ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Культурний фронт: МИ УКРАЇНЦІ!

Від Оранти до сьогодення. Ікони

«Борітеся – поборете! Вам Бог помагає!».

Тарас Шевченко

Війна… Слово, яке сьогодні, на жаль, стало реальністю для кожного українця. Слово, від якого стає моторошно. Слово, яке змушує здригнутись, спонукає подзвонити рідним і з замиранням серця відкрити стрічку новин. Слово, яке долає усі кордони, єднає нашу націю та увесь цивілізований світ навколо України.

Кожен з нас робить усе можливе для якнайскорішої  Перемоги України : воїни Збройних Сил та добровольці захищають Батьківщину на фронті або у складі територіальної оборони, волонтери допомагають зібрати та відправити на передову військове спорядження, ліки, а також необхідну допомогу людям, які змушені залишити свої домівки і тікати від обстрілів та бомбардувань, жінки та, навіть, діти плетуть маскувальні сітки…

Не залишаються осторонь і талановиті українські митці.

У перші дні війни 27-річна киянка Тетяна Блізняк ховалася від ворожих бомбардувань у столичній підземці. Коли вона годувала свою тримісячну доньку її помітив угорський журналіст Андраш Фьольдеш, який, вражений побаченим, зробив світлину для видання Telex. Фото жінки з немовлям облетіло увесь світ.

Цей образ надихнув художницю з Дніпра Марину Соломеннікову створити ілюстрацію «Київська мадонна у метро», яка не може залишити байдужим нікого, вражає людяністю і заряджає вірою в те, що життя продовжується!

Пізніше світлину опублікував консультант ватиканського секретаріату у справах комунікацій Джеймс Мартін, а згодом, вона навіть стала іконою у католицькому храмі м. Неаполя. До неї містяни приносять квіти, запалюють біля образу лампадки, молячись про закінчення війни в Україні.

Так звичайна киянка Тетяна та її маленька донечка стали символом сили та незламності українського духу, перемоги людяності і добра, надії на порятунок. «Українські жінки найсміливіші і найсильніші», - з цими словами художниці Марини Соломеннікової важко не погодитись.

Ікони Пресвятої Діви є в кожному храмі на теренах України. Деякі з них прославилися чудесами і сьогодні українці звертаються до них з молитвою. Принагідно пригадаємо декілька знакових ікон Божої Матері – заступниці та захисниці.

Ікона Божої Матері Оранта, яку називають «Непорушна стіна» (Київ).

Величне мозаїчне зображення Богоматері Оранти на стіні над головним вівтарем Софіївського собору у Києві, побудованого за наказом Ярослава Мудрого, вже тисячу років стоїть без жодного ушкодження, незважаючи на бурхливі історичні події. Упродовж багатьох століть Київ намагалися зруйнувати безліч загарбників. Образ Божої Матері пережив часи навали дикої татарської орди, жорстокі війни Середньовіччя, пожежі та свідоме руйнування храмів у часи сталінщини, суворі години Другої світової… Саме тому образ має назву «Непорушна стіна». Свята Оранта захищає нас і сьогодні - в часи російсько-української війни.

Одиноку фігуру Богородиці у небесно-золотому вбранні зображено з піднятими вгору у молитві руками. Розкриті назовні долоні символізують захист усіх, за кого Вона молиться. Християни України вірять, що допоки існує «Непорушна стіна», доти ніхто не зможе завдати шкоду ані нашому давньому Києву, ані нашій державі. До цієї ікони звертаються з молитвами про захист від підступних ворогів, природних стихій та нечистої сили. І Матір Божа завжди відповідає милістю.

«Козацька Покрова»

Образ Пресвятої Богородиці Покрови мав надзвичайне значення для українського козацтва. За свідченнями істориків, за часів існування Запорізької Січі було побудовано 13 храмів на честь Покрови, 8 - на честь Святого Миколая і лише 3 - Архистратига Михаїла. В іконописі того часу навіть виник термін «Козацька Покрова», де під омофором Божої Матері іконописці зображали відомих українських гетьманів, старшину та звичайних козаків. Донині в українських музеях ікон типу "Козацька Покрова" вціліло лише трохи більше десятка.

Покровительство та заступництво Божої Матері Покрови стали справжніми символами визвольного руху за незалежність та свободу України. Продовжуючи традиції наших славних предків, саме у день Покрови Пресвятої Богородиці ми святкуємо День Українського Козацтва та День Захисника України, як символ нерозривного зв’язку усіх поколінь українських лицарів-захисників, які упродовж століть з честю та гідністю захищали та продовжують захищати нашу землю, нашу Незалежність та Суверенітет.

Ікона Божої Матері «Касперівська» (Одеса).

«Касперівська Богородиця» вважається покровителькою морського та повітряного флоту.

Цей образ – найвідоміша християнська святиня півдня України. Вона є значущим символом Божої любові для парафіян Одеси, Миколаєва, Херсона та Криму. Наразі чудотворна ікона постійно знаходиться в Свято-Успенському кафедральному соборі м. Одеси.

До чудес, здійснених Касперівською іконою Богородиці, відносять порятунок Одеси від ворожого флоту, який взяв місто в облогу під час Кримської війни 1853-1855 років. Після молитви містян перед святим образом і хресної ходи на свято Покрови, вороги раптово розвернулися і залишили Одеську бухту. Віримо, що Пресвята Діва і сьогодні захищає нас від ворожої навали.

Ікона Божої Матері «Фатімська» (Донецьк).

У 2010 році в Козацькому Храмі Різдва Христового при ДУІіШІ (Державний університет інформатики і штучного інтелекту) від новонаписаної ікони Пресвятої Богородиці, іменованої «Фатімська» з'явився нерукотворний відбиток – контури фігури Божої Матері із зображенням серця. З чудотворною іконою було здійснено хресну ходу по усіх областях України за єдність нашої держави.

Символічно, що тепер, коли наша країна опинилась у стані війни, стало зрозумілим, що Богородиця встала на захист нашого східного кордону, адже саме від східного сусіда до нас прийшла війна.

З 16 липня 2014 року до середини літа 2016 року ікона перебувала в окупованому російськими військами Донецьку. Після довгих і значних зусиль ікону вдалося «визволити з полону» і вивезти на підконтрольну українську територію.

21 жовтня 2016 року Предстоятель УГКЦ Блаженніший Святослав подарував Патріарху Лісабона ікону Фатімської Богородиці. «Ця ікона народилася в Донецьку, який зараз окупований. Наш священик о. Тихон Кульбака був заручником, два тижні пробув у полоні і просив передати її вам», – сказав Глава УГКЦ, звертаючись до кардинала. «Нехай Богородиця буде надією українського народу, щоби зло було переможене святістю!» – підкреслив Предстоятель УГКЦ.

P.S. Щойно стало відомо, що у багатостраждальній Бородянці Київської області у повністю зруйнованому багатоквартирному будинку знайшли ікону, яка дивом вціліла після жорстоких бомбардувань російських окупантів. Це справді добра, обнадійлива новина! Віримо, що з Божим благословенням переможемо рашистську навалу! Як повідомив амбасадор організації "Щаслива Християнська сім'я в Україні" Назарій Єременко, знайдену ікону буде передано до одного з храмів Православної церкви України.

https://apostrophe.ua/ua/news/society/accidents/2022-05-01/v-borodyanke-pod-zavalami-nashli-ikonu-chudom-utselevshuyu-pri-bombejkah-foto/267630

Молитва про Божу силу в захисті України.

Нехай звеличиться слава Твоя Боже у вишніх і у всьому світі, нехай буде на землі українській мир і благовоління.

Не попусти руйнувати і спустошувати міста, села і домівки, землі і народ України, де живе слава Твоя.

Даруй всім владам - страх Божий, воїнству і народові нашому - мир і злагоду.

Озброй нас могутністю Твоєю, бо силою Твоєю ослабнуть та падуть війська ворожі.

Зодягни нас силою Твоєю і зроби дітьми Твоїми, щоб знищили ми злі наміри проти України могутністю Тобою і небесною силою Твоєю.

Просимо про наш край в Ім’я твоє Боже. Амінь.

Більше інформації з історії українського іконопису ви дізнаєтесь з видань, що зберігаються у фонді Національної історичної бібліотеки України:

Адруг, Анатолій Кіндратович. Чудотворна ікона «Іллінської Богоматері» / А. К. Адруг. – Чернігів : ЦНТЕІ, 2006. – 26 с. : іл.

Александрович, Володимир Степанович. Холмська Ікона Богородиці / В. С. Александрович ; Ін-т українознавства ім. І. Крип’кевича НАНУ. – Львів, 2001. – 40 с. : іл. – (Історичні та культурологічні студії, № 1).

Александрович, Володимир. Холмська Ікона Богородиці з Емануїлом / В. Александрович. – Львів : Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, 2018. – 142 с. : кол. іл. – (Студії з історії українського мистецтва ; Т. 5).

Атлантова, Соня. Ікони на ящиках з-під набоїв : [альбом] / С. Атлантова, О. Клименко. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2021. – 151 с. : фот.

Барви народного мистецтва. Український іконопис, різьблення, старовинні музичні інструменти XVII-XX cт. : каталог виставки / Нац. Києво-Печер. іст.-культ. заповідник ; відп. ред. В. Колпакова, авт.- упоряд.: О. Адамович, Л. Черкаський, І. Шульц. – Київ : Атлант-UMS, 2000. – 34 с. : фот.

Бєлікова, Галина. Явлення. Пам’ятки Київського Братського монастиря : [альбом-каталог] / Г. Бєлікова. – Київ : Національний художній музей України, 2019. – 302 с.

Богомолець, Ольга. Вікна в позапростір: Історія колекції українських домашніх ікон : Замок-музей Радомисль / О. Богомолець. – Київ, 2015. – 100 с. : іл., фот.

Бурковська, Любов Володимирівна. Ікони святого Миколи в українському малярстві кінця XIV–XVI століть: генеза, особливості іконографії та семантики / Л. В. Бурковська ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського. – Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2015. – 344 с. : фот., 24 л. іл.

Величковський, Василь Всеволод. Історія Чудотворної Ікони Божої Матері Безнастанної Помочі / В. В. Величковський. – Львів : Скриня, 2012. – 260 с.

Волинська ікона XVI-XVIII ст. : каталог та альбом / НАН України, Ін-т історії України, М-во культури і мистецтв України, Волинський краєзнавчий музей ; авт.-упоряд. С. Кот [та ін.] ; пер. К. Мариняк-Овчаренко. – Київ ; Луцьк : Спадщина, 1998. – 104 с. : іл.

Галич, Ілля Олексійович. Шанування ікон та його основи : аналіз протиріч сучасних сект / І. О. Галич. – [Київ] : Логос, 1993. – 124 с. : портр.

Гелитович, Марія. Українські ікони ХІІІ – початку XVI століть зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького : альбом-каталог / М. Гелитович ; Нац. музей у Львові ім. Андрея Шептицького. – Київ : Майстер книг, 2014. – 348 с. : іл.

Голинський, Володимир. Історія Рудківської ікони Богородиці : (до 400-річчя написання ікони) / В. Голинський ; Т-во «Просвіта» ім. Т. Шевченка. – Дрогобич : Коло, 2011. – 36 с. : 4 л. фот.

Горовий, Анатолій Васильович. Перший іконописець Київської Русі – Аліпій / А. В. Горовий. – Київ: Інформ. - аналіт. агенція "Наш час", 2008. – 140 с. – (Невідома Україна).

Димитрій (Ярема), патріарх. Іконопис Західної України: кн. 1-2 / Димитрій (Ярема). – Львів : Друкарські куншти, 2005-2017.

Кн. 1: Іконопис Західної України XII-XV ст. – 2005. – 508 с. : іл.

Кн. 2: Іконопис Західної України XVI – поч. XVII ст. – 2017. – 593 с. : іл., карт.

Дудняк, Ірина Миколаївна. Українське церковне малярство другої половини XX – початку XXI століть : (особливості функціонування, збереження, трансформації та відродження) : монографія / І. М. Дудняк ; Прикарпатський нац. ун-т ім. В. Стефаника. – Івано-Франківськ : Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2019. – 404, [3] с. : 20 вкл. л. кол. іл.

Жолтовський, Павло Миколайович. Малюнки Києво-Лаврської Іконописної майстерні : альбом / П. М. Жолтовський ; АН УРСР, Укр. Держ. музей етнографії та художнього промислу. – Київ : Наук. думка, 1982. – 285 с. : іл.

Жук, Олександр. Ікона Божої Матері «Знамення» Вілійська : [монографія] / О. Жук, О. Сєвєрова. – Рівне : Формат-А, 2021. – 139 с.

З 19 грудня від Миколая до 19 січня до Йордану: виставка українських ікон та артефактів XI-XVIII століть із приватної збірки Ігоря та Оксани Гринівих у музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. – Київ : Родовід, 2007. – 157 с. : іл.

Захарченко, Роман Сергійович. Борщагівська святиня : нарис історії храму Ікони Божої Матері "Живописне Джерело" / Р. С. Захарченко. – Київ : Вид. від. Укр. Православної Церкви Київського Патріархату, 2006. – 95 с.

Ікони Великомучениці Варвари в іконописній колекції Національного історико-етнографіченого заповідника Переяслав : фотоальбом / Т. Богуш ; відп. за вип. Г. Глушко. – Переяслав, 2007. – [6] с. : іл. – (Культурна спадщина України).

Ікони та сучасне українське мистецтво : з коллекцій Переяслав-Хмельницького історико-культурного заповідника та Дирекції художніж виставок України: альбом / М-во культури і мистецтв України. – Київ, 1994. – 153 с. : іл.

Іконостас Троїцької надбрамної церкви / худож. А. Й. Мадяр ; фотогр. В. С. Жидченко. – Київ : Киево-Печерская лавра, 1991. – 15 с. : іл.

Історичний календар Кіровоградщини. Люди. Події. Факти. 2022 рік : нариси та розвідки з історії художнього життя краю : Земська рисувальна школа, митці, колекціонери, виставки, картини, ікони / В. М. Босько. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2021. – 348 с. : іл., фот., портр.

Кіс, Ольга. Гошів. Історія Ясної Гори і Чудотворної ікони / О. Кіс. – Львів : Місіонер, 2016. – 136 с. : іл.

Ковальчук, Євгенія. Музей волинської ікони в Луцьку : путівник / Є. Ковальчук, Т. Єлісеєва. – Луцьк : Медіа, 2003. – 16 с. : іл.

Комарницький, Андрій. Святині Княжої України / А. Комарницький, Б. Зятик. – Львів : Свічадо, 2019. – 206 с. : іл., фот.

Косів, Роксолана Романівна. Спас – Виноградна Лоза : ікони зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького / Р. Р. Косів. – Львів : Свічадо, 2016. – 87 с. : іл., фот.

Костюк, Володимир Степанович. Ікони медоносного краю / В. С. Костюк. – Київ : Майстер книг, 2012. – 184 с. : іл.

Кравченко, Н. І. Православна ікона і християнська релігійна тематика в секулярному образотворчому мистецтві / Н. І. Кравченко. – Київ, 2004. – 208 с.

Креховецький, Яків. Богослов'я та духовність ікони / Я. Креховецький ; Катехічний інститут Українського Католицького університету. – Львів : "Свічадо", 2005. – 196 с. : іл. – З автогр. автора.

Лєпахін, Валерій. Ікона та іконічність / В. Лєпахін. – Львів : Свічадо, 2001. – 287 с.

Лихач, Лідія. Ікони Шевченкового краю / Л. Лихач, М. Корнієнко. – Київ : Родовід, 2000. – 231 с. : іл.

Мексиканські та українські ікони у творчості ікономалярів України / куратор проєкту Д. Гардіц. – 60 с. : іл., портр.

Михайлова, Рада Дмитрівна. Майстерня живопису та храмової культури: іконописний ряд Великодмитровицької церкви на Київщини : монографія / Р. Д. Михайлова, Р. І. Петрук ; М-во освіти і науки України, М-во культури та інформ. політики України, Київ. Нац. Ун-т технологій та дизайну, Київ. держ. Акад. декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. – Київ : КНУТД, 2021. – 151 с. : кол. іл.

Міляєва, Л. Українська ікона XI–XVIII століть / Л. Міляєва, М. Гелитович ; авт. проекту: О. Данілов, М. Андреєв. – Київ : Духовна спадщина України, 2007. – 526 с. : іл., фот. – (Державні зібрання України). – Книга має сертифікат № BG0122 серії «Державні зібрання України».

Музей Волинської ікони / Т. Єлісєєва. – Київ : Майстер-принт, 2010. – 82 с. : іл.

Музей волинської ікони : [книга-альбом] / В. С. Александрович, С. І. Василевська. – Київ : АДЕФ-Україна, 2012. – 400 с. : фот.

Народна ікона Чернігівщини : альбом / упоряд.: О. Романів-Тріска, О. Молодий, А. Кісь. – Львів : Ін-т колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2015. – 423 с. : іл. – (Українське народне мистецтво).

Нерукотворний образ. Ікони Юрія Новосельського і архетипи / ред., консульт. Б. Собота, керівник колегії, автор ідеї та проекту М. Богуцькі. – Краків : DjaF, 2006. – 150 с. : іл.

Новікова, Катерина. На перехресті світу і духу : короткий нарис про сакральний живопис України / К. Новікова. – Київ : Темпора, 2013. – 328 с. : іл.

Овсійчук, Володимир Антонович. Оповідь про ікону / В. А. Овсійчук, Д. П. Кравивич. – Львів : Ін-т народознавства НАНУ, 2000. – 397 с. : іл.

Оляніна, Світлана Валеріївна. Український іконостас: символічна структура та іконологія : монографія / С. В. Оляніна. – Київ : АртЕк, 2019. – 399 с. : іл., фот.

Паньок, Тетяна Володимирівна. Слобожанська ікона XVII - початку XIX століття / Т. В. Паньок. – Харків : Іванова, 2008. – 279 с. : іл.

Пам’ятки сакрального мистецтва Волині на межі тисячоліть: питання дослідження, збереження та реставрації : науковий збірник: матеріали VI міжнародної наукової конференції по волинському іконопису, м. Луцьк, 1 - 3 грудня 1999 р. / Волинське обласне управління культури, Волинський краєзнавчий музей, Музей волинської ікони ; ред. А. Силюк [та ін.]. – Луцьк : Надстир’я, 1999. – 188 с. : іл.

Пляшко, Людмила Андріївна. Сорочинський іконостас. Ознаки стилю Рококо : мистецтвознавча розвідка / Л. А. Пляшко. – Київ : Українознавство, 2001. –120с. с. : іл.

Приймич, Михайло Васильович. Іконостаси Закарпаття : історико-мистецькі нариси / М. В. Приймич. – Ужгород : Карпати, 2014. – 181 с. : іл., фот.

Рабій, Юліян. Самбірська Богородиця : монографія / Ю. Рабій. – Нью-Йорк, 1970. – 81 с. : нот., фот. – У 240-ліття появи чудотворної ікони Пречистої Діви Марії в Самбірській церкві.

Ременяка, Оксана Сергіївна. Nigra sed Formosa: занурена в печаль, проте прекрасна... : слідами мандрів ікони Богородиці Холмської / О. С. Ременяка ; Нац. акад. мистецтв України. Ін-т проблем сучасного мистецтва. – Київ : Фенікс, 2018. – 175 с. : іл., 4 вкл. арк.

Рижова, Ольга Олегівна. Іконопис у художній культурі Києва кінця XVII–XVIII століть : монографія / О. О. Рижова ; НАН України, Нац. акад. керівних кадрів культури і мистецтв. – Київ : Київський університет, 2020. – 463 с. : іл.

Рожко, Володимир Євтухович. Чудотворні ікони Волині і Полісся: історично-краєзнавчий нарис. / В. Є. Рожко. – Луцьк : Медіа, 2002. – 352 с.

Розписи в Святоуспенській Унівській Лаврі / М. Лемик. – Львів : Свічадо, 2010. – 85 с.

Руденко, Наталія Василівна. Історія українського іконопису X–XVIII століть : курс лекцій / Н. В. Руденко ; М-во освіти і науки України, Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Київ : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2018. – 270 с. : іл.

Свєнціцкий, І. С. Іконопис Галицької України XV–XVI віків / І. С. Свєнціцкий. - Львів, 1928. – X, 100 с. : 117 мал. – (Збірки Національного музею у Львові).

Світ української ікони / М-во культури України, Нац. Києво-Печер. іст. - культ. заповідник, Благодійний фонд «Платар. Пам’яті Сергія Платонова» ; авт.-упоряд. І. Шульц [та ін.]. – Київ : Антиквар, 2015. – 156 с. : іл.

Сінкевич, Наталія Олександрівна. Реліквії та чудотворні ікони Софії Київської / Н. О. Сінкевич ; Нац. заповідник "Софія Київська". – Київ : Логос, 2011. – 95 с. : 2 л. фото.

Скоп, Лев Андрійович. Датування галицьких ікон XIV–XVI століть : нариси до методики атрибуції українського малярства / Л. А. Скоп ; Музей “Дрогобиччина”, Творче об’єднання “Кактус”. – Дрогобич : Коло, 2020. – 118 с. : кол. іл. – (Бібліотека Драганівських читань ; Кн. 3).

Скоп, Лев. Ікони : каталог / Л. Скоп ; упоряд. Т. Думан. – Дрогобич : Коло, 2018. – [112] с. : кол. іл.

Старицька, Таїсія Василівна. Шляхами Козельщинської Чудодійної ікони Божої Матері / Т. В. Старицька. – Кривий Ріг : Діоніс (ФОП Чернявський Д. О.), 2010. – 31 с. : фото.

Степовик, Дмитро Власович. Іконологія і іконографія / Д. В. Степовик. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2003. – 311 с. : іл.

Степовик, Дмитро Власович. Історія української ікони Х-ХХ століть / Д. В. Степовик. – Київ, 2005. – 436 с. : портр., іл.

Степовик, Дмитро Власович. Мистецтво ікони: Рим. Візантія. Україна / Д. В. Степовик ; Нац. Акад. наук України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. – Київ : Наук. думка, 2008. – 466 с. : іл.

Степовик, Дмитро Власович. Необароко: ікони Олександра Охапкіна / Д. Степовик. – Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2015. – 415 с. : іл.

Степовик, Дмитро Власович. Сучасна українська ікона : з іконотворчості Христини Дохват : [альбом] / Д. В. Степовик. – Київ : Мистецтво, 2005. – 304 с. : іл.

Таранушенко, Стефан Андрійович. Іконостаси Слобідської України : архівні матеріали / С. А. Таранушенко ; Нац. Б-ка України ім. В. І. Вернадського. Інститут рукопису. - Харків : Харківський приватний музей міської садиби, 2011. – 150, 2 с. : фото.

Українська ікона трьох століть : каталог виставки / упоряд. І. Шульц. – Київ : Спалах, 2001. – 79 с. : іл.

Українська народна ікона : каталог виставки з фондів музею / Музей Івана Гончара ; уклад. П. І. Гончар. – Київ, 1999. – /28/ с. : іл.

Українська старовина із приватних збірок : Мистецтво Гуцульщини та Покуття: каталог (ікони на склі, кахлі, миски, хрести, свічники) / Ред. Т. Зарівна. – Київ : Родовід, 2002. – 360 с. : іл.

Український іконопис ХІІ-ХІХ ст. з колекції НХМУ / упоряд. Ю. Литвинець. – Хмельницький : Галерея, 2004. – 254 с. : іл.

Уманцев, Федір Самійлович. Мистецтво давньої України: історичний нарис / Ф. С. Уманцев. - Київ : Либідь, 2002. – 328 с. : іл.

Чудотворна ікона Холмської Богородиці: Повернення з небуття / О. Романюк ; Волинська обл. держ. адміністрація, Волинський краєзнавчий музей. – Луцьк : Ініціал, 2003. – 36 с. : іл.

Чудотворні ікони Чернігівщини / авт. тексту О. І. Травкіна ; Нац. архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній». – Чернігів : Лозовий В. М., 2017. – 31 с. : 8 вкл. л.

Чудотворные иконы и почитаемые образы, помогающие в исцелении, защищающие от бед, нужды и несчастья. – Харьков : Аргумент Принт, 2012. – 256 с. : 8 л. фот.

Шедеври українського іконопису ХІІ-ХІХ ст.: альбом / упоряд. Л. Г. Членова. – Київ : Мистецтво, 1999. – 256 с. : іл.