ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

100 років від дня заснування Української військової організації (УВО) під проводом полковника Євгена Коновальця

У 2020 році виповнюється 100 років з часу заснування Української військової організації (УВО), яка зробила значний внесок у здобуття та проголошення Української Незалежності, мала вагомий вплив на формування української національної свідомості та на процеси державотворення в Україні.

В Празі 31.08.1920 р. відбулася нарада старшин, на якій було створено УВО та згодом обрано Євгена Коновальця Начальним комендантом. УВО була організацією старшин, які ставили перед собою завдання у випадку військового конфлікту у Європі відновити армію і таким чином вирішити питання незалежності. Коновалець зустрічається з військовиками УГА і Армії УНР, об’єднуючи їх в одну структуру й виробляючи концепцію визвольного руху. На його думку головною причиною поразки 1917-21 рр. була неготовність суспільства до збройної боротьби за державу та слабке усвідомлення народом того, яку цінність для нього вона має.

Після припинення бойових дій УВО закликала визнати польську окупацію незаконною і ініціювала серію актів індивідуального терору. Завдяки збігу обставин Коновалець уникнув арешту і у вантажному поїзді дістався до Варшави й виїхав у Ґданськ.

З товаришами по зброї, із наддніпрянщини в Галичину вони привезли звичку кликати себе по батькові, зокрема Коновалець став Євгеном Михайловичем.

«Коли мова про нього, то ми його інакше й не називали між собою, - згадував один із засновників УВО Осип Навроцький, - Це також зближувало нас до себе і витворювало щиру товариську атмосферу. З другого боку, кликати себе по батькові конспірувало до деякої міри наші назвища»

Бібліографічний список:

Бойко Ю. Євген Коновалець і Осередньо - Східні землі / Ю. Бойко. - [б. м.] : На чужині, 1947. - 64 с.

 

Видання Ю. Бойка, що вийшло друком у 1947 році в Канаді, присвячене життєвому шляху, військовій та політичній діяльності полковника Армії УНР, офіцеру легіону Українських Січових Стрільців в Першій світовій війні, засновнику Української Військової Організації (УВО) та Організації українських націоналістів (ОУН) – Євгену Коновальцю. Описано вирішальне значення Східних Українських Земель в Українській революції 1917-1921 рр.

 

Дві постаті – одна ідея. - Накладом ОУН. – Париж, 1948. – 48 с.

Документи і матеріали з історії Організації Українських Націоналістів / Редкол.: В. Верига та ін. – К. : Вид-во імені Олени Теліги, 2007. – Т. 2. Ч. 2. Листування Є. Коновальця з Д. Андрієвським / Упоряд. Ю. Черченко. – 536 с.

 

В другому томі вміщено листування Голови Проводу Українських Націоналістів полковника Євгена Коновальця з членом Проводу Дмитром Андрієвським, що є важливим джерелом для вивчення історії ОУН міжвоєнного періоду.

Дорошенко Д. Історія України, 1917 - 1923 рр. : документально-наукове видання / Д. Дорошенко. Нью-Йорк : Булава.

Т. 1 : Доба Центральної Ради. - 1954. - 437 , XXI c.: іл.

Т. 2 : Українська Гетьманська Держава 1918 року. - 1954. — 510 с.

У праці відомого українського історика XX ст. Дмитра Дорошенка подається ґрунтовне документальне дослідження подій в Україні 1917–1918 років.

У першому томі «Історії України 1917–1923 рр.» висвітлено розгортання національного руху під час березневих подій 1917 року в Росії, діяльність Центральної ради, боротьбу за державну незалежність України.

Другий том «Історії України 1917–1923 рр.» присвячений періоду вступу австро-німецьких військ в Україну та Гетьманату Павла Скоропадського – з лютого по листопад 1918 року – і містить цілу серію унікальних документів того часу.

Євген Коновалець, 1891 - 1938 : До 120-річчя від дня народження. - Київ : Вид-во ім. Олени Теліги, 2011. - 24 с.

 

Видання присвячене 120-річчю від дня народження полковника Армії УНР, командира Січових Стрільців, члена Стрілецької Ради, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів (1927), першої голови ОУН (з 1929) – Євгену Коновальцю.

Життя і смерть полковника Коновальця. Документи. Матеріали. Спогади. Щоденники. Листи. Фотографії. - Львів, Червона Калина, 1993. - 327 с.

 

У книжці читач знайде оповіді, листи, нотатки, уривки з щоденника та інші документальні матеріали про організатора УНО та ОУН Євгена Коновальця.

Історія українського війська / І. П. Крип’якевич, Б. Гнатевич. - Тернопіль : Збруч, 1992. - 145-192 с. : іл. - (Історична бібліотека ; Вип. 4).

Дана книга є відтворенням з доповненнями широко відомої праці за редакцією І. Крип’якевича та Б. Гнатевича «Історія українського війська», яка вперше побачила світ у Львові в 1935—1936 рр. і з того часу в Україні не перевидавалася. Використовуючи надзвичайно багату й різноманітну джерельну базу (архіви, картографічні, історіографічні матеріали), автори докладно розповідають про організацію українських військових формувань від давніх княжих часів до перших десятиліть XX ст., аналізується розвиток української військової стратегії і тактики, участь українських військ у конкретних бойових операціях.

Кентій А. В. Збройний чин Українських Націоналістів 1920 - 1956 : історико-архівні нариси. Т. 1. Від української Військової Організації до Організації Українських Націоналістів 1920 - 1942 / А. Кентій. - К. : Державний комітет архівів України, 2005. - 332 с.

Монографія є першим комплексним дослідженням історії створення та діяльності Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, які стали помітним явищем у політичному та військовому житті Європи впродовж майже 40 років. Дослідження, здійснене професійним істориком-архівістом, ґрунтується передусім на маловідомих для наукової громадськості архівних документах. Автор аналізує широкий спектр ідей і стосунків у середовищі міжвоєнної української еміграції під час Другої світової війни та в перші повоєнні роки. Головним предметом дослідження є тогочасна діяльність українських націоналістів, політична і збройна, яка була постійно спрямована на створення Української Самостійної Соборної Держави.

Кентій А. В. Українська Військова Організація (УВО) в 1920 - 1928 рр.: Короткий нарис / Відп.ред. С.В.Кульчицький. - Київ: Б. в.,1998. 81 с.

 

У монографії на основі маловідомих архівних матеріалів простежується шлях Української військової організації (УВО) від утворення до виникнення на її основі Організації українських націоналістів (ОУН). Книга є першим монографічним дослідженням складної теми, пов'язаної з історичними коренями ОУН.

Книш З. Два процеси : як наслідок діяльності Української Військової Організації в 1924 році / З. Книш. - Торонто : Срібна Сурма, Б. м. - 95 с.

 

Як і попередній випуск «Срібної Сурми» так і «Два процеси» - це кілька розділів з більшої праці про діяльність Української Військової Організації в 1924-1926 роках.

Автор описує українсько-польсько-жидівські взаємовідносини в часі процесу Штайгерома, якого поляки спершу обвинувачували в здійсненні атентату на президента Войцеховського.

 

Книш З. На життя і смерть... Сторінки з історії Української військової організації / Зиновій Книш. – Торонто: Срібна Сурма, 1980. – 256 с.

Книш З. Срібна сурма : спогади й матеріяли до діяння Української військової організації / упоряд. З. Книш. — 1964. — 128 с.

 

В історії українських визвольних змагань почесне місце припадає Українській Військовій Організації (УВО). Значення її полягає не так на її організаційній діяльності, що в тому часі і в тодішньому стані української суспільності не могла розгорнутися на ширшу скалю, ані на її бойових і терористичних актах, що їх зрештою і не було багато. Роль її в нашій історії розцінюється величезним морально-політичним і психологічним впливом та тодішнє українське покоління, як безпосередньої приємниці традиції збройної боротьби за самостійне національно-державне життя українського народу.

Книш З. Далекий приціл : Українська військова організація в 1927-1929 роках : збірник / З. Книш. — Торонто : Срібна сурма, 1967. — 471 c.

 

У виданні йдеться про зміни, що відбувалися в Українській військовій організації у 1927-1929 роках. На основі власних спогадів, та свідчень й спогадів сучасників, а також доповнених писаними джерелами й документами автор розповідає про патріотичне виховання молодого покоління, вироблення планів та стратегій на визвольну боротьбу.

 

Книш З. Власним руслом : українська Військова Організація від осени 1922 до літа 1924 року / З. Книш. - Торонто, Онтаріо : [б.в.], 1966. - 184 с.

Коновалець Є. Я б'ю в дзвін, щоб зрушити справу ОУН з мертвої точки... Невідомі документи організації українських націоналістів. Рік 1930 / Є. Коновалець, В. Мартинець. - К. : Темпора, 2003. - 272 с. - (Vita Memoriae) 

 

Листування Голови Проводу ОУН Є. Коновальця і секретаря ПРУН В. Мартинця. Євген Коновалець – одна з найцікавіших постатей української історії минулого століття. Його критичні роздуми та оцінка першого року діяльності ОУН висловлені у листуванні з товаришами по організації, становитимуть інтерес для істориків та політологів.

 

Кутько Я. Пекельна машина в Роттердамі: історія убивства полк. Євгена Коновальця на основі тогочасних матеріялів та сучасних свідчень / Я. Кутько. - Ню Йорк; Детройт; Скрентон, 1952 . Ч. 1 : На авансцені. - 1952. - 64 с.: іл. - (Українська вільна громада в Америці. Політично- наукова б-ка ; ч.4)

Мартинець В. Українське підпілля від У.В.О. до О.У.Н.: Спогади й матеріали до предісторії та історії українського організованого націоналізму. - Б.м.: Б.в., 1949. – 349 + LXXVI с.: іл.

 

У спогадах одного з найавторитетніших політичних публіцистів українського націоналістичного руху, уродженця Львова Володимира Мартинця (1899–1960) про зародження і творення ОУН знайдемо чимало вартісних думок про українське підпілля, його організаційну структуру, завдання, проблеми фінансування, дискусії довкола ідеологічних засад, видання українських підпільників, підготовку і проведення Першого конґресу українських націоналістів.

Мірчук П. Євген Коновалець : у 20-річчя смерті / Петро Мірчук. - Торонто : Ліга Визволення України, 1958. - 108 с. : іл.

Євген Коновалець належить до видатних дійових осіб історії України XX ст. Воїн, політик, державний діяч — лідер українського національного руху, засновник Організації Українських Націоналістів, полковник Армії УНР. З іменем Коновальця пов'язана найсвітліша сторінка історії боротьби за незалежну Україну. Автор досконально простежує життєвий шлях неординарної особистості.

Олесь О. Євген Коновалець : нарис про життя, чин і смерть великого українського патріота / О. Олесь, О. Кандиба. – [Б. м.] На чужині :  Український патріот, 1948. – 39, [2] с. : іл.

 

Книжка містить поезію Олександра Олеся «Терновий вінок», написану під безпосереднім враженням від трагічної смерті Євгена Коновальця, та нарис Олега Ольжича про життя полковника, який вийшов із друку 1940 року як підпільне видання ОУН.

Святко Я. Євген Коновалець - творець ОУН / Я. Сватко. - Львів : Галицька видавнича спілка, 2011. - 64 с.

У книзі описано життя і діяльність Євгена Коновальця — одного з керівників збройної боротьби за незалежність України на початку XX ст., організатора підпільної боротьби УВО та ОУН. Передмова професора, доктора історичних наук, заступника директора інституту археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України Ярослава Дашкевича. У передмові подані досі невідомі широкому загалу факти.

 

Шаповал М. Велика революція і українська визвольна програма / М.Шаповал. – Прага: Вільна спілка, 1928. – 325 с.