Історія українського прапора віддзеркалює всю історію Української державності – з прадавніх часів і до сьогодні. Упродовж віків українці боролися за незалежність, пройшли через зради, війни та голодомори. А здобувши таку омріяну свободу та державність, уже покоління наших сучасників було змушене відстоювати свободу та європейський вибір на революціях, зі зброєю в руках захищати суверенітет і територіальну цілісність Української держави, і синьо-жовтий стяг став символом не лише Української держави, а й її народу, історичної спадковості, цінностей, прагнення свободи і справедливості, готовності до боротьби за власну честь.
До відзначення 30-річчя Незалежності України та Дня Державного Прапора України у НІБУ відкрита книжкова виставка, яка експонується у читальній залі Бібліотеки.
Запрошуємо відвідати Національну історичну бібліотеку України!
Державний прапор України – сучасний прапор України, стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього й жовтого кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.
Синьо-жовті кольори символізували Київську Державу ще до християнізації Русі. Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова: Данило Галицький подарував місту, заснованому у 1256 році, герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі.
Синій і жовтий (золотий) кольори використовувалися на гербі Королівства Руського XIV століття. Майже всі герби міст України обрамлялися жовто-блакитними кольорами. Також ці кольори присутні і на гербах місцевої знаті, князів, шляхтичів. З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького вироблялися з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносився хрест, зорі, зброя, постаті святих.
У тому варіанті, як ми бачимо його зараз, український прапор було піднято у Львові в червні 1848 року. Відтоді полотнища в національних кольорах почали використовувати у Галичині, Буковині та на Закарпатті під час свят.
Протягом ХХ століття наш прапор пройшов шлях народного визнання й юридичного оформлення.
Вперше офіційно прапор було затверджено 27 січня 1918 року в Тимчасовому законі про флот УНР. На есмінцях і лінкорах, що базувалися у Севастополі, було піднято український стяг. Він використовувався стихійно, порядок його барв ще не був усталений. Траплялися обидва варіанти розміщення смуг – як синьо-жовте, так і жовто-синє. Натомість у всіх ухвалених українськими урядами документах 1918 року затверджено саме синьо-жовте поєднання кольорів.
13 листопада 1918 року Українська Національна Рада у Львові проголосила державним прапором Західноукраїнської Народної республіки синьо-жовтий стяг.
За комуністичного тоталітарного режиму це поєднання кольорів переслідувалося як небезпечний злочин.
4 вересня 1991 року, після проголошення незалежності України, національний синьо-жовтий прапор було піднято над Верховною Радою України. 28 січня 1992 року Державний Прапор України був затверджений Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
«На вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України постановляю установити в Україні День Державного Прапора України, який відзначати щорічно 23 серпня», – йдеться в Указі Президента України від 23.08.2004 № 987/2004.
У 2009 році було внесено зміни до цього указу й засновано щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.
Під синьо-жовтим прапором відбулися три революції новітнього часу: «на граніті» та два Майдани, а нині ведеться війна проти російсько-імперської навали на Донбасі та в Криму.
Сьогодні, у час, коли українські воїни захищають рідну землю, виборюючи її суверенність та недоторканість на Сході України, саме Державний Прапор України є постійним супровідником бійців і на передовій, і в тилу.
Волонтери й діти постійно передають військовим українські прапори з побажаннями скорішого повернення додому, словами підтримки й віри, створюють поробки для хлопців-воїнів із символікою прапора України.
Так, упродовж історичного розвитку синьо-жовтий прапор став символом боротьби за національні й соціальні права українського народу, оберегом, завдяки якому наш народ вистояв і зберіг свою ідентичність в умовах перманентної його асиміляції.
Цікаво!
• У 2014 році найбільший прапор розгорнули в Артемівську (з 2016 року місто перейменували в Бахмут) – 300-кілограмовий біколор площею 2400 м².
• Найдовший сягає 9,5 км і знаходиться на Тернопільщині.
• На центральній площі Житомира можна побачити найбільший прапор на фасаді будівлі. До речі, всередині розташоване підприємство, що шиє бронежилети для української армії.
• У 2018 році у Дніпрі встановлено прапор з флагштоком висотою 72 метри; у 2020 році у Києві – майже 90 м; у 2021 році у Броварах – 18-метровий прапор на флагштоці 72 м.
• У 2016 році українські альпіністи встановили синьо-жовтий прапор на висоті 6872 метри на вершині Охос-дель-Саладо в Андах, найвищого вулкана у світі.
• Під час захисту Донецького аеропорту «кіборги», попри постійні обстріли, знов і знов вивішували прапор над будівлями. Синьо-жовтий весь цей час майорів навіть над диспетчерською вежею, аж поки ворог її не знищив. Нині двічі на рік цей стяг з Донецького летовища підіймають над військовою частиною у Кропивницькому.
• На Олімпіаді-2020 у Токіо влітку 2021 року Державний Прапор України піднімався 19 разів під час нагородження переможців: одна золота, шість срібних та 12 бронзових медалей.
Бібліографічний список
Конституція України :прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 черв. 1996 р. – Київ, 1997. – Зі змісту: Стаття 20. Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. – С. 9.
Про День Державного Прапора України: Указ Президента України № 987/2004 від 23 серп. 2004 р. // Офіц. вісн. України. – 2004. – № 35. – Ст. 2332.
Україна. Верховна Рада. Про Державний прапор України: постанова від 28 січ. 1992 р. № 2067 – XII // Відомості Верховної Ради України. – 1992 . – № 19. – Ст. 257.
Бабкова Н. В. Еволюція державної символіки ранньомодерної України (на матеріалах українського козацтва XVI–XVIII ст.) : автореферат дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Надія В’ячеславівна Бабкова ; М-во освіти і науки України, Запорізький нац. ун-т. – Запоріжжя, 2019. – 20 с.
Баїк О. І. Атрибути і символи Української держави: навч. посіб. / О. І. Баїк ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львівська політехніка». – Львів : Растр-7, 2016. – 240 с.
Баїк О. І. Публічні атрибути і символи Української держави: монографія / О. І. Баїк ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львівська політехніка». – Львів : Паіс, 2015. – 252 с.
Балук Р. На прапор і гюйс – струнко! Український прапор піднести! / Роман Балук // Пластовий шлях : журн. пластової думки та інформації. – 2018. – Ч. 2 (190). – С. 12-14.
Безкоровайна Л. Т. Символіка України / Л. Т. Безкоровайна. – Київ : Фоліант, 2018. – 91 с. : іл.
Безкоровайна Л. Т. Символіка України / Л. Т. Безкоровайна. – Київ : Фоліант, 2018. – 91 с. : іл.
Братко-Кутинський О. А. Нащадки Святої Трійці : генеза української державної символіки в дослідженні кандидата філософських наук Олексія Братка-Кутинського / О. А. Братко-Кутинський. – Київ : Білий птах, 1992. – 88 с. : іл.
Брецко Ф. Ф. Історія України 1939-2009 років: конспект-довід. / Федір Брецко. – Тернопіль : Мандрівець, 2010. – 328 с.
Ващенко О. Г. За Україну, за її долю: фотокн. (нариси, новели, замальовки): вид. Київської міської Ради до 10-річчя підняття Національного прапора України на Хрещатику / Олекса Григорович Ващенко. – Київ : Мистецтво, 2000. – 95 с. : іл.
Велика ілюстрована енциклопедія України / авт. : В. К. Борисенко, Л. І. Брюховецька, Г. І. Веселовська. – Київ, 2009. – Зі змісту: Державний прапор України. - С. 159.
Великий довідник. Україна / уклад. О. М. Кожушко. – Харків, 2009. – Зі змісту: Державна символіка. – С. 154–155.
Верстюк В. Ф. Україна від найдавніших часів до сьогодення: хронол. довід. / В. Ф. Верстюк, О. М. Дзюба, В. Ф. Репринцев. – 2-ге вид., доповн., доопрац. – Київ, 2005. – Зі змісту:: 1991, 4 вересня – Київ. Над будинком Верховної Ради України піднято синьо-жовтий прапор. – С. 596.
Вовк Л. П. Моя гордість – Україна, незламна держава / Людмила Вовк. – Одеса: Тип.»ВМВ», 2021. – 97 с.: іл.
Гречило А. Повернення синьо-жовтого прапора і тризуба / Андрій Гречило // Наша спадщина : наук.-популяр. журн. – Львів, 2020. – № 1 (21). – С. 8-13.
Гречило А. Синьо–жовтий прапор на вежі ратуші Львова / Андрій Гречило // Наша спадщина : наук.-популяр. журн. – Львів, 2020. – № 1 (21). – С. 20-23.
Демянюк І. В. Ми вище прапор підіймемо! : нарис історії боротьби за українську національну символіку на Рівненщині. 1988–1991 роки: на честь ХХ-річчя державної символіки незалежної України / Іван Демянюк. – Рівне, 2013. – 127 с.: іл.
Державний Прапор України // Україна в III тисячолітті: традиції. Інновації. Інвестиції. – Київ, 2008. – С .30.
Державний прапор України: довідка // Новий довід. : Історія України. – Київ, 2005. – С. 703.
Долинська М. Про синьо-жовтий прапор / Мар’яна Долинська // Наша спадщина : наук.-популяр. журн. – Львів, 2020. – № 1 (21). – С. 41.
Енциклопедія історії України / редкол.: В. А. Смолій (голова кол.), Г. В. Боряк, В. Ф. Верстюк та ін.; НАН України, Ін-т історії України. – Київ, 2005–2011. Т. 8: Па-Прик. – 2011. – Зі змісту: Прапор Державний України. - С. 488–490.
Енциклопедія українознавства : для школярів і студ. : історія, культура народознавства, діаспора, географія / авт.-уклад. : В. В. Оліфіренко, С. М. Оліфіренко, Т. В. Оліфіренко, Н. В. Оліфіренко. – Дніпропетровськ, 2001. – Зі змісту: Прапор. – С. 335.
Енциклопедія українознавства. Словник. частина / Наук. т-во ім. Шевченка; голов. ред. В. М. Кубійович. – Нью-Йорк ; Париж : Молоде життя, 1966. – Т. 6 / ред. кол. М. М. Глобенко [та ін.]. – 1970. – Зі змісту: Прапор. – С. 2308.
Жайворонок В. Антологія знаків української етнокультури : словник-довідник / Віталій Жайворонок ; НАН України, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. - Київ, 2018. – Зі змісту: Прапор. – С. 508.
Знайомтесь, Україна: атлас / уклад.: Н. О. Крижова, Л. М. Веклич, Ю. І. Лоза. – Київ, 2009. – Зі змісту: Адміністративно-територіальний устрій України, карта. – С. 18-19.
Ілюстрована енциклопедія історії України: в 3 т. Т. 1 : (Від найдавнішого часу до кінця 18 ст.) / упоряд.: О. Кучерук, Л. і С. Голембовських, С. Білостоцький. – Київ, 2004. – Зі змісту: Прапор України. – С. 163.
Карелін О. Ф. Прапори над Україною / О. Ф. Карелін. – Львів : Каменяр, 2011. – 36 с.
Карпов В. В. Українська військова символіка / В. В. Карпов, Д. В. Табачник. – Київ : «Либідь», 2004. – 271 с : іл.
Карпов В. В. Українська звитяга у символах / В. В. Карпов. – Київ : Філюк О., 2017. – 420 с. : іл.
Клейноди України : (з історії держ. і нац. символіки): к-т з 33-х кольор. худож. сувенір. листівок / О. П. Білецький, К. Ю. Гломозда, В. Ф. Жмир та ін. – Київ, 1991.
Лемешко Н. В. Символи нашої держави : Вікторини. Вип. 5 / Н. В. Лемешко ; Упр. освіти Маріупол. міськради. – Запоріжжя : ЛІПС, 2008. – 38 с.
Лист. № 20: Прапори жовто-блакитний і синьо-жовтий;
Лист. № 30: Проекти державних відзнак (за М. Битинським): Прапори.
Литвин В. М. Україна: хроніка поступу (1991-2000) / В. М. Литвин. – Київ, 2000. – 509 с.
Литвин В. М. Україна: поступ історії / В. М. Литвин, В. А. Смолій, М. Шпаковатий. – Київ : Альтернативи, 2003. – 320 с. : іл.
Мельниченко В. Прапор України на Арбаті / В. Мельниченко. – Москва : [Б. в.], 2004. – 447 с.
Народження країни. Від краю до держави. Назва, символіка, територія і кордони України / упоряд. К. Галушко. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 352 с. : карт., табл., 8 вкл. л. карт.
Національний прапор над Львовом / упоряд. Р. Матковський. – Львів : Апріорі, 2011. – 272 с.
Нескоромний О. Місцева символіка єднає Україну / Олексій Нескоромний // Віче : журн. Верховної Ради України : громадсько-політ. і теорет. вид. – 2015. – № 15. – С. 27-28.
Патриляк Б. Прапор Української повстанської армії в колекції Національного музею історії України / Б. Патриляк // Вісн. Київ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка. Сер. : Історія. – Київ, 2017. – Вип. 4 (135). – С. 42-47.
Романюк Т. Синьо-жовтий день календаря / Тарас Романюк // Віче : журн. Верхов. Ради України : громадсько-політ. і теорет. вид. – 2015. – № 15. – С. 26.
Зі змісту: Підняття прапора України. – С. 21; Фото прапора України. – С. 18, 19.
Савельєв О. М. Історія України: довід., хронологія подій, слов. для учнів та абітурієнтів / О. М. Савельєв. – Тернопіль, 2010. – Зі змісту: Прийнято державну символіку України. – С. 311.
Стадільна Я. Прапор під самими зорями / Яна Стадільна // Віче : журн. Верхов. Ради України : громадсько-політ. і теорет. вид. – 2015. – № 15. – С. 66-70.
Сучасні символи та атрибути державності України: довід. : в 4 т. Т. 1 : Символи державного суверенітету та атрибути державності України. Кн. 1 : Державний Прапор України / упоряд. В. В. Болгов. – Київ, 2008. – С. 45–47.
Україна – наш дім // Україна: дит. енцикл. – Xарків, 2006. – Зі змісту: Прапор України. – С. 76.
Україна // Політико-адм. атлас України. – Київ, 2006. – С. 94 : Прапор.
Україна : герби та прапори = Украина : гербы и флаги = Ukraine : arms and flags / авт. проекту, упоряд.: В. Г. Кисляк, О. А. Нескоромний. – Київ : Парламент. вид-во, 2020. – 495 с. : кол. іл.
Україна : повна енцикл. / авт.-упоряд. : В. М. Скляренко, Т. В. Іовлева, В. В. Мирошнікова та ін. – Харків, 2006. – Зі змісту: Державний Прапор незалежної України. – С. 73.
Україна в словах: мовокраїнознав. слов.-довід.: навч. посіб. для учнів загальноосвіт. шк., ліцеїв, гімназій, студ., усіх, хто вивчає укр. мову / упоряд. і кер. авт. кол. Ніна Данилюк. – Київ, 2004. – Зі змісту: Прапор. – С. 76–77.
Україна: хроніка ХХ століття: довід. вид. : роки 1991–1995 / ред. рада: В. М. Литвин, Л. В. Губерський, І. М. Дзюба та ін. ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ, 2005. – Зі змісту : Державний прапор України. – С. 56.
Українське козацтво : мала енциклопедія / НДІ козацтва при Запорізьк. нац. ун-ті. – 2-е вид., доповн. і переробл. - Київ ; Запоріжжя, 2006. – Зі змісту: Прапор. – С. 484-485.
Уряди України у ХХ ст. : наук.-докум. вид. / авт. кол. : С. В. Кульчицький, Н. П. Барановська, Т. Б. Бикова та ін. ; відп. ред. В.М. Литвин ; Кабінет Міністрів України ; НАН України. – Київ, 2001. – Зі змісту: Мітинг з нагоди підняття національного прапора над будинком Верховної Ради України. Київ, вересень 1991 р. : (фото). – С. 570.
Щукін В. В. Історія держави і права України: слов. термінів і понять / В. В. Щукін, Н. В. Сугацька, А. М. Павлюк. – Київ, 2011. – Зі змісту: Прапор державний. – С. 197.
Укладачі: Єфіменко Г. В., Снігирьова Л.М.
Наук. ред. Єфіменко Г. В.