ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Роберт Льюїс Стівенсон: мандрівник, мрійник, письменник

До уваги користувачів пропонуємо книжкову виставку, присвячену 175‑річчю з дня народження видатного шотландського письменника Роберта Льюїса Стівенсона (1850–1894), класика світової літератури, автора пригодницьких романів, історичних повістей, есеїв та поезії. У фонді Національної історичної бібліотеки України зберігається низка його творів, що є важливими для розуміння становлення англомовної прози кінця ХІХ століття та еволюції європейської історичної белетристики.

Біографія та творчий шлях

Роберт Льюїс Стівенсон народився в Единбурзі у родині інженера. У дитинстві часто хворів, що спонукало його багато читати й писати, а згодом — подорожувати, шукаючи сприятливий клімат. Стівенсон вивчав право в Единбурзькому університеті, однак юридичної практики не розпочав і обрав натомість літературну діяльність: відтак, він став одним із найпомітніших представників англійської прози кінця вікторіанської доби, чиї твори поєднують романтичну образність, психологізм і захопливу оповідь.

Його літературна спадщина охоплює широке жанрове поле: пригодницькі та історичні романи, подорожні нотатки, есеїстику, поезію. Особливе місце у творчості письменника посідає історична проза, в якій він інтерпретує події шотландського минулого, досліджує конфлікти ідентичності та влади, а також взаємодію особистості з історичними обставинами. Наголосимо, що Стівенсон багато разів звертався до історичних сюжетів, відображаючи складні процеси формування саме шотландської національної свідомості та епоху політичних трансформацій. У його історичних повістях і романах простежується прагнення відтворити атмосферу часу, осмислити природу героїзму, честі, протистояння та морального вибору. Стівенсон поєднує документальні факти з художнім вимислом, створюючи живі образи та динамічні оповіді, що залишаються актуальними й сьогодні.

Запрошуємо ознайомитися з унікальними виданнями Роберта Льюїса Стівенсона, що зберігаються у фондах Національної історичної бібліотеки України.

З фонду НІБУ:

        

        

    

 

 

«Kidnapped» («Викрадений») — один із найвідоміших пригодницько‑історичних романів Стівенсона, дія якого відбувається у Шотландії XVIII століття після поразки якобітського повстання. Через подорож головного героя Девіда Белфора письменник майстерно відтворює історичний контекст періоду, побут гірських кланів і суспільну напругу між різними політичними силами. Роман має велике значення як зразок історичної белетристики, що поєднує глибину дослідження епохи з динамічним сюжетом.

«The Wrecker» («Руйнівник») — авантюрний роман, написаний у співпраці з Ллойдом Осборном. Хоча його сюжет розгортається у міжнародному середовищі, твір містить важливі для Стівенсона мотиви: моральні дилеми, зіткнення особистих інтересів і суспільних норм, а також дослідження теми ризику та відповідальності. Цей роман дозволяє простежити перехід автора від історичних сюжетів до ширших соціально‑культурних узагальнень.

«Virginibus Puerisque» — збірка есеїв, що репрезентує філософсько‑естетичні погляди Стівенсона. У цих працях він розмірковує про мораль, виховання, життєві цінності та природу творчості, що є цінним джерелом для дослідження інтелектуального контексту Європи кінця ХІХ століття.

«Treasure Island» («Острів скарбів») — класичний пригодницький роман, що став канонічним твором у жанрі морської авантюри. Хоча для нього не є центральним історичний сюжет, у романі використано багатий матеріал із морської культури XVIII століття, традицій корабельного життя та картографічних уявлень епохи великих географічних відкриттів. 

«Letters» («Листи») — епістолярна спадщина Стівенсона є ключем до розуміння його світогляду, творчих задумів, ставлення до історії та культури. У листах письменник відверто ділиться думками щодо своїх подорожей, літературних планів та суспільних подій. 

«Plays» («П'єси») — драматичні твори Стівенсона цікавлять передусім тим, що демонструють прагнення автора до сценічної форми та драматизації міфів і легенд. У п’єсах також присутні історичні мотиви, що дозволяє простежити особливості інтерпретації минулого у британській літературі його часу.

«The Master of Ballantrae» («Хазяїн Баллантре») — один з найвизначніших історичних романів Стівенсона, дія якого пов’язана з добою якобітських повстань. Твір вирізняється глибоким психологізмом, сімейними конфліктами, темою честі й зради. Історичний фон створює контраст між особистою драмою героїв та масштабними потрясіннями епохи.

«Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde» («Дивна історія доктора Джекіла та містера Гайда») — хоча цей твір є радше психологічною новелою з елементами готики, він також відображає соціально‑історичний контекст Великої Британії кінця ХІХ століття: урбанізацію, зростання наукових експериментів, моральні дилеми вікторіанського суспільства.

 

Stevenson, Robert Louis. Dr. Jekyll and Mr. Hyde, and an Inland voyage / R. L. Stevenson. - Leipzig : Tauchnitz, 1886. - 287 с.

Stevenson, Robert Louis. Kidnapped / R. L. Stevenson. - New York : The Saalfield Publishing Company, [б. р.]. - 250 с. : il.

Stevenson, Robert Louis. Letters and Miscellanies of Robert Louis Stevenson. Letters to his Family and Friends, selected and edited with Notes and Introduction by Sidney Colvin. Bd. 2 / R. L. Stevenson. - New York : Charles Scribner's Sons, 1918.

Stevenson, Robert Louis. Plays / R. L. Stevenson. - New York : Charles Scribner's, 1925. - 303 с.

Stevenson, Robert Louis. The Master of Ballantrae. A Winter's Tale / R. L. Stevenson. - New York : Burt, [б. р.]. - 318 с.

Stevenson, Robert Louis. The wrecker / R. L. Stevenson, L. Osbourne. - New York : Scribner, 1907. - 553 с. : il.

Stevenson, Robert Louis. The Wrecker / R. L. Stevenson, L. Osbourne. - New York, 1912.

Stevenson, Robert Louis. Treasure Island / R. L. Stevenson. - 3rd ed. - Moscow : Foreign Languages Publishing House, 1963. - 278 с.

Stevenson, Robert Louis. Treasure Island / R. L. Stevenson. - New York : Charles Scribner's sons, 1905.

Stevenson, Robert Louis. Treasure Island / R. L. Stevenson. - New York : Sears, [б. р.]. - 241 с.

Stevenson, R. L. "Virginibus Puerisque" and other papers [Текст] / R. L. Stevenson. - New York : [s. n.], 1909. - 256 p.