ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

«Видання-ювіляри 2018 року: з фонду НІБУ». Мельник-Антонович К.М.

Шановні користувачі! Пропонуємо до Вашої уваги видання Катерини Миколаївни Мельник-Антонович «Каталог коллекции древностей А. Н. Поль, в Екатеринославе, Вып. 1» з рубрики «Видання-ювіляри 2018 року: з фонду НІБУ»

У 2018 році виповнюється 125 років з часу виходу у світ Видання.

Мельник К. Каталог коллекции древностей А. Н. Поль, в Екатеринославе, Вып. 1 / Мельник К.. –  Київ : Тип. С. В. Кульженко, 1893. – V, 218 с., XIV : табл.

Мельник-Антонович (Антонович-Мельник) Катерина Миколаївна (криптонім К.М.; 01.12(19.11).1859–12.01.1942) – автор і укладач каталогу. Проводила археологічні розкопки на Запорожжі та Слобожанщині, Поділлі та Волині. Дійсний член УНТ в Києві та НТШ. Член багатьох археологічних товариств. Член Постійної комісії УАН – ВУАН для складання Біографічного словника діячів України (1918 – 1933). Дружина історика В. Антоновича.

Поль Олександр Миколайович (1832 – 1890) – археолог та меценат, геолог, відкривач покладів залізної руди в районі Кривого Рогу, засновник власного музею в Катеринославі (тепер – Дніпро).

«... Олександр Поль, один з видатніших громадських діячів в Катеринославщині, зібрав дуже значні колекції археологічні. Після його смерті (вмер 26 липня 1890 р.) опікуни, призначивши на продаж сі колекції, доручили київському археологу Катерині Мельник зробити каталог їх. У сьому томі описані колекції культури доісторичної і класичної (грецьких колоній), также часів князівського періоду і козаччини, колекція етнографічна, зброї, монети. Каталог уложений науково, систематично і через те має не саме практичне, але й наукове значення. На лихо тільки при колекції не завше були доложені відомості про місце находок, дневники розкопувань і т. ін., що зменшує ціну деяких речей сих у всякім разі вельми гарних і коштовних колекцій. Особливо цікаві колекції кам’яної, бронзової, т. зв. скіфської; періоду князівського і козацького.

Занотуємо особливо значну (коло 90 речей) колекцію стоянки палеолітичної з-під Кривого Рога (в Катеринославщині), де кам’яне знаряддя знайдено разом з кістками мамонта в шарі червоної глини (як відомо, число таких находок на Україні дуже невелике (властиво 5), так що ся колекція має велике значення. Тим більше приходиться жадати, щоб колекції О[лександра] Поля знайшли собі покупця на Вкраїні. Видання гарне, навіть розкішне, оздоблене добрими фототипічними рисунками. …»

Джерело: Записки Наукового товариства ім. Шевченка. – Львів, 1894. – Т. IV. – С. 171-172 (Бібліографія).