ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Свідчення очевидців подій війни росії проти України (розповіді, спогади, щоденники за матеріалами ЗМІ) : вебліографічні матеріали

Щоденники війни

 

Випуск 15. Події війни у висвітленні ЗМІ: публікації 16–31 травня 2022 року: Регіони України: Герої ЗСУ. Волонтери. Економічний фронт.

 

Герої ЗСУ

 

Вінничина

 1. Вінничанка розповіла, як поїхала в лігво окупантів, щоб забрати і поховати сина // Вінниця.info. – Режим доступу: https://www.vinnitsa.info/news/vinnychanka-rozpovila-yak-poyikhala-v-lihvo-okupantiv-shchob-zabraty-i-pokhovaty-syna.html. – Дата публікації: 26.05.2022. – Дата перегляду: 28.05.2022.

Зі змісту: Вінничанка свідомо поїхала в лігво окупантів, щоб по-людськи поховати свого сина. Його бригаду розстріляли на Херсонщині. З поля бою орки не давали забрати тіла наших солдатів. Не боячись розправи та ненависті нелюдів Людмила сіла в машину і поїхала по сина. З Людмилою Купрійчук журналісти спілкувались на кладовищі. Біля могили жовто-блакитні ромашки. Максим Купрійчук займався греко-римською боротьбою, мав велике бажання бути військовим. Після навчання підписав контракт. До повномасштабного вторгнення росії, захищав країну на Сході України в складі десантно-штурмової бригади. Максиму було лише 20 років.

 1. "Чоловік зізнався, що ситуація на півдні України у рази гірша, ніж було, коли він воював у Дебальцевому": сповідь вдови воїна / Вікторія Микитюк // Факти. – Режим доступу: https://fakty.ua/401529-muzh-priznalsya-chto-situaciya-na-yuge-ukrainy-v-razy-huzhe-chem-bylo-kogda-on-voeval-v-debalcevo-ispoved-vdovy-voina. – Дата публікації: 23.05.2022. – Дата перегляду: 25.05.2022.

Зі змісту: 31-річний Віталій Бережок із Забужжя на Вінниччині загинув у бою. Коли в Україні почалися перші обстріли, він, маючи травми після АТО, не вагаючись, знову взяв до рук зброю та пішов боронити рідну землю. Посмертно мужнього бійця нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

 1. "Я називала його сонечком. Вчитель розповідає про Максима Слободянюка, загиблого в пеклі "Азовсталі" / Лариса Олійник // 20 хвилин. Пишеш ти! : Коментує Вінниця. – Режим доступу: https://vn.20minut.ua/lyudi/ya-nazivala-yogo-sonechkom-vchitel-rozpovidae-pro-maksima-slobodyanyuk-11609973.html Дата публікації: 25.05.2022. – Дата перегляду: 26.05.2022.

Зі змісту : 12 травня внаслідок ворожого обстрілу вакуумними бомбами в районі заводу «Азовсталь» у Маріуполі загинув боєць з Вінниччини 31 річний Максим Слободянюк. Вчитель математики ліцею №27, класна керівник героя Наталія Акліївна Савіцька, ділиться спогадами про свого улюбленого учня. З першого дня повномасштабної війни, протягом 78 днів Максим Слободянюк стояв на захисті Маріуполя та в надважких умовах разом з побратимами героїчно тримав оборону «Азовсталі».12 травня 2022 р. Максим загинув. Максим Слободянюк був старшим оперуповноваженим відділу боротьби з транскордонною злочинністю ГОВР першого прикордонного загону Донецького прикордонного загону в місті Маріуполь.

 

Донеччина

 1. "Гарнізон на місці, зі зброєю в руках": Білецький прокоментував операцію на "Азовсталі" (відео) / Віолетта Орлова ; фото t.me/BiletskyAndriy // УНІАН. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/garnizon-na-misci-zi-zbroyeyu-v-rukah-bileckiy-prokomentuvav-operaciyu-na-azovstali-video-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11830614.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту: Засновник "Азову" Андрій Білецький прокоментував евакуацію поранених захисників з "Азовсталі". Він закликав утриматися від коментарів та критики щодо цієї операції. "Понад 80 діб воїни стримували ворога в оточенні, при величезній чисельній перевазі ворога, при жахливих авіаційних, корабельних, артилерійських бомбардуваннях і так далі. Азовці зробили речі, які, безумовно, увійдуть в підручники військової історії. Зараз головне завдання – це врятувати сталевих людей. Вони ще знадобляться, безумовно, Україні. Головне зараз не зашкодити своїми домислами, ідеями, якимись інсайдами операції з порятунку бійців.

 

 1. Дружина бійця "Азову" – про зустріч із Папою Римським та напружену ситуацію на "Азовсталі" // Vogue. – Режим доступу: https://vogue.ua/ua/article/culture/lifestyle/druzhina-biycya-azovu-pro-zustrich-iz-papoyu-rimskim-ta-napruzhenu-situaciyu-na-azovstali.html. Дата публікації: 16.05.2022. – Дата перегляду: 23.05.2022.

 

 1. Евакуація захисників Маріуполя була єдиною можливою формулою їхнього порятунку – Маляр // Укрінформ. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3485462-evakuacia-zahisnikiv-mariupola-bula-edinou-mozlivou-formulou-ihnogo-poratunku-malar.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 18.05.2022.

Зі змісту: Операція з евакуації українських захисників з заводу «Азовсталь» була єдиною можливою формулою їх порятунку. Про це сказала заступниця міністра оборони України Ганна Маляр на брифінгу у Медіацентрі Україна – Укрінформ. За її словами, завдяки обороні міста не було допущено перекидання противником близько 20 тис. особового складу в інші регіони України, і таким чином противнику не вдалося швидко захопити Запоріжжя, створити умови для оточення Об'єднаних сил. Оборона Маріуполя, наголосила Маляр, дала критично важливий час для створення оборонних рубежів, формування резерву та інших воєнних операцій. Як повідомлялося, 16 травня з «Азовсталі» до медичного закладу в Новоазовську евакуйовано 53 важкопоранених бійця для надання медичної допомоги. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку. Для подальшого повернення їх додому буде здійснено процедуру обміну. Щодо оборонців, які все ще залишаються на території «Азовсталі», Україна проводить заходи з порятунку.

 

 1. "Задля збереження життів": командир полку "Азов" заявив про виконання "затвердженого рішення" / фото: Alexander Ermochenko (Reuters) // Радіо Свобода. - Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-azov-azovstal-rishennia/31853422.html. – Дата публікації: 16.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

 Зі змісту: Командир полку «Азов» Денис Прокопенко у своєму відеозверненні 16 травня заявив, що захисники Маріуполя виконали наказ «вищого військового командування» задля збереження життів. «Захисники Маріуполя виконали наказ, не зважаючи на всі труднощі, 82 дні відтягували переважаючі сили противника на себе та дали змогу українській армії перегрупуватися, підготувати більше особового складу та отримати велику кількість озброєння від країн-партнерів. Жодне озброєння не буде працювати без професійно підготовлених військовослужбовців, що робить їх найціннішим елементом армії. Задля збереження життів увесь Маріупольський гарнізон виконує затверджене рішення вищого військового командування та сподівається на підтримку українського народу», – сказав Прокопенко.

 

 1. Зеленський про евакуацію з "Азовсталі": українські герої потрібні Україні живими / Григорій Бондар ; фото: president.gov.ua. // УНІАН. –Режим доступу: https://www.unian.ua/war/zelenskiy-pro-evakuaciyu-z-azovstali-ukrajinski-geroji-potribni-ukrajini-zhivimi-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11829228.html. – Дата публікації: 17.05.2032. – Дата перегляду: 17.05.2022.

 

 1. Командир "Азову" каже, що вони виконали завдання і хоче зберегти життя підлеглим / Альона Мазуренко // Українська правда. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/16/7346609/. – Дата публікації: 16.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту: З кінця квітня українські захисники Маріуполя заблоковані на заводі "Азовсталь": це представники полку Нацгвардії "Азов", морські піхотинці, прикордонники, поліцейські.

 

 1. На місці, зі зброєю в руках". Андрій Білецький розповів про гарнізон на Азовсталі // Еспресо. – Режим доступу: https://espreso.tv/na-mistsi-zi-zbroeyu-v-rukakh-andriy-biletskiy-rozpoviv-pro-garnizon-na-azovstali. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

 

 1. Несли поранених на руках. Як українські воїни покидали "Азовсталь" (відео) / Дар'я Липська // Главком. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/politics/nesli-poranenih-na-rukah-yak-ukrajinski-vojini-pokidali-azovstal-video-846190.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 22.05.202.

 

 1. «Орест» – незламний воїн: захисник Маріуполя поділився фотографією з "Азовсталі" / Олена Барсукова ; фото: Дмитро Козацький / Українська правда_Життя. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/16/248668/. – Дата публікації: 16.05.2022. – Дата перегляду: 19.05.2022.

Зі змісту: Дмитра Козацького з позивним "Орест" називають "очима Азовсталі", пише Український ветеранський фонд. Його кадри з Маріуполя облетіли українські та світові видання. Він фотографував поранених захисників Маріуполя, нагадавши про те, що їх терміново необхідно евакуювати. "Мій найболючіший фоторепортаж з Азовсталі",підписав світлини Дмитро. А на цьому відео "Орест" співає пісню "Стефанія" переможців Євробачення Kalush Orchestra на фоні звуків вибухів.

 1. «Орест» – Голос "Азовсталі"! Військовослужбовець «Орест» з Рівненщини став героєм музики та фото : (фото/відео) // Радіо Трек: Новини. – Режим доступу: https://radiotrek.rv.ua/news/golos-azovstali---viyskovosluzhbovec-orest-rivnenshchini-stav-geroiem-muziki-ta-foto-foto-video_288647.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту: Стало відомо, що «Голосом Азовсталі» є студент Острозької академії, сам він – з Рівненщини. «Орест» також став героєм світлини, яку назвали «Світло переможе». До цього саме «Орест» опублікував світлини поранених українських вояків з Азовсталі, які вразили світ. Також завдяки йому світ дізнався історію жінки, яка була дружиною бійця лише 3 дні. Тепер вона вдова. Ця щемлива історія облетіла ЗМІ і про неї навіть почали писати вірші.

 

 1. Петиція щодо порятунку захисників Маріуполя набрала вже понад 1,5 мільйона підписів, – батько бійця "Азов" // Еспресо. – Режим доступу: https://espreso.tv/petitsiya-shchodo-poryatunku-zakhisnikiv-mariupolya-nabrala-vzhe-ponad-15-milyona-pidpisiv-batko-biytsya-azov. – Дата публікації: 16.05.2022. - Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту: Батько бійця "Азов" Євгеній Сухарніков розповів, що за ініціативою об’єднання батьків створено петицію із закликом до світу з вимогою екстракції врятувати всіх, хто перебуває на території Азовсталі.

 

 1. Україна почала операцію з порятунку захисників Маріуполя / Григорій Бондар // УНІАН. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/ukrajina-pochala-operaciyu-z-poryatunku-zahisnikiv-mariupolya-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11829216.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

 

 1. «Це для мене вражаюча історія справжнього побратимства та братерства: у "Сніданку з 1+1», – Ахтем Сеїтаблаєв розповів, чому вночі йому несподівано зателефонував азовець з позивним "Калина" / ТСН. Сніданок з 1+1. – Режим доступу: https://1plus1.ua/novyny/ce-dla-mene-vrazauca-istoria-spravznogo-pobratimstva-ta-braterstva-u-snidanku-11-ahtem-seitablaev-rozpoviv-comu-vnoci-jomu-nespodivano-zatelefonuvav-azovec-z-pozivnim-kalina. – Дата публікації: 18.05.2022. – Дата перегляду: 20.05.2022.

 

 1. Щойно зможу, одразу вирушу до побратимів захищати рідну землю" - поранений воїн "Азову" / Оксана Уретій // Арміяinform. – Режим доступу: https://armyinform.com.ua/2022/05/18/shhojno-zmozhu-odrazu-vyrushu-do-pobratymiv-zahyshhaty-ridnu-zemlyu-poranenyj-voyin-azovu/. – Дата публікації: 18.05.2022. – Дата перегляду: 19.05.2022.

 

Одещина

 1. Історії з тилової Одеси. Як в оборону включилися історик, девелопер, професорка / Ірина Назарчук ; фото: Nasho Dice (Reuters), фото: gennadiy. suldin (Facebook), фото: svetlana.galych (Facebook), фото: aleksander.babich (Facebook), фото: Iryna Nazarchuk (Radiosvoboda.Org) (RFE/RL) // Радіо Свобода. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/odesa-volontery-obstrily-front/31843066.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту: Сирени повітряної тривоги лунають в Одесі постійно. Росія обстрілює місто і область ракетами. Попри безперервну ракетну небезпеку з моря Одеса залишається містом в тилу, тому поміж повітряними тривогами місцеві волонтери примудряються ще й закривати потреби фронту. Під акаціями та платанами на ринку з найсмачнішою в Одесі кавою розмовляють не про весну, що настала непоміченою. Тут часто емоційно сперечаються, шукаючи необхідне оборонцям – речі або рішення. Одеською волонтерською групою «Технарі», що у складі громадської організації «Оборона Одеси 2.0», зосередилась на допомозі переважно оптикою та електронікою підрозділам артилерії, ППО, розвідки. Девелопером Геннадієм Сульдіним та його приятелем Андрієм Косяком військовослужбовцям було передано необхідну оптику – «зір» для армії – тепловізори. Яскравою та усміхненою. виглядає Світлана Галич в однострої Збройних Сил України, в який вдягнулася у перший тиждень війни. Нині «Лікар Лелека», як називають професорку акушерства та гінекології Світлану Галич її пацієнтки, опановує військову хірургію. «У складні часи важливо бути серед своїх. Тому я в Збройних Силах України. Добровільно, вмотивовано», – пояснює лікарка.

Олександр Бабіч – найавторитетніший у темі Другої світової з одеських істориків-краєзнавців. Щоправда, дописати й захистити кандидатську дисертацію за темою «Стратегія виживання населення Одеси за умов окупації 1941-1944 років» до 24 лютого 2022-го так і не встиг.

Волонтерствувати, згадує Олександр, почав ще за часів Майдану. Напередодні найкривавіших днів у лютому доправив до Києва всю свою колекцію захисних касок.

 

Рівненщина

 1. Донька на відео впізнала тата у російському полоні. Один з чоловіків сказав, що з Рівненщини (відео) / Соломія Куліш // Радіо Трек. Новини. –Режим доступу: https://radiotrek.rv.ua/news/donka-na-video-vpiznala-tata-u-rosiyskomu-poloni.-odin-iz-cholovikiv-skazav-shcho-z-rivnenshchini-video_288994.html. – Дата публікації: 24.05.2022. – Дата перегляду: 25.05.2022.

Зі змісту: Серед чоловіків, яких видно на оприлюднених кадрах, був військовий, який сказав, що він з Рівненщини. Серед полонених дівчина Соломія Куліш впізнала свого батька. Серед документів полонених є ще й військовий квиток 24-річного хлопця з Дубровиччини Рівненської області.

 

 1. Місцеві розповіли про обстріли ракетами Рівненщини: "Бачили, як летіли над хмарами" (відео) // Рівне вечірнє. – Режим доступу: https://rivnepost.rv.ua/news/mistsevi-rozpovili-pro-obstrili-raketami-rivnenshchini-bachili-yak-letili-nad-khmarami. – Дата публікації: 21.05.2022. – (Дата перегляду: 22.05.2022).

Зі змісту: 21 травня, під час повітряної тривоги кремлівські посіпаки влучили в об'єкт військової інфраструктури. Керівник Рівненської військової адміністрації Віталій Коваль повідомив, що загиблих немає. Шестеро людей отримали травми та були госпіталізовані до лікарні. Їхній стан – стабільний.

 

Тернопільщина

 1. "Наші захисники та захисниці налаштовані на перемогу та тотальне винищення ворогів", – Михайло Головко про поїздку на передову // 0352.ua. Сайт м. Тернополя. Режим доступу: https://www.0352.ua/news/3394737/nasi-zahisniki-ta-zahisnici-nalastovani-na-peremogu-ta-totalne-vinisenna-vorogiv-mihajlo-golovko-pro-poizdku-na-peredovu. – Дата публікації: 24.05.2022. – Дата перегляду: 25.05.2022.

Зі змісту: Голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко регулярно відвідує українських військових, які захищають Україну від рашистів на передових позиціях. Про одну із останніх поїздок він розповів у ефірі програми «Сильні разом» на телеканалі «ІНТБ». – Їздив минулого тижня до захисників на передову. Бойовий дух наших хлопців та дівчат дуже високий. Ніхто з них навіть не думає про інші речі, окрім як про перемогу та тотальне винищення всіх ворогів України. Наші бійці дуже цінують, коли до них приїжджають волонтери чи представники влади, бо розуміють: тил про них дбає, – розповів Михайло Головко.

 

Харківщина

 1. Відрізали вухо, бо не хотів говорити. Рашисти вихваляються катуванням полонених (аудіо) / Оксана Воронцова ; фото з відкритих джерел // Главком. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/incidents/vidrizali-vuho-bo-ne-hotiv-govoriti-rashisti-vihvalyayutsya-katuvannyam-polonenih-audio-846282.html. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

Зі змісту : Російські окупанти знущаються та катують українських полонених. Служба безпеки України отримала нові докази звірств російських окупантів на Харківщині. Росіяни вихвалюються катуванням українських військових та обстрілами мирних селищ. Про це свідчить нова розмова російських загарбників, яку перехопила СБУ.

 1. "Доводилося постійно змінювати позиції та фактично жити в танку": 93‑тя бригада розповіла про бої на трофейному Т-80 БВМ. Бійці "Холодного Яру" розповіли про тяжкі бої на Ізюмському напрямку, у яких брали участь на відбитому у окупантів танку Т-80 БВМ // Еспресо. – Режим доступу: https://espreso.tv/dovodilosya-postiyno-zminyuvati-pozitsii-ta-faktichno-zhiti-v-tanku-93-ya-brigada-rozpovila-pro-boi-na-trofeynomu-t-80-bvm. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 19.05.2022.

 

 1. У Харкові створили новий підрозділ "Азову" / Віолетта Орлова ; фото: Костянтин Немічев // УНІАН. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/u-harkovi-stvorili-noviy-pidrozdil-azovu-novini-harkova-11847240.html. – Дата публікації: 30.05.2022. – Дата перегляду: 01.06.2022.

Зі змісту: "Сьогодні у Харкові офіційно сформовано підрозділ ССО "Азов" Харків. Це ще один наш бойовий підрозділ, що буде діяти на Харківщині та звільняти нашу землю від окупантів", – написав він. За словами Немічева, командиром нового підрозділу призначено Анатолія Сидоренка.

 

Херсонщина

 1. Українці, що вирвалися із окупації. Новий наступ армії РФ? // Радіо Свобода_Крим. Реалії ТБ. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/video-krym-realii-okupatsiya-rosiyi-viyna/31859978.html. – Дата публікації: 21.05.2022. – Дата перегляду: 22.05.2022.

Зі змісту: За словами командувача угруповання військ ЗСУ «Південь» Михайла Драпатого, жителі тікають із окупованих територій Херсонської та Миколаївської областей, пробираючись через поля та лісові посадки до підконтрольної Україні території Особовий склад угруповання військ «Південь» навчається застосовувати протитанкові засоби іноземного виробництва. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну, а широкомасштабне вторгнення називає «спеціальною операцією із демілітаризації України». Росія не проводить ротацію, а нарощує особовий склад за рахунок бійців з республіки Бурятія, із Криму та представників так званих «днр» та «лнр». Також командувач зазначає, що моральний дух російської армії низький, супротивник не дотримується жодних правил і звичаїв ведення бойових дій. Незважаючи на те, що українська армія не дозволяє окупаційним військам рф ні атакувати, ні просунутися, ймовірність наступальних дій супротивника залишається високою.

 

Чернігівщина

 1. Бомбардування та обстріли "Градами" – спогади військового про бої під Черніговом / Григорій Мазур, Ігор Бережинський ; фото та відео авторів // Арміяinform. – Режим доступу: https://armyinform.com.ua/2022/05/25/bombarduvannya-ta-obstrily-gradamy-spogady-vijskovogo-pro-boyi-pid-chernigovom/. – Дата публікації: 25.05.2022. – Дата перегляду: 26.05.2022.

Зі змісту: Ця розповідь про Сергія – бухгалтера, невеличкої чернігівської фірми, яка займалася обслуговуванням населення з налагодження супутникового телебачення, відеоспостереження та систем кондиціонування приміщень, а нині – воїна тероборони. Командири помітив його особливий хист і до військової справи, тож чоловіка направили до спецпідрозділу. Там отримав позивний «Портной». Обороняли Чернігів на «нулі» в одному з приміських населених пунктів, — розповідає «Портной». Ворог цілив у нас — ми давали гідну відсіч. В пам’яті досі події одного березневого ранку. Тоді військовослужбовець став свідком того, як рашисти розбомбили нафтобазу у Чернігові.

 

Волонтери

Економічний фронт

 1. Біля "Арсенальної" плетуть кікімори для снайперів і всіх запрошують долучитися / Любава Лисичкіна // Big Kyiv. – Режим доступу: https://bigkyiv.com.ua/bilya-arsenalnoyi-pletut-kikimory-dlya-snajperiv-vsih-zaproshuyut-doluchytysya/. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 18.05.2022.

 

 1. Борщагівка. Шукають нитки та помічників для плетіння "кікімори" для фронту / Любава Лисичкіна // Big Kyiv. – Режим доступу: https://bigkyiv.com.ua/na-borshhagivczi-shukayut-nytky-ta-pomichnykiv-dlya-pletinnya-kikimor-dlya-frontu/amp/#amp_tf=%D0%94%D0%B6%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE%3A%20%251%24s&aoh=16567851292564&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com. – Дата публікації: 31.05.2022. – Дата перегляду: 02.06.2022.

 

 1. Волонтери не лише доправляють вантажі, а і вислуховують неймовірні історії військових і цивільних фронту / Ігор Бережанський // ТСН_Війна. – Режим доступу: https://tsn.ua/ato/volonteri-ne-lishe-dopravlyayut-vantazhi-a-i-visluhovuyut-neymovirni-istoriyi-viyskovih-i-civilnih-z-frontu-2063584.html. – Дата публікації: 16.05.2022. – Дата перегляду: 17.05.2022.

 

 1. Евакуювала 19 котів і 8 собак. Історія та поради волонтерки, як рятувати домашніх тварин / Аліна Мариненко // Українська правда_Життя. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/20/248730/. – Дата публікації: 20.05.2022. – (Дата перегляду: 21.05.2022)

 

 1. Зустрічали людей на кордоні та готували їжу на фронт. Фото буковинських волонтерів / Оксана Чміль // Суспільне_Новини. – Режим доступу: https://suspilne.media/242661-zustricali-ludej-na-kordoni-ta-gotuvali-izu-na-front-foto-bukovinskih-volonteriv/. – Дата публікації: 24.05.2022. – Дата перегляду: 12.06.2022.

 

 1. Історія одного "броніка": як вінничанин замовляв бронежилет, що подолав до України 7,5 тисяч кілометрів // Вінниця.info_Суспільство. - Режим доступу: https://www.vinnitsa.info/news/istoriya-odnoho-bronika-yak-vinnychanyn-zamovlyav-bronezhylet-shcho-podolav-do-ukrayiny-7-5-tysyach-kilometriv.html. – Дата публікації: 27.05.2022. – Дата перегляду: 28.05.2022.

 

 1. "Лишіть непотрібні ілюзії. Вони заважають": відомий волонтер звернувся до Зеленського / Іванна Гордійчук ; фото: Юрій Касьянов/Facebook // Главком. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/incidents/lishit-nepotribni-ilyuziji-voni-zavazhayut-volonter-zsu-zvernuvsya-do-zelenskogo-849211.html. – Дата публікації: 19.05.2022. – Дата перегляду: 19.05.2022.

 

 1. Мама пілота Степана Тарабалки, що став прообразом "Привіда Києва", виготовляє бронежилети для бійців // Курс. – Режим доступу: https://kurs.if.ua/society/mama-pilota-stepana-tarabalky-shho-stav-proobrazom-pryvyda-kyyeva-zajmayetsya-volonterstvom/. – Дата публікації: 17.05.2022. – Дата перегляду: 18.05.2022.

 

 1. На Херсонщині волонтери продовжують доправляти допомогу громаді, де точаться бої / Ірина Мєзєнцева // Укрінформ. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3489779-na-hersonsini-volonteri-prodovzuut-dopravlati-dopomogu-gromadi-de-tocatsa-boi.html. – Дата публікації: 23.05.2022. – Дата перегляду: 23.05.2022.

Зі змісту: У Херсонській області волонтери, серед яких і місцеві журналісти, продовжують доправляти допомогу у Станіславську громаду - на лінію фронту. Як передає Укрінформ, про це у повідомила головний редактор телеканалу «Херсон плюс» Ірина Мєзєнцева.

 1. "Найважчими були перші дні, коли пропускали людський біль крізь себе". Історія львівських волонтерів / Галина Терещук ; фото: Halyna Tereshchuk/RadioSvoboda.Org (RFE/RL), фото: Фейсбук сторінки Василя Когута (Courtesy Photo), фото: Ринат Багавеев (Courtesy Photo), фото: надане Діаною Пилипець (Courtesy Photo) // Радіо Свобода. – Режим доступу: – Дата публікації: 25.05.2022. – Дата перегляду: 18.05.2022.

 

 1. Ні Янукович, ні китайці, ні російські окупанти Миколайчука не зламали. Історія швейного підприємства "Броно" / Наталія Найдюк // Економічна правда. – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/publications/2022/05/23/687339/. – Дата публікації: 23.05.2022. – Дата перегляду 23.05.2022.

 

 1. План – 10 тисяч гривень: у Вінниці 12-річний Сашко плете та продає браслети на підтримку ЗСУ: фото // Вінниця.info_Суспільство. – Режим доступу: https://www.vinnitsa.info/news/plan-10-tysyach-hryven-u-vinnytsi-12-richnyy-sashko-plete-ta-prodaye-braslety-na-pidtrymku-zsu-foto.html. – Дата публікації: 19.05.2022. – Дата перегляду: 21.05.2022.

 

 1. Понад два місяці на кухні: київський ресторатор з командою годував захисників / Даша Гришина // Вечірній Київ. – Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/66910/. – Дата публікації: 27.05.2022. – Дата перегляду: 28.05.2022.

 

 1. "Солом'янські котики": депутатка Київради Ксенія Меменова волонтерять з першого дня війни / Інна Бірюкова ; фото з архіву депутатки // Вечірній Київ. – Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/66929/. – Дата публікації: 28.05.2022. – Дата перегляду: 28.05.2022.

 

 1. У Дніпровському районі у школі працюють для фронту / Катерина Новосвітня ; фото: Дніпровська РДА // Вечірній Київ. - Режим доступу: https://vechirniy.kyiv.ua/news/66692/. – Дата публікації: 21.05.2022. – Дата перегляду: 23.05.2022.

 

 1. "Усі, хто прийшов до нас з мечем, позникають". В окупованому Херсоні майстриня вишила панно на підтримку України й ЗСУ / Юлія Рацибарська ; фото: Courtesy Photo. // Радіо Свобода. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/vyshyvalnytsya-kherson-okupatsiya-zsu/31856963.html. – Дата публікації: 19.05.2022. – Дата перегляду: 19.05.2022.

Зі змісту: В окупованому російськими військовими Херсоні майстриня Оксана вишила панно на підтримку України і її Збройних сил. Усі кошти підуть на допомогу українській армії. Також уже під час окупації дівчина пішла на відчайдушний крок: влаштувала собі фотосесію в українському вбранні, яке колекціонує і вишиває.

 

 

Укладачі: Єфіменко Г. В. , Чугіна О. А., Новицька А. І.

 

Докладніше про проєкт:
Свідчення очевидців подій війни росії проти України
(розповіді, спогади, щоденники за матеріалами ЗМІ)