ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Вільям Шекспір – гуманіст, драматург та людина епохи Відродження

Безнравственностью не достигнешь большего, чем правдой. Добродетель отважна, и добро никогда не испытывает страха. Я никогда не пожалею о том, что совершил доброе дело. У. Шекспир

Шановні читачі! До вашої уваги виставка сектору фонду іноземними мовами з нагоди 450-річчя від дня народження Вільяма Шекспіра (1564-1616 рр.), англійського драматурга та поета, з якою ви можете ознайомитися у корпусі № 35.

Про Шекспіра правди не знає ніхто, існують лише легенди, думки, деякі документи та його видатні твори.

Вільям Шекспір народився у Стратфорді, невеликому містечку на березі ріки, 23 квітня 1564 року. Його мати, Марі Арден, походила з дворянського роду. Батько був заможним міщанином та колись був мером міста та олдерменом. Його батьку належали декілька будинків у Стратфорді, він торгував зерном, вовною та м’ясом, і тому у маленького Вільяма біла можливість навчатися у місцевій школі.

У школі викладали основи риторики та граматики, проте основним предметом була латина: учні читали в оригіналі великих філософів та поетів давнини – Сенеку, Овідія, Вергілія, Горація, Цицерона. Знайомство з творами найкращих мислителів того часу мало вплив на подальшу його творчість. У той же час, проживаючи у маленькому провінційному містечку, де всі один одного знали та спілкувалися незалежно від прошарку, Шекспіру було добре відоме життя простого люду. Він став знавцем фольклору, та багато рис майбутніх персонажів були списані з місцевих жителів. Кмітливі слуги, пихаті вельможі, знедолені люди – всі ці герої стали частиною його комедій та трагедій.

Вільям вирізнявся працьовитістю: почати працювати йому довелося дуже рано – з 16 років. Біографічні відомості про цей період його життя дуже різняться. Згідно одних джерел, Вільям працював сільським вчителем. За іншою версією, він був підмайстром у лавці м’ясника.

Коли йому виповнилося 18, він одружився на Анні Хатауей, якій на той момент було 26. Через 3 роки після одруження він переїхав до Лондону.

У Лондоні Шекспір отримав роботу в театрі. Він спочатку дивися за конями відвідувачів та був рерайтером ("playpatcher") – переробляв старі п’єси для нових постановок. Вірогідно, він пробував себе як актор, проте не став відомим. Незабаром Шекспір став драматургом театру. Його творчість ще за життя була визнана належним чином, коли 1599 був заснований театр «Глобус» (Globe), один із найважливіших центрів культурного життя Лондона та усієї Англії.

Шекспір посідає вагоме місце в англійській літературі та культурі загалом. У трагедіях та, особливо, комедіях Шекспір широко використовував звороти народної мови, які в подальшому органічно ввійшли в літературну мову. Проте цінність його праць полягає не тільки в цьому. За 20 років творчості він створив те, що залишається актуальним протягом п’яти століть. Його сонети, трагедії, комедії стали класикою світової літератури. Завдяки Шекспіру в літературі з’явилися нові ідеї, новий світогляд. Творіння генія Ренесансу і досі надихають режисерів, акторів, читачів та глядачів у всьому світі.

Як сказав Й. Гете: «Перша ж сторінка Шекспіра, яку я прочитав, підкорила мене на все життя, а здолавши першу його річ, я стояв як сліпонароджений, якому чудотворна рука раптом дарувала зір!»