ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Йоганн Вольфанг Гете

Шановні користувачі! Пропонуємо до Вашої уваги тематичну віртуальну виставку, приурочену до 270-річчя від дня народження Йоганна Вольфганга Гете (1749-1832) з фонду відділу документів іноземними мовами. 
 Видатний німецький письменник, філософ, учений Йоганн Вольфганг Гете за силою впливу, який він мав на розвиток європейської цивілізації, подібний до титанів епохи Відродження. Вже в молоді роки Гете вважали генієм, а на схилі років шанобливо називали «олімпійцем» (тобто богом з Олімпу). Напівжартома про нього говорили, що «природа захотіла дізнатися, якою вона є і... створила Гете».

Максим Рильський охарактеризував Гете як людину, яка «поставила собі метою охопити за свій смертний вік усе людське життя в його безмежній розмаїтості, увесь світ, усю природу з безконечним багатством їх фарб, тонів і ліній»; «найбільшим велетнем людського слова» називав його Іван Франко; а Василь Стус зізнавався: «...мудрішого автора я не знаю. Може, і не читав у житті».

Творчість Гете, в особі якого, за словами іншого німецького філософа Ф. Шеллінга, блискучий розум поєднав силу поетичного натхнення з глибиною філософської думки, стала одним із вершинних злетів світової літератури.

Гете народився 28 серпня 1749 р. в німецькому містечку Франкфурт-на-Майні в родині імперського радника. Отримав добру освіту — спочатку від домашніх учителів, а згодом у Лейпцизькому і Страсбурзькому університетах, де вивчав юридичні науки, медицину і філософію. Батько покладав надії на майбутню юридичну кар'єру сина, але той, маючи нахил до багатьох наук, віддає перевагу літературі, якою захопився ще з дитячих років. Під час навчання в Страсбурзі Гете познайомився з одним із провідних діячів німецького Просвітництва Иоганном Гердером, під впливом якого сформувались Гетеві ідейні погляди та естетичні уподобання.

Уже перші кроки в літературі зробили ім'я Гете відомим усій Європі і поставили його на чолі європейського просвітницького руху, але, подібно до Вольтера, він не обмежувався словесною декларацією своїх передових поглядів та ідей і прагнув їх практичного втілення в житті суспільства. Саме тому в 1775 р. він погодився на пропозицію молодого герцога Карла Августа перебратися до нього у Веймар здійснювати суспільні реформи в дусі просвітницьких гасел у цьому окремо взятому герцогстві, щоб воно, як сподівався Гете, з часом було взірцем для всієї Німеччини. Ставши радником герцога і очолюючи в різний час практично всі міністерства та комісії герцогства (військову, транспортну, судову, освітянську), Гете, як і Вольтер, наштовхнувся на шалений спротив і небажання владного бюрократичного апарату кардинально змінювати монархічний режим.

Важливою віхою цього періоду (1794—1805 рр.) стала активна співпраця Гете з іншим визначним поетом Фрідріхом Шиллером, яка вписала одну з найяскравіших сторінок в історію німецької просвітницької поезії. Своєрідною даниною шани до неї є пам'ятник Гете і Шиллерові у Веймарі перед будинком Національного театру.
В останні десятиліття свого життя Гете, як і раніше, багато працює. Крім власне літературної творчості, він інтенсивно займається науковими і особливо природознавчими дослідженнями: ботанікою, зоологією, анатомією, геологією.
Поетові судилося довге, сповнене і радощів, і смутку життя. Він пережив майже всіх своїх друзів і близьких йому людей, у тому числі дружину й сина. Помер Гете 22 березня 1832 р. у 82 роки у Веймарі (він застудився під час прогулянки і захворів на запалення легень). Очевидці згадували, що за кілька хвилин до смерті він підняв руку і немовби намагався щось написати в повітрі. Поховали Гете у Веймарі поряд з близькими йому Карлом Августом і Фрідріхом Шиллером.

Найбільше художнє досягнення Гете — грандіозна драматична поема «Фауст», над якою він працював майже все життя (із 1773 по 1831 рік). Узятий із народної легенди образ ученого-чарівника Фауста у драмі Ґете зазнає складної еволюції, утілюючи суперечливий розвиток світогляду самого поета й боротьбу ідей, властиву бурхливій епосі кінця 18 — початку 19 століття. Служіння науки народові, глибока віра у творчі сили людини, у краще майбутнє — ідейний висновок поеми.

Твори Гете сповнені глибокого філософського змісту. Теоретичне осмислення ним дійсності є діалектичним. Природу, суспільне життя, духовний світ людей він розглядав у безперервному розвитку, як постійну зміну форм, боротьбу протилежних начал — життя і смерті, минулого і майбутнього, нового і старого.

Нім.
ХЛ
G58
Goethe.
Faust. Illustriert von ersten deutschen Künstlern [Текст]: художественная лит-ра / Goethe. - Stuttgart ; Leipzig ; Berlin; Wien : Deutsche Verlags-Anstalt, s.a.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe's Sämtliche Schriften [Текст] : художественная лит-ра. Bd. 7. Gedichte. Tl. 1. - Wien : A. Strauss, 1810. - 400 s.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe's Sämmtliche Werke: Vollständige Ausgabe in sechs Bänden. [Текст]. Bd. 4. - Stuttgart : Cotta'scher Verlag, 1863. - I, 847 s.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
8(И)
G58

Goethe.
Ein Lesebuch für unsere Zeit von Walther Victor [Текст] литературная критика Goethe. - Weimar : Volksvere, 1963. - 392 s.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Faust. Eine Tragödie [Текст] . Bd. 1–2 / Goethe. - Stuttgart : Gotta, 1860. - 244, 340 s. : il.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Werke [Текст] . Tl. 7. Wilhelm Meisters Lehrjahre / Goethe. - Berlin ; Leipzig ; Wien : Bong, s.a. - XVI, 513 s. : il.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
9(431)
W45

Weimar. Ein Führer durch die Stadt der deutschen Klassik [Текст] : историческая литература. - Weimar : Volksverl., 1957. - 90 s.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
9(431)
W45

Weimar. Ein Gang durch die Stadt der deutschen Klassik. Mit Bildern von Gunther Beyer und Klaus Beyer und einem Vorwort von Louis Fürnberg [Текст] : историческая литература. - Weimar : Volksverl., 1959. - 86 s.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe's Werke [Текст] . Bd. 3. - Wien : Chr. Kaulfuß und C.Armbruster, 1816. - 512 s.




Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
8
G58

Goethe im Bildnis [Текст] : mit 103 Abbildungen / ed. H. Wahl. - Leipzig : Insel-Verlag, s. a. - 69 s.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Sämmtliche Schriften [Текст] : художественная лит-ра. Bd. 3. Theater von Goethe. Tl. 3. Pandoras Wiederkunst. Götz von Berlichingen... Stella. Clavigo / Goethe. - Wien : A. Strauss, 1810. - 322 s.




Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe [Goethes] Weltanschauung [Текст] : художественная лит-ра. - Bielefeld ; Leipzig : Velhagen und Klasing, 1929. - XIII, 226 s.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Faust. Eine Tragödie. Hermann und Dorothea. Mit 45 Illustrationen von Hans Looscher [Текст] / Goethe. - Wien ; Berlin ; Leipzig : Deutsches Verlagshaus, s. a. - 245, 124, стор. 91-96 відсутні : il.



Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Werke [Текст] . Bd. 8 / Goethe. - Wien, Stuttgart : Chr. Kaulfuß und C. Armbruster, 1817. - 532 s.




Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethe.
Sämmtliche Schriften [Текст] . Bd. 14. Th. 1. [Leben des Benvenuto Cellini, Florentinischen Goldschmieds und Bildbauers von ihm selbst geschrieben] / Goethe. - Wien : Strauss, 1811. - 335 s.


Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
ХЛ
G58

Goethes Werke [Текст] : Auswahl in sechzehn Bänden. Bd. 5. Faust. Tl. 5–7. - Leipzig : Reclam, s. a. - 281, 218, 152 s.




Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
8
B57

Biese, Alfred
Deutsche Literaturgeschichte [Текст] . Bd. 3. Von Bebbel bis zur Gegenwart / A. Biese. - München: C. H. Beck'sche Verlagsbuchhandlung Oskar Beck, 1918. - IX, 745 s.: il.




Ознайомитися з фрагментом:
Нім.
809
B 57

Biese, Alfred
Deutsche Literaturgeschichte [Текст] . Bd. 2. Von Goethe bis Mörike
/ A. Biese. - München: C. H. Beck'sche Verlagsbuchhandlung Oskar Beck, 1918. -VIII, 693 s.: il.



Ознайомитися з фрагментом: