ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Майстер психологічної новели: прижиттєві видання творів Василя Семеновича Стефаника у фонді НІБУ

14 травня 2021 року Україна відзначатиме пам'ятну дату – 150-річчя від дня народження українського письменника й політика Василя Семеновича Стефаника. Враховуючи його значний внесок у розвиток вітчизняної і світової літератури та у суспільно-політичне життя України, постановою Верховної Ради України від 18 червня 2020 року заплановано провести низку урочистих заходів на державному рівні, присвячених цій пам’ятній даті

Національна історична бібліотека України долучається до вшанування пам’яті видатного українського письменника: фахівцями науково-дослідного відділу стародруків, рідкісних та цінних видань підготовлено книжкову виставку «Майстер психологічної новели: прижиттєві видання творів Василя Семеновича Стефаника у фонді НІБУ».

Василь Семенович Стефаник народився 14 травня 1871 року у селі Русів Івано-Франківської області в сім’ї заможного селянина. Навчався у Русівській сільській школі, згодом у Снятинській міській школі. У1883 році здав екзамени до польської гімназії міста Коломия. У цей період почав писати вірші та активно займався громадською діяльністю (організовував читальні для селян). Разом із Марком Черемшиною та Лесем Мартовичем заснував таємний гурток «Покутська трійця», через що у 1890 році був виключений з Коломийської гімназії. Продовжив навчання у Дрогобицькій гімназії, де познайомився з Іваном Франком. У1892 році вступив до Ягеллонського університету (м. Краків) на медичний факультет, проте навчання не завершив.У 1904 році одружився на дочці священика Ользі Гаморак, мав трьох синів. Протягом десяти років був депутатом від радикальної партії в австрійському парламенті у Відні. У 1910 році, отримавши батьківський спадок, Василь Семеновичу переїхав до рідного села Русів, де і прожив до кінця життя. Після тяжкої хвороби помер 7 грудня 1936 року.

Василь Семенович Стефаник відомий у світовій літературі як майстер психологічної новели, засновник експресіонізму в українській прозі.

Його творча спадщина має велике пізнавальне, ідейно-естетичне та історико-літературне значення.

Прижиттєві видання творів В. С. Стефаника

1. Стефаник В. С. Твори / В. Стефаник ; до друку виготував Ів. Лизанівський; авт. передм. В. Коряк .– 2-ге вид. – Харків : Держ. вид-во України, 1927. – 334 с. : портр. автора – (Бібліотека українських класиків).

Друге видання збірки творів В. С. Стефаника підготував до друку видавець, редактор, особистий секретар І. Я. Франка, громадсько-політичний діяч Іван Миколайович Лизанівський. Автор з подякою звертається до «шановного товариша Івана Лизанівського» : «Дякую Вам за Вашу вмілу роботу, яка мене разом з покутським діалектом зблизила до Великої України» [1, С.320].

Життя керівника Харківського кооперативного видавництва «Рух» талановитого редактора І. М. Лизанівського трагічно обірвалося в роки репресій над українською інтелектуальною елітою (1937 рік).

«В українському видавничому просторі чимало талановитих майстрів своєї справи. Результати діяльності багатьох із них дійшли до наших часів і стали прикладом досконалої роботи у сфері редакторської діяльності. Але деякі постаті в історії закрила завіса часу, їхній неоціненний досвід залишився поза увагою дослідників. Одним із таких прикладів є шлях активного учасника подій, які розгортались в Україні на початку XX століття, Івана Миколайовича Лизанівського. Це непересічна і, безумовно, знакова постать в історії видавничої справи та книгодрукування» [23].

У другому виданні творів В. С. Стефаника вміщено його автобіографію, а також світлину письменника. До книги увійшли новели зі збірок «Синя книжечка» (1899), «Камінний хрест» (1900), «Дорога» (1901), «Моє слово» (1905), «Земля» (1926), переклади новел німецького письменника Людвіга Тома, спогади про Леся Мартовича та ін.

У Національній історичній бібліотеці України збереглись три примірники даного видання. На жаль, всі вони позначені реаліями часів репресій – в кожному з них «дбайливо вирізані» перші 24 сторінки. На титульному аркуші книги вказано, що саме на цих сторінках була передмова В. Коряка.

Коряк Володимир Дмитрович (справжні ім'я та прізвище Блюмштейн Волько Давидович (1889 – 1937) – літературознавець, літературний критик, професор і завідувач кафедри української літератури Харківського Інституту Народної Освіти (нині Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна ).У 1919–1920 роках працював в установах Наркомосу УСРР в Києві та Харкові, у 1921–1924 роках – в редакціях журналу «Шляхи мистецтва» й газети «Вісти ВУЦВК». У 1937 році його було виключено з КП(б)У як «буржуазного націоналіста», пізніше заарештовано органами НКВС. У грудні 1937 року відбувся суд, під час якого В. Д. Коряка «за контрреволюційну діяльність» було засуджено до найвищої міри покарання. У 1956 році вченого посмертно реабілітовано.

2. Стефаник В. С. Вибрані твори / В. Стефаник, упоряд. Арк. Любченко. – Київ : Держ. вид-во України, 1929. – 138 с. : портр. автора : iл. – (Дитяча б-ка укр. письменників / за ред. В. Арнаутова та О. Попова).

До видання, що вийшло друком у серії «Дитяча бібліотека українських письменників», увійшли вибрані новели письменника зі збірок «Синя книжечка» (1899), «Камінний хрест» (1900), «Дорога» (1901), «Моє слово» (1905), «Земля» (1926). Надруковано портрет Василя Семеновича та його біографію. Книгу до друку підготував письменник Аркадій Любченко.

Любченко Аркадій Панасович (1899-1945) — український письменник-прозаїк, актор, драматург, перекладач, редактор. Закінчив церковнопарафіяльну школу, потім Сквирську чоловічу гімназію. У 1918-1919 роках навчався на медичному факультеті Університету св. Володимира у Києві. Протягом 1921-1922 років служив у Червоній армії. На початку 1920-х років був актором Державного театру імені І. Франка. З 1923 року проживав у Харкові, де займався  літературною діяльністю: був членом літературного об'єднання «Гарт», одним із фундаторів ВАПЛІТЕ, членом Пролітфронту, друкувався у журналах «Червоний шлях», «Життя й революція», «Вапліте». В 1941 році, в окупованому німцями Харкові працював редактором газети «Нова Україна». Пізніше переїхав до Києва на лікування, згодом - до Львова, де був заарештований гестапо. З в'язниці вийшов важко хворим. З 1944 року перебував на еміграції у Німеччині. Помер 25 лютого 1945 року, похований у місті Бад-Кіссінген (Німеччина).

Ім'я і твори Аркадія Панасовича Любченка були заборонені в Радянській Україні. Реабілітовано письменника у 1989 році.

3. Стефаник В. С. Вибрані твори / В. Стефаник ; упоряд. Арк. Любченко. – 3-тє вид. – [Харків] : Держ. вид-во України, 1929. – 127 с. : портр., іл. – (Дитяча б-ка укр. письменників / за ред. В. Арнаутова та О. Попова).

4. Стефаник В. С. Новина та инші оповідання / Василь Стефаник. – Новоросійськ : Дністер, 1917. – 15 с.

«Особливо активну участь брало у видавництві підручників, а також художньої літератури на Поділлі приватне видавництво «Дністер», яке розпочало свою діяльність в Кам’янець-Подільському ще в 1911 р., виданням творів С. Руданського, І. Волошиновського та ін. В 1917 р. видавництво вимушено було переїхати в Новоросійськ, де випустило дві книги Василя Стефаника «Новини та інші оповідання» й «Кам’яний хрест». У серпні 1919 р. повернувшись назад до Кам’янець-Подільського, воно переформувалося у видавництво на паях з значним капіталом та з державною допомогою, і відновило свою роботу вже під назвою Подільське видавниче Товариство «Дністер» [21].

 

 

5. Стефаник В. С. Разсказы / В. Стефаник ; пер. с укр. В. Козиненко. – Санкт-Петербург : [Дорога], 1907. – ХХІ, 194 с. : портр. автора.

Твори В. С. Стефаника, надруковані в антології «ВІК»

«ВІК» – тритомна антологія нової української літератури, видана у 1900–1902 роках у Києві видавництвом «Вік» з нагоди 100-річчя від часу виходу в світ «Енеїди» І. Котляревського (1798). Укладачі – В. Доманицький та С. Єфремов. До антології увійшли кращі зразки творчості українських письменників ХVII-ХІХ ст.

1-й том антології вміщував поезії 50 авторів, зокрема І. Котляревського (уривки з поеми «Енеїда»), П. Гулака-Артемовського, Л. Боровиковського, Є. Гребінки, М. Шашкевича, Я. Головацького, М. Костомарова, А. Метлинського, М. Петренка, В. Забіли, Т. Шевченка, П. Куліша, Я. Щоголева, Л. Глібова, О. Кониського, С. Руданського, М. Старицького, В. Самійленка, Лесі Українки, О. Маковея, І. Франка, А. Кримського та ін.;

2-й і 3-й томи – прозові твори Г. Квітки-Основ’яненка, П. Куліша, О. Стороженка, О. Кониського, А. Свидницького, І. Нечуя-Левицького, П. Мирного, І. Франка, Б. Грінченка, Н. Кобринської, М. Грушевського, О. Маковея, Т. Бордуляка, А. Кримського, В. Стефаника, М. Коцюбинського та ін. Антологію високо оцінив І. Франко як таку, що вперше об’єднала письменників Наддніпрянщини, Галичини й Буковини. Крім художніх творів,в антології вміщено біографічні довідки про письменників та їхні портрети.

6. Стефаник В. С. Катруся // Вік (1798-1898). – Т.3. Украинская проза в 80-х роках ХІХ в. до останних часив. – Киев : Друк. П. Барского, 1902. – С. 513-517.

7. Стефаник В. С. Кленови лысткы // Вік (1798-1898). Т.3. Украинская проза в 80-х роках ХІХ в. до останних часив. – Киев : Друк. П. Барского, 1902. – С. 521-529.

8. Стефаник В. С. Мамын сынок // Вік (1798-1898). Т.3. Украинская проза в 80-х роках ХІХ в. до останних часив. – Киев : Друк. П. Барского, 1902. – С. 509-512.

9. Стефаник В. С. Смерть // Вік (1798-1898). Т.3. Украинская проза в 80-х роках ХІХ в. до останних часив. – Киев : Друк. П. Барского, 1902 . – С.518-520.

Твори В. С. Стефаника, надруковані в «Літературно-науковому віснику» (1898-1932)

«Літературно- науковий вістник («ЛНВ»)» – мистецький, науковий і громадсько-політичний щомісячний журнал. Заснований у 1898 р. у Львові, видавався Науковим товариством ім. Т. Г. Шевченка. Першими редакторами часопису були Михайло Грушевський та Іван Франко. З 1907 по 1919 виходив у Львові та Києві за редакцією М. Грушевського, з 1922 по 1932 –у Львові за редакцією Дмитра Донцова.

«Популяризуючи найкращі художні твори різножанрового характеру, різного мистецького спрямування, журнал не лише сприяв розвитку української літератури, а й водночас знайомив читачів із тогочасною та класичною європейською літературою. Уміщуючи твори всесвітньо відомих й українських письменників І. Франка, М. Коцюбинського, Лесі Українки, Леся Мартовича, В. Стефаника та інших, часопис прагнув довести, що українська література існує і відповідає найвищому світовому рівню. «ЛНВ» –це, по суті, квінтесенція української літератури. Широким спектром імен представлені переклади, серед яких твори Й.-В. Ґете, А. Доде, А. Франса, Л. Андреєва, Джека Лондона, Едгара По, Е. Золя, П. Верлена [3, 9].

В НІБУ зберігається комплект ЛНВ. Тож пропонуємо користувачам ознайомитись з примірниками цього часопису, в яких надруковані праці В. С. Стефаника (за життя автора).

10. Стефаник В. С. Вечірня година : фотографія з життя // ЛНВ. – 1898. – Т. 2. Ч.1. – С. 140-142.

11. Стефаник В. С. Вона – земля : присвячую памяти мойого батька // ЛНВ. – 1922. – Т. 76. – С. 7-8.

12. Стефаник В. С. З міста йдучи : фотографія з життя // ЛНВ. – 1898. – Т. 2. Ч.1. – С. 135-140.

13. Стефаник В. С. Засіданнє : фотографія з життя // ЛНВ. – 1898. – Т. 2. Ч.1. – С. 129-135.

14. Стефаник В. С. Камінний хрест : студія. Присвячую о. Кирилові Гаморакови // ЛНВ. – 1899. – Т. 6. Ч.1. – С. 254-265.

15. Стефаник В. С. Кленові листки : оповіданнє // ЛНВ. – 1900. – Т. 12. Ч.1. – С. 330-337.

16. Стефаник В. С. Межа. Присвячую Евгенії К. [Калиновській. ] // ЛНВ. – 1927. – Т. 92. – С. 97-98.

17.Стефаник В. С. Палій : оповіданнє. (Присвячено Сафатови Шмігерови)ю. – // ЛНВ. – 1900. – Т. 10. Ч.1. – С. 249-261.

18.Стефаник В. С. Підпис (фотографія з життя) // ЛНВ. – 1899. – Т. 5. Ч.1. – С. 287-289.

19. Стефаник В. С. Поети і інтелігенція (Завваги) // ЛНВ. – 1899. – Т. 6. Ч.2. – С. 185-186.

20. Стефаник В. С. Сини (присвячую моному другови Левкови Бачинському) // ЛНВ. – 1922. – Т. 78. Ч.2. – С. 3-7.

Література про В. С. Стефаника

1. Букса І. Творчість та словник малозрозумілих слів Василя Стефаника : монографія / І. Букса. – Київ : Смолоскип, 1996. – 134 с.

2. Василь Стефаник : покажчик літератури за 1961–1981 рр. / Акад. наук Української РСР, Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника ; уклад. Л. І. Ільницька. – Львів : Львів. наук. б-ка Акад. наук УРСР, 1985. –131 с.

3. Василь Стефаник : життя і творчість у документах, фотографіях, ілюстраціях: альбом / авт.-склад. Ф. П. Погребенник. – Київ : Рад. шк., 1987. – 144 с. : iл.

4. Василь Стефаник : альбом / авт.-упоряд. М. В. Гуць. – Київ : Рад. Шк., 1963. –31 с. : iл.

5. Василь Стефаник : бібліографічний покажчик / Академія наук Української РСР, Львівська національна наукова бібліотека ім. В. С. Стефаника ; склад. О. П. Кущ. – Київ : Академія наук УРСР, 1961. – 168 с.

6. Василь Стефаник і Прикарпаття : до 140-річчя від дня народження : реком. бібліограф. покажч. / Упр. культури Івано-Франківської обл. держ. адмін., Івано-Франківська обл. універс. наук. б-ка ім. І. Франка ; уклад. О. І. Черепович, І. А. Бурда. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2011. – 68 с.

7. Василь Стефаник у критиці та спогадах : статті, висловлювання, мемуари : збірник / упорядкув., вступ. ст., авт. приміт. Ф. П. Погребенник. – Київ : Дніпро, 1970. – 482 с. : 9 л. iл.

8. Грицюта М. С. Художній світ В. Стефаника / М. С. Грицюта. –Київ : Наук. думка, 1982. –200 с.

9. Домбровська Л. Журнал «Літературно-науковий вістник» (1898—1932) – правдиве свідчення доби // Вісник Книжкової палати. –2013. № 11. – С. 1-4.

10. Жук Н. Й. Василь Стефаник : літературний портрет /Н. Й. Жук. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1960. – 96 с.

11. Жук Н. Й. «Його новели  – як найкращі народні пісні» / Н. Й. Жук. – Київ, 1971. – 48 с. : портр. – (Товариство «Знання»УРСР. Серія 5 ; № 2).

12. Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства / М-во освіти і науки України, Наук.-досл. ін-т українознавства ; ред. П. П. Кононенко. – Київ, 2005. – 439 с.

13. Касіян В. І. Василь Стефаник у графіці В. Касіяна : художня виставка ; каталог / В. І. Касіян ; М-во культури УРСР, Спілка худож. України. – Київ, 1971. – 7 с. : іл.

14. Кобзей Т. Великий різьбар українських селянських душ (В. С. Стефаник) / Т. Кобзей. – Торонто : Снятинщина, 1966. –254 с. : іл. – (Бібліотека українознавства / Наукове товариство ім. Шевченка ; Т. 21).

15. Кодак М. П. Авторська свідомість і класична поетика : монографія / М. П. Кодак ; НАН України, Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка. – Луцьк : Твердиня, 2014. – 274 с.

16. Костащук В. А. Володар дум селянських. [Про В. Стефаника] / В. А. Костащук ; авт. передм. В. Паливода. – Львів : Кн.-журн. вид, 1959. – 182 с. : іл., 1 вкл. л. портр.

17. Коряк В. Д. Селянський Бетховен. Творчість В. Стефаника : нарис / В. Коряк. – Харків: Укр. робітник, 1929. – 72 c. – (Масова літературно-критична бібліотека).

18. Лесик Василь Максимович. Василь Стефаник : нарис життя і творчості / В. М. Лесик. – Київ : Дніпро, 1981. –150 с. – (Літературний портрет).

19. Лесик В. М. Василь Стефаник – майстер новели / В. М. Лесик. – [2-е, доп. вид.]. – Київ : Дніпро, 1970. – 331 с. : 4 л. іл., портр. – (Літературний портрет).

20. Літературно-науковий вістник : покажчик змісту. Т. 1-109. (1898—1932) / Уклад. Б. Ясінський. – Київ ; Нью-Йорк : Смолоскип, 2000. – 541 с. (Записки наукового товариства ім. Шевченка).

21. Мельник Е. Видавнича справа в Україні в період Директорії. – Режим доступу: https://www.google.com/searchq – Дата перегляду: 11.05.2021.

22. Микитась В. Л. Правда про Василя Стефаника : проти буржуазно-націоналістичних фальсифікацій творчості письменника / В. Л. Микитась ; АН УРСР, Ін-т літ. – Київ : Наукова думка, 1975. – 93 с.

23. Подоляка Н. Розстріляний за професійну діяльність : редактор і видавець Іван Лизанівський у громадсько-політичному і видавничому русі / Н. Подоляка // Український інформаційний простір. – 2018. –  № 2. – С. 122-132. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ukrinfsp – Дата перегляду: 11.05.2021.

24. Процюк С. В. Степан Процюк про Василя Стефаника, Карла-Ґустава Юнґа, Володимира Винниченка, Архипа Тесленка, Ніку Турбіну / С. В. Процюк. – Київ : УкрНДІСВД, 2018.  110, [2] с. : іл. – (Життя видатних дітей).

25. Процюк С. В. Троянда ритуального болю : роман про Василя Стефаника / С. В. Процюк. – Київ : Академія, 2010. – 183 с. – (Автографи часу).

26. Співець знедоленого селянства : відзначення сторіччя з дня народження Василя Стефаника : [збірник документів і матеріалів] / [упоряд. Ф. П. Погребенник]. – Київ : Дніпро, 1974. – 198 с. : 5 вкл. л., портр.

27. Художня виставка, присвячена 100-річчю з дня народження Василя Стефаника : [каталог ювілейної виставки] / Львівське обл. упр. культури, Львівський музей укр. мистецтва. – Львів : Львівське обл. упр. по пресі, 1972. – 4 с. : іл.

28. Черненко О. Експресіонізм у творчості Василя Стефаника / О. Черненко. – Нью-Йорк : Сучасність, 1989. – 280 с.

 

Укладач: Н. Д. Хівренко