До уваги користувачів пропонуємо книжкову виставку до 355-річчя від дня народження Жана Шарля Леонара де Сісмонді (фр. Jean Charles Léonard Simonde de Sismondi; 1773–1842), швейцарського історика і економіста, одного з основоположників політичної економії з фонду відділу документів іноземними мовами.
Жан Шарль Леонард Сімонд де Сісмонді народився у Женеві 9 травня 1773 року у сім'ї заможного кальвіністського пастора. Батьки Жана належали до старовинного північноіталійського аристократичного роду, довгий час проживали у Франції, де прийняли кальвінізм. Релігійні переконання змусили сім’ю Сісмонді переїхати у більш толерантну до свободи віросповідання Швейцарію.
Дитинство Жана проходило у маєтку Шатлен у мальовничому куточку Швейцарії на березі Женевського озера. Змалку він знаходився під опікою гувернерів і домашніх вчителів. Діти у той час грали у революцію. Маленький Жан з друзями «заснували» республіку, спорудили у зеленому гаю пам’ятник Жану-Жаку Руссо, біля якого виголошували палкі промови. Сісмонді проголосив себе Солоном республіки і з цієї нагоди урочисто зачитав конституцію, що була написана ним на чотирнадцяти сторінках.
Та побути на посаді президента республіки Жану довго не довелося – батьки направили його на навчання у кальвіністську школу. Вчився він доволі успішно і по закінченню школи вступив до університету. Та здобути вищу освіту йому не судилося. Почалася якобінська революція, і родина Жана втратила значну частину своїх заощаджень, які зберігалися у вигляді французьких державних паперів. Далі доля молодого Сісмонді дуже нагадувала долю молодого Фур’є. Скрутне матеріальне становище змусило батька Жана перервати навчання сина в університеті і направити його працювати помічником до знайомого торговця у Ліон. Як і Фур’є, Сісмонді опинився у вирі революційних подій, вимушено залишив місто і незабаром потрапив у в’язницю.
У в’язниці Жан перебував разом з батьком незначний період часу, оскільки, окрім приналежності до аристократичного роду, якобінцям інкримінувати арештантам було нічого. Та й спокійна Женева не була подібна до бурхливого Парижа, де за подібну «провину» у той час запросто відсікали голови. Тим не менш у 1793 р. родина Сісмонді вирішила переїхати до Лондона.
В Англії вони прожили вісімнадцять місяців. За цей час Жан встиг вивчити англійську мову, ознайомитися з економічним становищем країни, що переживала тоді промислову революцію, англійською економічною літературою, особливостями функціонування державних установ і приватних компаній. Згодом сім’я вирішила повернутися у швейцарський Шатлен.
Проте революційні заворушення ще тривали, арешти продовжувалися. Тому у 1795 році родина зважується знову переїхати, тепер до Італії. У провінції Тоскана купується маєток з великою земельною ділянкою, і Жан Сісмонді на п’ять років стає керуючим сільськогосподарським підприємством. Окрім практичної роботи, він починає займатися і теоретичними економічними дослідженнями, вивчати патріархально-аграрні відносини Тоскани. Результатом цієї праці став перший економічний твір – «Tableau de l'agriculture Toscane» («Картина сільського господарства Тоскани»), який згодом (у 1801 році) був надрукований у Женеві. Книга здебільшого мала описовий характер, у ній систематизувалися економічні і правові відносини, притаманні сільському господарству Тоскани. У той же час Сісмонді почав писати більш глобальний твір – «Etudes de sciences sociale» («Дослідження про суспільні науки»), виданий у 30-х роках XIX ст.
У 1800 році сільськогосподарська практика Сісмонді закінчилася. Він повернувся до Женеви і влаштувався на роботу секретарем торгової палати. Та ця робота здалася йому не цікавою, матеріальне становище родини відчутно покращилося, і Жан вирішив зайнятися виключно науковими дослідженнями. У 1803 році вийшла друком його друга економічна робота – «De la richesse commerciale ou principes de l'economie politique» («Про комерційне багатство, або Про принципи політичної економії в їх застосуванні до торговельного законодавства»). У цьому творі автор цілком поділяв погляди Адама Сміта, проповідував принципи «laissez faire, laissez passer», вірив у добродійність стихійних економічних законів і був переповнений соціальним оптимізмом. Він вважав, що мета цієї роботи полягала в ознайомленні французького істеблішменту і в першу чергу французьких законодавців з поглядами визначного шотландського економіста.
Перші ж роботи Сісмонді не залишилися без уваги не тільки у Франції, але й за кордоном. Більш того, він набув навіть деякої популярності, отримав запрошення очолити кафедру політичної економії у Віленському університеті (нині Вільнюський університет) на дуже вигідних умовах. Але цю пропозицію вчений не прийняв, оскільки не вважав себе педагогом. Крім того він розмірковував над можливістю розпочати кар’єру політика. Та найбільше вплинула на подальшу долю Жана порада його матері, яка переконала сина, що він досягне найбільшого успіху у спокійній науковій праці у тиші домашнього кабінету.
Успіх перших наукових творів розширив і коло знайомих Сісмонді. Він почав відвідувати дім Жана Неккера, де збиралося багато знаних науковців і письменників. Тут він диспутував і отримував поради від Бенжамена Констана, Фрідріха Шлегеля, Жоржа Кюв’є та інших відомих вчених. З дочкою Неккера, відомою мадам де Сталь, у Сісмонді встановилися вельми дружні стосунки. Де Сталь стала першим критиком рукопису нової роботи Сісмонді – «Histoire des rеpubliques italiennes du moyen age» («Історії італійських республік середньовіччя»). Він уважно вислуховував іноді доволі різкі, але слушні заперечення, переробляв і переписував за її вказівками окремі місця цього твору. У 1804–1808 рр. Сісмонді супроводжував де Сталь в її подорожах Італією та Німеччиною, зустрічався з відомими вченими й літераторами, вивчав економіку, політичне життя та літературу цих країн.
У 1807 році вийшли друком перші два томи «Історії італійських республік середньовіччя». Ця робота підтвердила велику ерудицію автора і хороше знання першоджерел. Проте книга мала здебільшого описовий характер, по суті не містила нових даних. Але вже у цьому творі розвиток суспільної ідеології Сісмонді ставив у пряму залежність від загального соціального устрою, який характеризував крізь призму економічних явищ.
У 1811 році Сісмонді у Женеві виступав з публічними лекціями з історії літератури романських народів. Лектор зумів подати матеріал так цікаво, що послухати лекції приходило чимало людей, як простих пересічних громадян, студентів, так і науковців. Через два роки, на численні прохання, Сісмонді скомпонував увесь матеріал і видав його у вигляді окремої книги під назвою «De la littérature du midi de l`Europe» («Література Південної Європи»). Так само, як і у попередній роботі, у цьому творі духовний прогрес націй, рівень розвитку літератури і мистецтва обумовлювався соціальним устроєм, станом економіки.
У 1813 р. Сісмонді переїхав до Парижа. Завдяки своїй репутації вже доволі відомого вченого він був доброзичливо прийнятий у літературних і політичних колах французької столиці. Проте Сісмонді віддавав перевагу не світським раутам, а кропіткій праці у публічних бібліотеках. Великий резонанс у цей період викликала серія його статей «Lettres sur la nouvelle constitution francaise» («Листи про нову французьку конституцію»), в яких автор виступив з підтримкою політики Наполеона як нібито продовжувача ідей Французької революції. Вдячний Бонапарт особисто призначив аудієнцію Сісмонді, мав з ним двогодинну бесіду і навіть хотів нагородити його Орденом Почесного легіону. Та науковець ввічливо відмовився, аргументуючи це рішення бажанням зберегти статус незалежного вченого, що принесло би, на його думку, більше користі державі.
Після реставрації Бурбонів Сісмонді переїхав до Лондона. В Англії його вразили наслідки промислової революції, наростаючі соціальні суперечності, важка економічна криза 1815–1817 років. Аналіз стану виробничих відносин англійської економіки того періоду призвів до різкого повороту у соціально-економічних поглядах Сісмонді, який до цього формально був прихильником ідей Сміта щодо напрямків розвитку капіталістичного суспільства. Він написав одну за одною дві економічні роботи: статтю «Політична економія» для единбурзької «Енциклопедії» (1818 р.) і, після повернення до Швейцарії, книгу «Nouveaux principes d'economie politique, ou De la richesse dans ses rapports avec la population» («Нові начала політичної економії, або Про багатство в його відношенні до народонаселення», 1819 р.). Саме у цих творах було викладено ту економічну теорію, яка пов'язана з ім'ям Сісмонді.
У 1818 році Сісмонді одружився з Джессі Аллен, жінкою вельми освіченою, з якою він обговорював свої майбутні твори і яка стала першим читачем його наукових праць. У тому ж році подружжя оселилося у невеликому маєтку неподалік від Женеви. Тут Сісмонді провів решту свого життя, покидаючи домівку лише для короткочасних подорожей Європою. Він займався переважно науковою працею. У 1833 році його було обрано членом французької Академії моральних і політичних наук. Але як академік Сісмонді віддавав перевагу творчості у затишному домашньому кабінеті, а не бурхливим дебатам на вчених нарадах.
Лише на незначний період часу Сісмонді зголосився увійти до республіканського уряду Швейцарії, де, як не дивно для критика капіталістичної системи, виступив на боці аристократії проти демократизації суспільства. Зокрема, він виголошував палкі промови проти загального виборчого права, обґрунтовуючи свої переконання тим, що приймати участь в управлінні країною, на його думку, можуть лише освічені люди.
Саме у Швейцарії була написана переважаюча кількість наукових праць Сісмонді. У 1827 році він перевидав «Нові начала» з невеликими доповненнями, написав економічну роботу «Etudes sur l'économie politique» («Нариси з політичної економії», 1837 р.), яка, втім, не додала нових ідей у його вже сформовану економічну теорію. З історичних робіт були опубліковані: «Histoire des Français» («Історія французів») – багатотомна фундаментальна праця, над якою автор працював понад 20 років, «Histoire de la renaissance de la liberté eu Italie» («Історія відродження свободи в Італії», 2 томи), «Histoire de la chute de l`empire romain» («Історія падіння Римської імперії», 2 томи), «Etudas sur les sciences sociales» («Дослідження про суспільні науки», 3 томи) та інші.
Вчений багато працював, не зважаючи на важку хворобу, до останніх днів свого життя. Він помер 25 червня 1842 року.
З фонду НІБУ:
Sismondi, Simonde (de). De la litterature du Midi de l'Europe [Текст] . T. 1. [... corruption de la langue la latine; corruption de la langue la latina, formation des Langues Romanes...] / S. Sismondi. - Paris : Treuttel et Wurtz, 1813. - IV, 444 p. – Франц.
Sismondi, Sismonde. Histoire des Republiques italiennes du Moyen Age [Текст] : историческая литература. Т. 1 / S. Sismondi. - Paris : [s. n.], 1809. - XVI, 447 p. - Франц.
Sismondi, Sismonde. Histoire des Francais [Текст] / S. Sismondi. - Aix-en-Chapelle : [s. n.], 1836 - 1843.
Т. 2 : 814 - 1031. - : Kohnen, 1836. - 492 p. - Франц.
Т. 3 : 1031 - 1160. - : L. Kohnen, Libraire, 1836. - 506 p. - Франц.
Т. 5 : 1228 - 1296. - : H. Dumont, editeur, 1836. - 557 p. - Франц.
Т. 7 : [1328-1422]. - Bruxelles : Dumont, 1837. - 515 p. - Франц.
Т. 8 : 1389-1429. - Aix- la- Chapelle. - [S. l.] : L. Kohnen, Libraire, 1837. - 525 p. - Франц.
Т. 9. [1422-1515] / S. Sismondi. - Aix-la-Chapelle : Kohnen, 1837. - 527 p. - Франц.
Т. 11 : 6e partie-chapitres 30-33, 7e partie-chapitres 1-8. - [S. l.] : L. Kohnen, Libraire, 1837. - 596 p. - Франц.
Т. 12 / S. Sismondi. - Cologne : [s. n.], 1837. - 451 p. - Франц.
Т. 13 : Chapitres 17-25, - 1562 - 1580. - Aix - la - Chapel. - : L. Kohen, 1838. - 527 p. - Франц.
Т. 16 : [1626 - 1650]. - : Societe Typographique Belge, Ad. Wahlen et Cie, 1841. - 551 p. - Франц.
Т. 18 : Chapitres 33-40, - 1679 - 1711. - : Societe Typographique Belge, 1842. - 496 p. - Франц.
Т. 19 : La France sous les Bourbons 1711 - 1743. Chapitres 41-48. - : Societe Typographique Belge, 1843. - 438 p. - Франц.
Sismondi, Jean Charles Leonard Simonde (de). Etudes sur les constitutions des peuples libres [Текст] / J. Ch. L. S. Sismondi. - [S. l. : s. n.], [s. a.]. - 311 p. - Франц.
Sismondi, Jean-Charles de. Paris de 1800 a 1900. La vie parisienne a travers le XIX, siecle [Текст] Т. 3. 1870 - 1900. III Republique / J. - C. Sismondi. - Paris : Plon-Nourrit Editeurs, 1901. - Франц.
Sismondi, Sismonde von. Forschungen über die Verfassungen der freien Völker [Текст] / S. von Sismondi. - Frankfurt am Main : Meidinger, 1848. - XVI, 464 s. - Нім.
Sismondi, Simonde. Geschichte der italianischen Freisfaten im Mittelalter [Текст] Т. 6 / S. Sismondi. - Zürich : H. Gessner, 1810. - 415 s. - Нім.