2015 рік
Комплектування фонду НІБУ відбувалося за рахунок поповнення документами обов’язкового примірника, закупівлі у книжкових магазинах та книгорозповсюджуючих організаціях, передплати періодичних та продовжуваних видань в передплатних агенціях, а також за програмою «Українська книга» та надходжень документів із обмінно-резервних фондів бібліотек України. Фонд Бібліотеки також збагатився унікальними подарунковими колекційними сертифікованими виданнями. Від видавництва «Духовна спадщина України» надійшли: «Українська ікона ХІ-ХVІІІ століть», «Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького», «Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків» та ін. Отримані видання входять до унікальної серії ілюстрованих фоліантів, об’єднаних новітнім брендом «Державні зібрання України», де представлені найкращі колекції українських музеїв, зібрання творів найвидатніших митців України.
НІБУ одна з перших підтримала Всеукраїнську акцію «Бібліотека українського воїна», до якої передала зі свого обмінного фонду 467 творів авторів вітчизняної та світової художньої літератури.
Робота відділів-фондоутримувачів спрямовувалася на вирішення питань належного збереження фонду НІБУ. Зокрема, на базі відділу стародрукованих, рідкісних та цінних книг продовжувався відбір документів до БД матеріалів до Державного реєстру національного культурного надбання в частині книжкових пам’яток.
У 2015 році особливої уваги набуває ефективність обслуговування користувачів з огляду на те, що відбувається зниження читацької активності у більшості бібліотек України та світу. Залученню користувачів сприяла розпочата в минулі роки комплексна автоматизація Бібліотеки, яка дозволила підняти рівень обслуговування читачів: надано можливість ефективно використовувати потужний пошуковий інструмент - електронний каталог, доступ до перегляду електронних версій книг та інших документів, а також значно скоротити час на доставляння книг із книгосховищ до читача.
Соціокультурна діяльність Бібліотеки визначалася тим, що Президентом України 2015 рік проголошено Роком Європи в Україні, зокрема, організовано книжково-ілюстративні виставки та електронні презентації на теми: «Міжнародний День ООН – 70 років тому (1945) набув чинності Статут ООН», «День Європи в Україні», «Всесвітній день соціальної справедливості»; «Всеукраїнський тиждень права».
12 листопада 2015 року в НІБУ відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України», яка проходила в межах ІІІ Краєзнавчих читань пам’яті Петра Тронька (до 100-річчя від дня народження). На Конференції широко висвітлювалася наукова і краєзнавча діяльність академіка П. Т. Тронька, обговорювалися сучасні теоретичні та методичні проблеми бібліотечного краєзнавства; питання: створення краєзнавчих електронних ресурсів в бібліотеках, досліджень з історії вітчизняних бібліотек, музеїв, архівів, популяризації краєзнавчих ресурсів, продуктів і послуг бібліотек, їхній досвід та інновації, а також питання кадрового забезпечення вітчизняної бібліотечної галузі.
Великий попит мав друкований збірник матеріалів Конференції «Бібліотечне краєзнавство у культурному просторі України» .
Продовжувалася робота з вивчення та розкриття для широкого загалу користувачів унікальних зібрань документів, що зберігаються у відділі стародрукованих, рідкісних і цінних книг, зокрема, здійснено локальні книгознавчі дослідження колекцій: «Видання воєнної доби 1941-1945», «Видання з автографами та дарчими написами видатних діячів науки і культури України».
Удосконалювалася теоретична база науково-дослідної та організаційно-методичної роботи:
Видавнича діяльність Бібліотеки у 2015 році представлена різними видами видань:
крім того, в Українській бібліотечній енциклопедії оприлюднено дві статті: «Національна історична бібліотека України», «Бібліографічний покажчик «Історія України».
Системно продовжувалося впровадження та розвиток інформаційних технологій за основними пріоритетами концепції автоматизації НІБУ:
- формування електронних ресурсів;
- поліпшення системи доступу до інформаційних ресурсів Бібліотеки і мережі Інтернет;
- автоматизація процесу замовлення документів, що надало можливість замовлення на документи з будь-якого комп’ютера через мережу Інтернет;
- формування електронної бібліотеки «Історична спадщина України» на базі програмного комплексу Greenstone - створення страхового електронного фонду шляхом сканування документів
Результатом співпраці з Німецьким інформаційним агентством (нім. Deutsche Presse-Agentur, DPA) та міжнародною телекомпанією Німеччини (нім. Deutsche Welle, DW) стало розміщення інформеру DW на головній сторінці сайту Бібліотеки, а також надання авторизованого доступу з комп`ютерів Електронного читального залу Бібліотеки до персоналізованої пошукової платформи матеріалів DPA-news (англійською мовою).
Результатом співпраці Бібліотеки з компанією «Іст В'ю Інформейшн Сервісез, Інк» – одним із провідних розповсюджувачів інформаційних ресурсів – стало укладання домовленості щодо надання користувачам Бібліотеки безкоштовного тестового доступу на 1 місяць до повнотекстових версій наукових періодичних видань, статистичних збірників та БД різних країн світу.
2016 рік
23 березня 2016 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Стратегію розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», відповідно робота НІБУ спрямовувалася на досягнення визначених стратегічних цілей.
Формування документних джерел інформації відбувалося відповідно до чинного Закону України «Про обов’язковий примірник документів» від 09.04.99 р. № 595-XI. Таким шляхом до фонду НІБУ надійшло 32% від загальної кількості надходжень.
Важливо зауважити, що з 2005 року припинено державне фінансування комплектування фонду Бібліотеки, а з 2013 року – періодичних видань. НІБУ втратила можливість системно комплектувати свій фонд виданнями, зокрема, монографіями істориків і краєзнавців, документами вітчизняного репертуару історичної книги, що утворило лакуни у фонді та негативно позначилося на якості формування книжкових зібрань та обслуговуванні за інформаційними запитами користувачів.
Незважаючи на відсутність державного фінансування, в Національній історичній бібліотеці України розроблено стратегію комплектування бібліотечного фонду з використанням безоплатних джерел. Фактично одержано з безоплатних джерел 6 886 прим., що становить 57 % від загальної кількості надходжень.
Національна історична бібліотека України продовжувала підтримувати Всеукраїнську акцію «Бібліотека українського воїна». Зокрема, з обмінного фонду Бібліотеки передано 406 прим. кращих зразків вітчизняної та світової художньої літератури, в т. ч. військовій частині А1225 м. Києва – 110 документів, а також 296 документів передано бібліотекам міст Маріуполя, Краматорська, Вугледара.
Активне використання новітніх інформаційних технологій, їхнє вивчення та впровадження у бібліотечну практику було одним із ключових завдань фахівців з наукового опрацювання фонду і організації каталогів. У 2016 році ЕК збільшився на 24 734 бібліографічні записи.
У 2016 році в АІБС Бібліотеки розпочато формування авторитетного файлу «Алфавітно-предметний покажчик до ББК», який поповнився 3151 авторитетними записами предметних рубрик розділів «Всесвітня історія», «Держава і право» та ін.
Робота відділів-фондоутримувачів спрямовувалася на вирішення питань збереження фонду НІБУ, книжкових пам’яток та цінних і рідкісних видань. Продовжувався відбір документів, що мають бути віднесені до БД матеріалів до Державного реєстру національного культурного надбання в частині книжкових пам’яток, що формується в науково-дослідному відділі стародруків, рідкісних та цінних видань.
Для поповнення відповідних колекцій не припинялося виявлення книг гражданського друку та документів зі штампами бібліотек: Митрополита Флавіана та Павла Потоцького (засновника першого в країні Музею України), а також видань періоду Другої світової війни та прижиттєвих видань класиків української науки і культури. Завдяки цій роботі до фонду науково-дослідного відділу стародруків, цінних та рідкісних видань передано 210 документів, що доповнили тематичні колекції.
Широкому доступу до документних ресурсів НІБУ сприяв сектор МБА та ЕДД, за послугами якого звернулися бібліотеки наукових інститутів секції суспільних наук НАН України: історії, політичних і етнонаціональних досліджень, соціології, сходознавства, філософії та літератури; Український інститут національної пам’яті; інші державні установи, бібліотеки та музеї.
Починаючи з квітня 2016 року, рішенням Вченої ради та профільних комісій НІБУ, Систематичну картотеку статей (СКС) в картковому вигляді законсервовано, але не виключено з довідково-бібліографічного апарату, зважаючи на актуальний зміст картотеки, яка може функціонувати ще декілька років. Тож, з 01.04.2016 бібліографічний розпис періодики ведеться лише в електронному вигляді.
У 2016 році в читальних залах Бібліотеки демонструвалися 63 тематичні виставки, а також представлено 43 віртуальні виставки. Користувацький попит мали виставки в щотижневій рубриці «Армія сьогодні», в щомісячній добірці видань у серії «Історія Києва» та в рубриці «Репресована інтелігенція України». Виставки присвячувалися видатним діячам науки і культури: Агатангелу Кримському, Павлу Тичині, Миколі Василенку, Дмитру Ревуцькому, Володимиру Гнатюку, Івану Крип’якевичу, Леонтію Похилевичу та ін.. Проводилися засідання в Клубі історичної книги та у вітальні «Зустріч», в яких брали участь відомі науковці – історики, краєзнавці, працівники музеїв та бібліотек.
В умовах якісних змін у суспільному житті країни продовжувався розвиток НІБУ як установи, що виконує функцію науково-дослідного та науково-методичного центру в галузі історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності та наукової бібліографії з історії України:
На допомогу науковим дослідженням в галузі історичної науки та краєзнавства створювалася наукова бібліографія:
У 2016 році в межах спільного проєкту Бібліотеки та Інституту історії України НАНУ до 25-річчя Незалежності України започатковано новий бібліографічний ресурс БД «Україна. Шлях до незалежності, 1991-2016 : матеріали до бібліографії»,
Також, цього року започатковані нові книгознавчі проєкти:
2017 рік
У 2017 році діяльність Бібліотеки спрямовувалася на досягнення цілей, визначених в Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», схваленої Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 219-р.; Стратегії національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затвердженої Указом Президента України №580/2015; «Плані заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року», затвердженим Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 777. Крім того, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікацій та впровадження Універсальної десяткової класифікації» розпочато відповідне редагування довідково-бібліографічного апарату НІБУ.
Стратегічні цілі Бібліотеки:
Зважаючи на відсутність державного фінансування на придбання документів, Бібліотека продовжувала комплектування документного фонду з використанням безоплатних джерел, з яких одержано 6 508 прим. Згідно з чинним Законом України «Про обов’язковий примірник документів» від 09.04.99 р. № 595-XI до фонду НІБУ надійшло 2 347 прим., що становить 38% від загальної кількості надходжень.
Щороку Національна історична бібліотека України долучається до Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна». У 2017 році 34 примірника передано бібліотеці міста Маріуполь, а також військовій частині А 1225 м. Києва – 166 примірників.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» та наказу генерального директора НІБУ від 12 квітня 2017 р. № 10-а з ІІ кварталу 2017 року розпочато підготовку до переведення Систематичного каталогу, який формувався за системою ББК для наукових бібліотек, на УДК. Опрацьовано такі розділи: Наука. Наукознавство; Бібліотечна справа; Цивілізація. Культура. Прогрес; Довідкові видання; Видання змішаного типу. Збірники; Бібліографія і бібліографічні покажчики. Каталоги; Філософія. Психологія; Релігія. Релігієзнавство; Світова історія. Стародавній світ; Світова історія. Середні віки.
Соціокультурна діяльність НІБУ спрямовувалась на організацію та реалізацію проєктів з висвітлення важливих історичних подій для українського народу та його державності, націлених на посилення національно-патріотичного виховання; проведення заходів на підтримку учасників бойових дій у зоні АТО та їхніх сімей; популяризацію спеціальних інформаційних ресурсів, орієнтованих на допомогу тимчасово переміщеним особам, партнерство та співробітництво із волонтерськими рухами, громадськими організаціями та ін.
У 2017 році підготовлено книжкові виставки, що експонувалися в читальних залах НІБУ та на її сайті:
Відбулися засідання у Клубі історичної книги:
у Вітальні «Зустріч»:
Оновлювалася інформація на сайті НІБУ в рубриках:
2 листопада 2017 року в межах ІV Краєзнавчих читань пам’яті Петра Тронька проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Бібліотечне краєзнавство в культурному просторі України». Цьогорічна конференція була присвячена 100-річчю подій Української революції 1917-1921 років, а також 90-річчю з часу заснування журналу «Краєзнавство».
Організатори конференції – Міністерство культури України, Національна історична бібліотека України, Національна спілка краєзнавців України, Київський національний університет культури і мистецтв.
У конференції взяли участь понад 100 фахівців бібліотечної справи, науковці, історики, викладачі вищих навчальних закладів, працівники музеїв, аматори-краєзнавці.
За результатами конференції підготовлено збірник матеріалів Четвертих краєзнавчих читань пам’яті академіка Петра Тронька.
Науково-дослідна робота спрямовувалася на реалізацію наукового дослідження «Сучасні електронні та друковані джерела краєзнавчої інформації як основа для доповнення інтегрованого ресурсу з історії міст і сіл України (на прикладі Київської області). За підсумками дослідження підготовлено черговий, 28-й випуск інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України»
На допомогу фахівцям бібліотечної справи підготовлено:
На допомогу науковим дослідженням в галузі історичної науки та краєзнавства підготовлено науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Історія України» за 2015 та 2016 роки.
2018 рік
Вперше за десять років Міністерство культури України виділило кошти НІБУ на придбання книг в сумі 300 тис. грн. та на передплату періодичних видань – 84 300 грн.
Разом з тим, відділ комплектування та обліку документно-інформаційних ресурсів дотримувався розробленої раніше стратегії з комплектування бібліотечного фонду за допомогою безоплатних джерел, найважливішими з яких були: документопостачання за системою безоплатного обов'язкового примірника документів, надходження до Бібліотеки документів згідно з державними програмами, документообмін, дарунки читачів, приватних осіб, організацій та установ.
Продовжувалося наукове опрацювання документів та організація каталогів і картотек НІБУ.
Пріоритетним напрямом роботи визначено поповнення бази даних «Авторитетний файл індивідуальних авторів – істориків, краєзнавців», продовжувалася реорганізація Систематичного каталогу на систему УДК.
У 2018 році фахівці НІБУ впроваджували нові форми обслуговування користувачів, покращували інформаційні сервіси, вносили зміни в розміщення та формування підсобних фондів, збільшували можливості надання віддаленого доступу до документних ресурсів та використання пошукового інструменту електронних каталогів.
В умовах якісних змін у суспільному житті країни продовжувався розвиток НІБУ як установи, що виконує функцію науково-дослідного та науково-методичного центру в галузі історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності та наукової бібліографії з історії України.
Проведено наукове дослідження «Сучасні бібліотечні проєкти з краєзнавства: стан реалізації та перспективи розвитку», яке відбувалося в межах довгострокового моніторингу «Краєзнавча робота бібліотек України». На основі результатів дослідження підготовлено черговий – 29-й випуск інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України».
З метою інформаційного забезпечення та надання методичної допомоги бібліотечним фахівцям з різних аспектів краєзнавчої бібліотечної діяльності науково-методичним відділом спільно з відділом телекомунікаційних технологій та електронних ресурсів розроблено і розміщено на офіційному сайті НІБУ спеціалізовану сторінку «Бібліотекарю краєзнавцю».
Продовжувалася робота зі створення наукової бібліографії:
У 2018 році фахівці НІБУ оприлюднили підсумки своїх книгознавчих досліджень у друкованих виданнях:
2019 рік
2019 рік – ювілейний для Національної історичної бібліотеки України.
У 2019 році новим джерелом комплектування документних джерел Бібліотеки стала Державна програма Українського інституту книги з поповнення фондів бібліотек, завдяки якій до НІБУ надійшло 169 примірників документів.
Для забезпечення інформаційних, пошукових та довідкових функцій Бібліотеки продовжувалося формування Електронного каталогу, тематичних та спеціалізованих баз даних. За рік ЕК збільшився на 24882 бібліографічні записи.
Працівники відділів фондоутримувачів долучилися до відбору документів, рекомендованих для внесення до БД матеріалів Державного реєстру національного культурного надбання, до якої за рік внесено 6577 бібліографічних записів. Також у 2019 році в результаті відбору і передачі книг до тематичних колекцій, що формуються у Науково-дослідному відділі стародруків, рідкісних та цінних видань передано 1060 примірників документів.
Обслуговування відвідувачів Книгозбірні здійснювалося як в читальних залах, оснащених ПК з доступом до мережі Інтернет та Wi-Fi, так і дистанційно. Користувачі Електронного читального залу отримували, за потребою, вичерпну методичну допомогу з питань пошуку необхідних матеріалів і документів через сайт НІБУ, Електронний каталог, Інтернет. Впроваджено послугу попереднього електронного замовлення документів через Електронний каталог з сайту НІБУ.
У 2019 році сектор міжбібліотечного абонементу та електронної доставки документів (МБА та ЕДД) реорганізовано у відділ, з огляду на те, що попит на послуги, зокрема, на електронне доставляння документів, значно зріс за останні роки та загалом збільшилася кількість послуг, що надаються фахівцями цього підрозділу НІБУ.
В соціокультурній діяльності, використовуючи сучасні соціально-інформаційні технології, Бібліотека позиціонувала себе на ринку інформаційних продуктів і послуг як потужний широковідомий культурний центр, де постійно проводяться Всеукраїнські науково-практичні конференції, семінари, відбуваються зустрічі з науковцями, письменниками, видатними діячами культури і мистецтв та багато інших цікавих культурномистецьких заходів. Наприклад, засідання Клубу історичної книги присвячувалося 100-річчю від дня народження Пріцака Омеляна Йосиповича (1919-2006 рр.) – видатного історика, медієвіста, тюрколога.
У Вітальні «Зустріч» науковці висвітлили теми:
Організовано флешмоби: «Розфарбуємо планету в жовто-синій колір» до Дня прапора, до Дня вишиванки.
У 2019 році НІБУ відзначила 80 років з часу заснування. Ювілейній даті присвячувалася науково-дослідна, науково-методична та видавнича діяльність Бібліотеки.
До ювілею Книгозбірні надруковано інформаційно-рекламний буклет – «Національна історична бібліотека України – методичний центр історико-краєзнавчої бібліотечної діяльності та наукової бібліографії з історії України», який розповсюджено серед учасників Конференції та користувацького загалу Бібліотеки.
7 листопада 2019 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Участь бібліотек у збереженні культурної спадщини та відновленні історичної пам’яті народу», яка проводилася в НІБУ в межах П’ятих краєзнавчих читань пам’яті академіка Петра Тронька і присвячувалася 80-річчю Історичної книгозбірні. У краєзнавчому форумі взяли участь понад 70 фахівців бібліотечної справи, науковці-історики, архівісти, викладачі вищих навчальних закладів, працівники музеїв, аматори-краєзнавці з різних регіонів України та міста Києва. Учасники конференції відмітили значний внесок НІБУ у збереження національної документальної культурної спадщини та у розвиток краєзнавчої діяльності бібліотек України.
За результатами краєзнавчого форуму підготовлено збірник матеріалів конференції.
Фахівці Бібліотеки були нагороджені Грамотами Президії Національної академії наук України:
генеральний директор Алла Віталіївна Скорохватова
завідувачка відділу наукової бібліографії Зейтуна Хамзяївна Мусіна
завідувачка сектору відділу наукової бібліографії Дарія Георгіївна Стегній.
80-річчю НІБУ присвячувалися піар-акції, які популяризували діяльність Бібліотеки та її бібліографічні продукти з історії України та бібліотечного краєзнавства. Зокрема, фахівці Бібліотеки презентували ювілейний 50-й випуск бібліографічного покажчика «Історія України. 2017» серед студентського загалу історичних факультетів профільних вишів міста Києва. Щорічник «Історія України», що видається з 1968 року, є унікальним енциклопедично-бібліографічним проектом загальнонаціонального рівня, що завжди отримував високу оцінку серед науковців та читацького загалу.
У 2019 році, як і в попередні роки, продовжувався моніторинг «Краєзнавча робота бібліотек України», в межах якого проведено наукове дослідження «Сучасна організаційна структура і кадрове забезпечення краєзнавчої діяльності в регіональних бібліотеках України». Підсумки наукового дослідження разом з методичними рекомендаціями оприлюднено у черговому, 30-му, випуску інформаційного бюлетеня «Краєзнавча робота в бібліотеках України», який розміщено на сайті НІБУ для ознайомлення з ним керівників бібліотек, фахівців краєзнавчих підрозділів ОУНБ та загалу користувачів.
З метою розвитку проєкту «Історія міст і сіл України» здійснено дослідження «Синхронізація інформаційного потенціалу баз даних «Історія міст і сіл України» та «Адміністративно-територіальний устрій України. Зміни і доповнення» як шлях їх оптимізації». Підсумки дослідження стали підґрунтям для:
У 2019 році добірка видань НІБУ з наукової бібліографії доповнилася новими посібниками :
Друкований каталог колекції з фонду НІБУ «Видання з автографами українських діячів науки і культури» отримав диплом учасника Топ-10 в номінації «Джерела біографії» Всеукраїнського бібліотечного «Біографічного Рейтингу – 2018», котрий проводився Інститутом біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. Вернадського.
У 2019 році відбувався подальший розвиток та впровадження інформаційних технологій: