ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Фаміано Нардіні (бл. 1600 [5] - 1661). Стародавній Рим. Спогади про різні старожитності

До уваги користувачів пропонуємо унікальне видання італійською мовою Nardini Famiano «Roma Antica. Memorie di varie antichita trovate in diversi luoghi della citta di Roma», 1704 р.. (Стародавній Рим. Спогади про різні старожитності, знайдені в різних місцях міста Рима) з фонду відділу документів іноземними мовами.

Фаміано Нардіні (бл. 1600 [5] - 1661, Рим) – італійський археолог XVII століття.

Присвятив все життя вивченню Стародавнього Риму і перший склав систематичний огляд археології та стародавньої топографії вічного міста, але біографічних даних про його життя не збереглося.

Його робота «Roma antiqua», написана італійською мовою і містить топографічне, археологічне та архітектурне дослідження Стародавнього Риму, вперше була видана в Римі в 1666 році, неодноразово передруковувалася, в латинському перекладі була включена в «Thesaurus» Gronovius’a, а в 1818 р. перевидана Nibby з примітками, додатками і 45 таблицями малюнків.

РИМ СТАРОДАВНІЙ – одна із провідних держав Стародавнього світу, що отримала свою назву за головним містом (Рим; лат. – Roma), заснованим, як передає легенда, 753 до н. е. братами-близнюками Ромулом і Ремом на лівому березі річки Тибр (25 км від узбережжя Тірренського моря). Ядро міста становили поселення племен латинів і сабінів, за визначального впливу етрусків у його ранній історії. Поняття "Стародавній Рим" не лише умовне, а й змінне. Якщо в 6–4 ст. до нашої ери. Рим Стародавній включав центральну частину Апеннінського півострова, то від кінця 3 ст. до нашої ери це вже наймогутніша держава Західного Середземномор'я, а в 1–2 ст. – гігантська імперія, яка обіймала чималі території Західної і Південно-Східної Європи, Північної Африки та Західної Азії, у тому числі все Середземномор'я. Основні періоди історії Риму Стародавнього: царський період (753– 510/09 до н. е.); республіка (510/09 – 30 або 27 до н. е.); імперія (30 або 27 до н. е. – 476), у цьому періоді виділяють принципат (30 або 27 до н. е. – 193), кризу 3 ст. н. е. (193–284), домінат (284–476).

Епоха Рима Стародавнього займає особливе місце в історії Європи. То був час, коли закладались основи всього її подальшого розвитку, коли цивілізація, яка формувалася в Західному Середземномор'ї, справляла все більший вплив не лише на Середземномор'я, а й на віддалені регіони Європи, Азії та Африки.

У Римі Стародавньому була здійснена грандіозна спроба з'єднання Заходу і Сходу в єдиній цивілізації, подолання роз'єднаності народів і традицій у великому культурному синтезі, що виявив, наскільки плідними є взаємодія і взаємопроникнення культур. Одним із результатів такого синтезу стало виникнення християнства, що зародилося як релігія невеликої общини на окраїні римського світу і поступово перетворилося на світову релігію.

Nardini, Famiano. Roma Antica. Memorie di varie antichita trovate in diversi luoghi della citta di Roma / F. Nardini. - Roma : Zenobi, 1704. - 583, 24 с. : il. [Шифр: 9(~)2 / N23]

Піраміда Гая Цестія (Рома, Рим (столичне місто))

Тип будівлі: могильна споруда

Збереження: повністю збережене; оздоблення стін та стельові розписи у поховальній камері дуже вицвілі.

 Трибун, претор і член колегії жерців Гай Цестій заповідав поховати себе на єгипетський манер, під кам'яною пірамідою – тільки за такої умови спадкоємці могли отримати доступ до його чималого стану. І родина не підвела: величезну гробницю звели за якихось 330 днів в 12 році до н. е.. Існує вона до сих пір, хоча пам'ять про самого Цестія абсолютно стерлася. В середні віки вважалося, що в піраміді похований брат Ромула Рем.

 

Укладачі: Лещенко С.А., Рандіна В.С.