ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

«Українські дерев’яні церкви – спадщина ЮНЕСКО». Випуск 2.

Відділом обслуговування користувачів підготовлено віртуальну книжкову виставку серії «Українські дерев’яні церкви – спадщина ЮНЕСКО». Випуск 2.

21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, були занесені до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО дерев’яні церкви карпатського регіону Польщі та України. До списку внесено 16 українських церков — 8 з яких розташовані в Польщі та 8 в Україні. Церкви представляють такі типи архітектури: гуцульський (Україна), галицький (чотири Україна і дві на території Польщі), бойківський (дві в Україні та одна в Польщі) і лемківський (всі п'ять на території Польщі).

У даній виставці представлено інформацію про дерев’яні церкви на території України, які внесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Вони знаходяться в Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській областях.

Дерев’яні церкви України зберігаються протягом багатьох століть завдяки спеціальній обробці деревини. Якщо у давнину хотіли звести храм, то доводилося чекати роками. Все тому, що попередньо деревину вимочували у соляному розчині кілька десятиліть. Це робило майбутню споруду стійкою до опадів і навіть вогню. Тож завдяки цій технології та умілим рукам українських майстрів ми і на даний час маємо можливість милуватися зразками сакрального мистецтва, які стали світовим надбанням.

Церква Святого Духа у Рогатині

Церква Святого Духа у Рогатині (Рогатинська Святодухівська церква, більш правильна назва Церква Зішестя Святого Духа, як це підписано в іконостасі церкви) — найстаріша збережена в Україні дерев'яна церква, у місті Рогатині Івано-Франківської області, пам'ятка народної архітектури та монументального мистецтва національного значення.

Церква Святого Духа в Рогатині побудована, імовірно, в 1-й половині XVII століття, хоча й дотепер офіційно датується 1598 роком — ця дата була віднайдена в інтер'єрі церкви на північній стіні центрального зрубу (нави) і прочитана парохом церкви о. Іполитом Дзеровичем наприкінці XIX століття. Попри розбіжність у думках вчених і дослідників храму щодо дати його спорудження, рогатинська Церква Святого Духа є одним із найдавніших дерев'яних храмів України.

Церква Святого Духа — дерев'яна, тризрубна, одноверха, з квадратним центральним зрубом, гранчастим п'ятистінним вівтарем та подовженим бабинцем. Центральний зруб перекритий квадратним верхом з двома заломами, її можна віднести до архаїчних пам'яток дерев'яної архітектури Галичини.

Композиційну основу пам'ятки становлять монументальний четверик нави з шестигранними зрубами бабинця й вівтаря, а також приставлена до західної стіни бабинця каркасна дзвіниця квадратної в плані форми. Триярусна наметова дзвіниця й, особливо, центральний об'єм церкви з розвиненим двозаломним чотиригранним верхом помітно домінують у загальній композиції споруди, в той час як невисокі приміщення бабинця та вівтаря під дво- і п'ятисхилим дахом відіграють другорядну роль. Попри відмінність окремих частин пам'ятки за висотою, формою та розмірами в плані, всі вони сприймаються як єдине ціле. Цьому сприяють вдало знайдені співвідношення поміж ними та влаштування по периметру будівлі розлогого піддашшя на фігурних кронштейнах.

   Попри те, що храм зараз не є сакральною, а музейною спорудою, у ньому досі збережений автентичний іконостас 1650 року. Він є одним з найстаріших збережених в Україні, в ренесансно-бароковому стилі, його замовили представники братства, яке діяло тоді при церкві. Згідно з переказами, на початку XVI століття Настя Лісовська, майбутня правителька Османської імперії Роксолана часто приходила молитись до церкви Святого Духа, адже тут священником був її батько — отець Гаврило Лісовський.

1656 році братству при церкві Святого Духа в Рогатині львівським єпископом Арсенієм Желиборським надано диплом. У 1760 році здійснений перший повний опис церкви, — складений візитатором о. Миколою Шадурським.1800 року Рогатинська церква Святого Духа стає дочірньою парохією Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині. 

У XIX столітті до бабинця прибудовано дзвіницю.

Довкола церкви розташоване старе кладовище. Кажуть, церква мала підземелля, через які були таємні ходи до іншої церкви Різдва, однак зараз вони засипані. У 1885 році художник Юліан Макаревич реставрував іконостас церкви, після чого він експонувався на археологічно-етнографічній виставці у Львові. А 1895 року здійснювалась реставрація храму під керівництвом львівського архітектора М. Ковальчука.

У 1963 році Святодухівську церкву включено до Державного реєстру пам'яток архітектури національного значення постановою № 970 РМУ від 24 серпня 1963 року під охоронним номером 243.

У 1980—82 роки у пам'ятці проводились ґрунтовні реставраційні роботи під керівництвом архітектора Івана Могитича. В храмі було відкрито відділ (нині філіал) Івано-Франківського художнього музею.

У 2006 році Управлінням туризму і культури Івано-Франківської ОДА разом з Львівським філіалом Національного науково-дослідного реставраційного центру України, розроблено триетапний проєкт збереження Святодухівської церкви.

Навесні 2007 року відреставровано намісні ікони іконостаса 1650 року «Христос Пантократор», «Богородиця Одигітрія», «Старозавітна Трійця».Також протягом 2007—08 років відреставровано ікони: «Іоанн Хреститель з житієм», чотири «Апостоли», Пристоячі «Богоматір та Марія Клеопова», «Іоанн Богослов і воїн Лонгин» та 2 стародруки.

29 вересня року 2009 року Національний банк України ввів в обіг пам'ятну монету «Церква Святого Духа в Рогатині».

У червні 2013 року у рамках проєкту «Музеї онлайн» сайту «Україна Incognita» було створено віртуальну екскурсію з аудіосупроводом церквою Святого Духа в Рогатині. Вперше в Україні церква, що увійшла до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, представлена у віртуальному фонді українських музеїв.

Церква Святої Трійці (Жовква)

Церква Пресвятої Трійці — дерев'яна церква у м. Жовква Львівської області, споруджена 1720 року. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва галицької школи.

Першу будівлю церкви звели 1601 року. 17 червня 1719 року в місті спалахнула пожежа, яка поширилася на схід і знищила все Львівське передмістя. Тоді згорів і храм Пресвятої Трійці. Нову церкву, що збереглася й донині, було збудовано у 1720 році коштом парафіян та королевича Костянтина Владислава Собєського, сина короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського, тогочасного власника міста, без жодного цвяха, повністю з дерева, покрита ґонтом. Церква становить собою дерев'яну тризрубну будівлю із цегляною добудовою — ризницею. Білокам'яне обрамлення вікон та портал перенесені сюди із розібраної замкової вежі.

У церкві знаходиться п'ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон, створений майстрами Жовківської школи малярства та різьби Івана Рутковича на початку XVIII ст. В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу. Іконостас виготовлений з липи, його декор має глибоке різьблення, котре виконав Ігнатій Стобенський. У 1978—79 роках церкву і, зокрема, іконостас було реставровано. Біля дерев’яної церкви згодом зробили кам’яну прибудову, окремі її оздоби, як от вікна і портал, були привезені сюди з розібраної вежі Жовківського замку.

Список літератури:

Бурдуланюк В. Пам’ятки культури Івано-Франківщини [Текст] / В. Бурдуланюк. - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2001. - 56 с.

Воробій Л. І. Загір’я Княгиницьке [Текст] : історико-краєзнавчі студії / Л. І. Воробій. - Львів : Опілля, 2005. - 615 с. : карти, фото. - (Опілля: поселення Рогатинщини).

Диба Ю. Р. Українські храми-ротонди Х - першої половини XIV століть [Текст] : Навчальний посібник / Ю. Р. Диба ; Міністерство освіти і науки України, Національний університет "Львівська політехніка". - Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2005. - 106 с. : рис.

Івченко А. С. Найвидатніші храми України [Текст] / А. С. Івченко. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2010. - 223 с. : іл.

Ломачинська І. М. Монастирі України [Текст] : [науково-популярне видання] / І. М. Ломачинська. - Київ : Балтія Друк, 2015. - 207 с. : іл., фот.

Прибєга Л. В. Дерев’яні храми Українських Карпат [Текст] / Л. В. Прибєга. - Київ : Техніка, 2007. - 164 с. : іл. - (Національні святині України).

Реабілітовані історією. Івано-Франківська область [Текст] : у 5 т. - Івано-Франківськ : Місто НВ, 2002 - Т.4 : Галицький. Рогатинський і Тисменицький райони. - 635 с. : iл

Рогатинська земля: історія і сучасність [Текст] : матеріали першої наукової конференції, Рогатин, 24–25 березня 1995 р. / НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича, Львівський державний університет ім. І. Франка, Наукове товариство ім. Т. Шевченка у Львові ; ред. кол. В. Горинь [и др.]. - Львів ; Рогатин : Ін-т українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ, 1995. - 286 с.

Фесюк Г. Свічадо Жовківського краю [Текст] : Історична, літературно-мистецька Жовківщина в іменах / Г. Фесюк. - Львів : ПАІС, 2004. - 255 с. : іл., 2 л.

Храми України [Текст] : Альбом / упоряд. Л. Прибєга. - Київ : Мистецтво, 2004. - 296 с. : ил, планы.

Храми Львова [Текст] : [фотоальбом] / ред.: Л. Козяк, Я. Тугапський. - Львів : Афіша, 2001. - 179 с. : фот.

Церква Святого Духа в Рогатині [Текст] : альбом / авт.-упоряд. В. І. Мельник. - Київ : Мистецтво, 1991. - 144 с. - Б. ц.

Шляхи дерев’яної сакральної архітектури в Карпатському регіоні України. IV-й шлях. Дрогобич – Рогатин [Текст] / упоряд. В. Слободян. - Львів : Растр-7, 2019. - 63 с. : іл.

Більше документів по даній  темі Ви можете знайти в електронному каталозі та тематичних БД нашої Бібліотеки.