ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Корнеліс де Брейн – відомий мандрівник Східною Європою поч. XVIII ст.

До уваги користувачів пропонуємо виставку-персоналію до 370-річчя від дня народження Корнеліса де Брейна (Брюйна) (1652—1726/27), нідерландського художника, письменника, мандрівника та репрезентуємо електронну копію видання автора «Voyages de Corneille Le Brun, par la Moscovie, en Perse et aux Indes Orientales» (Подорожі Корнеліса де Брейна Московією, Персією та Східною Індією, вид. 1718 р.) з фонду відділу документів іноземними мовами.

Завзятий мандрівник здійснив дві великі подорожі на Схід і опублікував дві книги, ілюстровані власними замальовками: «Подорож Корнеліса де Брейна у найвідоміші частини Малої Азії» (1698) та «Подорож через Московію до Персії та Індії» (1711).

Корнеліс де Брейн (Брюйн)

(нідерланд. Cornelis de Bruijn, 1652, Гаага–1726/27, Утрехт)

Наразі маємо досить мало відомостей про походження Корнеліса де Брейна. Частка відомостей пізніше була запозичена з розрахунків гільдії художників міста Гаага, де він народився. Гаага того часу досить космополітичне місто, де не викликали подиву іноземці чи особи, що встигли помандрувати світом, відвідати Британію, колонії Нідерландів в Африці (сучасний Кейптаун) чи Індії, на Яві (сучасна Джакарта).

1672 року король Франції Луї XIV, розлючений фінансовими успіхами і багатствами Об'єднаних Провінцій, розпочав проти них війну. До військових операцій проти Нідерландів приєдналася і Британія, що було для нідерландців як громовиця серед ясного неба. Невдоволення обережною політикою Йохана де Витта спровокувало його убивство політичними прибічниками, серед яких був і якийсь Корнеліс де Брейн. Сам художник надалі усіляко відхрещувався від слави «убивці» Йохана де Витта, казав, що то хтось інший з тим же прізвищем. Але це могло бути привідами до його подорожі (втечі ?) Італією і майже 19-річна відсутність на батьківщині. Утаємниченим залишається і фінансове джерело його далеких і тривалих подорожей.

Військові успіхи нідерландців спонукали завершення Третьої англо-нідерландської війни і до мирної угоди 1674 року. Саме 1674 року Корнеліс де Брейн покидає країну. Але їде не через Францію і порт Марсель до Неаполя, як то робилось зазичай, а через Німеччину, бо війна з Францією все ще тривала.

Відомо, що він опановував художнє ремесло під проводом художника Теодора ван дер Схюра (Theodor van der Schuer, 1634-1707), начебто до 1674 року. Авантюрний характер митця покликав його в далечинь і той відбув у першу подорож, не стільки за чітким розрахунком і планом, скільки за тим, як вийде.

Перша подорож (1674-1693)

Пітер ван Лар. «Художники товариства «Перелітні птахи» в італійській таверні», малюнок 1625 р.

Корнеліс рушив у Німеччину і через її князівства дістався Італії, перетнув Флоренцію і прибув до Риму. Наприкінці 1674 року він перебував в папській столиці, де став членом нідерландського товариства «Перелітні птахи». Перебування в Римі розтяглося на чотири роки. Пізніше він створив гравюри та зробив опис ритуалу посвяти, що мав пройти. Здається, малі авантюрні пригоди та веселощі, притаманні богемі, приваблювали його більше, ніж наполеглива праця. Але він постійно робив замальовки, за якими пізніше створив гравюри, ілюстрації до видань-звітів про власні мандри.

Аналіз текстів Корнеліса часів перебування в Римі здивував дослідників. Його оповідь про веселощі «перелітних птахів» і церемонію посвяти важливі факти з історії їх побутування там. Нема жодних свідоцтв про те, де він мешкав, чим і як заробляв на життя. В його книзі нема жодних зображень Риму, важливого центру європейського мистецтва, тоді як він замальовував-гравіював провінційну Смірну з борту вітрильника, заштатні Архангельськ, Воронеж, брудну, захаращену тоді Александрію єгипетську.

Перебування в Римі і наполегливу творчість в Італії Корнеліс у 1678 році проміняв на подорож, цього разу через італійський порт Ліворно до Смірни, де вже була колонія нідерландських купців.

1679 року він вже в Стамбулі. Але казково багате місто центр мусульманства, де не ставляться прихильно ні до європейських чужинців-гяурів, ні до їх мистецтва. Твори Брейна не знайшли тут збутку. Незрозуміло чому, але він продовжив подорож непривітними провінціями Османської імперії і 1681 року дістався Єгипту, відвідав разом з венеціанським консулом Каїр і піраміди в Гізі. На одній з них залишив автограф, як шкідливий школяр на стіні, коли цього не бачать вчителі. Робив він і замальовки турецьких міст, здебільшого потайки, бо підозрілі османи ставилися до цього як до діяльності ворожого шпигуна. Тим паче що той на реалістичних малюнках точно відтворював як фортеці, так і гармати, точну їх кількість. За переказами самого Брейна, він ходив по лезу турецького ножа, а власні малюнки ховав навіть на горищі. Після перебування в місті Алеппо, Корнеліс через острів Кіпр дістався Венеції.

Художня практика де Брейна стала в пригоді, коли авантюрний Корнеліс у 1684 році дістався Венеції і став помічником художника Карло Лотті (венеціанського митця, німця за походженням, справжнє ім'я якого Йоган Карл Лот, 1632–1698). Він працював в його майстерні декілька років. Серед творів майстерні Карло Лотті релігійний образ «Смерть Петра мученика», копія композиції Тиціана, в створенні якої де Брейн брав участь. Але картина знищена ...

Повернення в Гаагу

14 березня 1693 року він дістався Амстердаму, а 19-го повернувся до Гааги разом з малюнками, ботанічними замальовками, уламками скульптур і навіть рельєфів з клинописними написами ассирійців. Корнеліс зустрів на батьківщині Роберта Дюваля, з яким був знайомим ще за часів товариства «Перелітні птахи» в Римі. Обидва стають членами Академії мистецтв міста Гаага.

Він продав тут «скарби» власних мандрів, що викликали подив і захоплення своєю екзотикою. Натхнений цікавістю до його мандрів, Корнеліс власним коштом надрукував 1598 року книгу-опис власних мандрів з великою кількістю гравюр, що ілюстрували видання. Це одне з перших видань з кольоровими гравюрами, виконанані в друкарні на той час, а не вручну. Видання придбали дипломати, король Британії, штатгальтер Нідерландів, принц Оранський. Портрет автора виконав престижний художник Годфрі Неллер.

Відомо про його перебування в Британії наприкінці 1700 року, яке пов'язують з друкуванням його книги мандрів.

Друга подорож (1701-1708)

Восени 1701 року Корнеліс відбув до Московії. В кінці квітня 1703 року де Брейн відбув з Москви річковим шляхом разом з караваном вірменських купців з Ісфагана. Разом з вірменським торговельним караваном Волгою помандрували на схід і південь, аби дістатися міста Астрахань. Але метою Де Брейна була Персія. Невгамовні нідерландці мали власну колонію і в Персії.

Там він зробив замальовки декількох перських міст, серед яких були Ісфаган і Персеполіс (1704-1705). Через порт Бендер-Аббас та Шрі Ланку він помандрував у Батавію, колонію могутньої нідерландської Ост-Індіської кампанії. В Західній Європі йшла Велика Північна Війна і Корнеліс де Брейн повертався тим же шляхом Персія, Московія, Нідерланди.

Останні роки

Гравер Корнеліс де Брейн. «Залишки зруйнованого Персеполіса»

Його малюнки і гравюри Персеполя, стародавнього міста-столиці перського царя Дарія, захопленого і зруйнованого Олександром Македонским, викликали сенсацію. Корнеліса приймали мэр Амстердама Николаас Вітсен та нідерландські науковці і шпигуни. Це були перші подібні зображення за декілька століть.

Де Брейна звинуватили у плагіаті, досить поширеному в ті часи, тому його друга книга не мала того успіху, як перше видання. Він наробив боргів, перелякався банкрутства і ув'язнення. З Амстердаму він потайки втік у маленький Віанен (Vianen ), який тоді належав малому німецькому князівству Ліппе. Селище було прихистком контрабандистів і злочинців. 1725 року вельможний володар Ліппе продав Віанен Нідерландам. Відомо, що старий і збіднілий де Брейн мешкав в маленькій халупі. Його забрав до себе милостивий приятель Давид ван Моллем, що мешкав в садибі на півночі Утрехта.

Корнеліс де Брейн помер в місті Утрехт. Невідомі ні день, ні рік його смерти, ні цвинтар, де відбулось поховання. Значна кількість його творчого надбання втрачена.

З фонду НІБУ:

 Bruyn, Corneille Le. Voyages de Corneille Le Bruyn au Levant, C'est-a-dire, dans les Principaux endroits. l'Asie Mineure, Dans les Isles de Chio, Rhodes, Chypre, etc... [Текст] Т. 1 [1674 - 1681] / C. Bruyn. - La Haye : Gosse, Neaulme, 1732. - 648, [12] с. : іл. [Шифр: 91/B90]

Bruyn, Corneille Le. Voyages de Corneille Le Bruyn par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales. Ouvrage enrichi d'un grand nombre de Figures [Текст] Т. 4 [1703 - 1704] / C. Bruyn. - La Haye : Gosse, 1732. - 522, [10] с. : іл. [Шифр: 91/B90]

ЕЛЕКТРОННЕ ВИДАННЯ

Le Brun Corneille. Voyages de Corneille Le Brun par la Moscovie, en Perse, et aux Indes Orientales. Ouvrage enrichi De plus de 320. Tailles douces... Т.1 / Le Brun Corneille. - Амстердам : Freres Wetstein, 1718

Перший том подорожей Корнеліса де Брейна до Росії, Персії, Індії та Яви містить рясно проілюстровані сторінки флорою, фауною, костюмами, старожитностями та видами. Також сюди входять дві особливо широкі складні панорами, одна з Москви та друга з Ісфагану. Після першої подорожі до Леванту, "У 1701 році де Брейн на другій своїй подорожі взяв корабель до країни Самоїдів, а потім вирушив до Москви. Подорожуючи Малою Азією, він прибув до Персії, де залишився до 1704-05 рр.. Покинувши Персію, він рушив [на кораблі] до Індії [зупинившись у Кочіні], Цейлоні та Ост-Індії [тобто Батавії]. Він повернувся приблизно таким же шляхом, проживаючи в Персії між 1706 і 1707 роками і описуючи руїни Персеполя та Пасаргади» (Хаугего).