ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Свідчення очевидців подій війни росії проти України (розповіді, спогади, щоденники за матеріалами ЗМІ) : вебліографічні матеріали

Випуск 2. Події війни у висвітленні ЗМІ : публікації 1-15 березня 2022 року.

 1. Щоденник війни. Ірпінь / Олена Куренкова ; фото: ЗСУ ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 1 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/212513-sodennik-patij-den-vijna-irpin/. – (Дата перегляду: 29.03.2022).

Зі змісту: Мій Ірпінь тепер перетворився на острів — маленький і незалежний: учора після запеклого бою росіян у місто усе ж не пустили. Та усі шляхи до інших населених пунктів перекриті: або точаться бойові дії на виїздах з міста, або ж мости підірвано нашими військовими, аби завадити просуванню ворожої техніки до Києва.

 1. Евакуація та повернення: історії людей, які виїхали та повернулися до України / Вікторія Курчинська, Віктор Пономарьов, Алла Подлєсна ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 1 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/212601-evakuacia-ta-povernenna-istorii-ludej-aki-viihali-ta-povernulisa-do-ukraini/. – (Дата перегляду: 29.03.2022).

Зі змісту: Українці продовжують евакуюватися до безпечних місць, зокрема за межі України. За кордон можна потрапити на авто, пішки або залізницею, скориставшись евакуаційними потягами до країн ЄС — Польщі, Румунії та Угорщини. Та є і ті, хто не дивлячись на вторгнення російської армії та активні бойові дії, навпаки повертаються додому. Суспільне зібрало кілька подібних протилежних історій.

 1. Из подвалов разрушенной Бородянки удалось эвакуировать несколько сотен человек / Варвара Грекова ; фото: Київ.ОВА ДСНС України ; Информатор. - Дата публикации : 3 березня 2022. – Режим доступу: https://kiev.informator.ua/2022/03/03/iz-podvalov-razrushennoj-borodyanki-udalos-evakuirovat-neskolko-soten-chelovek/. – Рос. – (Дата пeрeгляду: 05.04.2022).

Зі змісту : По состоянию на утро 3 марта в городе Бородянке Киевской области удалось эвакуировать часть людей. Спасатели Бучанского р‑на совместно с волонтерами эвакуировали более 200 жителей Бородянки.

Сегодня продолжается операция по спасению мирного населения как в Бородянке, так и других населенных пунктах.

«Враг не пропускает продовольственную помощь мирному населению по направлениям Дымер-Иванков и у общины Полесья. Мы делаем все, чтобы решить этот вопрос. Мы обратились ко всем возможным международным организациям с просьбой помочь организовать «зеленый коридор»— написал А. Кулеба (Київ.ОДА).

 1. Розстрілювали з танків – у Мережі показали, яка Бородянка після російських окупантів (відео) / Богдан Приходько ; фото: колаж "Сьогодні" ; Сьогодні. Війна. Вторгнення в Україну. – Дата публикации : 5 березня 2022. – Режим доступу: https://war.segodnya.ua/ua/war/vtorzhenie/rasstrelivali-iz-tankov-v-seti-pokazali-kak-vyglyadit-borodyanka-posle-rossiyskih-okkupantov-video-1613139.html. – (Дата пeрeгляду: 05.04.2022).

Зі змісту: Бородянку розстрілювали з танків. На ролику видно, що раніше квітуче українське селище перетворилося на руїни. Пошкоджений пам’ятник Тарасу Шевченку на центральній площі Бородянки.

https://kiev.informator.ua/wp-content/uploads/2022/03/6c65232a-3ef3-474d-88b7-4910db6e31fe.jpg

 1. "Ніколи не забуду, як бігла в підвал". Історії людей з гарячих точок на Київщині / Дар'я Коваль, Анастасія Муратова ; фото: АР \Vadim Ghirda ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 6 березня 2022. – Режим доступу: https://suspilne.media/214535-napad-rosii-istorii-ludej-z-garacih-tocok-na-kiivsini/. – (Дата перегляду: 29.03.2022).

Зі змісту: Київська область — одна із найгарячіших точок, де відбуваються бої, а гуманітарну ситуацію там голова Київської обласної держадміністрації Олексій Кулеба називає "гіршою, аніж в інших містах". У Бучі, Ірпені, Гостомелі російські війська блокують можливість надання допомоги і обстрілюють цивільних. Суспільне поспілкувалось з людьми, хто втратив там домівки та мусив їхати, а також з тими, хто намагається вийти на зв’язок з близькими, які перебувають в небезпечній зоні.

 1. Жінка, яка любила квіти. Спогади про Ірину Цвілу. Вона загинула, боронячи Київщину у війні проти РФ / Анастасія Федченко ; фото Facebook : Ірина Цвіла Суспільне. Новини. – Дата публікації : 8 березня 2022. – Режим доступу: https://suspilne.media/215305-zinka-aka-lubila-kviti-spogadi-pro-irinu-cvilu-aka-zaginula-boronaci-kiivsinu/. – (Дата перегляд: 28.03.2022).

Зі змісту : 25 лютого, на другий день після повномасштабного російського вторгнення, під час оборони Києва загинула Ірина Цвіла – учителька, громадська активістка, фотохудожниця. Вона вже мала за плечима бойовий досвід. У 2014 доброволицею стала до лав батальйону "Січ". Суспільне зібрало спогади людей про Ірину від її посестер і подруг.

 1. Щоденник війни. Як живе Київ / Дарина Колимиєць ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 9 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/215724-cotirnadcat-dniv-vijni-ak-sogodni-zive-stolica/. – (Дата перегляду: 29.03.2022).

Зі змісту: Два тижні тому, о 5 ранку 24 лютого, вся країна прокинулася від потужних вибухів та звуків сирен. Росія вторглася в Україну. Міста почали готуватися до оборони. В країні ввели воєнний стан та комендантську годину. Частина людей евакуювалася в більш безпечні місця — на захід країни або за кордон.

 1. На війну "по блату" − така нині "корупція". Щоденник бійця тероборони Києва / Вадим Петрасюк ; Укр. правда: газета-онлайн. – Дата публікації : 10 березня 2022. – Режим доступу : https://www.pravda.com.ua/columns/2022/03/10/7330081/. – (Дата перегляду 27.03.2022).

Зі змісту: Стандартна відповідь: ми укомплектовані людьми на 150 процентів. Потім додавали: але як маєш знайомих з бойовим досвідом − приводь.

 1. Щоденник війни. "Вирішили вмирати по дорозі на волю, а не в погребах" / Ярослава Камінська ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 12 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/215604-sodenniki-vijni-najstrasnisa-podoroz-mogo-zitta/. – (Дата перегляду 28.03.2022).

Зі змісту : Від початку вторгнення Росії [24.02.2022] міста і селища під Києвом — одні із найгарячіших точок війни. Ірпінь, Буча, Гостомель, Макарів — частково окуповані військами РФ. Там ведуться бої, РФ бомбить житлові будинки і розстрілює тих цивільних, які намагаються врятуватися. Суспільне публікує історію Ярослави Камінської, якій із чоловіком, на щастя, вдалося вирватися.

 1. Щоденник війни. "На вулиці, де були бої, досі лежать трупи" — записки з охопленого боями Ірпеня / Олена Куренкова ; фото: Єфрем Лукатський ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 12 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/216906-sodennik-vijni-zapiski-z-ohoplenogo-boami-irpena/. – (Дата перегляду 28.03.2022).

Зі змісту: П’ятого березня в Ірпінь, який досі мужньо стримував російську навалу, усе ж вдалося прорватися окупантам. Цей день мені запам’ятається надовго як один з найстрашніших у житті: просто поблизу мого дому точилися запеклі бої, снаряди влучали у сусідські будинки. Мій дивом вцілів, але після цього у місті зникло світло, газ, водопостачання. Ірпінь частково захопили росіяни. Почалася гуманітарна блокада.

Через неможливість провести безпечну евакуацію, люди вимушені були лишатись у підвалах, в місті не було звязку. 11 березня журналістка Суспільного повідомила, що виїжджає — запрацював офіційний "зелений коридор". Суспільне публікує її спогади про евакуацію та ці дні.

 1. Евауйовані з пекла. Про що говорять люди, які вирвалися з Бучі й Гостомеля / Ольга Кириленко, Евген Будерацький ; Укр. правда: газета-онлайн. – Дата публікації : 13 березня 2022. – Режим доступу : https://www.pravda.com.ua/articles/2022/03/13/7331027/ – (Дата перегляду: 03.04.2022).
 2. Два брати, батько з сином, єврей, вірмен та інші. Щоденник бійця тероборони Києва / Вадим Петрасюк ; Укр. правда: газета-онлайн. – Дата публікації : 14 березня 2022. – Режим доступу : https://www.pravda.com.ua/columns/2022/03/14/7331189/. – (Дата перегляду : 27.03.2022).

Зі змісту: Не знаю, наскільки моє відділення є типовим для тероборони, я просто коротко опишу його. (Відділення – в значенні військової одиниці: три відділення – це взвод.) Звісно, всі добровольці.

Командир нашого відділення – юрист, районний суддя. Юристів взагалі у відділенні троє. Ще є економіст, інженер, айтішник, підприємець з дипломом стоматолога, підприємець-автомеханік, водій, студент ІТ і я – людина з журналістським дипломом. Нас одиннадцять.

 1. "Вони могли в будь-який час нас розстріляти", — керівниця ТСН.ua розповідає, як вирвалася з Димера (окупованого в перший день війни) / Світлана Панюшкіна ; Сніданок з 1+1.= Сніданок. Онлайн : Щоденники війни – Дата публікації : 14 березня 2022. – Режим доступу : https://1plus1.ua/novyny/voni-mogli-v-bud-akij-cas-nas-rozstrilati-kerivnica-tsnua-rozpovidae-ak-virvalasa-z-dimera-okupovanij-v-persij-den-vijni. – (Дата перегляду : 30.03.2022).

Зі змісту: Щодня в ефірі "Сніданку. Онлайн" звучать історії українців, які розповідають про життя в умовах війни. Відтепер в проєкті буде нова рубрика під назвою "Щоденники війни". Це історії українців, які героїчно проживають складні воєнні часи. Сьогодні свою історію розповіла Світлана Панюшкіна, керівниця проєкту ТСН.ua, яка протягом двох тижнів перебувала в окупованому Димері. Насамкінець Світлана підкреслила: «Найвища цінність – це життя на свободі».

 1. "Загиблих складають у сусідньому магазині". Щоденник з блокадного Маріуполя / Вікторія Приседська ; BBC News Україна. – Дата публікації : 15 березня 2022. – Режим доступу : https://www.bbc.com/ukrainian/features-60750253.– (Дата перегляду : 01.04.2022.).

Зі змісту: Маріуполь вже два тижні перебуває у повному оточенні. "Місто-мученик лютої війни", як назвав його папа Франциск, потерпає від обстрілів вдень і вночі. У місті з населенням 400 тисяч людей немає світла й тепла, в ньому закінчуються запаси їжі та води.

Міська влада повідомила, що 14 березня гуманітарним коридором з Маріуполя вперше з початку блокади змогли виїхати півтори сотні машин. 15 березня продовжується евакуація жителів на власних авто. Але скористатися зеленим коридором можуть далеко не всі.

 1. Дружину, дітей та собак вбили при евакуації. Історія Сергія Перебийноса, він втратив сім'ю в Ірпені / Анастасія Образцова, Анастасія Ісаєнкова ; Суспільне. Новини. – Дата публікації : 15 березня 2022. – Режим доступу : https://suspilne.media/216937-istoria-colovika-akij-vtrativ-simu-v-irpeni-suspilne-ludi/. – (Дата перегляду : 28.03.2022).

16. "Увидел в Твиттере: на Романовке обстрел, погибла семья. Затем фотография: тела моих детей". Рассказ Сергея из Киева о смерти всех родных : видео / Сергій Перебейніс ; сост. Борис Сачалко ; Настоящее время. – Дата публікації : 15 березня 2022. – Режим доступу : https://www.currenttime.tv/a/uvidel-v-tvittere-na-romanovke-obstrel-pogibla-semya-zatem-fotografiya-tela-moih-detey-rasskaz-sergeya-iz-kieva-o-smerti-ego-rodnyh/31754446.html. – Рос. – (Дата перегляду: 31.03.2022).

Зі змісту : "Я живу и думаю на русском. И, несмотря на то, что я говорю на русском языке, я коренной украинец. Я хотел бы об этом сказать всем россиянам – я не националист, не какой-то там бандеровец! Я обычный гражданин Украины. Нас уничтожают как нацию! – подчеркивает он. – Я хочу, чтобы видели во всем мире, что творится в Украине и как подло здесь нас убивают".

Укладачі: Єфіменко Г. В.,
Чугіна О. А.,
Новицька А.