ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

120 років від дня заснування фундації Альфреда Нобеля

Нобелівська премія (англ. Nobel Prize, швед. Nobelpriset) — одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за наукові дослідження, винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства.

Заснована згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля, який винайшов динаміт. Весь свій статок (близько 31,5 млн шведських крон) він призначив на фінансування міжнародної премії. Згідно з його волею, річний прибуток від цієї спадщини має ділитися на 5 рівних частин між особами, які попереднього року найбільше прислужилися людству в різних галузях діяльності.

Фундація Нобеля була заснована 29 червня 1900 року для управляння фінансами та адмініструванням Нобелівських премій. У відомості організації знаходяться також і Нобелівські симпозіуми з важливих проривів у науці та з тем, що мають культурне та соціальне значення.

Спочатку заповіт Нобеля викликав багато скептицизму та критики і тому він був затверджений лише 26 квітня 1897 року Норвезьким парламентом Стортингом. Невдовзі після цього були призначені члени Норвезького Нобелівського комітету, який присуджує премії з миру. Незабаром й інші присуджувальні організації були засновані: Каролінський Інститут — 7 червня, Шведська академія — 9 червня та Шведська королівська академія наук — 11 червня. Далі Нобелівська фундація вирішувала питання пов’язанні з узгодженням основних засад присудження Нобелівської премії. В 1900 році створені статути Фундації Нобеля були обнародувані королем Оскаром II.

В 1905 році Шведсько-норвезька унія була розірвана і тому відповідальність з присудження Нобелівських премій була розділена між цими двома країнами — Норвезький Нобелівський комітет став присуджувальним органом премії миру, тоді як Швеція присуджує всі інші премії.

Серед лауреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством, Україна — батьківщина 7 Нобелівських лауреатів:

1.      1908 — Ілля Мечников, фізіологія та медицина

2.      1952 — Зельман Ваксман, фізіологія та медицина

3.      1966 — Йосеф Шмуель Аґнон, література

4.      1971 — Саймон (Семен) Кузнець (1901—1985). Народився у Пінську, навчався у Харкові, економіка.

5.      1981 — Роальд Гофман, хімія[14]

6.      1992 — Георгій Харпак, фізика

7.      2015 — Світлана Алексієвич, література

Низка науковців, які одержали Нобелівську премію, провели певний час навчаючись або працюючи в Україні.

Завітавши до НІБУ Ви можете ознайомитись з лауреатами Нобелівської премії в галузі літератури: