До уваги користувачів пропонуємо книжкову виставку до 245-річчя від дня народження Генрі Га́ллама (англ. Henry Hallam; 1777–1859), англійського історика, члена Лондонського королівського товариства (1821), іноземного члена французької Академії моральних та політичних наук (1838) з фонду відділу документів іноземними мовами .
Генрі Галлам здобув освіту в Ітоні та в Оксфорді, який закінчив у 1799 році. Після смерті батька в 1812 році, він успадкував невеликий маєток у графстві Лінкольншир, де віддався вивченню історії. Галлам був пов'язаний з блискучою групою авторів та політиків, членів партії вігів, але не брав участь у політиці сам. Проте Галлам був активним прихильником багатьох народних рухів, був аболіціоністом.
Перша велика робота Галлама була видана в 1818 і присвячена середньовічній історії європейських країн. Однак популярність Галлам отримав за свою роботу з Конституційної історії Англії. Галлам був членом Королівського товариства, а також піклувальником Британського музею. У 1830 році він отримав золоту медаль Георга IV за свою працю з історії. Галлам – засновник вігської школи в історіографії з конституційної історії Англії. Історію Англії розглядав як еволюційний розвиток принципу конституційної монархії, традиції якої зводив до Великої хартії вольностей та середньовічного парламенту. Засуджуючи абсолютизм Тюдорів та Стюартів, Галлам у той час негативно ставився до англійської революції (вважав, що її треба було зупинити в 1641, коли важливі конституційні гарантії були закріплені за парламентом), але посилено вихваляв як «безкровну» і консервативну так звану «революцію» 1688-1689 років.
Основна його праця – "Конституційна історія Англії від Генріха VII до Георга II (1485-1760)". Автор підносить англійську політичну систему, в якій нібито панує «золота середина» і відсутні крайності — деспотизм та анархія. На відміну від інших країн, заявляє Галлам, в Англії завжди панувала законність, і з нею зважали всі, у тому числі правителі. Правда, він визнає, що і в історії Англії були періоди, коли якась крайність на якийсь час брала гору. Так, за правління Генріха VIII панував деспотизм, а під час революції середини XVII ст. – анархія. Однак такі періоди були винятком і тривали недовго. Здебільшого Англія — це країна, що процвітає під владою мудрого закону та конституції.
Чіткість і визначеність, з якою Галлам у роботі сформулював принципи вігської історіографії, забезпечили його книжці великий успіх у вігських колах. У науковому відношенні робота Галлама для свого часу становила значний крок уперед. Автор зовсім не торкався економіки та соціальних проблем, проте сюжети політичної та конституційної історії висвітлені дуже повно. Великою ерудицією відзначені й інші роботи Галлама — «Погляд на стан Європи в середні віки» у трьох томах та «Вступ до європейської літератури».
З фонду НІБУ:
У своїй першій книзі «Погляд на стан Європи в середні віки» автор документує розвиток англійської конституції до кінця п’ятнадцятого століття.
Зміст видань: історія Франції від завоювання її Хлодвігом до вторгнення Карла VIII на Неаполь. З феодального ладу, переважно у Франції. Історія Іспанії до завоювання Гранади; II. Історія Італії, від вимирання імператорів Карловінгів до вторгнення в Неаполь Карла VIII. Історія греків і сарацинів. Історія церковної влади в середні віки; III. Історія Конституції Англії; IV. Історія Німеччини, аж до Вормського сейму 1495 р. Про стан суспільства в Європі в середні віки. Алфавітний покажчик.
Hallam, Henry. L'Europe au Moyen Age [Текст] Т. 2. / H. Hallam. - Paris : Chez Furne, 1828. - 477 с.
Hallam, Henry. View of the State of Europe during the Middle Ages. In 2 Vol. [Текст] Vol. 1 / H. Hallam. - London : John Murray, 1841. - 556 с.
Hallam, Henry. View of the State of Europe during the Middle Ages. In 2 Vol. [Текст] Vol. 2 / H. Hallam. - London : John Murray, 1841. - 560 с.
Hallam, Henry. View of the State of Europe during the Middle Ages. In 2 Vol. [Текст] Vol. 2 / H. Hallam. - London : John Murray, 1878. - 429 с.
Hallam, Henry. View of the state of Europe during the Middle Ages [Текст] : In three volumes Vol. 3 / H. Hallam. - London : J. Murray, 1878. - 515 с. с.
Hallam, Henry. View of the state of Europe during the Middle Ages [Текст] : In three volumes Vol. 3 / H. Hallam. - London, 1853. - IV, 517 с. - Відсутня обкладинка.
Переклад назви: «Конституційна історія Англії від правління Генріха VII до смерті Георгія II». Найвідоміша книга Галлама, ця праця охоплює трьохсотлітній період від правління Генріха VII до смерті Георга II у 1760 році. Вперше опублікована в 1827 році, вона зосереджена на історії законів та інститутів Англії (включаючи Англіканську церкву).
Hallam, Henry. The constitutional history of England from the accession of Henry VII to the death of George II [Текст] : Vol. I / H. Hallam. - London : Murray, 1842. - XV, 708 с.
Hallam, Henry. The Constitutional History of England from the Accession of Henry VII to the Death of George II. In three vol. [Текст] Vol. 2 / H. Hallam. - London : John Murray, 1876. - 468 с.
Hallam, Henry. The Constitutional History of England from the Accession of Henry VII to the Death of George II. In three vol. [Текст] Vol. 3 / H. Hallam. - London : Murray, 1855. - 455 с.
Hallam, Henry. The constitutional history of England from the accession of Henry VII to the death of George II [Текст] / H. Hallam. - London : Murray, 1872. - 681 с.
Hallam, Henry. The Constitutional History of England from the Accession of Henry VII to the Death of George II. Ninth Impression [Текст] / H. Hallam. - London : Murray, 1905. - 681 с.
Hallam, Henry. Der Geschichte der Verfassung von England von Heinrich VII bis Geotg II [Текст] Т. 2 / H. Hallam. - Leipzig, 1829. - 391 с.
Hallam, Henry. Die Geschichte der Verfassung von England. Seit der Anfang der Regierung Georgs II. bis 1829 [Текст] / H. Hallam. - Leipzig, 1829. - 329 с.