ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

30 років Незалежності України. Ти у мене єдина!

7 ключових подій з історії виборювання Україною незалежності в ХХ столітті:

22 січня 1918 року – проголошення незалежності Української Народної Республіки

1 листопада 1918 року – день «Листопадового чину», повстання у Львові, в результаті якого постала Західноукраїнська Народна Республіка

15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України

30 червня 1941 року – проголошення Акту відновлення української державності

16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнято Декларацію про державний суверенітет України – документ проголошення державного суверенітету України. Того ж дня Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». У постанові зазначено:

«Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України»

18 червня 1991 року внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з’явився запис: «16 липня – День незалежності України».

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України», в якій вказано:

1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.
2. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність.

До речі, за грудень 1991 р. Україну визнали 68 держав, а впродовж 1992 р. – ще 64 держави.

5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила: у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова «16 липня — День незалежності України» замінити словами «24 серпня — День незалежності України». Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Деякі факти про Україну, якими варто пишатися

Найвища монументальна скульптура Європи - це Батьківщина-мати у Києві. Її висота із пос таментом – 102 метри. В руці Батьківщина тримає 16-метровий меч. Площа щита - майже сто квадратних метрів. Від Революції Гідності у День пам'яті та примирення на голову монументу надівають вінок із маків - символ пам'яті та скорботи.

 

Найбільший прапор України - 384 квадратних метри на найвищому 90-метровому флагштоці – у Києві. Він на Печерських пагорбах і його видно звідусіль.

 

 

Унікальний конституційний акт в Європі. Документ, який випередив свій час. Це все про Конституцію Пилипа Орлика 1710 року.

 

Світло - якісне і без кіптяви. Це теж винахід українців. Гасова лампа вперше засвітилася у Львові в середині 19 століття завдяки аптекарям Яну Зегу та Ігнатію Лукасевичу. У 1853 році у Львові зробили перше екстрене хірургічне втручання вночі.


Саме в Україні провели першу у світі операцію з трансплантації нирки. І зробив її український лікар, професор Вороний у Харкові у 1933 році.

 

 

Хірургія, міст і космос. І все це об'єднано під прізвищем Патон. Перший у світі суцільнозварний міст через Дніпро у Києві - Євгена Патона із винаходами одного з його синів Володимира. Зварювання у відкритому космосі і технологія з'єднання м'яких тканин, яка зменшує крововтрати під час операцій, - це реалізовані ідеї вже Бориса Патона.

Із 12 лавр у світі чотири - саме в Україні. Такий статус має монастир Києво-Печерська лавра. Почаївська лавра на Тернопільщині. Свято-успенська Святогірська лавра на Донеччині і Свято-Успенська Унівська лавра на Львівщині.

Головною знахідкою археологів 20 сторіччя назвали золоту пектораль. Про неї мріють найкращі музейні колекції світу. Царську прикрасу стародавніх скіфів знайшли в Україні. Скіфи у 4 столітті до нашої ери закопали її у степі.

Земля - це ще один скарб України. В нас налічується понад 650 різновидів ґрунту. Але унікальність України в тому, що дві третини території - це чорноземи. Один із найродючіших ґрунтів, де є максимум поживних речовин для росту та розвитку рослин. Він скрізь, окрім Полісся та Карпат.

Друга за розмірами у Європі пустеля - теж в Україні. Олешківські піски з неймовірним ландшафтом, із різноманітними флорою і фауною. Двісті тисяч гектарів дюн і барханів на Херсонщині. Влітку пісок тут нагрівається до 70 градусів. Є і легенди, що в Олешківських пісках себе на витривалість перевіряли козаки-характерники.

Мелітопольська черешня, херсонський кавун, закарпатський мед, петриківський розпис, кролевецькі рушники і гуцульська бриндзя - це все є лише в Україні. Кожен з цих шести фактів об'єднує, насамперед, унікальність: з цими дарами пощастило тільки українцям.

Українська народна пісня «Щедрик» стала символом Різдва на всій планеті. Композитор Микола Леонтович удосконалював цей твір усе своє життя. І подарував щедрівці вічність. Уже понад століття її переспівують українські і закордонні виконавці, вона звучить у рок-обробках, акапельно. І весь світ знає – Carol of the bells – це український «Щедрик».

Україні належить найдовший музичний інструмент у світі. І це трембіта. Колись це був засіб зв'язку. Зараз усе змінилося і вона віддана лише музиці. Її звуки не з чим не сплутаєш.

 

Перший офіційний мобільний дзвінок в Україні тривав 40 секунд. Його 1 липня 1993 року здійснив перший український президент Леонід Кравчук у прямому ефірі національного телебачення. За дзвінком спостерігала вся країна.

Світовий рекорд із найбільшої кількості встановлених пам'ятників культурному діячу належить українському поетові, прозаїку та художнику Тарасові Шевченку.

Бібліографічний список:

25 років незалежності : нариси історії творення нації та держави / В. В. Головко [та ін.] ; відп. ред. В. А. Смолій ; кер. авт. кол. Г. В. Боряк ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Ніка-Центр, 2016. – 795 с.

30 років свободи : повернення до Європи : сценарії революцій Центрально-Східної Європи кінця 80-х – початку 90-х років XX століття / Л. Крупник [та ін.] ; Український ін-т нац. пам’яті. – [Київ] : [б. в.], [2020]. – 41, 1 с. : іл.

Ukraїner. Країна зсередини / Б. Логвиненко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. – 307, [3] с.

Бандерівці – провісники держави / упоряд.: М. Пасівнич, В. Рог, Я. Сватко. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2020. – 116 с.

Береза Т. Скажи мені українською / Т. Береза. – Львів : Апріорі, 2019. – 455 с.

Битви за Україну : патріотам України присвячується... / упоряд. О. Волосевич. – Львів : Апріорі, 2019. – 119, [1] с.

Біля витоків Незалежності : у рамках проекту «Шляхом українських патріотів» : до 20-річчя відновлення Незалежності України / Молодіжний Рух Києва, Інститут соціального розвитку українців, Всеукраїнське Товариство "Просвіта" імені Тараса Шевченка ; упоряд. М. Сидоржевський. – Київ, 2011. – 336 с.

Брехуненко В. Україна й українці. Ім’я як поле битви / В. Брехуненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Нац. музей Голодомору-геноциду. Ін-т дослідж. Голодомору. – Київ : [б. в.], 2020. – 270 с.

Брецко Ф. Незалежна Україна: хроніка державотворчого процесу (1991-2009) / Ф. Брецко, А. Дрік, Л. Майор. – Ужгород : Гражда, 2009. – 261 с.

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Дебальцеве / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 603 с. : фот.

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Донецький аеропорт / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 571 с.

Вовк І. На щиті. Спогади родин загиблих воїнів. Іловайськ / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 474 с.

Герасименко Н. Майдан. Дневник. 2013–2014 / Н. Герасименко. – Киев : Каяла, 2020. – 103 с.

Герега Й. Корінь слов’янства : до 25-річчя незалежності України / Й. Герега. – Тернопіль : Терно-граф, 2016. – 127 с.

Гончарук Г. Президенти України і колектив кафедри / Г. Гончарук. – Київ : Український пріоритет, 2020. – 223 с.

Декларація про державний суверенітет України : історія прийняття, документи, свідчення / ред. О. Барабаш. – Житомир : Рута, 2010. – 865 с.

Еліти і цивілізаційні процеси формування націй. Т. 2 / Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України імені І. Ф. Кураса, Інститут політичних наук ; ред. О. О. Рафальський. – Київ : УВПК ЕксОб, 2006. – 580 с.

Здобуття незалежності України, 1991. Історія проголошення, документи, свідчення : у 2 т. Т. 2 / Асоціація народних депутатів України ; ред. Я. Я. Зайко. – Житомир : Рута, 2011. – 896 с.

Здобуття незалежності України, 1991. Історія проголошення, документи, свідчення : у 2 т. Т. 1 / Асоціація народних депутатів України ; ред. Я. Я. Зайко. – Житомир : Рута, 2011. – 752 с.

Їхні зорі не згасли : нариси / ред. кол. М. Г. Вельма. – Ковель : Івановський В. М., 2020. – 156, [1] с.

Кампо В. Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014–2018 роки) / В. Кампо. – Київ : Зелений пес, 2019. – 170 с.

Капранов Д. Майдан. Таємні файли / Д. Капранов, В. Капранов. – 2-е вид. – Київ : Нора-Друк, 2021. – 317, [2] с.

Конституція України : Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. Із змінами, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року №2222-IV. Станом на 1 січня 2006 року / Міністерство юстиції України. – Офіц. вид. – Київ : [б. в.], 2006. – 123 с.

Куць О. Усвідомлена незалежність : як/чи реалізована етнополітична свобода? (Українські реалії) : монографія / О. Куць ; М-во освіти і науки України, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. – Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2013. – 368 с.

Лазарович М. Російсько-українська війна (2014–2017 роки) : короткий нарис / М. Лазарович. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2017. – 239 с.

Меморандум про незалежність України, представлений на мирну конференцію делегацією Української Республіки : пер. з фр. / Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, Музей історичного центру міста Києва ; авт. передм. Н. Клименко ; пер. Н. Наумова ; вступ. ст. Д. Гордієнко. – Кам’янець-Подільський ; Київ : Рута, 2020. – 103 с.

Наш Крим = Our Crimea = Bizim Qirimimiz : [збірник статей]. Вип. 4 / НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського ; ред. кол. Г. В. Папакін (голова) [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2019. – 266, [1] с.

Незалежність очима ТСН / авт. текстів В. Примост ; ред. Н. Петринська. – Київ : Основи, 2017. – 293 с.

Незалежність України : історичні витоки та перспективи : матеріали науково-практичної конференції, 22 серпня 1996 р. / НАН України. Ін-т історії України ; відп. ред. В. А. Смолій. – Київ : [б. и.], 1997. – 227 с.

Незалежність України в глобалізованому світі : вектори XXI століття : збірник матеріалів міжнародної наукової конференції, (22 серпня 2011 р., м. Київ) / Національний інститут стратегічних досліджень ; упоряд.: Я. А. Жаліло, С. О. Янішевський. – Київ : НІСД, 2011. – 192 с.

Носа М. Високий храм незалежності : [публіцистика, есе] / М. Носа ; Закарпатське обл. т-во борців за незалежність України в XX ст., Карпатський ун-т ім. Августина Волошина. – Вид. 2-е, доопрац. та допов. – Ужгород : [б. в.], 2017. – 94 с.

Почепцов Г. Войны новых технологий / Г. Почепцов. – Харьков : Фолио, 2020. – 601, [1] с.

Президентські вибори та Помаранчева революція : Вплив на трансформаційні процеси в Україні / Фонд ім. Фрідріха Еберта ; Ред. Г. Курт. – Київ : Заповіт, 2005. – 148 с.

Тези щодо політики України стосовно Російської Федерації = Position on Ukraine’s policy towards the Russian Federation / Нац. ін-т стратегіч. дослідж. ; корект.: Т. Джига, Т. Філіппова, Т. Карбовнича. – Київ : НІСД, 2020. – 17, 17 с.

Україна – єдина країна: Традиції, обряди, побут. Пам’ятки України. Люди, що змінили Україну. – Київ : Глорія, 2017. – 208 с.

Україна – на шляху до Незалежності : збірник матеріалів науково-практичної конференції, 7 грудня 2017 року / Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник ; ред. П. Я. Степенькіна. – Корсунь-Шевченківський : Майдаченко І. В., 2018. – 306 с.

Україна : утвердження незалежної держави (1991-2001) / ред. В. М. Литвин. – Київ : Альтернативи, 2001. – 703 с.

Україна за роки незалежності 1991-2002 / П. І. Гайдуцький. – 4-е вид. доповн. та переробл. – Київ : Нора-Друк, 2002. – 366 с.

Україна за роки незалежності. 1991-2001 / ред. Л. А. Романенко. – 3-е вид. доповн. та переробл. – Київ : Нора-Друк, 2001. – 261 с.

Україна і Центральна Європа : історія, політика, культура : матеріали конференції / Закарпатська облдержадмін. Упр. молоді та спорту, Ужгородський нац. ун-т ; відп. за вип.: М. Вегеш, В. Гиря. – Ужгород : Рік-У, 2020. – 319 с.

Україна моя країна : довідкове видання / Т. І. Лагунова. – 2-е вид. доповн. та переробл. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2010. – 207 с.

Україна як цивілізаційний суб’єкт історії та сучасності : національна доповідь / НАН України ; ред. кол. С. І. Пирожков [та ін.]. – Київ : Ніка-Центр, 2020. – 355 с.

Україна. Нова епоха : 1991–2011 / упоряд. А. А. Кокотюха. – Київ : КМ, 2011. – 351 с.

Харук А. Зроблено в Україні / А. Харук. – Харків : Фоліо, 2019. – 265 с.

Щербак Ю. Україна в епоху війномиру : книга підсумків і пророцтв / Ю. Щербак. – Київ : Ярославів Вал, 2020. – 350 с.

Якемчук Р. Незалежність України / Р. Якемчук. – Львів : Паіс, 2018. – 327 с.

Якубова Л. Євразійський розлам. Україна в добу гібридних викликів / Л. Якубова. – вид. 2-е, перероб. – Київ : КЛІО, 2020. – 389 с.

Якубова Л. Євразійський розлам. Україна в добу гібридних викликів / Л. Якубова. – Київ : КЛІО, 2019. – 389, [2] с.

Ярославський Ю. Парадокси перебудови і незалежна Україна : (часопис) / Ю. Ярославський. – 2-е вид., доп. і уточнене. – Чернівці : Прут, 2011. – 380 с.

***

Хмельницька В. 29-та річниця Незалежності: факти про Україну, якими варто пишатися [Електронний ресурс] // ТСН [вебсайт]. – 2020. – Режим доступу до ресурсу: https://bit.ly/3xxuhKk

Укладач: Опенько Я. Ю.

(відділ соціокультурних комунікацій)