ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Колегія Павла Галагана (до 150-річчя від дня заснування)

Пропонуємо переглянути оцифровані видання електронної бібліотеки «Історична спадщина України» (НІБУ), присвячені 150-річчю Колегії Павла Галагана.

Заснував Колегію у 1871 році Григорій Павлович Галаган (1819-1888) – громадський діяч, українофіл, відомий меценат, голова Південно-західного відділу Російського географічного товариства, почесний член Історичного товариства Нестора-літописця, близький знайомий Т. Шевченка й М. Максимовича, великий поміщик на Полтавщині і Чернігівщині, представник відомого старшинсько-дворянського роду Галаганів.

Приватну гімназію Григорій Павлович Галаган заснував у пам’ять свого сина Павла (Павлуся), який раптово помер від тифу у віці шістнадцяти років. Елітний навчальний заклад розмістився на Фундуклеївській вулиці у кількох будівлях, головну з яких суттєво перебудував та розширив архітектор Олександр Шіле. Для навчання та виховання були залучені чи не найкращі педагоги Києва. Як результат, випускники Колегії відзначалися у різних галузях значно частіше, ніж учні пересічних гімназій; зокрема, вона дала світові аж вісім академіків. Радянська влада Колегію закрила, довгий час тут діяла звичайна школа, а з 1986 року — Музей літератури УРСР (зараз Національний музей літератури України).

Колегія перебувала під постійним патронатом Університету Святого Володимира, але їй надавалось право самостійно налагоджувати навчальну справу. Застерігалося тільки, щоб кожен предмет викладався в обсязі класичних гімназій. Програму будо складено з ухилом на гуманітарні науки - історія і письменство в стінах цього закладу процвітали. За часів навчання А. Кримського (1885-1889 рр.) вихованці випускали власний (неофіційний) журнал «Колегіатська думка» російською та українською мовами.

   

Сведения о Коллегии Павла Галагана, учреждаемой в Киеве [Електронний документ] : изданы с одобрения совета Коллегии / Киев : Тип. Фрица, 1871. - 29 с.

У виданні представлений Статут Колегії, міститься інформація про головні засади заснування Колегії, про її звʼязок з університетом св.Володимира, адже Колегія Павла Галагана мала перебувати під постійним його патронатом.

 

25-летие Коллегии Павла Галагана, (1 октября 1871 – 1 октября 1896 года) : с портр., рис., планами [Електронний документ] / под ред. А. И. Степовича, дир-ра Коллегии П. Г. – Киев: Тип. И. И. Чоколова, 1896. – 338 с. : ил.

«коллегия дала возможность получить образование чуть не полутораста детям несостоятельных родителей, вооружила их действительнейшими средствами для борьбы с нуждою и приумножила нашу бедную силами интеллигенцию»

Вагомий внесок у висвітлення історії становлення Колегії Павла Галагана було зроблено вихованцем, а згодом директором (1893–1906) Колегії А. Степовичем у ювілейному звіті, присвяченому 25-річчю Колегії. Автор проаналізував внесок викладачів Колегії в організацію навчально-виховного процесу, відзначив роль керівництва закладу та його вплив на зміни у навчальному та дисциплінарному устрої школи.

Видання містить інформацію про рід Галаганів, докладну розповідь про засновника Колегії – Григорія Павловича Галагана; короткі біографічні відомості про осіб, які закінчили курси в Колегії за час 1875–1896 рр.; список осіб, які працювали в Колегії з дня відкриття і до 1.10.1896; список осіб, які навчались в Колегії за час з 1871–1896 рр.; відомості про директорів та вихованців в Колегії. Книгу ілюстровано портретами представників роду Галаганів та портретами директорів Колегії.

 

Укладач: Плюта С. В., Опенько Я. Ю.

(відділ соціокультурних комунікацій)