія.
13. «Я разрывалась». Как семья из Донецкой области нашла временный приют на эстонском острове / Юлия Ткач ; НикВести-Новости Николаева. – Дата публікації: 20.04.2022. – Режим доступу: https://nikvesti.com/articles/247005. – Рос. – (Дата перегляду: 02.05.2022).
Зі змісту: 34-летняя Алена с 15-летней дочкой Дашей и кошкой Мусей сейчас живут в Эстонии. Сюда они приехали из города Покровск, который находится примерно в 50 километрах от Донецка. Муж Алены, разумеется, остался дома — он служит в полиции. Незадолго до полномасштабного вторжения Российской Федерации в Украину Алена начала работать на шахте. В ночь на 24 апреля она была на смене.
ЗАПОРІЖЖЯ
14. Запоріжжя: Військовий збив три гелікоптери / Тарас Василенко ; фото: Генштаб ЗСУ ; Голос України. – Дата публікації: 25.04.2022. – Режим доступу: http://www.golos.com.ua/news/159088. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Молодий український військовий за один день збив три гелікоптери Ка-52 «Алігатор» у Запорізький області, зупинивши колону окупантів. Як повідомляє Генеральний штаб Збройних Сил України, це сталося 21 квітня. Український військовослужбовець збив гелікоптери за допомогою переносного зенітного ракетного комплексу «Ігла». Як користуватися цим комплексом, йому показали лише напередодні.Техніку було збито у день народження військовослужбовця. Вартість одного гелікоптера Ка-52 – майже десять мільйонів доларів.
КИЇВЩИНА
15. Замінували навіть дитячі речі та колиски, – сапери, що працюють у Києві та області / Марія Катаєва ; Вечірній Київ. – Дата публікації: 29.04.2022. – Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/65726/. – (Дата перегляду: 30.04.2022).
Зі змісту: Військова адміністрація наголошує на необхідності дотримання правил безпеки поводження у місцях, де раніше велися бойові дії.
Увага! Запам’ятайте:
Якщо ви виявили вибухонебезпечний предмет:
Що вам необхідно робити при виявленні вибухонебезпечного предмета:
16. Київщина отримала перші 400 мільйонів гривень на відновлення зруйнованого житла / Ольга Скотнікова ; «Вечірній Київ». – Дата публікації: 25.04.22. – Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/65479/. – (Дата пeрeгляду: 25.04.2022).
Зі змісту: Київська область отримала першу субвенцію – 400 млн. грн. – на відновлення житлових будинків. Про це повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко: «Це вікна в будинках, покрівля, прибирання, дороги і так далі…», – пояснив чиновник. Влада України розпочинає масштабну програму відбудови, яка передбачає забезпечення житлом усіх, хто його потребує, триватиме в кілька етапів і продовжуватиме й після завершення війни проти Росії. За словами Президента України, для реалізації проєкту Україна вже залучає провідних архітекторів, держави-партнери й міжнародних донорів.
АНДРІЇВКА, село
17. Без пальців на ногах. Як київський медик повернувся з російського полону – репортаж ВВС / ред. Микола Піддубний, НВ. Новини. – Дата публікації: 30.04.2022. – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/yak-kijivskiy-medik-povernuvsya-z-rosiyskogo-polonu-reportazh-vvs-50238233.html. – (Дата перегляду: 20.05.2022).
Зі змісту: Микиту Горбаня повернули в Україну в межах обміну полоненими. Він розповів ВВС, що росіяни катували його, довелося ампутувати всі пальці на ногах. Він досі не знає, що сталося з його вітчимом, якого окупанти теж вивезли до РФ. Випробування Микити почалися на початку березня, коли російська армія увійшла до Андріївки, маленького села на захід від Києва. Микита, лаборант київської лікарні, переховувався у холодному вологому погребі з матір'ю, її чоловіком Сашею, дружиною та п’ятирічним сином. Саша був вітчимом Микити, але вони вже давно вважали один одного батьком і сином.
БОРОДЯНКА, селище міського типу
18. Незламний півник із Бородянки / Інна Лиховид ; фото: Рейтер ; газета «День». – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://m.day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/nezlamnyy-pivnyk-iz-borodyanky. – (Дата перегляду: 21.04.2022).
Зі змісту: Як формувалася колекція васильківської майоліки і в чому її цінність — розповідає музейниця Ірина Бекетова. Уцілів півник у Бородянці — уціліє і наш народ у війні з росією. Такі аналогії напрошуються, коли серед руїн у містах, де побували рашисти, бачимо проблиски надії. Світлину керамічного півника у зруйнованому будинку в Бородянці зробили кореспонденти «Суспільного». Стіни будинку нема, але шафка з посудом, на верхній полиці якого стоїть керамічний півень, залишилася цілою (тепер поличка з фігуркою стала експонатом Музею Революції Гідності).
19. Розстріляний Шевченко, архангел Михаїл, півень і лялька-мотанка / Тетяна Когутич ; Ukrinform. – Дата публікації: 29.04.2022. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3470126-rozstrilanij-sevcenko-arhangel-mihail-piven-i-lalkamotanka.html. - (Дата перегляду: 29.04.2022).
Зі змісту: треба розуміти, що Архангел Михаїл — це передусім покровитель Києва, у широкому розумінні. Бородянка, Буча, Ірпінь — це передмістя Києва, саме тут ішла битва за столицю у цій війні, і саме ці містечка спинили ворога. У 2022-му встояли бородянські символи – Архистратиг Михаїл, не зронивши меча, та Великий Кобзар Шевченко з простріленною головою – у тому вони виконали свою місію: захистили Київ.
БУЧА, місто-герой
20. Вбивство на розі Водопровідної та Яблунської. Різанина в Бучі / Світлана Кізілова ; Українська правда. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/04/18/7340436/. – (Дата перегляду: 08.05.2022).
Зі змісту: Протягом усього березня Буча існувала в умовах терору. Тіла вбитих росіянами бучанців обабіч доріг – картина, яка закарбувалася у нашій пам'яті назавжди. Ще більше містян було вбито окупантами у їхніх власних домівках, і це було свідоме знищення людей. Правоохоронці виявили понад 900 тіл мирних мешканців у населених пунктах Київщини, що були звільнені від російських окупантів. Більшість з них – з вогнепальними пораненнями. Все, що ми можемо сьогодні зробити для них, – за жахливою статистикою не загубити долі кожного.
21. Дівчина-медик, донька мера Бучі, розповіла, як рятувала 9-річну дівчину без руки: розповідь про й окупації («Щоденники війни») / Сніданок з 1+1. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/divcina-medik-donka-mera-buci-rozpovila-ak-ratuvala-9-ricnu-divcinku-bez-ruki-rozpovid-pro-16-dniv-v-okupacii-sodenniki-vijni. – (Дата перегляду: 20.04.2022).
Зі змісту: На відеовключенні зі «Сніданком з 1+1» Анастасія Федорук – донька мера м. Бучі Анатолія Федорука, яка відмовилася їхати за кордон і до останньої можливості виконувала свій обов'язок лікаря. 16 днів в окупації Анастасія працювала в лікарні м. Буча, врятувала десятки людей: і військових, і цивільних. Згадує, як проводила кесарів розтин в Бучі під обстрілами разом з усього лише 1 лікарем. Але найбільше Настю вразила її найменша пацієнтка — 9-річна Саша, якій відірвало руку.
22. Дівчина – медик. Щоденники війни: скільки життів вдалося врятувати жительці Бучі Анастасії Федорук (відео) / ТСН.Відео. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/video/video-novini/schodenniki-viyni-skilki-zhittiv-vdalosya-vryatuvati-zhitelci-buchi-anastasiyi-fedoruk.html. – (Дата перегляду: 20.04.2022).
23. «Ее руки были обожжены до костей»: история замученной до смерти оккупантами 23-летней девушки из Бучи / Татьяна Курпита ; ТСН. – Дата публікації: 17.04.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/ru/ato/ee-ruki-byli-obozhzheny-do-kostey-istoriya-zamuchennoy-do-smerti-okkupantami-23-letney-devushki-iz-buchi-2039179.html. – Рос. – (Дата перегляду: 17.04.2022).
24. Мать-одиночка с тремя детьми из Бучи прожила месяц в оккупации / KIEV.VGORODE. – Дата публікації: 18.04.2022 – Режим доступу: https://kiev.vgorode.ua/news/sobytyia/a1203533-mat-odinochka-s-tremja-detmi-iz-buchi-prozhila-mesjats-v-okkupatsii. – Рос. – (Дата перегляду: 19.04.2022).
Зі змісту: Быстро эвакуироваться из города семья не смогла: на руках у Леси двухлетний сын, две 4-месячные дочки и мама с инвалидностью. Семья жила под оккупацией и обстрелами, без света, воды и отопления. В их квартире и сейчас довольно прохладно, малышки постоянно одеты. А двухлетний сын, который до этого не говорил, во время обстрелов начал произносить два слова: «Прячься, стреляют». Когда оккупантов выгнали, он забыл о пережитом стрессе.
25. Мер Бучі повідомив про вбивство окупантами кожного п'ятого мешканця міста / Валерій Сааков ; фото : Associated press ; Deutsche Welle. – Дата публікації: 19.04.2022. – Режим доступу: https://www.dw.com/uk/mer-buchi-povidomyv-pro-vbyvstvo-okupantamy-kozhnoho-piatoho-meshkantsia-mista/a-61507640. – (Дата перегляду: 23.04.2022).
Зі змісту: Під час перебування військ РФ у Бучі було вбито кожного п'ятого мешканця, який залишився в місті. Такі дані повідомив в інтерв'ю Дмитру Гордону мер Бучі Анатолій Федорук. За словами мера, до початку війни в Бучі жило 53 тисячі осіб, з них в окупації опинилися близько 3 тисяч жителів. Згідно з даними, наведеними Федоруком, кількість жертв перевищила 400 людей. Тож було вбито кожного п'ятого жителя міста, що залишився в ньому після початку війни, виснував міський голова. «Наразі це мертве місто, – сказав Федорук. У 80 відсотках випадків причиною смерті стали не снаряди або уламки, що не розірвалися, а кульові поранення».
26. «Після Бучі чоловіки плакали». Добринін розповів про жах (відео) / Віолетта Орлова ; фото: Микита Добринін ; УНІАН. – Дата публікації: 19.04.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/lite/stars/pislya-buchi-choloviki-plakali-televeduchiy-dobrinin-rozpoviv-pro-perezhitiy-zhah-video-11792916.html. – (Дата перегляду: 05.05.2022).
Зі змісту: Український телеведучий Микита Добринін, який зараз захищає Україну в теробороні, розповів про звірства окупантів у Бучі. За його словами, після побаченого навіть чоловіки плакали. «Найжахливіше, що відбувалося – це Ірпінь, Буча, Гостомель. Якими б сильними не були чоловіки, якими б воїнами вони не були, а все одно, коли бачиш ці кадри або перед собою, просто навертаються сльози. І з'являється бажання страшної помсти. І я впевнений, що помста буде.
27. Щоденник війни. Вічне повернення / Юлія Стахівська ; Deutsche Welle. - Дата публікації: 22.04.2022. – Режим доступу: https://www.dw.com/uk/shchodennyk-viiny-vichne-povernennia/a-61557883. – (Дата перегляду: 25.04.2022).
Зі змісту: «Повернення до нормальності – це природне бажання, запорука життя. Розчистили вулицю, вивезли сміття, відновили автобусний маршрут, відкрили пекарню – все це крихітна, але радість», - Юлія Стахівська – українська письменниця, спеціально для DW. Міста і села навколо Києва, що пережили окупацію, відчувають цю весну ще інтенсивніше. Моя Буча у скорботі за вбитими – у місті дерев виріс ліс свіжих могил.
ГОРЕНКА, село
28. Кутала песика у хустку, щоб він не боявся: бабуся з с. Горенки залишилась в окупованому селі на Київщині, бо її собаку відмовились евакуювати / фото : Оборона України: Олег Переверзев ; ТСН ; Київ.Media. – Дата публікаціі: 29.04.2022. – Рeжим доступу: https://youtu.be/nCDOTkOS6vw. – (Дата пeрeгляду: 29.04.2022).
Зі змісту: Марія Юхимівна з Горенки не покинула свого песика Боню, коли для собачки не знайшлося місця під час евакуації з-під обстрілів рашистів. Вона закутувала Боню хусткою, щоб тварина не постраждала від звуків обстрілів, які у селі Горенка з початку російського вторгнення не закінчувалися. Крім того, частини снарядів прилітали у двір Марії Юхимівни. Тепер же жінка планує відремонтувати зрешечену хату і посадити город.
ІВАНКІВ, місто
29. Врятувати картини Марії Примаченко / Аня Яблучна ; Ukrainer: Війна. Мистецтво. Музейництво. – Дата публікаціі: 20.04.2022. – Рeжим доступу: https://ukrainer.net/prymachenko/. – (Дата пeрeгляду: 30.04.2022).
Зі змісту: На четвертий день повномасштабної війни з РФ українські медіа облетіла прикра новина про те, що російські окупанти знищили в Іванкові історико краєзнавчий музей із картинами Марії Примаченко — відомої на весь світ художниці наївного мистецтва. Історія, однак, несподівано отримала радісне продовження: місцеві жителі, ризикуючи життям, врятували частину робіт талановитої мисткині.
Колекція творів Марії Приймаченко, яка зберігалася в Іванкові на Київщині — це тридцять три роботи: тридцять одна картина та дві розписні тарілки. За попередніми даними, частину картин вдалося врятувати. Серед усіх людей, які зібралися біля охопленого пожежею музею, рятувати експонати наважилося два місцеві чоловіки. Це Ігор Ніколаєнко та Анатолій Харитонов. Вони пригадують, що часу на роздуми було обмаль, адже пожежа швидко пожирала будівлю.
ІРПІНЬ, місто-герой
30. «Я хочу додому», – історія мешканки Ірпеня, від квартири якої не лишилось нічого, окрім попелу / Сніданок з 1+1. – Дата публікації: 17.04.2022. – Режим доступу: https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/a-hocu-dodomu-istoria-meskanki-irpena-vid-kvartiri-akoi-ne-lisilos-nicogo-krim-popelu. – (Дата перегляду: 20.04.2022).
Зі змісту: Корінна киянка Олександра Бондаренко останні 10 років прожила в Ірпені. Евакуюватися в перший день родина з двома неповнолітніми дітьми не змогла, тому від постійних обстрілів ховалися у підвалі будинку. Там разом з сусідами ділили їжу, гріли на свічках воду для каш і снігом мили посуд. До побутових незручностей вийшло пристосуватися, а от до вибухів – ні. Коли 10 березня сусідній будинок розстріляли з мінометів, родина таки наважилась тікати. Дорога в нікуди привела їх до волонтера – сіли в машину. За два тижні після евакуації у Київ до бабусі Олександри, родина дізналася, що прямісінько в їхню квартиру в Ірпені потрапив ворожий снаряд.
КАТЮЖАНКА, село
31. «Росіянин ставав на коліна перед моїм чоловіком»: як село біля Києва місяць жило в окупації – с. Катюжанка Вишгородський район / Ірина Андрейців ; LIGA.Life ; фото: Слідство.info. – Дата публікації: 16.04.2022.– Режим доступу: https://life.liga.net/istoriyi/article/nato-zahvatilo-jenu-zelenskogo-kak-selo-okolo-kieva-mesyats-jilo-v-okkupatsii. – (Дата перегляду: 17.04.2022).
Зі змісту: до мого дому прийшов російський військовий. Він діставав автомат, цілився то в мене, то в чоловіка. Впадав періодично в стан агресії, розповідав: «Мы пришли на войну, не знали, что едем в Украину. По нам стали стрелять». Тобто свої у своїх. Йому було 24 роки, з села на Забайкаллі.
32. Щоденник російського окупанта: Записки офіцера, знайдені в Катюжанці на Київщині / ред. Кіра Толстякова ; Радіо Свобода. – Дата публікації: 17.04.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/skhemy-katyuzhanka-shchodennyk-viyskovoho-rf/31806503.html. – (Дата перегляду: 17.04.2022).
Зі змісту: Після звільнення Катюжанки у школі почали знаходити те, що залишили по собі загарбники. Крім окопів, закинутої техніки, знищеної інфраструктури – у шкільних кабінетах можна натрапити на літературу про «Велику вітчизняну війну», радянські енциклопедії, портрети Леніна та розписані дошки зі зверненням військових до українських дітей. І щоденники солдатів. Окопавшись на території школи, військові мали час не тільки на те, щоб описувати побут, звичаї та настрої російської армії. Але й детально розповідати про те, чим саме вони займались на службі. Один із таких щоденників – опинився у розпорядженні «Схем». У ньому військовий, найімовірніше, офіцерського рангу, занотовує свої екзистенційні роздуми – про те, звідки і навіщо армійці приїхали в Україну, аналізує воєнну стратегію РФ та розповідає, як проводив у Катюжанці допити українців.
МИРЧА, село
33. «З кухоньки не залишилося нічого, а сваха загинула». Село Мирча – наслідки окупації : відео / Дарина Коломієць ; Суспільне.Новини. – Дата публікаціі: 28.04.2022. – Рeжим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=3bajv5RQfrQ. – (Дата перегляду: 28.04.2022).
Зі змісту: селище Мирча на Київщині під російською окупацією було майже весь березень. Зруйновані будинки, штаб окупантів та окопи в городах. Ось що лишили після себе військові Росії.
34. Щоденники про війну / Олександр Михед ; PEN Ukraine. – Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://pen.org.ua/shhodennyky-pro-vijnu-oleksandr-myhed. – (Дата перегляду: 05.05.2022).
Зі змісту: Із початком повномасштабного нападу Росії на Україну життя членів та адміністративної команди Українського ПЕН змінилося. Хтось замість пера взяв до рук зброю, хтось проводить дні у волонтерських координаційних центрах або допомагає людям, що тікають від війни, на вокзалах, а хтось надійно тримає інформаційний фронт. Наш колега, письменник і куратор Олександр Михед, опинився в Чернівцях і, крім повсякденної волонтерської діяльності, збирає свідчення очевидців війни та намагається документувати свій досвід.
ЛУГАНЩИНА
35. Боюсь, що застрелять, а в мене дитина. Як живуть діти в окупованому Новопскові / Альона Низовець ; фото з особистого архіву героя ; LIGA.Life. – Дата публікації: 17.04.2022. – Режим доступу: https://life.liga.net/istoriyi/interview/boyus-chto-zastrelyat-a-u-menya-rebenok-kak-jivut-deti-v-okkupirovannom-novopskove. – (Дата перегляду: 17.04.2022).
Зі змісту: Родина мешкає у смт Новопсков Луганської області, що за 40 км від кордону з росією. 24 лютого, як і більшість українців, Олеся прокинулась від дзвінка: «Почалась війна». 3 березня ворожі війська зайшли до містечка, встановивши свої правила та громадський порядок. LIGA.Life поговорила з Олесею про життя в окупації, зміни у поведінці сина та про дефіцит ліків, дитячого харчування і памперсів.
36. Є правило: бачите військового – ховайтеся. Як живе сім'я з дітьми в окупованому Сватовому (Луганська обл.) / Катерина Амеліна ; фото надані героїнею ; фото з місцевих груп ; LIGA Life. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://life.liga.net/istoriyi/article/pravilo-vidite-voennogo-pryachtes-kak-jivet-semya-s-detmi-v-okkupirovannom-svatovo. – (Дата перегляду: 21.04.2022).
Зі змісту: Анастасія, мешканка міста Сватове, – мама двох дітей, живе в Луганській області й з 24 лютого майже не виходить з дому, бо боїться за своє життя. Село розташоване за 90 км від кордону з росією. І з березня під тимчасовим контролем російських окупантів. Сину Анастасії – сім років, уже школяр, доньці – п’ять. 23-го ввечері жінка, як відчувала, попередила дітей, що може початися війна, аби хоч трохи їх підготувати». Донька запитала: «Мамо, а вони все ламатимуть?» Я сказала, що, найімовірніше, так.
37. Мобілізація в окупованому Луганську: «напади» СБУ, жінки-диверсантки та забіги зі зброєю: (лист з окупації) / Ольга Модіна ; LIGA.Life. – Дата публікації: 16.04.2022. – Режим доступу: https://life.liga.net/amp/poyasnennya/article/mobilizatsiya-v-okkupirovannom-luganske-napadenie-sbu-jenschiny-diversanty-i-vseh-poymayu#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=16524603374744&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com. – (Дата перегляду: 21.04.2022).
Зі змісту: В окупованому Луганську проросійські угруповання мобілізують місцевих воювати проти України. мобілізація в окупованому Луганську. Оголошена ще в лютому мобілізація і досі триває. Чоловіків продовжують виловлювати на вулицях. Затримати юнака і радують його «новиною» – ти тепер захищатимеш «велику і неповторну ЛНР». І нині – це реальність ОРДЛО. Зрозуміло, кого вже мобілізували, той вибору не має, але з «мотивацією» погано.
МИКОЛАЇВЩИНА
38. Украинские города в женском обличии: Николаев – несломленная героиня среди огня / Корабелов.инфо. – Дата публікації: 22.04.2022. – Режим доступу: https://korabelov.info/2022/04/243360/ukrainskie-goroda-v-zhenskom-oblichii-nikolaev-neslomlennaya-geroinya-sredi-ognya/amp/#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=16524526769217&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com. – Рос. – (Дата перегляду: 23.04.2022).
Зі змісту: Украинские иллюстраторы и художники продолжают изображать истории городов Украины в своих картинах. В частности, в образах девушек с абсолютно разными на первый взгляд жизненными историями, – сообщает Niklife. Так, николаевская художница Виктория Наумова собрала серию иллюстраций – десяток городов нашей страны, которые за 57 дней полномасштабной войны в Украине, успели запомниться всему миру своей историей – Николаев, Буча, Конотоп, Мариуполь, Харьков, Боярка, Львов, Херсон, Чернигов, Горняк.
К примеру, Николаев изображен в качестве молодой девушки с длинными, каштановыми волосами и оружием в руках. Она точно готова к обороне.
39. «Наші військові просять виїжджати, але не всім є куди»: як живе під окупацією Снігурівка / Ірина Андрейців ; LIGA.Life. – Дата публікації: 20.04.2022. – Режим доступу: https://life.liga.net/amp/istoriyi/interview/nashi-voennye-prosyat-uezjat-no-ne-vsem-est-kuda-kak-jivet-pod-okkupatsiey-snegirevka#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=16524531940415&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com. – (Дата перегляду: 22.04.2022).
ХАРКІВЩИНА
40. «Аби вижити, я втекла з Харкова в Освенцим». Вікторія Науменко: «Як історик відчуваю, що програла» / Марі Сайто ; пер.: Наталія Сокирчук; фото: Reuters. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://glavcom.ua/interviews/abi-vizhiti-ya-vtekla-z-harkova-v-osvencim-839023.html. – (Дата перегляду: 21.04.2022).
Зі змісту: Вікторія Науменко писала книжку зі свідченнями людей, які жили під окупацією під час Другої світової. Два десятиліття Вікторія присвятила вивченню європейських конфліктів, війна все одно завжди здавалася чимось далеким. Тим, що трапляється з іншими людьми. Вона інтерв’ювала сотні осіб, які пережили Другу світову і радянську окупацію. Але слухаючи, як вони описували пережите, не могла повністю зрозуміти, що таке, наприклад, повітряна атака. Каже: знала, що це страшно, але не усвідомлювала, що настільки гучно і всеосяжно – здаватиметься, ніби ти знову і знову вмираєш в епіцентрі вибуху. Вікторія Науменко показує на своєму телефоні фото з підвалу, де ховалася під час обстрілів. Коли дісталася до Львова , у стародавніх інтер’єрах залізничної станції, на якій юрмилися сотні згорьованих матерів з дітьми, Вікторії здалося, що вона опинилася у далекому минулому, у періоді Другої світової війни. І тепер вона теж є частиною тієї історії.
41. Ключ до Донбасу. Як виживали люди в Ізюмі, поки російська армія місяць штурмувала місто / Олеся Герасименко, Анастасія Лотарьова, ВВС.News. Україна. – Дата публікації: 22.04.2022. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/features-61187197. – (Дата перегляду 22.04.2022).
Зі змісту: Російська армія місяць тримала в облозі місто Ізюм на Харківщині, яке називають ключем до Донбасу. Зараз Ізюм майже стертий з землі. Поки точилися бої, люди залишали місто - через мінні поля, вплав, прив'язавши дітей до човна, пішки, пишуть кореспондентки ВВС Олеся Герасименко, Анастасія Лотарьова та Єлизавета Фохт.
ХЕРСОНЩИНА
42. «Херсон – це Україна»: сказано ще у 1917 році / Дементій Білий, Історична правда. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2022/04/18/161222/. – (Дата перегляду: 26.04.2022).
Зі змісту: Для херсонців масштабні акції на підтримку України на площі Свободи – це вже традиція, якій більше ста років. Більше ста років тому, у 1917 році пала Російська імперія. Російський імператор відрікся від престолу. Народи Імперії вперше змогли вільно обрати свій шлях розвитку. Й херсонці скористалися цією можливістю, щоб 16 квітня 1917року заявити, що Херсон та Херсонщина є й завжди будуть Україною.
5 березня 2022 року херсонці вийшли на площу Свободи, щоби і нині голосно заявити що Херсон – це Україна! Десятки тисяч мирних містян розпочали свій безпрецедентний марафон на захист України: мітинги та демонстрації не зважаючи на погрози, репресії та насилля з боку російських окупантів продовжувалися багато тижнів. Весь світ побачив без перебільшення подвиг містян. З Херсону йшли десятки репортажів провідних засобів масової інформації про те, як беззбройні херсонці виходили на мирні акції протесту та скандували в обличчя озброєним до зубів окупантам про те, що Херсон – це Україна. Для багатьох ці події були несподіваними. Особливо, для російських окупантів.
43. Заняли самые богатые дома, грабят и убивают просто так, – жительница деревни в Херсонской области о зверствах оккупантов / НикВести.Новости Николаева. – Дата публікації: 19.04.2022. – Режим доступу: https://nikvesti.com/news/public/246389. – Рос. – (Дата перегляду: 19.04.2022).
Зі змісту: Жительница села Станислав, что на границе Херсонской и Николаевской областей, рассказала о зверствах российских военных во время оккупации. Несколько недель ей пришлось провести в оккупации. После того, как женщина смогла выехать за пределы прифронтовой деревни, решила рассказать всю правду о преступлениях рашистов дома и в соседнем селе Александровке.
44. «Після кадирівців будь-який шум для сина – вибух». Як живуть діти на окупованій Херсонщині / Альона Низовець ; LIGA Life. – Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://life.liga.net/istoriyi/interview/posle-kadyrovtsev-lyuboy-shum-dlya-syna-vzryv-kak-jivut-deti-na-okkupirovannoy-hersonschine. – (Дата перегляду: 22.04.2022).
ЧЕРНІГІВЩИНА
45. Їжі немає, води немає, довкола все горить. Як чернігівці виживали та боролися в оточенні російських військ – репортаж НВ / Ярослава Вольвач, Олександр Медведєв ; фото: НВ/Олександр Медведєв ; НВ Україна. – Дата публікації: 16.04.2022. – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/jizhi-nemaye-vodi-nemaye-navkolo-vse-gorit-yak-vizhivav-ta-borovsya-chernigiv-v-otochenni-novini-ukrajin-50233841.html. – (Дата перегляду: 26.04.2022).
Зі змісту: Точну кількість загиблих внаслідок блокади і щоденних обстрілів Чернігова, можливо, не вдасться встановити ніколи. А підрахувати тут легше вцілілі, аніж зруйновані будинки. Унаслідок російської агресії в Чернігові загинули близько 700 людей. Росіяни намагалися взяти місто штурмом з 24 лютого. Та оборона Чернігова Збройними силами України виявилася сильнішою. Російські війська почали окупацію прилеглих селищ, а саме місто оточили, щодня обстрілюючи його та здійснюючи авіанальоти.
46. «Концлагерь Ягодное». Россияне целый месяц держали в подвале все село / Алексей Братущак ; AP Photo: Evgeniy Maloletka, Ольга Меняйло ; Hromadske. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/ru/amp/posts/konclager-yagodnoe-rossiyane-celyj-mesyac-derzhali-v-podvale-vse-selo. – Рос. – (Дата перегляду: 20.04.2022).
Зі змісту: Село Ягодное расположено в 12 км к югу от Чернигова. Двери в подвале школы с. Ягодное стали символом ада, который пришлось пережить местным жителям. На них они отмечали дни, которые здесь провели. Справа писали фамилии людей, которые тут же умерли, слева — фамилии тех, кого оккупанты расстреляли. По сути, украинцы провели месяц в российском концентрационном лагере. hromadske рассказывает историю этого села под оккупацией: сгоняли в подвал, чтобы спасти от «бандер».
47. Кто на расстрел, выбирай. История выживших после застенки россиян на Черниговщине : відео / Bihus. info ; YouTube: Вторжение России в Украину – Дата публікації: 26.04.22. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=UY_cAZLkK5I. – Рос. – (Дата пeрeгляду: 26.04.2022).
48. На Чернігівщині через дії російських військових загинули 432 людини / Суспільне: Новини. – Дата публікації: 26.04.22. – Режим доступу: https://suspilne.media/232828-na-cernigivsini-cerez-dii-rosijskih-vijskovih-zaginuli-432ludini/. – (Дата пeрeгляду: 26.04.2022).
Зі змісту: З початку збройного протистояння російським окупантам у Чернігівський області загинули 432 цивільні людини, ще 609 – дістали поранень. Як ідеться у повідомленні, найбільша кількість людей загинула внаслідок авіаударів та постійних артобстрілів. Також були випадки обстрілу автомобілів та розстрілу мирного населення. Нагадаємо, станом на 25 квітня в області внаслідок воєнних дій загинуло 20 дітей. Більшість з них у Чернігівському у районі – 17 дітей. У Ніжинському районі загинули двоє дітей та одна дитина – у Прилуцькому.
49. Народжені під обстрілами: як у блокадному Чернігові медсестра виходжувала немовлят / Наталія Найдюк ; Українська правда. Життя. – Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/04/21/248327/. – (Дата перегляду: 07.05.2022).
Зі змісту: Світлана Гломозда розповіла «Українській правді.Життя» про умови, в яких під час війни народжувалися чернігівці, та, як медсестри рятували їх від обстрілів. Жінки народжували в коридорі лікарні. За кілька годин малюків з мамами перевозили у холодне, але все ж безпечне бомбосховище лікарні. Там же лежали вагітні на збереженні чи ті, що мали от-от народити. А от спустити туди недоношених діток, що проходили терапію в спеціальних боксах та на апаратах, було неможливо. В бомбосховищі немає умов для того, щоб працювала апаратура. Тому ми переселилися на перший поверх, до сьогодні там і працюємо. На щастя, всі малюки залишилися неушкодженими. Хоча пологів стало менше, порівняно з довоєнним часом, втім за місяць війни народилося аж дві трійні – це рідкість для Чернігова!
50. 14-річний Артем із Чернігова рятував маму з-під завалів та збирає гроші на лікування / Суспільне.Чернігів. – Дата публікаціі: 22.04.2022. – Рeжим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=JYQ2VTnk0ys. – (Дата пeрeгляду: 28.04.2022).
Зі змісту: 14 річний Артем допомагав своїй мамі вибратися з під обвалу будинку і тепер збирає гроші, щоб повернути їй здоров'я та красу. Російський снаряд влучив у будинок, в якому Артем жив з мамою та бабусею. Під час обстрілу він побіг ховатися до підвалу. За мить стіни почали складатися, під ними залишилася мама Артема. Три тижні жінка перебувала в комі, з того часу син її не бачив. Хлопця перевезли подалі від війни на Тернопільщину. Там він живе, навчається і шукає можливості знову повернутися до родини.
51. Щоденники війни. Історія мешканки Чернігова Юлії Чалої (відео) / ТСН. – Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/video/video-novini/schodenniki-viyni-istoriya-meshkanki-chernigova-yuliyi-chaloyi.html. – (Дата перегляду: 12.05.2022).
52. «Якщо ви вирішили виїзджати з міста, то треба намагатися, знову і знову», – у «Щоденниках війни» Юлія Чала, яка евакуювалася з Чернігова лише з 5-го разу / ред.: Ольга Купріянова ; Сніданок з 1+1,– Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny-amp/akso-vi-virisili-viizdzati-z-mista-to-treba-namagatisa-znovu-i-znovu-u-sodennikah-vijni-ulia-cala-aka-evakuuvalasa-z-cernigova-lise-z-5-go-razu#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=16524578398010&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com. – (Дата перегляду: 26.04.2022).
ЗСУ. ДЯКУЄМО ЗАХИСНИКАМ!
53. Без воды и еды в течение дня. Как крымские мусульмане соблюдают пост в Рамадан на войне с Россией / Рустем Халилов ; Крым.Реалии. – Дата публікації: 20.042022. – Режим доступу: https://ru.krymr.com/a/ramadan-post-voyna-ukraina-krym/31812354.html. – Рос. – (Дата перегляду: 24.04.2022).
Зі змісту: Первого апреля начался священный для мусульман месяц Рамадан. Во время Рамадана мусульмане должны соблюдать пост, который предполагает полный отказ от еды, воды, курения, интимной близости в дневное время. Также в этот месяц постящиеся строже относятся к тому, чтобы освободиться от мыслей и действий, оскверняющих человека. Среди тех, кто с оружием в руках защищает Украину, есть и мусульмане, которые соблюдают пост несмотря на все трудности, с которыми может столкнуться военный во время Рамадана. О том, каковы требования к постящимся воинам и как они сами справляются с их выполнением, Крым.Реалии поговорили с инженером-строителем из Крыма, а ныне украинским разведчиком Исой Акаевым и главой Духовного управления мусульман Украины «Умма», а теперь и имамом-капелланом Саидом Исмагиловым.
54. Крымчане на войне: инженер, многодетный отец, разведчик Иса Акаев / Виктория Веселова ; Крым.Реалии. – Дата публікації: 20.04.2022 – Режим доступу: https://ru.krymr.com/a/krmchane-voyna-ukraia-krym-isa akayev/31746857.html. – Рос. – (Дата перегляду: 24.04.2022).
Зі змісту: Крым.Реалии продолжают серию материалов о крымчанах, которые защищают Украину от российского вторжения с оружием в руках. Эта история об Исе Акаеве – крымском инженере-строителе и многодетном отце, отправившемся на войну.
55. «Подивіться в очі воїнам»: головнокомандувач опублікував земні історії загиблих військових / Вікторія Андрєєва ; фото: Сергій Коровайний : Проєкт «Очі передової» від Reporters. ; Українська правда. Життя. – Дата публікації: 21.04.2022. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/04/21/248348/. – (Дата перегляду: 04.05.2022).
Зі змісту: Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний опублікував у Facebook історії загиблих воїнів 503-го окремого батальйону морської піхоти. «Подивіться в очі воїнам. Подивіться в обличчя тим, чиї імена вже можна назвати», – написав він. В очах наших воїнів – відвага і гідність. Спокійна впевненість людей, які воюють за своє. Ціна свободи висока. Вічна пам’ять загиблим! Уклін і шана живим! Разом до Перемоги! Проєкт «Очі передової» від Reporters.
56. Українська водійка САУ підкорила соцмережі: військові розповіли історію захисниці : (відео) / Віолетта Орлова ; фото: Аrmyinform ; УНІАН. – Дата публікації: 18.04.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/society/ukrajinska-vodiyka-sau-pidkorila-socmerezhi-viyskovi-rozkazali-istoriyu-zahisnici-video-novini-ukrajini-11791989.html. – (Дата перегляду: 19.04.2022).
Зі змісту: [Тетяні Чубар 23 роки, вона мати двох дітей. У мирний час Тетяна була кондитером, а тепер – водителька САУ та смалить російських окупантів. У лавах Збройних Сил дівчина з 2017 року. Спершу служила в медроті, потім у реактивній батареї, а далі – в самохідному дивізіоні. І все це в окремій мотопіхотній бригаді імені гетьмана Івана Виговського, що базується в Конотопі. Потім вона поїхала вчитися на навідника САУ та була єдиною дівчиною в навчальному дивізіоні в Немирові. У лютому планувала поїхати навчатись на командира гармати, але мужньо стала на захист України і стала військовим профі.
На її рахунку – більше десятка знищених ворожих цілей. Вже вийшов наказ про нагородження хороброї дівчини медаллю «Захисник Вітчизни». А керівництво подало рапорт на її призначення командиром гармати.
57. «Это война не только за Крым и всю Украину, а за уничтожение империи зла»: ветеран «Айдара», историк Максим Осадчук на фронте / Виктория Веселова ; Крым.Реалии.Война России против Украины. – Дата публікації: 19.04.2022. – Режим доступу: https://ru.krymr.com/a/rossiya-ukraina-krymchanye-na-voyne-maksim-osadchuk/31809772.html. – (Дата перегляду: 25.04.2022).
Зі змісту: «Благородным долгом людей доброй воли» называет защиту Украины от агрессии России крымчанин, бывший колумнист Крым.Реалии Максим Осадчук. Историк с автоматом в руках уже во второй раз с 2014 года защищает Украину на фронте. Почему он считает, что эта война имеет «историческое значение» и чем она должна завершиться, рассказываем в нашем материале.
Укладачі: Єфіменко Г. В., Чугіна О. А., Новицька А. І.
Докладніше про проєкт:
Свідчення очевидців подій війни росії проти України
(розповіді, спогади, щоденники за матеріалами ЗМІ)