ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

«Історіограф Південної України»

Шановні користувачі! З 13 січня 2018 року у читальному залі науково-дослідного відділу стародруків, цінних та рідкісних видань (9 кімната) експонується книжкова виставка «Історіограф Південної України», присвячена 210-річному ювілею Аполлона Олександровича Скальковського – відомого історика, архівіста, статистика, археографа, краєзнавця, автора праць з історії Південної України 18–19 століть, написаних на основі архівних матеріалів.

На виставці представлені найвідоміші праці Аполлона Скальковського: «История Новой Сечи или последнего Коша Запорожского» (один з екземплярів якої належав видатному військовому діячеві УНР Ф. О. Колодію, про що свідчить власницький напис), «Хронологическое обозрение истории Новороссийского края», «Наезды гайдамак на Западную Украйну в XVIII ст. 1733–1768 гг.»; «Первое тридцатилетие Одессы», «Болгарские колонии в Бессарабии и Новороссийском крае».

У своїх історичних працях А. Скальковський дещо ідеалізував Запорожжя, водночас негативно ставився до гайдамацького руху (що викликало обурення з боку Т. Г. Шевченка та М. О. Максимовича). Однак праці вченого досі зберігають своє значення для історичної науки, зокрема, й тому, що низка унікальних документів з історії Південної України та Запорозької Січі, які використував Аполлон Олександрович, наразі втрачена.

Звертаємо увагу користувачів також на книгу археолога О. С. Веліканова з авторським інскриптом, адресованим А. Скальковському.

Щиро запрошуємо всіх, хто цікавиться українською історіографією і науковим доробком А. Скальковського, переглянути виставку «Історіограф Південної України».