ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Свідчення очевидців подій відкритої і повномасштабної війни Росії проти України: вебліографія

Маріуполь

 1. «Або ризикуємо, або в прямому ефірі дивимося, як їх вбивають». Рідні захисників «Азовсталі» закликали врятувати бійців / Денис Булавін ; фото: «Медіацентр Україна–Укрінформ» ; Hromadske. – Дата публікації: 12.05.2022.– Режим доступу: https://hromadske.ua/amp/posts/abo-rizikuyemo-abo-u-pryamomu-efiri-divimosya-yak-yih-vbivayut-ridni-zahisnikiv-azovstali-zaklikali-vryatuvati-bijciv. – (Дата перегляду: 13.05.2022). ЗІ змісту: Командування Національної гвардії України 10 травня заявило, що президент України та керівництво держави шукають можливості для евакуації мирних жителів з «Азовсталі» та застосування процедури «екстракшн» щодо поранених бійців, медиків та військових. Міністерка реінтеграції Ірина Верещук 11 травня запропонувала обміняти важкопоранених бійців з «Азовсталі» на полонених російських військовослужбовців за стандартними правилами. Дружина захисника «Азовсталі» Наталія Зарицька разом із сином закликала до дій. Її чоловік і батько дитини веде хроніку війни: щодня робить нотатки.

 1. «Азовець» показав величезну братську могилу біля Маріуполя / Любава Лисичкіна ; відео: Максим Жорін ; BigKyiv. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://bigkyiv.com.ua/azovecz-pokazav-velycheznu-bratsku-mogylu-bilya-mariupolya/. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Відео оприлюднив у соцмережі український військовий та політичний діяч, третій командир полку «Азов», старший лейтенант Національної гвардії України Максим Жорін. На відео (https://t.me/MaksymZhorin/3107) зафіксоване поховання у селищі Виноградне. Масштаби братської могили з кожним днем все більші.
 2. «Антисанітарія, мухи, запах», – боєць з «Азовсталі» розповів, як лікують 600 поранених / Іван Бойко ; фото t.me/polkazov ; УНІАН. Телемарафон. – Дата публікації: 14.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/antisanitariya-muhi-zapah-boyec-z-azovstali-rozpoviv-yak-likuyut-poranenih-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11826063.html. – (Дата перегляду: 14.05.2022). Зі змісту: Поранені військові виживають без води, їжі та медикаментів. 600 поранених українських захисників на «Азовсталі» вмирають без належної медичної допомоги. Про це під час телемарафону розповів поранений боєць з позивним "Поліція" (представник поліції Донецької області), який перебуває на території маріупольського заводу. Описує умови в шпиталі боєць так: "Величезний спортзал, кілька десятків ліжок двоярусних, решта – на підлозі. Один до одного лежать бійці без кінцівок – у кого руки, у кого ноги, у кого просто поранення. Повна антисанітарія: мухи, запах".
 3. Антисанітарія та відсутність медикаментів: «Азов» показав, як виживають поранені бійці / Іван Бойко ; 10 фото: t.me/polkazov полк «Азов» ; УНІАН. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/situaciya-na-azovstali-v-mariupoli-yak-vizhivayut-poraneni-viyskovi-foto-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11820960.html. – (Дата перегляду: 11.05.2022). Зі змісту: Поранені бійці в Маріуполі виживають в умовах антисанітарії і без медикаментів.Фото захисників, які перебувають на "Азовсталі", показав полк "Азов". Президент України Володимир Зеленський наголошував, що для порятунку українських військових, які захищаються на заводі "Азовсталь" в Маріуполі, залучені впливові посередники і держави. З території "Азовсталь" евакуювали кілька сотень цивільних, ще близько сотні людей залишаються на території заводу, як повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
 4. Антисанітарія та наслідки голоду: люди в Маріуполі масово гинуть не тільки від обстрілів / Іван Бойко ; фото: Reuters ; УНІАН. – Дата публікації: 15.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/society/novini-mariupol-lyudi-masovo-ginut-ne-tilki-vid-obstriliv-a-y-vid-naslidkiv-okupaciji-novini-ukrajini-11827323.html. – (Дата перегляду: 21.05.2022). Зі змісту: "Маріупольці повідомляють про нетиповий для мирного життя рівень смертності. Багато людей середнього віку помирає. Рівень смертності такий, що на місці ексгумованих могил во дворах одразу виникають нові. Сумний потік смерті не спадає, не тільки обстріли окупантів призводять до загибелі мешканців міста.Нервові зриви, відсутність медичного сервісу, антисанітарія та знищений імунітет через голод – чотири вершники Апокаліпсиса в Маріуполі", – додає радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. Раніше офіцер управління розвідки полку "Азов" Ілля Самойленко заявив, що захоплення Маріуполя йде вже 2,5 місяці і це облога, якої "ще не було в історії" – 25 тисяч цивільних були вбиті російською армією.

«Будь ласка, не дайте їм померти», – дружини «азовців» звернулись до папи Римського / фото: Vatican Media (Reuters) ; Радіо Свобода. Міжнародні новини. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-druzhyny-azov-papa/31845220.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Папа Римський Франциск 11 травня зустрівся у Ватикані із дружинами бійців полку «Азов» Катериною Прокопенко та Юлією Федосюк. Дружини бійців полку «Азов» звернулися до папи Франциска з проханням допомогти врятувати українських військових. Київ намагається домогтися евакуації дипломатичним шляхом, і саме цей шлях дозволив вивезти із заводу цивільних. Натомість обговорювати коридор для військових Москва відмовляється. При цьому Україна залучила до переговорів представників Туреччини, Ізраїлю, Швейцарії, Франції, ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Українські підрозділи чинять опір у приазовському місті вже третій місяць.Наразі на «Азовсталі» залишаються бійці батальйону «Азов» та морські піхотинці.

 1. В «Азові» розповіли про шанси вижити на «Азовсталі» в Маріуполі / Маркіян Климковецький ; Hromadske. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/amp/posts/v-azovi-rozpovili-pro-shansi-vizhiti-na-azovstali-v-mariupoli. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Полк «Азов» поділився власними роздумами щодо шансів на обложеному заводі «Азовсталь» в Маріуполі. Офіцер управління розвідки полку «Азов» Ілля Самойленко під час пресконференції 8 травня зазначив чотири варіанти розвитку подій для захисників на Азовсталі. За його словами, перший варіант: відкласти зброю і чекати на кінець — тоді буде або повільна смерть від голоду, або швидка від бомб. Другий варіант, за словами Самойленка, — «спробувати втекти як боягуз. Думати лише про власне життя, а не про обов'язок та присягу». Він додав, що саме таке відбулося з командиром морпіхів 36-ї бригади Володимиром Баранюком — той відмовився виконувати наказ і спробував втекти з міста: людина загинула. Третій варіант: можна здатися. Четвертий варіант — єдиний спосіб, який гарантує вам життя, за яке не буде соромно, — це стояти і боротися», — резюмував офіцер «Азову».
 1. В Маріуполі загинула ціла родина «азовців», малюк став сиротою / Іван Бойко ; фото: Маріупольська міськрада ; УНІАН. – Дата публікації: 15.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/society/v-mariupoli-zaginula-cila-rodina-azovciv-alla-i-vitaliy-taran-malyuk-stav-sirotoyu-novini-ukrajini-11827689.html. – (Дата перегляду: 16.05.2022). Зі змісту: Алла та Віталій Таран, що були на службі в "Азові", загинули в Маріуполі, їхній син залишився сиротою. Повідомляє Маріупольська міськрада з посиланням на заступника командира полку "Азов" Святослава Паламара. Подружжя було в полку "Азов" майже від початку. Працювали на кухні, а потім оформилися на службу. Алла була діловодом, Віталій – начальником фінансів. "Вони одружувалися в "Азові". Їхня родина народилася тут, і так само тут ставала більшою. Їхній син теж народився тут, в Маріуполі. Я, все командування, всі ми цілодобово боремося за спасіння наших військових. І це історія лише про одну родину. Але ви маєте зрозуміти, що тут йдуть у засвіти цілими сім’ями",– зазначає Паламар.

«Важлива наша боротьба, наші життя – ні». Чому не здадуться і на що сподіваються захисники «Азовсталі» – головне з інтерв'ю «азовця» Самойленко / ред. Інна Меменова ; фото:Sky News ; НВ. Новини. Sky News – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://nv.ua/ukr/ukraine/events/azovstal-zaraz-zahisniki-ne-zdadutsya-interv-yu-azovcya-samoylenka-novini-ukrajini-50241226.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Загибель чи рівнозначне їй захоплення захисників Маріуполя матиме драматичні наслідки для оборони України та всієї української держави, вважає офіцер управління розвідки, лейтенант полку Азов Ілля Самойленко, один із заблокованих на заводі Азовсталь військових. Хто такий Ілля Самойленко: він проводив прес-конференцію англійською мовою після виступу замкомандира полку "Калини" і багатьох вразив вільним володінням іноземної мови. Декілька фактів про Іллю Самойленка: втратив у бойових діях ліву руку. Нині має титановий механічний протез; втратив праве око – тепер око штучне; навчався на історичному факультеті Київського університету – мріє завершити навчання після закінчення війни. Ілля Самойленко – людина залізної сили волі, справжній герой!

 1. Вела щоденник під час війни. Вчителька з Маріуполя розповіла про евакуацію та життя в окупації / Катерина Садловська, Ольга Читайло, Ольга Дейнега ; Суспільне. Новини. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://suspilne.media/238329-vela-sodennik-pid-cas-vijni-vcitelka-z-mariupola-rozpovila-pro-evakuaciu-ta-zitta-v-okupacii/. – (Дата перегляду: 16.05.2022). Зі змісту: Людмила Болтінова зачитує щоденник, який вела з перших днів захоплення Маріуполя: 15 день війни з фашистами-рашистами. 10 березня, четвер, без води — 8 днів, без тепла — 8 днів, без електрики — 8 днів, без газу — 4 дні, без інформації — 8 днів, без хліба — 15 днів. Бо хліб пропав на другий день війни. Зранку знову сильно стріляли, десь літав літак. Трохи поїли, люди повиходили на вулицю. Готують хто що. Вже не звертають увагу на вибухи та вистріли. Переберемо сьогодні речі. Залишимо тільки найнеобхідніше. Жахливий сум, немає ніякого виходу. Я часто повторюю слово "жах", але іншого нічого не можу придумати. Пішки виходили з міста вже 27 березня під обстрілами. Нас прийняли у Львові в гімназії.Ми зв’язалися у нас є група педколектив і я знаю, де, хто знаходиться, а декого не можемо знайти. Я працювала вчителькою української мови і літератури та була заступником директора 9‑ої школи Маріуполя, а школи нема. Наш будинок, поки ми з міста йшли, ще був. Стіна вже тріснула, але він був цілий. А що там залишилося, ми не знаємо. Ми втратили все, що мали. Роботу, квартиру, моїх учнів, яких я вчила 22 лютого, декого вбито вже. Така історія.

 1. Війна в Україні-2022: боєць «Азову» під звуки вибухів виконав пісню Stefania на «Азовсталі» – Україна / ТСН.Україна. – Дата публікації: 15.05.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/ukrayina/zahisnik-mariupolya-pid-zvuki-vibuhiv-zaspivav-stefania-na-azovstali-video-2062714.html. – (Дата перегляду: 16.05.2022). Зі змісту: Захисники Маріуполя привітали гурт Kalush Orchestra з перемогою на "Євробаченні-2022" та подякували за підтримку зі сцени міжнародного конкурсу. Один з бійців полку "Азов", котрі мужньо тримають оборону заводу "Азовсталь", виконав пісню Stefania. Боєць заспівав приспів відомої на увесь світ пісні гурту Kalush Orchestra. Під час виконання на відео чути звуки вибухів.
 2. Сергій «Волина» – командир морпіхів, що став голосом Азовсталі / Роман Яворський ; Еспресо.tv. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://espreso.tv/sergiy-volina-komandir-morpikhiv-shcho-stav-golosom-azovstali. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Сергій Волинський служив у складі українських військ під час окупації Криму в 2014 р. На базі військових частин, виведених із Криму, й була в 2015 році сформована 36-та окрема бригада морської піхоти, у 2019 р. вона отримала ім'я контрадмірала Михайла Білинського. Місцем дислокації став Миколаїв. Із 2015 року Сергій Волинський у складі 36 ОБрМП брав участь в АТО. Морські піхотинці воювали саме на маріупольському напрямку. Близько місяця тому морпіхи 36-ї бригади розділилися. Частиною бригади, яка пробилася до Азовсталі, з'єднавшись 12 квітня із силами полку "Азов" командував саме Волинський. Він перебрав на себе командування бригадою через відсутність/загибель вищих командирів. "Провели успішну операцію з полком "Азов". Приєдналися до них, провели успішне перегрупування. Продовжуємо виконувати бойові завдання. Наш моральний дух сильний. Ми знаємо, що ми робимо, для чого ми тут. Ми робитимемо все, що від нас потрібно, для успішного виконання бойової задачі".

Морський піхотинець Сергій Волинський – Волина – регулярно виходить на зв'язок із Маріуполя – міста, що його окупанти перетворили на пекло.

18–20 квітня 2022 р. – записав листа Папі Римському Франциску, звернення до чотирьох світових лідерів – Джо Байдена, Бориса Джонсона, Реджепа Ердогана та Володимира Зеленського. Попросив деблокувати Маріуполь для евакуації цивільного населення включно з дітьми, пораненими та загиблими, які перебували в бункерах Азовсталі.

Зараз українці сподіваються, що послання відчайдухів із підземель Азовсталі "сильні світу цього" таки почули. А головне – знову зустрінеться зі своєю сім'єю.

 1. «Врятуйте мого тата», – діти захисників Маріуполя звернулися до світу із проханням врятувати їхніх батьків : відео / Андрій Білецький Telegram ; Nv.Ua1. – Дата публікації: 10.05.22. – Режим доступу: https://youtu.be/OhuG67jA6WY. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Діти захисників Маріуполя звернулися до світу із проханням врятувати їхніх батьків.
 2. «Врятуйте наших батьків». Діти захисників Маріуполя зворушливо звернулися до світу: (відео) / Дар'я Липська ; Главком. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://glavcom.ua/news/vryatuyte-nashih-batkiv-diti-zahisnikiv-mariupolya-zvorushlivo-zvernulisya-do-svitu-video-844186.html. – (Дата перегляду: 09.05.2022). Зі змісту: До міжнародної спільноти звернулися понад 10 дітей українських військових, які перебувають на «Азовсталі».
 3. «Всі підвали затоплено, вулиці перетворено на ріки»: радник мера Маріуполя про гуманітарну катастрофу в місті / Еспресо. – Дата публікації: 14.05.2022.– Режим доступу: https://espreso.tv/vsi-pidvali-zatopleno-vulitsi-peretvoreno-na-riki-radnik-mera-mariupolya-pro-gumanitarnu-katastrofu-v-misti. – (Дата перегляду: 14.05.2022). Зі змісту: У Маріуполі не вистачає питної води, водночас технічна вода затоплює вулиці через прориви, – повідомляє радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко. Всі підвали затоплено, вулиці перетворено на ріки. Робітники водоканалу отримали водолазне спорядження та намагаються безуспішно ремонтувати пориви в підвалах. Більшості маріупольців треба подолати великий шлях до точок видачі води (бочки або водовози), однак води там не вистачає. Наразі близько 170 000 маріупольців залишаються у Маріуполі без можливості евакуації.
 4. Втратила сина, зятя і сама загинула на війні. Історія психолога полку «Азов» Наталії Луговської із Червонограда / Галина Терещук ; фото: Halyna Tereshchuk/RadioSvoboda.Org (RFE/RL) ; Радіо Свобода. – Дата публікації: 12.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/azov-mariupol-zakhysnyky-snayper/31846461.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: ЛЬВІВ ‒ 77-річна Параскевія Висоцька з Червонограда на війні втратила у 2018 році 23-річного онука Юрія Луговського, а 3 травня цього року 51-річну доньку Наталію Луговську. Кількома днями раніше, 21 квітня, загинув, захищаючи Україну, і чоловік онучки ‒ Олексій Ластович. Усі вони служили у полку «Азов». Тіла Наталії та Олексія досі залишаються на «Азовсталі» у заблокованому Маріуполі. Радіо Свобода відвідало матір Наталії Луговської. Онук пані Параскевії ‒ Юрій, снайпер «Баррет», після участі в Майдані у 2014 р. одразу вирушив на Донбас ‒ захищати територіальну цілісність України. Обороняв Маріуполь. А у 2018-му він загинув від кулі снайпера під Водяним на Донеччині. Його мати від самого початку війни була волонтером, купувала військову амуніцію, збирала і возила допомогу бійцям, зокрема і синові. Не припиняла допомагати побратимам Юрія і після його смерті. Закінчила курси військової психології і долучилась до полку «Азов».
 5. Втратили надію і не сподівались вибратись: врятовані із «Азовсталі» розповідають, як виживали в підземеллі / Ігор Бережанський ; ТСН. Війна. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/ato/vtratili-nadiyu-i-ne-spodivalis-vibratis-vryatovani-iz-azovstali-rozpovidayut-yak-vizhivali-v-pidzemelli-2052814.html. – (Дата перегляду: 04.05.2022). Зі змісту: 156 маріупольців, які змогли вийти з «Азовсталі» прибули до Запоріжжя. Евакуаційну колону тут чекали ще напередодні, але через перепони, які чинили росіяни, вирватись на підконтрольну Україні територію людям вдалося лише сьогодні. В бункерах, без світла, під постійними бомбардуваннями вони провели два місяці, а сьогодні колона автобусів заїхала до збірного пункту, де приймають біженців, йдеться в ТСН. 60 днів фактично провели під землею, бо лише там, в глибоких бункерах, можна було врятуватись від рашистських бомб. «Нам допомагали військові, вони привозили їжу. Якби вони не привозили, нас уже не було б», – твердять вцілілі.

 1. «20 років йому виповнилося уже в Азовсталі»: інтерв'ю з матір'ю українського військового із Маріуполя / Тарас Левченко, Микита Ісайко ; Радіо Свобода. – Дата публікації: 13.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/video-azovstal-maty-viyskovoho/31847791.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Попри авіаудари та артобcтріли, Інна Затолока змогла вивезти із Маріуполя під час російської окупації майже усю свою родину. Однак там досі залишається її 20-річний син. Військовий, який вірний присязі українському народові Марк Затолока. Корінних маріупольців, родину, розділило російське вторгнення в Україну: Інна, яка втратила дім та усе майно, нині, як біженка, перебуває у Києві. А Марк – на заводі «Азовсталь». В облозі. Поранений, а наскільки тяжко – невідомо, розповіла його мати кореспондентові Радіо Свобода.
 2. Джемілєв розповів, що пропонувала Туреччина для порятунку бійців з Азовсталі / фото: Володимир Тарасов ; Ukrinform. – Дата публікації: 12.05.2022. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3481693-dzemilev-rozpoviv-so-proponuvala-tureccina-dla-poratunku-bijciv-z-azovstali.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Український політичний діяч, один з лідерів кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв розповів про зусилля Туреччини з порятунку захисників Маріуполя з меткомбінату «Азовсталь». За словами Джемілєва, наприкінці квітня було отримано відеозвернення командира 36-го батальйону Сергія Волинського, який перебуває на меткомбінаті «Азовсталь», адресоване президентові Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану. Цей текст відразу переклали турецькою мовою і відправили Ердогану. Через його радника того ж дня воно потрапило і до президента, і до його заступника. Наступного дня це звернення транслювалося турецькими телеканалами і було опубліковане у провідних газетах Туреччини.

 1. «Для бійців «Азову» полон – це смерть» – офіцер полку, який захищає «Азовсталь» / фото: Alexander Ermochenko (Reuters) ; Радіо Свобода. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-azov-polon-tse-smert-samoilenko/31839926.html. – (Дата перегляду: 08.05.2022).Зі змісту: Міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук 7 травня повідомила, що всіх жінок, дітей та людей похилого віку з «Азовсталь» евакуювали. Вона зауважила, що «цю частину маріупольської гуманітарної операції завершено». На «Азовсталі» залишаються бійці батальйону «Азов» та морські піхотинці. Військові полку «Азов» не розглядають можливість здатися в полон російським військам, аби зберегти життя – про це повідомив журналістам 8 травня офіцер розвідки управління полку Ілля Самойленко.
 2. До Естонії через Астрахань. Історія біженки з Маріуполя, яку в ФСБ назвали «партизанкою» / Олександра Шевченко ; фото: Nikita Tatarsky (RFE/RL). ; Радіо Свобода. Новини Приазов'я. – Дата публікації: 13.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/novyny-pryazovya-viyna-mariupol-bizhenka-filtratsiya-rosiya-estoniya/31846477.html. – (Дата перегляду: 15.05.2022). Зі змісту: Світлана Харченко – українська біженка з Маріуполя, яка двічі пройшла російську «фільтрацію» разом з дитиною, мамою та кішкою. Родина жила у Лівобережному районі Маріуполя. Жінка розказує, як удень 25 лютого його вже обстрілювали війська Росії та угруповання «ДНР». Через стрілянину та бомбардування сім’я 20 днів просиділа у холодному, темному та брудному підвалі. П’ятирічна Христина, дочка Світлани, плакала та просилася назад у підвал, коли її виводили на вулицю подихати повітрям. Журналісти зустрілися з родиною в естонському місті Пилва. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» розповідає, як маріуполька із сім’єю опинилася у Росії та втекла звідти до ЄС.
 1. Допомога військовим на «Азовсталі» «важливіша, ніж дискваліфікація», – зазначив соліст Kaluch orchestra / фото: Marko Bertorello (AFP), Yara Nardi (Reuters) ; Радіо Свобода. Новини. Суспільство. – Дата публікації: 15.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-azovstal-kalush-orchestra/31851530.html. – (Дата перегляду: 16.05.2022). ЗІ змісту: Соліст гурту Kalush Orchestra, який здобув для України перемогу на «Євробаченні-2022», Олег Псюк прокоментував ризик бути дискваліфікованим за заяву на підтримку українських військових у Маріуполі. Під час пресконференції після конкурсу один із журналістів запитав, чи не боялися музиканти дискваліфікації за свою заяву, якби її розцінили як політичну. «Люди, які задаються цим питанням, не розуміють, наскільки велика біда у нашій країні і як це важливо. Це для мене точно важливіше, ніж дискваліфікація. Я готовий точно (до дискваліфікації – ред.), але такий шанс я б собі не пробачив втратити. Я дуже сподіваюся, що хоча б одна людина з 200 мільйонів, яка це побачила, взяла до уваги і це, можливо, чимось нам допоможе», – сказав Псюк. Учасник гурту Kalush Orchestra Олег Псюк зі сцени Євробачення-2022, фінальний конкурс якого зараз відбувається в італійському Турині, закликав допомогти Маріуполь та захисникам “Азовсталі”.“Help Ukraine Mariupol, help Azovstal right now!” – закликав він після виступу українського гурту (https://t.me/UkraineNow/1173). Окрім українського гурту, зокрема, підтримку Україні зі сцени також озвучили представниці Ісландії з гурту Systur, які мали українські прапорці на своїх інструментах. Після свого виступу вони закликали до миру в Україні і додали: «Ми любимо вас». А представник Німеччини Малік Гарріс виступав із гітарою з українським прапором та текстом Stand With Ukraine («підтримую Україну»).

 1. «Друг Калина»: «Що відомо про «азовця» Паламаря – героїчного захисника Маріуполя родом зі Львівщини» / Роман Яворський ; фото : will-live.com ; Еспресо. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://espreso.tv/drug-kalina-shcho-vidomo-pro-azovtsya-palamarya-geroichnogo-zakhisnika-mariupolya-rodom-iz-lvivshchini-627b8806e71b3. – (Дата перегляду: 18.05.2022). Зі змісту: Сайт Експресо продовжує серію розповідей про героїв, які боронять Азовсталь у, здавалося б, нереальних для цього умовах. Капітан Святослав Паламар – заступник командира окремого загону спеціального призначення Національної Гвардії України "Азов" (полк «Азов») по роботі з особливим складом, має позивний «Калина». Святослав Паламар записує відеозвернення з підземель Азовсталі. В інтерв'ю 2020 року Святослав Паламар пригадував – патріотизм йому прививали ще в радянські часи: «Я галичанин, народився у маленькому містечку поблизу Львова, там провів своє дитинство до студентських років. Потім вступив до Торговельно-економічного інституту. В цей період я жив з бабусею та дідусем, вони були вчителями. І що характерно, я десь в 6‑7 років уже знав, що наш прапор синьо-жовтий, а не червоний. Моя прабабуся мені завжди розповідала про Австро-Угорську імперію, першу велику війну, про поляків, як вони "толерантно" поступали з українцями, про перший та другий приходи москалів. В порівнянні з тим, хто такі поляки, хто такі австрійці та хто такі москалі, у мене залишалася лише одна можливість ідентифікувати себе як українця, по-іншому не можна було", – розповідав "Калина". Свій позивний – «Калина» – обрав як справжній символ України, який зустрічається і в піснях, і в літописах, і в байках, і в легендах в період козаччини, в період діяльності УПА та інше.

"Улюбленим предметом була історія. Вчився Святослав дуже добре. Ніколи не заучував нічого, у нього дуже хороша пам’ять. Багато читав і знав всі воєнні події", – розповідає мати героя Лідія Василівна.

 1. Дружина захисника «Азовсталі»: «Маріуполь – це Алеппо, такого в Європі не було після 1945 року» / Віолетта Орлова ; УНІАН. – Дата публікації: 15.05.2022.– Режим доступу: https://www.unian.ua/war/azovstal-mariupol-ce-aleppo-takogo-v-yevropi-ne-bulo-pislya-1945-roku-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11827281.html. – (Дата перегляду: 21.05.2022). Зі змісту: "Взагалі, це можна коректно порівнювати з подіями, які відбувалися під час Другої Світової війни, якщо говорити про Європу. Якщо це порівнювати з ближчим до нас, то це Сирія. Маріуполь – це Алеппо, такого в Європі взагалі не відбувалось після 1945 року, це безпрецедентно", – про це під час пресконференції УНІАН заявила Юлія, дружина військового азовця Арсенія Федосюка.
 2. Дружина командира «Азова» закликала підписувати петицію про евакуацію бійців з Маріуполя / Ukrinform. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3478203-druzina-komandira-azova-zaklikala-pidpisuvati-peticiu-pro-evakuaciu-bijciv-z-mariupola.html. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Катерина Прокопенко – дружина командира полку "Азов" Дениса Прокопенка закликала підписувати петицію про евакуацію бійців з Маріуполя за процедурою "екстракшн". Петиція містить заклик до Організації Об'єднаних Націй, Генерального секретаря ООН та регіональних лідерів з усього світу розпочати для заблокованих на маріупольському меткомбінаті "Азовсталь" українських бійців невідкладну процедуру еxtraction. Також наголошується на необхідності відновити засідання одинадцятої надзвичайної спеціальної сесії Генеральної асамблеї ООН для розгляду гуманітарної ситуації у Маріуполі, що склалась у зв’язку з агресією проти України. Генасамблею закликають ухвалити резолюцію, якою зобов'язати рф забезпечити евакуацію усіх осіб із "Азовсталі" на територію, підконтрольну українському уряду, або на територію третіх безпечних країн. Світових лідерів закликають вжити всіх необхідних заходів для забезпечення та виконання резолюції та виступити гарантами безпеки.Наразі петиція зібрала майже 600 тисяч підписів, наступна мета – мільйон. (https://www.change.org/p/save-mariupol-192ea846-9fe1-476c-bb72-5474538c7c06 ).

 1. «Емоційно ми помирали кілька разів»:свідчення маріупольців, які ховалися на "Азовсталі" / Дмитро Шеремет ; фото: Alexander Ermochenko (Reuters) ; Радіо Свобода. Новини Приазов'я. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/novyny-pryazovya-mariupol-evakuatsiya-azovstal-svidchennya/31834343.html – (Дата перегляду: 12.05.2022). Зі змісту: 3 травня, група людей, серед яких також – евакуйовані із маріупольського заводу «Азовсталь», прибула до Запоріжжя. Страх, відчай, біль – так свої емоції описують маріупольці, що провели в укриттях заводу понад два місяці, під обстрілами російської авіації. Обстріли за ці два місяці не припинялися. Артилерія, Гради, авіанальоти, постійні бомби. Будинки складаються ніби карткові будиночки. Корабельна артилерія стріляє. Українські підрозділи чинять опір у приазовському місті вже третій місяць. Нині ж тривають спроби вивести з міста цивільних і поранених військових.
 2. «Єдина робота, яка була в Маріуполі, – збирати тіла»: до Луцька приїхала родина з окупованого міста / Юлія Малєєва ; Волинські новини. Перше інформаційне агентство. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://www.volynnews.com/news/all/yedyna-robota-iaka-bula-v-mariupoli-zbyraty-tila-i-pryvozyty-na-tochku-zboru-do-lutska-pryyikhala-rodyna-z-okupovanoho-mista-/. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Кожний ранок у Луцьку для родини Оксани Макарової починається з новин про рідний Маріуполь. В обласний центр Волині родина приїхала рятувати свої життя, вирвавшись з-під обстрілів. Маріуполь, колись квітуче приморське «місто Марії», нині перетворилось на руїни, які нещадно щодня вороги поливають смертоносним вогнем з усіх можливих видів зброї. Днями за допомогою місії ООН нарешті вдалося врятувати близько пів тисячі мешканців Маріуполя, у тому числі з «Азовсталі». Історії маріупольців, яким вдалося вирватися з пекла, чи то на власний страх і ризик без організованих «зелених коридорів», чи за допомогою міжнародної місії, об’єднує одне: ніхто навіть припустити не міг, що місто так швидко опиниться в оточенні і доведеться стільки часу переховуватися. Всі вірили в слова про те, що Маріуполь – неприступна фортеця. І, незважаючи на величезні руйнування, попри відсутність належних умов, ця фортеця таки стоїть. Вона тримається завдяки надлюдській сміливості бійців полку «Азов», які досі залишаються на території заводу «Азовсталь». В умовах повного оточення вони дають відсіч окупантам, живуть в нелюдських умовах і чинять спротив. На фото : окупанти змінюють дорожній знак «Маріуполь» на написану російською мовою табличку «Мариуполь»

 1. Живуть у нелюдських умовах. Як рашисти знущаються з маріупольців у фільтраційних таборах / Дар'я Самборська ; Главком. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/incidents/zhivut-u-nelyudskih-umovah-yak-rashisti-znushchayutsya-z-mariupolciv-u-filtraciynih-taborah-844513.html. – (Дата перегляду: 11.05.2022). Зі змісту: Окупанти, російські загарбники, влаштували поблизу блокадного Маріуполя фільтраційні табори для тих, хто не пройшов фільтрацію у самому місті – це проукраїнські активісти, правоохоронці, військові тощо. У інтерв’ю виданню Lb.ua розповів про це радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. «Найбільший фільтраційний табір зараз в Новоазовському районі – там вже майже чотири тижні перебуває близько 2000 чоловіків. Їх тримають в нелюдських умовах – вони сплять на підлозі, в приміщенні школи. На всіх один кран з холодною водою, це все, що доступно з гігієни. В одежі вони теж, в якій поїхали ще місяць тому, в такій перебувають, без можливості її попрати. Залучаються вони до громадських робіт у тому ж Безіменному. Що з ними далі буде – невідомо. Двічі на день їх шикують, рахують, не дають нікуди виходити за межі цього табору без супроводу конвою»
 2. Жительница Мариуполя после эвакуации: Мариуполь – это город мертвых / Анастасия Светланская ; УНИАН. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.net/war/filtraciya-v-mariupole-kak-poluchilos-vyzhivat-v-gorode-dva-mesyaca-pod-zhestkimi-obstrelami-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11819043.html. – Рос. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Оккупанты изначально они собирали людей, вывозили их за Мариуполь – в Мангуш, Володарск, в другие мелкие населенные пункты. Позже они сделали "фильтрацию" уже в Мариуполе. Очередь на эту "фильтрацию" стоит на месяц вперед. Люди в ней даже живут в палатках под этими "фильтрационными центрами". Когда доходит очередь, людей вызывают в кабинеты, фотографируют. Кого-то заставляют заполнять анкету. Я не могла в это поверить, но они действительно, у каждого человека снимают отпечатки пальцев. Кроме того, у всех проверяют мобильные телефоны. И пока все это не сделают – не отпустят. Чтобы выехать из Мариуполя, местному жителю нужно самому подойти к российским военным и записаться на "эвакуацию". После "фильтрации" у РФ есть списки с личными данными всех, кто выехал из города, обязательно. Решено было выехать в Европу через РФ. 29 апреля мы смогли сбежать из Мариуполя. Мы проходили "фильтрацию" на территории подконтрольного "ДНР" Старобешево Конкретно у нашей семьи не брали отпечатки пальцев, у них тогда творилась какая-то неразбериха. У всех остальных отпечатки снимают. Моего папу раздевали, проверяли татуировки и задавали вопросы. Нам после "фильтрации" просто дали талончик: им было все равно, куда мы направимся дальше. Мы поехали на границу. Наша семья из России выезжала по внутренним паспортам Украины. У нас не было загранпаспортов. На этот раз, после проверки паспортов, нас даже не допрашивали. Тогда мы смогли поехать к латвийской таможне.
 3. Загиблі. Пам'ять. Маріуполь / Катерина Рощук ; Букви. Новини України. - Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://bykvu.com/ua/mysli/zahybli-pam-iat-mariupol/. – (Дата перегляду: 02.06.2022). Зі змісту: Катерина Рощук Співзасновниця та СЕО Букв, власниця агенції з управління репутацією Reputation Security. Загиблі. Пам'ять. Маріуполь / Telegram-каналу – це назва, де публікують імена та деталі загибелі маріупольців, що померли від рук російських військових. 22 тисячі учасників. У Telegram-каналі в закріпленій файл-таблиці “Актуальний список загиблих мешканців м. Маріуполь на 25.04.2022 12:00”. Зараз там 753 записи. (https://docs.google.com/spreadsheets/d/1l_KOXOyQMzghPmDwXMdDakigjETXymvOAaqQDWkOmqk/edit#gid=871929189). люди не лише діляться інформацією, вони діляться болем. Багато загиблих дітей.(на фото: 7-річна Лєра, яка втратила маму, тата, та меньшу сестричку і залишилася сиротою). Маріуполь зараз – це братська могила під клятим російським прапором. Прапором злодіїв, ґвалтівників, мародерів та вбивць. Українці, відновимо справедливість! За кожне життя, яке забрала та скалічила фашистська Росія. За руйнування фізичного та ментального здоров’я тих, хто вижив. За кожен зруйнований будинок. За нашу пам’ять, за нашу спадщину та наше майбутнє. За Україну.

 1. «Залишайте мене на лавочці, я помиратиму». Пенсіонери з Маріуполя – про смерть у підвалах та безліч «фільтрацій» / Дмитро Шеремет ; фото: Pavel Klimov, фото: Courtesy Image ; Радіо Свобода. Новини Приазов'я. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/novyny-pryazovya-mariupol-filtratsiya-pensionery/31842680.html. – (Дата перегляду: 12.05.2022). Зі змісту: У підвалі пенсіонерам довелося прожити понад місяць. Просто були серед каналізаційних труб Чудово розумієте, коли була «совдепія», все лилося в підвал, і нечистоти, та все інше, з проривами труб, потім це все висохло, і ось цей пил стоїть, пил з усім цим бедламом, цим ми і дихали місяць і чотири дні. За час перебування в затхлому підвалі подружжю довелося бачити смерть інших та ховати у вирві. Ми вийшли всі разом, але через те, що в мене за плечима рюкзак, сумка і дві сумки, які котяться, й кіт, звичайно. Коту 16 років і все життя прожив із нами, з маленького кошеняти. Пенсіонери кажуть, що прийшли до евакуаційної колони останніми. Останніми, бо сваха майже не могла йти. Вона втрачала свідомість, я їй: «Валечко, я не зможу тебе підняти». Дійшли ми майже до «ПортCITY», і сваха сказала: «Залишайте мене на лавочці, я помиратиму». Палицю їй знайшли якусь, ось вона оперлася на цю палицю, відійшла, а ми пішли далі. Зробимо 10 кроків, зупиняємося. Дуже важко. Прийшли до евакуаційної колони останніми.
 2. Захисники «Азовсталі» п'ють по склянці технічної води на день і мають малі запаси їжі / Іван Бойко ; фото: полк "Азов" ; УНІАН. – Дата публікації: 15.05.2022.– Режим доступу: https://www.unian.ua/war/azovstal-vojini-p-yut-po-sklyanci-tehnichnoji-vodi-na-den-i-mayut-mali-zapasi-jizhi-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11827233.html. – (Дата перегляду: 21.05.2022). Зі змісту: Ситуація на "Азовсталі" критична. Юлія – дружина бійця Арсенія Федосюка повідомила, що військові майже не мають можливості вийти нагору, бо перебувають під постійними обстрілами. "Більшу частину часу вони знаходяться у бункері, тому що йдуть перманентні бомбардування. Це тритонні бомби, це авіація, яка працює постійно, це артилерія корабельна і наземна, це танки. Вони по три дні не виходили на поверхню... Вони буквально не бачать сонця, вони дихають грибком, якого дуже багато, а коли виходять, то шукають воду, шукають їжу", – додала Юлія. Також дружини військових повідомили, що води на "Азовсталі" дуже мало, і доводиться пити технічну воду.
 3. Захисники Маріуполя дають брифінг із заблокованої «Азовсталі»: головне / Маркіян Климковецький ; фото: AP Photo ; Hromadske. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/amp/posts/zahisniki-mariupolya-dayut-brifing-iz-zablokovanoyi-azovstali-golovne. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Заступник командиру полку Святослав Паламар «Калина» та офіцер управління розвідки Ілля Самойленко дали брифінг з маріупольського заводу «Азовсталь», який продовжують захищати українські бійці. Ми не за слова тут, а за народ України. Ми виконуємо свій військовий обов'язок, нам не треба похвали. Поки живі, ми завжди будемо боротися за справедливість, за те, щоб вивезти цивільних та поранених військових. Ведуть інтенсивні обстріли. Лише за ніч ми налічили 25 вильотів, зокрема з трьох стратегічних бомбардувальників. Працюють танки, міномети, снайпери, піхота намагається штурмувати. За останні три дні евакуювали цивільних. Чи всіх евакуювали? Ми не можемо сказати, оскільки жодна міжнародна організація чи українські політики не приїхали на завод, і немає спеціальної техніки, щоб розібрати завали. На території заводу є безліч загиблих цивільних та військових. У нас був наказ захищати Маріуполь. Не було наказу повністю взяти на себе командування обороною Маріуполя, однак ми це рішення ухвалили, бо більше ніхто на таке не спромігся. Про втрати окупантів: Українські бійці «Азову» вбили в Маріуполі 2,5 тисячі російських військових та поранили ще 5 тисяч окупантів — це понад 15% військових втрат їхньої армії. Таких втрат завдали з 24 лютого по 15 квітня. Ми також знищили понад 60 танків і пошкодили ще 30 (це 10% їхніх втрат), а ще — 10% артилерійських систем окупантів. Були дні, коли на Маріуполь скидали понад 150 авіабомб.
 4. Історія колишньої працівниці «Азовсталі», якій вдалося вибратись із блокади (відео) / Радіо. Свобода. – Дата публікації: 14.05.2022. – Режим доступу:https://www.radiosvoboda.org/a/video-azovstal-evakuaciya/31849710.html. – (Дата перегляду: 15.05.2022). Зі змісту: 35-річна Наталія Бабеуш перебувала понад два місяці у підземному бункері «Азовсталі». Бабеуш та сотні інших шукали притулку у величезному комплексі під заводом «Азовсталь» невдовзі після того, як Росія вторглася в Україну вранці 24 лютого і взяла в облогу портове місто Маріуполь. Завдяки українським військовим, їй та іншим маріупольцям вдалося вибратися із заблокованого міста. Після локального припинення вогню на початку травня почалася евакуація. Але тим, хто перебуває в бункері, дозволили виходити лише поетапно. Для тих, хто залишився, критично не вистачає їжі, води та ліків.
 5. Її називали «Тьотя Суп»: історія жінки, яку врятували з «Азовсталі» (відео) / Антон Геращенко/Telegram ; Радіо Трек: Новини. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://radiotrek.rv.ua/news/yiyi-nazivati-totya-sup-istoriya-zhinki-yaku-vryatuvali-z-azovstali_288254.html. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Під час евакуації людей із заводу «Азовсталь» у Маріуполі врятували й українку Наталію, яка 2 місяці та 4 дні у бомбосховищі готувала людям їжу та розважала дітей, малюючи з ними. Цікаво, що діти, які були на «Азовсталі» не запам'ятали ім'я Наталія, тому називали її «Тьотя Суп». Повідомив радник МВС Антон Геращенко: (https://t.me/Pravda_Gerashchenko/17904?single ).

 1. Командир «Азова» Денис Прокопенко (Редіс): Ми зробили все можливе та неможливе, аби відтягнути на себе переважаючі сили противника / Сєвгіль Мусаєва ; фото: Вікіпедія ; Українська правда. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/05/8/7344860/. – (Дата перегляду: 09.05.2022). Зі змісту: За два місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну Маріуполь став символом нескореності.Незважаючи на постійні атаки, бої в місті та блокаду, бійці "Азова" та морської піхоти героїчно тримали оборону. В останні кілька тижнів війни справжньою фортецею для українських військових та цивільних став меткомбінат "Азовсталь". Весь цей час гарнізон "Маріуполь" звертався до президента та усіх світових лідерів із проханням застосувати процедуру екстракшн щодо поранених бійців та військових. Перемовини щодо такої можливості тривають і зараз. Але тим сильнішими стають обстріли ворога з усіх видів озброєння. Волинський нагадав, що звертався до світових лідерів та дипломатів, щоб захисників Маріуполя почули та застосували процедуру "екстракшн" за прикладом операції "Динамо".

"Екстракшн" : деталі "екстракшн" за прикладом операції "Динамо" – (Дюнкерська операція, Дюнкерська евакуація) часів Другої світової війни.

Так, у 1940 .і військові Британії та Франції були оточені німецькими військами і заблокованими в районі міста Дюнкерк. Військам, що скупчилися на узбережжі, загрожувала катастрофа, але

Гітлер наказав зупинити наступ і "не наближатися до Дюнкерка ближче ніж на 10 км".

Вінстон Черчілль у знаменитій промові в 1940 році назвав події в Дюнкерку "дивом". В ході рятувальної операції були евакуйовані більше 300 тисяч французьких та британських солдатів.

 1. Командир прикордонників на «Азовсталі»: «Захищаємо місто в надлюдських умовах» / Іван Бойко ; фото: УНІАН, відео: Держприкордонслужба ; УНІАН. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/society/novini-mariupolya-komandir-prikordonnikiv-na-azovstali-valeriy-paditel-zapisav-zvernennya-video-novini-ukrajini-11819583.html. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Начальник Донецького прикордонного загону Валерій Падитель записав звернення про наміри продовжувати захищати Маріуполь, якими б складними не були умови."Сили оборони Маріуполя продовжують захищати місто-герой. Прикордонники Донецького прикордонного загону, прикордонники Морського загону, побратими у Збройних Силах України, Національній поліції, Національній гвардії, продовжують виконувати свій обов’язок. Так, ми знаходимося у дуже важких умовах. Надлюдських. Але разом із тим продовжуємо захищати свій край", — сказав у відеозверненні.

 1. Люди у Маріуполі змушені шукати їжу на смітниках і стояти у чергах (фото, відео) / Дар'я Самборська ; Главком. – Дата публікації: 13.05.2022. – Режим доступу: https://glavcom.ua/country/incidents/lyudi-u-mariupoli-zmusheni-shukati-jizhu-na-smitnikah-i-stoyati-u-chergah-foto-video-845307.html. – (Дата перегляду: 14.05.2022). Зі змісту: Через дії рашистів маріупольці змушені шукати їжу на смітниках та стояти за харчами у довжелезних чергах. Рашисти змушують людей у Маріуполі стояти у довжелезних чергах за продуктовими наборами. Вони привозять у місто харчів значно менше, ніж там проживає людей, тому усім не вистачає. Через неможливість отримати допомогу, люди похилого віку збирають залишки їжі у смітті.

 1. «Мала, ми вже навряд чи побачимося. Кільце стискається на «Азовсталі». Інтерв'ю з дружиною захисника Маріуполя / Леся Москаленко ; Big Kyiv. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://bigkyiv.com.ua/mala-my-vzhe-navryad-chy-pobachymosya-kilcze-styskayetsya-na-azovstali-intervyu-z-druzhynoyu-zahysnyka-mariupolya/. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Чоловік Наталії Зарицької останній раз виходив на зв’язок із підвалів «Азовсталі» 7 травня на 15 хвилин. Під час розмови він дозволив показати своє фото. Живий, здоровий. Більш, на жаль, нічого втішного. Пишу вже майже з того світу. Кільце стискається на «Азовсталі», ми відступаємо далі». Також він попросив допомогти його мамі по можливості. Наталя й інші дружини та матері захисників Маріуполя роблять все, що можуть, аби врятувати своїх рідних, які все ще живі і все ще тримають оборону.

 1. «Ми не збираємося бути мучениками», – боєць із "Азовсталі" звернувся до українців / Альона Мазуренко ; фото : Давид Хімік/Телеграм ; Українська правда. – Дата публікації: 13.05.2022. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/13/7346073/. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Захисник України з полку "Азов" Давид Хімік у своєму зверненні закликав громадян продовжувати інформаційну роботу. За його словами, українські бійці сповнені хоробрості і тримають оборону, але мріють побачити рідних, створити власні сім'ї та нормально поїсти. Дуже багато чую від хлопців, що коли вийдуть, – одружуються та заведуть дітей, напевно, це основні плани всіх, хто ще не встиг. Хлопці, у яких вже є дружини та діти, коли вдається побачити відео з дітьми, ридають та посміхаються одночасно.

 1. «Ми повернемось і піднімемо його з руїн». Врятовані з Маріуполя. Історія чотирнадцята / Юлія Рацибарська ; фото: Юлія Рацибарська, Mykola Swarnyk (Creative Commons), Alexander Ermochenko (Reuters) ; Радіо Свобода. Донбас.Реалії. – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/vratovani-z-mariupola/31837544.html. – (Дата перегляду: 09.05.2022). ЗІ змісту: У російській гуманітарній допомозі в Бердянську виявилось награбоване українська борошно, пригадує Анастасія Котлова, яка разом з чоловіком і двома маленькими дітьми виїхала з Маріуполя в перший день війни. Переїхали недалеко – до друзів у селище в передмісті. Там родина потрапила в окупацію, потім ще два тижні прожила в окупованому російськими військами Бердянську, поки зрештою, з другої спроби, змогла вибратися. Мама Анастасії досі в заблокованому Маріуполі. А сама жінка з сім’єю зараз у Дніпрі – волонтерить у гуманітарному центрі для переселенців. Там Радіо Донбас.Реалії і розпитало Анастасію про пережите. Маріуполь до і післі вторгнення (фотогалерея) : фотографії одних і тих самих місць у Маріуполі до та під час російського вторгнення.
 2. «Навіть до звірів так не ставляться», – Зеленський про дії Росії у Маріуполі / фото: Alexander Ermochenko (Reuters) ; Радіо Свобода. Новини. Міжнародні. – Дата публікації: 06.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-mariupol-zhorstokist/31837782.html. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: «Це – навмисна блокада. У людей немає їжі, немає води… Навіть до звірів так не ставляться, як вони ставляться до людей. Жорстокість вражає!» Росія ставиться до жителів Маріуполя гірше, ніж до звірів. Про це президент України Володимир Зеленський заявив під час онлайн-виступу перед Чаттем Гаусом – Королівським Інститутом міжнародних відносин у Лондоні.
 3. «Навіть на "фільтрацію" потрібна перепустка». Жителька Маріуполя – про життя в місті та шанси вирватися із блокади / Олександр Янковський ; фото: Mikhail Tereshchenko (TASS), фото: Courtesy Photo, фото: RadioSvoboda.org (RFE/RL) ; Радіо Свобода. Новини Приазов'я. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/novyny-pryazovya-mariupol-filtratsiya-perepustka/31834647.html. – (Дата перегляду: 05.05.2022). Зі змісту: «У Маріуполі зараз така ситуація, що якщо у тебе немає «фільтрації», ти з міста зовсім не виїдеш» Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук розповіла, що кілька сотень людей залишаються на території заблокованого окупантами маріупольського заводу «Азовсталь», а в самому місті – десятки тисяч. Вирватися з Маріуполя та прилеглих селищ стає дедалі складніше. Про це, зокрема, розповідають ті, хто нещодавно зміг евакуюватися до підконтрольних владі України територій.
 4. Нам не по різні слова, а по різні дії. Що кажуть матері і дружини захисників з "Азовсталі" / Українська правда. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/05/5/7344236/. – (Дата перегляду: 06.05.2022). Зі змісту: «Все добре". "Все нормально". Такі телефонні повідомлення зазвичай раз на кілька днів отримують родичі українських бійців, які заблоковані на заводі «Азовсталь» у Маріуполі. Вони намагаються якось заспокоїти близьких. "Все нормально" – це перебувати під постійними ворожими обстрілами з повітря та моря. Практично без ліків і без запасів їжі та води. Коли рахунок іде не на тижні, а на дні."Мій чоловік сказав: "Я давав присягу, я не кину пацанів", – каже дружина одного з українських воїнів, які зараз на "Азовсталі". Українська правда поговорила з їхніми рідними. Саме сьогодні, коли полк "Азов" відзначає 8 років із дня створення. Наталія Зарицька, дружина бійця "Азову": «Він мені склав рукописного листа на 15 сторінок, останнього, про всяк випадок».

 1. Не тільки авіабомби: "Азов" розповів, чим ворог продовжує штурмувати "Азовсталь" / фото: Укрінформ ; Слово і Діло. – Дата публікації: 14.05.2022. – Режим доступу: https://www.slovoidilo.ua/2022/05/14/novyna/bezpeka/ne-tilky-aviabomby-azov-rozpoviv-chym-voroh-prodovzhuye-shturmuvaty-azovstal. – (Дата перегляду: 15.05.2022). Зі змісту: У Маріуполі російські окупаційні війська продовжують штурмувати блокадний металургійний комбінат «Азовсталь», бомбардуючи та обстрілюючи українських захисників із танків і важкої артилерії.
 2. Нехай дадуть нам наказ застрелитись: боєць про пекло на “Азовсталі” / Марія Супрун ; BigKyiv. Новини. – Дата публікації : 07.05.2022. – Режим доступу: https://bigkyiv.com.ua/nehaj-dadut-nam-nakaz-zastrelytys-boyecz-pro-peklo-na-azovstali/. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Наразі більша частина Маріуполя перебуває під російською окупацією, проте на території заводу “Азовсталь” продовжують тримати оборону українські військові. Днями російські війська прорвались на територію заводу. Кілька днів там тривають активні бої, а поранені помирають без необхідного лікування. Наші захисники розповідають, що на “Азовсталі” зараз справжнє пекло.
 3. Оперував у підвалах Маріуполя: лікар, який переїхав у Черкаси, поділився спогадами (фото, відео) / Катерина Криниця, Тетяна Рева ; фото: Андрія Бородуліна ; фото Марка Дорошенка.AFP via Gerry Images ; Суспільне. Новини. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://suspilne.media/235617-operuvav-u-pidvalah-mariupola-likar-akij-pereihav-u-cerkasi-podilivsa-spogadami/. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Оперував у себе в під’їзді, у польових умовах, при денному світлі та ліхтарі мобільного. Хірург-онколог Марк Дорошенко розповів: місяць у Маріуполі для нього був як один день. Нині він із родиною у Черкасах. Лікує онкохворих і як усі чекає на перемогу. Історію порятунку людей розповів Суспільному. Хірург-онколог Марк Дорошенко показав свій дім (на фото нижче). У цьому будинку вже не впізнати "сталінки". "Це те, що від нього залишилося. Я жив на третьому поверсі".

 1. Оприлюднили кадри з фільтраційного табору, де утримують чоловіків з Маріуполя / фото: Stringer, Anadolu Agency ; Ukrinform. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3475652-opriludnili-kadri-z-filtracijnogo-taboru-de-utrimuut-colovikiv-z-mariupola.html. – (Дата перегляду: 05.05.2022). Зі змісту: Чоловіків розмістили в приміщенні школи та клубу. На відео можна побачити саме школу в с. Безіменне. Четвертий тиждень чоловіків насильно утримують, не дозволяючи покидати територію цієї школи без конвою російських військових. Умови утримання жахливі – люди вимушені спати на підлозі в коридорах. Належної медичної допомоги немає. Серед людей в цій школі зафіксовано перший випадок туберкульозу, в результаті чого спортивна зала школи перетворена на ізолятор, де зачинена без медичного догляду велика кількість людей.

 1. Остання зачіпка. Як онука шукала звістку про живого дідуся у блокадному Маріуполі / Олена Барсукова ; фото: Анна Чуданова / Facebook ; Українська правда. Життя. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/10/248577/. – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: У блокадному місті ще перебуває близько 100 тисяч людей, понад 25 тисяч – загинули. З уцілілими майже немає зв’язку. Дізнатися про те, чи жива людина – дуже важко. Інколи майже не реально. Комунікаційниця Анна Чуданова довгий час намагалася знайти хоча б натяк на те, що її рідні у Маріуполі живі. У зруйнованому місті залишився дідусь Анни зі своєю дружиною.
 2. "Під кожним будинком майже 100 трупів: житель Маріуполя розповів, як окупанти змушують людей розбирати завали / Анастасія Гришкова ; 0352ua. Сайт міста Тернополя. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://www.0352.ua/news/3384716/pid-koznim-budinkom-majze-100-trupiv-zitel-mariupola-rozpoviv-ak-okupanti-zmusuut-ludej-rozbiti-zavali. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: У Маріуполі російські військові примушують людей розбирати завали. Житель Маріуполя розповів, як окупанти примушують людей розбирати завали. Кількість людських тіл та їх фрагментів шокують. Під тиском окупантів, аби прогодувати сім'ю, мешканець міста погодився, прибирати завали у Маріуполі, які утворилися внаслідок постійних обстрілів російських військових. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
 3. Полк "Азов" порахував, що загалом знищив у Маріуполі 2,5 тисячі окупантів та поранив ще 5 тисяч / Маркіян Климковецький ; Hromadske. - Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/ukrayinski-zahisniki-vbili-v-mariupoli-2500-rosijskih-vijskovih-ta-poranili-she-5000-okupantiv-azov. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Офіцер управління розвідки полку «Азов» Ілля Самойленко під час пресконференції 8 травня2022 р. повідомив, що українські військові вбили в Маріуполі 2,5 тисячі російських військових та поранили ще 5 тисяч окупантів — це понад 15% втрат російської армії у війні проти України – йдеться лише про ті втрати, які завдав ворогу полк «Азов» — без урахування втрат, які нанесла 36-та окрема бригада морської піхоти.
 4. "Померла бабуся, дві собаки та улюблене місто: в мережі опублікували щоденник 8‑річного хлопця з Маріуполя / Яна Осадча ; Українська правда. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://Life.pravda.com.ua. – (Дата пeрeгляду: 07.05.2022). Зі змісту: Мешканець Маріуполя Євген Сосновський опублікував щоденник хлопчика, який жив в блокадному місті.Записи хлопчика називаються "Війна".Із записів відомо, що 8‑річна дитина жила в Маріуполі з мамою та 15‑річною сестрою, родина отримала поранення під час обстрілів. Починається щоденник зі слів: "Я добре поспав, проснувся та посміхнувся". Далі хлопчик пише, що в нього помер дідусь. А в наступному записі описує поранення, які отримав він та члени його сім'ї. Також хлопчик зображає обстріли Маріуполя з танка та літака. Малює людей зі зброєю, загиблих та падаючи будинки. В коментарях пишуть, що хлопчика, ймовірно, звали Єгорка.
 5. "Помирають в страшних муках": "Азов" просить Зеленського врятувати з "Азовсталі" поранених бійців / фото: t.me/polkazov(videograb ; Радіо Свобода. Новини.Суспільство. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-palamar-azov-poraneni-azovstal/31835795.html. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: Заступник командира полку «Азов», капітан Святослав Паламар закликає президента України Вололимира Зеленського допомогти з негайною евакуацією поранених військових, які перебувають в укриттях заводу «Азовсталь». «Особисто звертаюсь до Верховного Головнокомандувача подбати про поранених солдат, які в страшних муках помирають від неналежного лікування. Дайте можливість забрати тіла воїнів, щоб українці змогли попрощатись зі своїми героями. Відреагуйте належним чином на критичну ситуацію, в якій противник не дотримується жодних етичних норм, конвенцій чи законів, знищуючи людей на очах у всього світу, керуючись вседозволеністю і безкарністю», – наголошує він.
 6. Портал у пекло та 90% зруйнованих життів: волонтерка розповіла про евакуацію людей з Маріуполя / Євгенія Мазур ; фото : Дмитро Ковтун, zaborona.com ; фото: прес. служба полку «Азов» ; Сайт: 24 канал. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://24tv.ua/portal-peklo-90-zruynovanih-zhittiv-volonterka-rozpovila-pro_n1970827. – (Дата перегляду: 11.06.2022). Зі змісту : До повномасштабного вторгнення Росії в Україну Наталя Гончарова не була волонтеркою, хоча іноді разом з друзями організовувала благодійні заходи. Допомагати іншим дівчина почала, пройшовши через той портал у пекло, який росіяни відкрили у Маріуполі.

 1. Пташка з Тернопільщини знову вийшла в ефір, заспівавши пісню "Скрябіна" в розбомбленому Маріуполі : (відео) / m.youtube.com. – Дата публікації: 10.05.2022. – Режим доступу: https://youtu.be/Yc4qIaMn8UI . – (Дата перегляду: 12.05.2022).
 2. "Пташка зі сталі, яку не зламати!" Ми дізналися історію нашої землячки, яка захищає "Азовсталь"/ Юлія Іноземцева ; фото: Nik Mark/Facebook ; фото колаж: 24 каналу ; 20 хвилин. Пишеш ти! Коментує Тернопіль. – Дата публікації: 06.05.2022. – Режим доступу: https://te.20minut.ua/lyudi/ptashka-zi-stali-yaku-ne-zlamati-istoriya-spivochoyi-oboronitsi-azovst-11602147.html. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Російські окупанти продовжують штурмувати «Азовсталь». Ворог атакує завод різними способами і спрямував на нього авіацію, артилерію та піхоту. У Маріуполі йдуть важкі бої. Українські воїни під щільним вогнем хоробро тримають оборону. У короткі миті тиші їхній бойовий дух піснею підтримує «Пташка» – захисниця, героїзм якої дивує мільйони. У підземеллях «Азовсталі» – третього металургійного підприємства нашої держави, бійці гуртом виконують повстанські пісні «Зродились ми великої години» та «Батько наш Бандера». Заспівує композиції усміхнена захисниця Катя – 21-річна дівчина, у грудях якої за словами всіх, з ким нам вдалось поспілкуватись, з дитинства горить неймовірної сили любов до Батьківщини! Своїм голосом красуня-військова підкорила соцмережі за лічені години. Нескореністю й міццю наших Героїв почав захоплюватись весь світ!

 1. Роблять неймовірне: "азовці" вибивають ворога з "Азовсталі" (відео) / Віолетта Орлова ; УНІАН. – Дата публікації: 12.05.2022. – Режим доступу: https://www.unian.ua/war/roblyat-neymovirne-azovci-vibivayut-voroga-z-azovstali-video-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11823906.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Штурмують ворожі позиції, незважаючи на вкрай складну обстановку, нестачу боєприпасів та велику кількість поранених.
 2. Росіяни "евакуювали " 373 людей з Маріуполя у фільтраційний табір / фото: Stringer, Anadolu Agency ; Ukrinform. – Дата публікації: 07.05.2022.– Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-other_news/3477332-rosiani-evakuuvali-373-ludej-z-mariupola-u-filtracijnij-tabir.html. – (Дата перегляду: 07.05.2022).
 3. «Світ спостерігає у прямому ефірі за трагедією молодих українців, які героїчно боронять свою Масаду, і мовчить», – Княжицький щодо ситуації на Азовсталі / Еспресо.tv. – Дата публікації: 13.05.2022. – Режим доступу: https://espreso.tv/svit-sposterigae-u-pryamomu-eteri-za-tragedieyu-molodikh-ukraintsiv-yaki-geroichno-boronyat-svoyu-masadu-i-movchit-knyazhitskiy-shchodo-situatsii-na-azovstali. – (Дата перегляду: 14.05.2022). ЗІ змісту: "Держави будувалися на трагедіях, які об‘єднують народ. Це було тоді, коли світ керувався національними егоїзмами і грошима", – зауважив він. За його словами, наразі ми кажемо, що демократії будуються на цінностях."Євреї будували державу, щоб не було повторення Холокосту. Але була ще одна трагедія, згадуючи про яку євреї кажуть: "ніколи знову". Це трагедія Масади. Я був у Масаді і це справляє неабияке враження", – каже Княжицький. Нардеп навів приклад, що пише Вікіпедія щодо цього: "В 67 р. н.е. в Масаді отаборилися сікарії, представники радикальної партії, що очолила повстання проти римлян, яке переросло в тривалу Юдейську війну. У 70 р. н.е., після взяття римськими легіонами Єрусалима, Масада виявилась останнім оплотом повсталих. Захисників фортеці ледве нараховувалось під тисячу осіб, разом з жінками і дітьми, але вони спромоглися утримувати Масаду ще впродовж майже трьох років.Він зазначив, що у той час не було інтернету і ніхто не знав, що відбувається у Масаді."Кожен народ має свої героїчні фортеці. Уявіть собі, якби весь світ спостерігав за тим, як живуть оборонці Масади, як тримають облогу, поіменно знав більшість героїв! І як у кіно спостерігав би за трагедією, думаючи: це не наша війна. Вони самі вибрали свою долю. Азовсталь – українська Масада. Ми ще не дійшли до фіналу і повинні зробити усе, щоб не дійти. Усе від нас залежне", – наголосив Княжицький.
 4. Ситуація в Маріуполі: люди змушені стояти в черзі за їжею (відео) / Віолетта Орлова ; фото: Петро Андрющенко ; УНІАН. – Дата публікації: 13.05.2022.– Режим доступу: https://www.unian.ua/war/situaciya-v-mariupoli-lyudi-zmusheni-stoyati-v-cherzi-za-jizheyu-video-novini-vtorgnennya-rosiji-v-ukrajinu-11825121.html. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко показав, як реальність відрізняється від пропагандистської картинки окупантів. На 150 тисяч населення 3 тисячі продуктових наборів щодня від окупантів. Літні люди через неможливість отримати допомогу і їжу в "гуманітарних штабах" змушені збирати залишки їжі у смітті.
 5. "Скільки їх ще має загинути, аби щось зробили?" Рідні військових, які заблоковані на "Азовсталі" / Олеся Біда ; фото: Олександр Хоменко/hromadske ; Hromadske. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/skilki-yih-she-maye-zaginuti-abi-shos-zrobili-ridni-vijskovih-yaki-zablokovani-na-azovstali. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Жінки, чиї рідні зараз заблоковані на «Азовсталі», на мирній акції протесту в Києві, задля того, аби про бійців Азову не забули і знайшли спосіб вивезти військових. «Азовсталь» — місце, де нині відбувається бій за Маріуполь. російські військові не полишають спроб захопити завод, де українські військові тримають оборону.

 1. Спікер "Азова" Ілля Самойленко – цікаві факти про командира, який тримає оборону в Маріуполі / Яна Осадча ; Українська правда. Життя. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/9/248579/ – (Дата перегляду: 10.05.2022). Зі змісту: Ілля Самойленко – командир та спікер "Азова". Разом з побратимами знаходиться на "Азовсталі" та тримає оборону у майже повністю захопленому росіянами Маріуполі. Протягом довгих днів блокади Ілля Самойленко розповідав новини з підземних катакомб.
 2. Стала вдовою після трьох днів у шлюбі: історія кохання захисників на "Азовсталі" / Михайло Загородній ; Українська правда. Життя – Дата публікації: 11.05.2022.– Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/11/248611/. – (Дата перегляду: 19.05.2022). Зі змісту: У блокадному Маріуполі на заводі "Азовсталь" українська захисниця Валерія стала нареченою, дружиною, а згодом вдовою. У місці, де тривають найважчі бої з російськими окупантами, дівчина та український прикордонник Андрій побралися 5 травня. Однак через три дні чоловік загинув, захищаючи Україну, повідомляє "Укрінформ".Нас одружили в День народження "Азову". Прикордонника й азовочку. Просто зробили рапорт. Тут, під вибухами і обстрілами. Але це був такий щасливий день і щасливе фото", – пише дівчина. Валерія розповідає, що коханий Андрій сам змайстрував їм імпровізовані обручки з фольги.

 1. "Такої облоги ще не було": за даними "Азова", російські війська вбили 25 тисяч людей у Маріуполі / фото: Azov Regiment (Reuters) ; Радіо Свобода. Новини.Суспільство – Дата публікації: 08.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-rosiiski-viiska-25-tysyach-mariupol/31839973.html. – (Дата перегляду: 09.05.2022).
 2. Тіла розкладаються та отруюють усе, щодня багато вбитих – заступник командира "Азова" / Альона Мазуренко ; Українська правда. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://www.pravda.com.ua/news/2022/05/9/7344963/. – (Дата перегляду: 09.05.2022). Зі змісту: Російська армія намагається захопити Маріуполь протягом майже 2,5 місяців, подібного у воєнній історії ще не було, заявив офіцер розвідки управління полку Ілля Самойленко. Про це він розповів під час дистанційної пресконференції 8 травня. «Я сам військовий історик і знаю, що такої облоги, такого захоплення, яке б тривало так довго – такого ще не було, з такою кількістю жертв із боку ворога, як серед солдатів, так і значних втрат серед цивільних, серед мирного населення. Найбільше мені розбиває серце те, що зараз відбувається, що відбувається евакуація невеличких груп. Політики зараз святкують невеличкі перемоги, евакуацію кількох десятків, кількох сотень людей. При цьому 25 тисяч було вбито російською армією», – сказав Самойленко.
 3. Тортури струмом і зламані плоскогубцями зуби: Євген Чуднєцов, який був у полоні "ДНР", тепер воює на "Азовсталі" / Роман Яворський ; Еспресо. – Дата публікації: 12.05.2022. – Режим доступу: https://espreso.tv/torturi-strumom-i-zlamani-ploskogubtsyami-zubi-evgen-chudnetsov-yakiy-buv-u-poloni-dnr-teper-voyue-na-azovstali. – (Дата перегляду: 13.05.2022). Зі змісту: У 2014 р. став автоматником в "Азові". У Широкинській операції був в ударно-штурмовій групі. "Вижив завдяки татуюванню. Вони шукали шеврон, смикнули – а в мене тризуб, "чорне сонце" на плечі. Схопилися за голову і кажуть – ми тобі зараз це з рукою відріжемо. Потім один по рації повідомив: взяли всього розтатуйованого азовця. Ті кажуть: везіть у Донецьк. Спочатку на емоціях і ножем тицяли, і казали, що розстріляють. Потім заспокоїлися". Пояснює: він був настільки колоритним, що ідеально підходив для російської пропаганди, – тому й зберегли йому життя. "Я був квінтесенцією світового зла: з добробату, місцевий, із татуюванням тризуба", – пояснював Євген. Згодом полоненого змусили дати пресконференцію російським ЗМІ, де він мав говорити завчений текст про "іноземних найманців" та "американську зброю". Перед мікрофонами Чуднєцов із гематомами на обличчі та поламаними передніми зубами. "Зуби вибили плоскогубцями", – пояснював згодом Євген. – Не видьоргували по одному, а нанесли удар плоскогубцями – то вони й повилітали". Також били, поламали ребра, гасили недопалки об його голову, застосовували тортури струмом. "Пробували давити морально, але хто їх слухав? Казали, що я зрадник Батьківщини. А я відповідав, що давав присягу Україні і їй служу.

 1. Три доби з. Маріуполя до Запоріжжя. Як евакуйовували людей з "Азовсталі" / Ксюша Савоскіна ; фото: Тетяна Присяжнюк ; Hromadske. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/3-dobi-z-mariupolya-do-zaporizhzhya-yak-evakuyuvuvali-lyudej-z-azovstali. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Із заводу «Азовсталь» у Маріуполі вперше вдалося евакуювати людей. 3 травня 156 цивільних прибули до Запоріжжя. Від Маріуполя до Запоріжжя 220 кілометрів, однак люди їхали 3 доби Маріупольці проходили фільтраційні табори на непідконтрольній Україні території, ночували у школі та наметах, але врешті дісталися Запоріжжя. Місяці життя на «Азовсталі» вони називають справжнім пеклом.
 2. У будь-який момент їх можуть "списати": як виживають полонені чоловіки у фільтраційному таборі / Вікторія Андрєєва ; Українська правда. Життя. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://life.pravda.com.ua/society/2022/05/7/248548/. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: Дівчина розказала "Українській правді. Життя" історію свого хлопця, якого зараз утримують у фільтраційному таборі в Донецькій області. Вероніка виїхала з рідного Маріуполя 24 березня. Дорога була довгою, але врешті-решт дівчина опинилась на українській території. Олег з батьками також хотів виїхати із селища Мирне на безпечну територію. Проте за день до виїзду автівку сусідів розстріляли під час спроби евакуації, то ж родина вирішила перечекати кілька днів.За добу після цього до них додому "прийшли". Олега та інших чоловіків військові ДНР посадили в автобуси та вивезли до Безіменного (близько 600 осіб) та Козацького (близько 200 осіб). 16 числа вони пройшли фільтрацію. У них зняли відбитки пальців, зробили фото та провели жорсткий допит. У стилі НКВС запитували: хто ти, чим займаєшся, чи маєш відношення до силових структур, чи є знайомі серед силовиків. Під час допиту багатьох били. Хлопець Вероніки зараз живе у шкільних класах у селищі Козацькому разом з чоловіками, з якими жив на одній вулиці. Наймолодшому – 18, а найстаршому більше 60-ти. Жодних особистих речей взяти з собою не дозволили, паспорти – відібрали.

 1. У Маріуполі війська РФ поновили штурм «Азовсталі» за підтримки авіації – Генштаб ЗСУ / Генштаб ЗСУ ; Радіо Свобона. Новини. Політика. – Дата публікації: 06.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-viyna-azovstal-shturm/31836858.html. – (Дата перегляду: 10.05.2022). – Зі змісту: У Маріуполі Донецької області триває блокування російськими військами та ведеться обстріл металургійного комбінату «Азовсталь», де тримають оборону українські бійці, і по якому російські військові завдають постійних авіаційних та артилерійських ударів.
 2. У маріупольців, яких загарбники змушують розбирати завали, не витримує психика / фото: Петро Андрущенко ; Ukrinform. – Дата публікації: 07.05.2022.– Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3477306-u-mariupolciv-akih-zagarbniki-zmusuut-rozbirati-zavali-ne-vitrimue-psihika.html. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: У заблокованому Маріуполі під завалами будівель знаходять велику кількість людських тіл та їхніх фрагментів, тож у людей, змушених розбирати ці завали, часто стаються нервові зриви. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко в Телеграм, передає Укрінформ. «Під натиском окупантів та аби прогодувати родину, тиждень тому чоловік зголосився розгрібати в місті завали. Людина витримала лише кілька днів. Каже, що люди, які працювали, і блювали, і впадали в мовчазний ступор. Регулярно траплялися істерики. Все тому, що кількість людських тіл і їх фрагментів під завалами зводить з розуму. Під кожним будинком, який вони розгрібали, було близько 80-100 трупів», – написав Андрющенко. За його словами, є цілком обґрунтовані підозри, що офіційні цифри людських втрат по Маріуполю з реальними можуть не співпадати.

 1. "У надлюдських умовах, але далі боронимо свій край" – командир прикордонників записав звернення з "Азовсталі" / відео: Posted by Державна прикордонна служба/Fasebook ; 5.ua. – Дата публікації: 09.05.2022. – Режим доступу: https://www.5.ua/regiony/u-nadliudskykh-umovakh-ale-dali-boronyty-svii-krai-komandyr-prykordonnykiv-zapysav-zvernennia-z-azovstali-276710.html. – (Дата перегляду: 03.06.2022). Зі змісту: "Сили оборони Маріуполя продовжують захищати місто героїв. Прикордонники Донецького прикордонного загону, загону морської охорони, побратими із Збройних сил України, Нацгвардії, поліції продовжують виконувати свій обов'язок. Так, ми перебуваємо в дуже важких умовах, надлюдських. Водночас продовжуємо боронити свій край. І відчуваємо, які кроки робить військово-політичне керівництво держави. Знаємо, що про нас не забули. Щодня перебуваємо на зв'язку з керівництвом відомства (ДПСУ, – ред)", – командир прикордонників полковник Валерій Падитель.
 2. У рідному селі на Волині чекають із перемогою 19-річного захисника з "Азовсталі" / Волинські новини. Перше інформаційне агентство. – Дата публікації: 12.05.2022. – Режим доступу: https://www.volynnews.com/news/all/u-ridnomu-seli-na-volyni-chekaiut-iz-peremohoiu-19-richnoho-zakhysnyka-z-azovstali/. – (Дата перегляду: 11.05.2022). Зі змісту: На території «Азовсталі» служить і 19‑річний Вадим Сущик із села Язавні, що на Ратнівщині. Недавно юнак передав привіт рідним і знайомим, записавши для них відео. «Служив у Запоріжжі в Національній гвардії України. Поїхав на ротацію в місто Маріуполь. А далі почалося. 24 лютого о четвертій ранку – тривога. Все. Війна. Зараз перебуваю на «Азовсталі»… Всім, хто мене знає, привіт, усіх люблю… Отримав поранення в ногу, але нічого страшного: кульгаю, бігаю, стрибаю. Я вже в «Азові»… Поки живий. Сподіваюся, що скоро приїду додому, тому не прощаюся», – сказав він. Рідні пишаються Вадимом та чекають його живим і здоровим удома. Чекає на нього з перемогою все село.

 

 1. Умови просто шокують: поранений уродженець Тернополя змушений одужувати в підвалах "Азовсталі" в антисанітарних умовах / 0352.ua. Сайт міста Тернополя. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://www.0352.ua/news/3386545/umovi-prosto-sokuut-poranenij-urodzenec-ternopola-zmusenij-oduzuvati-v-pidvalah-azovstali-v-antisanitarnih-umovah. – (Дата перегляду: 12.05.2022). Зі змісту: Героїчний сержант-морпіх Міша Діанов – живий, хоч і поранений – на "Азовсталі". Увесь цивілізований світ має бачити умови, в яких перебувають поранені, скалічені захисники Маріуполя і діяти! В повній антисанітарії, з відкритими ранами, перев'язаними не стерильними залишками бинтів, без необхідних медикаментів і навіть харчування"

 

 1. "Це найжахливіша історія, про яку слід розповідати всьому світу": влада Маріуполя показала фільтраційні табори окупантів / Вікторія Коломієць ; Hromadske. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/ce-najzhahlivisha-istoriya-pro-yaku-slid-rozpovidati-vsomu-svitu-vlada-mariupolya-pokazala-filtracijni-tabori-okupantiv – (Дата перегляду 07.05.2022). Зі змісту: Влада Маріуполя отримала подробиці та відеопідтвердження з фільтраційних таборів російсько-окупаційних військ у селі Безіменне, які стали справжнім гетто для маріупольців.
 2. Ціна останньої евакуації з "Азовсталі" – загинули троє військових, ще 6 поранені – захисники Маріуполя / фото: Pavel Klimov (Reuters) ; Радіо Свобода. Новини. Події. – Дата публікації: 07.05.2022. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-mariupol-evakuatsiya-zahybli/31839118.html. – (Дата перегляду: 07.05.2022). Зі змісту: Маріупольський гарнізон зробив усе можливе для порятунку мирного населення і просить усіх докласти максимум зусиль для евакуації . Під час останньої евакуації цивільних з «Азовсталі» загинули троє військових, ще шестеро поранених, повідомив командир 36-ї окремої бригади морської піхоти ВМС ЗСУ Сергій Волинський («Волина»).
 3. Цінували життя, любили Україну: на "Азовсталі" загинули двоє героїв (фото) / Віолетта Орлова ; УНІАН. – Дата публікації: 11.05.2022. –– Режим доступу: https://www.unian.ua/society/cinuvali-zhittya-lyubili-ukrajinu-na-azovstali-zaginuli-dvoye-gerojiv-foto-novini-ukrajini-11821908.html. (Дата перегляду: 11.05.2022). Зі змісту: Один летун, другий зв'язківець. І обидва робили свою справу мегакруто. Втратили двох сміливих воїнів, які люблять свою країну, свої сім'ї й цінують життя. Саме цінують життя. Не хапаються за соломинки, щоб врятуватися, а тонких цінителів самої можливості жити. Нам вас капець як вистачати не буде. Але доглянете за нами зверху, хлопці. Серьога і Денис. Я знаю що таке справжні специ. Волченок і Ден. Поповнення в небесному воїнстві", – розповів про загибель захисників Вершинін.
 4. Щоденники війни: історія 29-річної жительки Маріуполя Віри Каменецької : (відео) / ТСН. Сніданок з 1+1. – Дата публікації: 06.05.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/video/video-novini/schodenniki-viyni-istoriya-29-richnoyi-zhitelki-mariupolya-viri-kameneckoyi.html. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: До початку повномасштабного вторгнення 29‑річна жителька Маріуполя Віра Каменецька із чоловіком нарешті виплатила кредит за квартиру. Чекала на свій перший робочий день на омріяній роботі. Проте ні роботи, ні дому в неї вже більше немає. Віра погодилася наживо розповісти нам, як вона із чоловіком і маленькою донькою тікала з тимчасово окупованого Маріуполя. Адже вдалося це лише з третьої спроби.
 5. Щоденники війни: історія студентки медичного університету, яка з батьками рятувала людей у підвалах Маріуполя / Аліна Климчик ; Сніданок з 1+1. – Дата публікації: 05.05.2022. – Режим доступу: https://1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/sodenniki-vijni-istoria-studentki-medicnogo-universitetu-aka-z-batkami-ratuvala-ludej-u-pidvalah-mariupola. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Два тижні Каріна разом із родиною під ворожими обстрілами провела у підвалі. Разом із ними переховувалися близько сотні Марупольців. Серед них – лежачі люди, мами із дітьми, зокрема, немовлятами. Каріна із родиною лікувала дітей у підвалі в умовах антисанітарії, без світла і тепла.
 6. "Я зависла у лютому й чекаю, коли це завершиться" – історія жінки з Маріуполя, якій при евакуації з міста довелося пройти через російський фільтраційний табір / Ксенія Ляпіна ; Сніданок з 1+1. – Дата публікації: 06.05.2022. – Режим доступу: https://m.1plus1.ua/snidanok-z-1-1/novyny/a-zavisla-u-lutomu-j-cekau-koli-ce-zaversitsa-istoria-zinki-z-mariupola-akij-pri-evakuacii-z-mista-dovelosa-projti-cerez-rosijskij-filtracijnij-tabir. – (Дата перегляду: 08.05.2022). Зі змісту: Історія Віри Каменецької, якій довелося пройти фільтраційний табір разом із родиною. Віра – жителька Маріуполя у другому поколінні. Рідне місто жінка ніколи не збиралася б покидати. Там вона створила власну родину й народила донечку, якій зараз 4,5 роки. От-от мала отримати роботу-мрію — стати інклюзивним викладачем. А ще з чоловіком нарешті виплатила кредит за квартиру й мріяла про другу дитину. Проте плани Віри нещадно зруйнували російські війська: місто взяли в облогу і залишили жінку ні з чим.
 7. "Я повернувся в Маріуполь", – історія з перших уст / Наталія Сокирчук ; Главком. – Дата публікації: 04.05.2022. – Режим доступу: https://m.glavcom.ua/country/society/voni-realno-priyshli-znishchiti-nas-yak-naciyu-istoriji-pro-evakuaciyu-vid-mikoli-kulebi-842857.html. – (Дата перегляду: 09.05.2022). Зі змісту: Рашисти постійно зривають зелені коридори, не даючи евакуювати навіть дітей. Віце-прем’єрка Ірина Верещук наполягає: зупинятися не можна, у Маріуполі – гуманітарна катастрофа, і людей звідти потрібно якомога швидше рятувати.До евакуаційних процесів, і не лише у Маріуполі, долучаються волонтери. Серед них Микола Кулеба – уповноважений президента України з прав дитини у 2014-2021 роках і очільник організації «Спасемо Україну», яка з 2014 року займається евакуацією вразливих категорій сімей, сиріт, дітей з інвалідністю і літніх людей.«Нещодавно ми вивозили з Торецька ветеранів Другої світової, це важкохворі люди, і ми на спецтранспорті евакуювали їх до свого центру, а потім вже залізницею доправляли до Івано-Франківщини, де волонтери допомагали їм розміщуватися по закладах соціального захисту», – згадує Кулеба на початку розмови із кореспондентом «Главкома».
 8. "Якщо люди здатні відчувати біль інших": захисники Маріуполя просять про допомогу в екстракції з "Азовсталі" / фото:Getty Images. ; ТСН.Війна. – Дата публікації: 11.05.2022. – Режим доступу: https://tsn.ua/ato/yakscho-lyudi-zdatni-vidchuvati-bil-inshih-zahisniki-mariupolya-prosyat-pro-dopomogu-v-ekstrakciyi-z-azovstali-2059102.html. – (Дата перегляду: 11.05.2022). Зі змісту: Командир 36-ї бригади морської піхоти ЗСУ Сергій Волина, який захищає Маріуполь на "Азовсталі", закликав допомогти реалізувати процедуру екстракції для українських військових."Я – морський піхотинець. Саме морська піхота навчила мене по-справжньому любити Україну! Любити сміливо та відчайдушно, любити зі зброєю в руках та у хвилини найбільшої небезпеки, любити надійно, хоробро та безкомпромісно! І поки б’ється моє серце, я відчуватиму чисту, безумовну та беззастережну любов до Батьківщини. Бо в ній – любов сина до рідної матері, брата до сестри, любов батька до своєї дитини! Ця любов не має меж!!!", – йдеться у дописі військового. Він закликав весь світ та кожного допомогти реалізувати процедуру екстракції для захисників Маріуполя. "Ми боремося... Якщо світова цивілізація ще має спільні духовні цінності та ідеали, якщо люди здатні відчувати біль та страждання інших, якщо слова про допомогу змушують діяти, то я закликаю боротися за гарнізон Маріуполь! Я закликаю весь світ, я закликаю кожного допомогти реалізувати процедуру "extraction" для українських військових! Морська піхота – вірні завжди!!!"– наголосив командир піхотинців.

Укладачі: Єфіменко Г. В. , Чугіна О. А., Новицька А. І.

 

Докладніше про проєкт:
Свідчення очевидців подій війни росії проти України
(розповіді, спогади, щоденники за матеріалами ЗМІ)