ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Мемуари Франсуази Берто де Моттевіль

Шановні користувачі! Цьогоріч виповнюється 300 років з дня виходу у світ видань Франсуази Берто де Моттевіль,  відомої французької письменниці мемуарів «Спогади до історії Анни Австрійської, дружини Людовика XIII, короля Франції», які дають правдиву картину життя французького двору в XVII столітті. Видання зберігаються у фонді документів іноземними мовами.

Це перші видання мемуарів,  які вважаються одними з найважливіших, що стосуються історії Фронди [серії громадянських воєн у Королівстві Франція між 1648 і 1653 роками, що відбувалися в розпал франко-іспанської війни, що почалася в 1635 році] та початку правління Людовика XIV. «Відомі мемуари супутниці та довіреної особи Анни Австрійської, що охоплюють 1615-1666 роки про королеву, її приватне життя та таємні джерела двору під час Фронди».

Motteville, Françoise Bertaut de (бл. 1621–1689)

Варіанти імені: Мадам де Мотвіль; Мадам Ланглуа де Мотвіль.

Французька письменниця мемуарів Франсуаза Берто де Моттевіль була дочкою П'єра Берто, джентльмена королівської палати; вона також була племінницею єпископа-поета Жана Берто. Її мати, іспанка, була другом і особистим секретарем Анни Австрійської, дружини Людовика XIII. У сім років Франсуаза, яка на той час розмовляла італійською та іспанською мовами, також стала членом родини королеви та отримала пенсію у розмірі 2000 ліврів.

Король Людовик XIII і Анна Австрійська. Гравюра Корнеліса Ван Далена, ймовірно, датована 1629 р.

Однак вплив кардинала Рішельє, який хотів відірвати королеву від її іспанських зв’язків, вигнав матір і доньку до Нормандії, де в 1639 році молоду жінку видали заміж за восьмидесятилітнього Ніколя Ланглуа, сеньйора де Моттевіля, президента Рахункової палати Франції, з Руана. Він помер через два роки у віці 82 років.

У 1642 році Анна Австрійська, тепер губернатор Франції після смерті Рішельє та Людовика XIII, викликала пані де Моттевіль до двору, щоб стати її фрейліною. Протягом 24 років, незважаючи на всі інтриги та проблеми Фронди, пані де Мотвіль залишалася відданою своїй господині, уникаючи партійних зв’язків чи інтересів. Вона також була другом Генрієтти Марії Англійської.

Деякі листи Франсуази Берто де Моттевіль збереглися, особливо цікаве листування з «La Grande Mademoiselle» (Анн-Марі-Луїза Орлеанська, герцогиня де Монпансьє) про шлюб, але її головною працею є багатотомне видання «Mémoires pour servir à l'histoire d'Anne d'Autriche», яке фактично є історією Анни Австрійської, коротко висвітлюючи події до дати повернення пані де Моттевіль до двору, а потім у всіх подробицях. У мемуарах письменниці правдиво зображають життя двору того часу. Після двох років догляду за Анною Австрійською через термінальну стадію раку молочної залози, пані де Моттевіль у 1666 році пішла до монастиря Відвідин і провела останні роки, пишучи на теми релігії та смерті.

На гравюрі, яка прикрашає титульний аркуш мемуарів мадам Франсуази де Моттвіль, в яких замальовується життя паризького двору часів регентства французької королеви Анни Австрійської зображено портрет Дезідерія Еразма Ротердамського роботи відомого французького гравера Бернара Пікара (Picart; 1673–1733), виконаний 1718 року. Відомого гуманіста майстер зобразив у робочому кабінеті, за письмовим столом у момент писання чи то чергової праці своєї, чи листа комусь із своїх знайомих. На задньому плані видно книжкову шафу і глобус. На мініатюрній гравюрі відтворено атмосферу кабінету вченого XVI ст., який одночасно був і бібліотечним приміщенням.

З фонду НІБУ:

Motteville, de. Memoires pour servir a l'Histoire d'Anne d'Autriche, epouse de Louis XIII [Текст]. T. 1 / Motteville, de. - Amsterdam : Chez Francois Changuion, 1723. - 557 p. - Франц.

Motteville, de. Memoires pour servir a l'Histoire d'Anne d'Autriche, epouse de Louis XIII [Текст]. T. 2. 1648-1649 / Motteville, de. - Amsterdam : Chez Francois Changuion, 1723. - 570 p. - Франц.

Motteville, de. Memoires pour servir a l'Histoire d'Anne d'Autriche, epouse de Louis XIII Roi de France [Текст]. T. 3 / Motteville, de. - Amsterdam : Chez Francois Changuion, 1723. - 588 p. - Франц.

Motteville, de. Memoires pour servir a l'Histoire d'Anne d'Autriche, epouse de Louis XIII Roi de France [Текст]. T. 4. 1651-1658 / Motteville, de. - Amsterdam : Chez Francois Changuion, 1723. - 558 p. - Франц.

Motteville, de. Memoires pour servir a l'Histoire d'Anne d'Autriche, epouse de Louis XIII [Текст]. T. 5. 1659-1666 / Motteville, de. - Amsterdam : Chez Francois Changuion, 1723. - 506 p. - Франц.

 

 

 

 

 

Підготувала Світлана Лещенко