ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

День народження Тараса Григоровича Шевченка

9 березня в Україні вшановують День народження видатного поета, прозаїка, драматурга, художника, політичного і громадського діяча – Тараса Григоровича Шевченка. Його ім’я стало символом боротьби багатьох поколінь українців за свободу та незалежність України, а його пророчі слова через століття дають сили новим героям-захисникам під час війни.

Постать Тараса Григоровича Шевченка, великого поета й художника, мислителя і борця за щастя народу, була надзвичайно популярною серед найширших мас населення, прогресивної інтелігенції. Після смерті поета Тараса Шевченка з’явилися різні форми вшанування пам’яті Кобзаря, особливо в ювілейні дати. Всупереч царській забороні у ті роки було виконано чимало різних мистецьких творів, споруджено зусиллями населення та народних умільців різноманітні пам’ятники і пам’ятні знаки. Організація і проведення ювілейних виставок сприяло фокусуванню митців на шевченківській темі. Здавна митці працювали над увічненням образу Великого Кобзаря за допомогою різних засобів образотворчого та народно-декоративного мистецтва.

Значне місце образ Кобзаря займає в художній вишивці. Поява вишитого «Кобзаря» є даниною святій народній пам’яті українського генія і самому мистецтву вишивки, яке жило і плекалося на нашій землі. Витвори такого характеру посідають одне з почесних місць у сучасній українській літературно-мистецькій скарбниці. Здавна, майже у кожній хаті, був вишитий портрет Кобзаря, обрамлений на стіні вишитим чи тканим рушником.

Альбом «Українська вишивка» заслуженого майстра народної творчості Григорія Олексійовича Киселя, виданий у 2014 році до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка – результат багатолітньої праці, у якій по-мистецьки оригінально осмислено постать і творчість Кобзаря, розроблено малюнки-схеми для вишивання в техніці «хрестик». У виданні зібрано понад 30 композицій-схем для вишивання портретів, портретних композицій, автопортретів, картин Т. Шевченка, розроблених як Григорієм Кисельом, так і портрети Кобзаря роботи інших художників, альбом також проілюстрований декоративно-орнаментованими текстами-афоризмами поета. Це видання популяризує постать і творчість Тараса Шевченка, демонструє багаті мистецькі традиції полтавської школи вишивки.

    

Сподіваємось, що цей альбом стане у великій пригоді майстрам декоративного мистецтва та зацікавить широке коло шанувальників українського мистецтва. Це вагомий внесок у популяризацію як постаті Кобзаря, його творчості, так і популяризація національної вишивки та мистецтва [Кисіль Г. О. Українська вишивка. Вип. 4. Портрети Тараса Шевченка / Г. О. Кисіль. – Полтава : Дивосвіт, 2014. – 80 с. : іл.].

У Художньо-мистецькому виданні «Вишивка в одязі видатних українців» пропонується зазирнути у звичайне життя непересічних особистостей, які у різних сферах діяльності зробили свій внесок у розвиток української культури, серед яких Тарас Григорович Шевченко. Листівка збірки стисло знайомить нас з біографією та особливостями тогочасної побутової культури через презентацію сорочки Кобзаря, яка оздоблена вишивкою. Автори не обмежуються представленням сучасної світлини музейного експонату, на якій можна побачити меморіальну сорочку Кобзаря, яка «пошита сестрою Шевченка Яриною з конопель, які вона сама виростила і з них напряла». Сорочка Шевченка – це буденна «чумачка» з вишитим лиштвою комірцем, техніка вишивки: лічильна гладь; зубцювання. Оригінал сорочки Т. Шевченка зберігається в Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка в Києві.

Майстри з вишивки розробили спеціальну схему, за якими вишивальниці легко зможуть відтворити у матеріалі орнамент з музейної пам’ятки. Також розміщуються фотографії відшитого виробу, що оздоблений вишивкою за розробленою схемою. На фото Євген Нищук та Іван Леньо в сучасній дизайнерській версії сорочки Т. Шевченка.

 

Речі з національною ознакою стають певними ключами до відтворення української повсякденної історії, зазирнувши у світ минулого, сучасні майстрині творять реальність сьогодення.

Це видання зацікавить вишивальниць, народних майстрів, спеціалістів з виготовлення одягу, усіх хто цікавиться українською етнокультурою [Вишивка в одязі видатних українців / авт. тексту Т. Зез. - Київ : АДЕФ-Україна, 2020. - 21 окр. л. : кол. іл., вкл. л.].

Через книжкові видання ми прагнемо привернути увагу широкого загалу до життя яскравого і талановитого сподвижника і будівничого українського культурного простору Тараса Григоровича Шевченка, зазирнувши у традиційну вишивку, яка як і Кобзар є символом української ідентичності, душею нашого народу. Образ і слово Тараса Шевченка в українській вишивці – яскраве свідчення глибокої незгасної любові народу до Кобзаря.

У кожному нашому домі лунає і вивчається слово Кобзаря, святе поетове слово об’єднує всіх українців, не залежно від їх поглядів та переконань. Поет мріяв про ті часи, коли його країна буде незалежною суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія народу, а люди будуть щасливими і вільними.

Підготували фахівці
відділу ДБНІР