ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Мода у спіралі часу: іноземні видання

Пропонуємо переглянути першу частину віртуальної книжково-журнальної виставки «Мода у спіралі часу», з якою Ви можете ознайомитися в виставковому залі НІБУ.

На виставці представлені видання фонду відділу документів іноземними мовами, які презентують розвиток моди XVIII - XX століття.

На віртуальній виставці представлені кольорові (розмальовані аквареллю), чорно-білі гравюри та додатки на окремих аркушах європейських модних журналів.

Історія моди XVIII - XX століття показує, що аксесуари та деталі одягу, наділені символічним змістом, що є дуже важливими в створенні образу. Адже капелюхи, парасольки, рукавички, сумочки, брошки й мереживні комірці здатні були не тільки завершити образ, але і вплинути на його сприйняття іншими людьми.

Зображення жіночих і чоловічих модних туалетів і аксесуарів служили еталоном того, які деталі одягу слід носити. Одночасно «модні картинки» були формою реклами, адже містили назви й адреси модних ательє та магазинів, постачальників товарів для модної індустрії. У наш час ці гравюри стали неоціненним матеріалом для вивчення історії моди. Виконані професійними художниками, такі графічні аркуші служили прикрасою віталень і жіночих будуарів, інтер'єрів модних ательє та магазинів, і були предметом колекціонування [1].

Нерідко враження про літературного персонажа складалося, в тому числі, завдяки таким детальним описам: «високий чоловік в циліндрі з тростиною», «дама з тонкою талією і в великому капелюсі з пір'ям», «вона стискала старомодний ридикюль, з яким ніколи не розлучалася» ... цілком закономірно, що аксесуари  дозволяють краще зрозуміти епоху, в якій вони «жили», а також, і людей, які користувалися ними.

Оригінальні видання розміщені в виставковому залі відділу соціокультурних комунікацій..

Німецьке видання «Allgemeine Moden-Zeitung. Eine Zeitschrift für die gebildete Welt» (Загальна модна газета. Журнал для освіченого світу)

Allgemeine Moden-Zeitung. Eine Zeitschrift für die gebildete Welt: сборник . – Leipzig : [s. n.], 1806-1903.

1834: №27-52, випуск 27

1842: №27-50, випуск 44

1845: №1-26, випуск 47

1859: №1-25 , випуск 61

1866: № 1-20, випуск 68

Журнал «Allgemeine Moden-Zeitung» виходив в Лейпцигу з 1806 по 1903 рік, мав різні формати та періодичність. Редактором видання спочатку був Йоганн Адам Бергк (1769-1834), професор філософії Лейпцизького університету, що надавало журналу серйозність і академічність. Як і інші журнали подібної спрямованості того часу, видання знайомило читачів з інформацією про модні товари, сучасні тенденції в одязі та інтер'єрі, останні світські новини та культурні події. При описі модних туалетів пропонували купувати продукцію вітчизняного виробництва.

Модні журнали були дуже популярні в буржуазних колах кінця 18 століття, особливо якщо вони містили «модні принти» - відбитки, які часто були розмальовані аквареллю. Вони представляли громадськості те, що було модно, і часто встановлювали тенденції.

Іспанське видання «La Moda Elegante Ilustrada» (Елегантна ілюстрована мода)

La Moda elegante ilustrada : periódico de las familias: сборник. – Madrid, 1842-1927.

Volume: ano 53 (1894) № 1 – 48

«La Moda Elegant» - одне з найуспішніших і найдовших «жіночих» видань, оскільки продовжувало своє довге життя до кінця 1927 року.

Це рясно ілюстроване видання з гравюрами, що стосуються одягу, перукарні та меблів з описом під гравюрами. Журнал також містить статті про міста та пам'ятники, біографії, медицину та інструкції для молоді, памфлети, історії, оббивні малюнки, захоплення (шахові дошки, шахи, в’язання гачком, ієрогліфи тощо) та вірші, переклади статей з французьких журналів, що включали хроніки модних салонів. Якість, досягнута його кольоровими гравюрами, була настільки високою, що багато з них публікували в одиничних аркушах поруч із кожним номером. Журнал також розміщував рекламу.

За даними Бібліотеки цифрових газет Національної бібліотеки Іспанії, «La Moda Elegant Ilustrada» з’являється: «…1 травня 1842 р., Коли в Кадісі вона почала друкуватися під назвою «La moda» та підзаголовком «Щотижневий літературний журнал, театр, звичаї та мода», заснований інженером, лікарем та письменником з Кадіса Франциско Флорес Аренас»

Історія журналу починається зі скромної жіночої газети «Moda», яка почала виходити в Кадісі в 1841 р. В 1842 році Франциско Аренас купує газету та змінює назву на «La Moda». З того видання він зробив велику газету з чорними гравюрами та постійними вдосконаленнями. В 1863 році він змінив свій формат та назву на «La Moda Elegant», в 1864 розширює назву на «La Moda Elegant Ilustrada» (хоча вона зберігає таку саму гравюру свого заголовка з попередньою назвою), ставши одним із найкращих журналів у своєму роді.

Протягом багатьох років гравюра була замінена напівтоновим гравіюванням, що значно пришвидшило виробничий процес, до 1890 року фотографії стали невіднятною частиною журналу.

Польське видання Wiek XIX. Obraz wazniejszych wypadkow na tle cywilizacji w dziedzinie historii, sztuki, nauki, przemysłu i polityki z licznemi illustracyami (Важливі події на тлі цивілізації в галузі історії, мистецтва, науки, промисловості та політики з ілюстраціями)

Leixner O. Wiek XIX. Obraz wazniejszych wypadkow na tle cywilizacji w dziedzinie historii, sztuki, nauki, przemysłu i polityki z licznemi illustracyami. Т. 1 / O.  Leixner // Оpracował według oryginału Fr. Rawita Gawroński / O. Leixner. - Warszawa : Gebethner, Wolf, 1891. - 463, VI s.

Праця  австро-німецького письменника, літературознавця, журналіста та історика Отто Фон Лейкснера написана на основі оригіналів досліджень польського історика Франтишека РавітаГавронського. В праці описуються події 1776–1820 рр. та 1820-1830 рр.

Книга містить гравюри з модними порадами, портретами видатних діячів, історичних подій, будівель та технічних винаходів.

Французьке видання Modes de Paris = Моди Парижу. Збірник гравюр з акварельною замальовкою  журналу «Petit courrier des dames: Journal des modes. - Paris : [s.n.], 1822-1868»

Збірка оригінальних кольорових гравюр з популярного паризького журналу «Petit courrier des dames: Journal des modes» (Дамський кур’єр: журнал мод) за 1824 рік

Журнал з'являвся кожні 5 днів з однією або двома якісними гравюрами модних новинок того часу в кожному випуску під заголовком «Modes de Paris», ілюструючи модний одяг та аксесуари з назвами та адресами паризьких кравців, перукарів, квітникарів та ювелірів, де їх можна було придбати.

Новый русский базар : иллюстрированный дамський [модный] и семейный журнал. - Санкт-Петербург : Герман Гоппе; Тип. К. К. Ретгера, 1867-1898

1897: № 1-48

1880: № 1-48

Журнал видавався з 1867 по 1898 рік у Санкт-Петербурзі. Журнал виходив чотири рази на місяць (тобто 48 номерів на рік - 24 модних і 24 літературних номерів), великого формату – in-folio, містив безліч розфарбованих гравюр про новинки моди.

 

Головні теми журналу - паризькі моди, дамські та дитячі наряди та аксесуари (парасольки, віяла, капелюхи, взуття, квіти); схеми для рукодільниць - вишивка, аплікація, мітки для білизни, витончені візерунки по канві та атласу, викрійки у натуральну величину на окремих великих аркушах. У літературній частині журналу публікувалися оригінальні та перекладні романи, повісті, вірші; біографії; статті по господарству і домогосподарству.

Журнал користувався популярністю завдяки модним барвистим ілюстраціям, що належали кистям відомих французьких художників.

   

1. Французька модна картинка ХІХ століття [Електронний ресурс] // ХДНБ ім. В. Г. Короленка. – Режим доступу до ресурсу: https://bit.ly/3jNadgI