ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Подаровані видання за І квартал 2025 року.

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

 

18 лютого 2025 року Національна історична бібліотека України радо вітала друзів з німецького міста Веймар – Андре та Крістіну Штьор, засновників видавництва Friedrich Mauke. Це вже стало гарною традицією, адже подружжя Штьор активно підтримує популяризацію перекладів творів українських письменників серед німецькомовної аудиторії. Видавництво є учасником Лейпцизької та Франкфуртської книжкових ярмарок та активно співпрацює з Українським інститутом книги.


 

 

 

Особлива подяка пану Андре та пані Крістіні за подарункикниги видавництва Friedrich Mauke, а також видання з їхньої особистої колекції. Щиро вдячні за увагу до нашої книгозбірні та підтримку українських авторів.

 

 

 

 

 

 

 

Юзеф Аполінарій Роллє (Dr. Antoni J.) : бібліографічний покажчик / упоряд.: А. В. Войнаровський, В. В. Черняк. - Хмельницький : Мельник А. А., 2024. –  96 с.

Бібліографічний покажчик містить 500 назв творів Ю. А. Роллє (1829-1894) – відомого дослідника Поділля, лікаря, письменника та громадського діяча. Ю. Роллє був активним учасником медичного, громадського та краєзнавчого життя Кам’янця-Подільського та Поділля.


Білянська школа 50 років тому : історико-краєзнавче дослідження / С. Керничий [та ін.]. - Хмельницький : Стрихар А. М., 2024. –  82 с.

Сучасна українська школа – могутнє джерело знань і духовної сили нашого народу. Тому дослідження з історії освіти, освітніх закладів є важливою справою.
У виданні на основі архівних джерел та спогадів учасників навчального процесу, зроблена спроба висвітлити історію Білянської школи, що на Вінничині, 50 років тому. Актуальне дослідження виконане членами історико-краєзнавчого гуртка «Білянської гімназії Чернівецької селищної ради» під керівництвом вчителя історії Василя Васильовича Черняка.

Попович Л. За рідний край в крові і вогні : спогади / Л. Попович ; упоряд. Н. Мизак. - Чернівці : Букрек, 2024. –  186, [1] с. : фот. – (За тебе, свята Україно : у 12 т. : додаток 22-й до серії ; кн. 34).

«За рідний край в крові і вогні» - це 34 книга 22 додатка до серії «За тебе, свята Україно» (у 12 т.), у якій вперше висвітлюється ім’я письменниці і поетки збройного підпілля ОУН Лідії Попович «Галичанки», родом з Київщини, авторки спогадів. У виданні на основі фактів Л. Попович окреслила трагічні події, які бачила і переживала на території Мельнице-Подільського району Тернопільської області. Авторка висвітлила психологію жахливих репресій московської влади проти місцевих українців, героїчними штрихами відтворила повстанські будні у надзвичайно важких умовах боротьби з московськими агресорами.

Мизак Н. Благословенні на життя. Родовід села Германівка 1870-1944 рр. / Н. Мизак. - Чернівці : Технодрук, 2024. –  364 с. : фот. – (За тебе, свята Україно : у 12 т. : додаток 21-й до серії ; кн. 33).

Це видання є тридцять третьою книгою, 21-го додатку до серії «За тебе, свята Україно» (у 12 т.), у якій окреслюється родове дерево села Германівка колишнього Борщівського повіту (району) Тернопільської області на основі записів з Метричної книги при церкві Успіння Пресвятої Богородиці. У виданні фіксуються долі людей у різних вимірах земного життя, життєписи окремих родин трагічного ХХ століття, духовний потенціал народу, як складова частина українського національного коду.

Мизак Н. Душі благають пам’яті. Село Германівка у Божій книзі смерті 1877-1944 рр. / Н. Мизак. - Чернівці : Букрек, 2022. –  295 с. : фот. – (За тебе, свята Україно : у 12 т. : додаток 20-й до серії ; кн. 32).

У виданні висвітлюється історія українського цвинтаря на прикладі життя і смерті мешканців села Германівка Борщівського повіту Тернопільщини у колоніальних умовах австро-угорської та польської окупації краю. Актуалізуються захворювання через які масово гинули селяни та їх діти. Характеризується праця священства на ниві духовного виховання гермаківчан. Наголошується на проблемних питаннях людської пам’яті, крізь призму аналізу церковних метричних записів села.

Малаков Д. У Києві 60-х / Д. Малаков, І. Малакова. - Київ : Варто, 2020. –  311 с. : фот. – (Незачинене вікно).

Яскрава розповідь про насичене подіями життя міста у далекі 1960-ті роки – продовження книги Дмитра Малакова «У Києві 50-х». Десятиліття 60-х років ХХ століття було надзвичайно важливим для утвердження духу свободи і демократії в громадських, культурних і мистецьких реаліях столиці України. Автори як носії історичної пам’яті передають в своїй розповіді неповторну атмосферу київського повсякденного життя і роблять це з відчуттям гордості й шани до видатних особистостей та пересічних мешканців, що своєю працею творили красиве сучасне місто. Книга проілюстрована унікальними світлинами з родинних збірок киян і архівними фотографіями. Особливого шарму виданню додають рисунки видатного українського графіка Георгія Малакова, який талановито і з тонким гумором відобразив сценки міського життя 60-х років.

Карплюк В. Люди невсеодно. Розвиток міст / В. Карплюк. - Київ : Саміт-книга, 2023. –  143 с. : фот.

Пропоноване видання – це унікальна «методичка» для міського голови, державного управлінця, чиновника різного рівня; це відверта розмова людини з  системи міської влади про реальний стан речей у місцевому самоврядуванні; це можливість читачеві не втратити час на пошук рішень – більшість із них вже «підказані» автором книги.
 

Кочур Г. Інтинський зошит : вірші 1945-1953 років / Г. Кочур. - Київ : ПЕНМЕН, 2024. –  143 с. : фот. – (Бібліотека «Слова відважних»).

Ця збірка містить вірші, написані видатним українським поетом та перекладачем під час заслання в радянському таборі міста Інта у 1945-1953 роках. 27 поезій Григорія Кочура було опубліковано 1989 року. Ця книга містить ще 6 віршів Кочура, записаних Ярославою Людкевич під час спільного перебування в таборах та надіслано багаторічній очільниці Музею Григорія Кочура в Ірпені – пані Марії Кочур.

Бойчак М. П. Харківський військовий госпіталь. Клінічна база медичного факультету Харківського університету (Харківського медичного інституту), 1887-1930 : монографія / М. П. Бойчак. - Київ, 2024. –  220 с. : фот.

Видання присвячене історії створення Харківського військового госпіталю як клінічної бази медичного факультету Харківського університету (Харківського медичного інституту) від прийняття «Положення про клінічні відділення Харківського університету при Харківському військовому госпіталі» у 1887 р. до 1930 років. Розкривається внесок відомих вчених-лікарів у його розбудову.

Махота О. Плінфи з позначками та слідами з пам’яток Печерського монастиря XI-XIII ст. : каталог / О. Махота ; Національний заповідник «Києво-Печерська лавра». - Київ : Житомир : Бук-Друк, 2024. –  275, [1] с. : фот.

Наукове видання у формі каталогу презентує колекцію будівельних матеріалів XI-XIII ст. з різними позначками та слідами, яка зберігається у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра». Нанесення міток, торцевих знаків і штампів на різні поверхні плінф – цікава культурна традиція, що набула поширення на матеріалах монументальних пам’яток Х-ХІІІ ст.. Вивчення їх розпочато понад сто років тому, проте визначення функціонального призначення сотень різновидів відміток є цікавим, але й досі дискусійним питанням. В ілюстрованому виданні узагальнено інформацію про ймовірне призначення позначок і представлено їх типологію.

Луковська О. Художнє ткацтво Львова другої половини ХХ століття : художні особливості, традиції та новації : монографія / О. Луковська. - Київ : Майстер книг, 2017. –  154, [1] с. : фот., іл.

У монографії досліджуються художні особливості, традиції і новації львівського професійного ткацтва другої половини ХХ століття. Дослідження обмежується розглядом інтер’єрних тканин, виконаних професійними львівськими митцями.
Виділено основні етапи розвитку художнього ткацтва Львова окресленого періоду. Виявлено комплекс факторів, які визначають своєрідність образно-художньої мови творів провідних митців і дають підстави виокремити львівське художнє ткацтво як помітне явище в українському декоративно-ужитковому мистецтві.
Досліджено також професійну мистецьку освіту Львова в галузі художнього ткацтва, розкрито її роль у розвитку цього виду декоративно-ужиткового мистецтва.

Луковська О. Арттекстиль України у контексті європейських експериментальних тенденцій другої половини ХХ -  початку ХХІ ст. : монографія / О. Луковська ; Національна академія наук України. Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського. - Київ, 2018. –  246, [1] с. : фот., іл.

У монографії досліджуються особливості розвитку художнього текстилю України другої половини ХХ – початку ХХІ століття у контексті європейських експериментальних тенденцій. Розглянуто передумови відродження арттекстилю в Європі, проаналізовано новаційність творчих пошуків провідних художників.
Досліджено новітні тенденції та концептуальні метаморфози сучасного українського професійного текстилю. Виявлено взаємозв’язки та взаємовпливи народного та професійного мистецтва, простежено авторські концепції, а також художньо-стилістичні особливості творів у контексті традицій і новацій.
Проаналізовано виставкову діяльність в Україні та Європі як розвиток креативного пошуку, доведено комунікативну роль та інтеграцію українського арттекстилю у міжнародний простір.

Спадщина. Miras. The Heritage : [каталог виставки] / Національний музей історії України, Скарбниця Національного музею історії України, Громадська організація «Алєм». - Київ : Фенікс, 2024. –  255 с. : фот.

Це видання пропонує поринути у світ живої кримськотатарської спадщини з її безперервними традиціями, які через століття продовжують залишатися частиною повсякденного життя та ідентичності цього народу, впливаючи на взаємини носіїв культури із навколишнім світом. Вишукані зразки ювелірного мистецтва, елементи традиційного вбрання, вишивка й вироби мідного ремесла презентують багатогранність та різноманітність кримськотатарської культури. Розуміння соціального контексту цих предметів, а також досвіду їх створення, використання та сприйняття проявляють взаємозв’язки між матеріальним світом кримськотатарського народу і його звичаями, етикетом, світоглядом, інтелектуальним та духовним життям, формуючи у своїй єдності це глибоке слово – «Спадщина».

Муха Д. І. Павло Христюк (1890-1941). Літописець української революції: життєпис, державницька діяльність, наукова спадщина : [монографія] / Д. І. Муха. - Київ : Наукова столиця, 2022. –  178 с. : фот.

Монографія присвячена надзвичайно важливим та актуальним для нашого сьогодення проблемам: життю, суспільно-політичній діяльності, науковій спадщині літописця української революції 1917-1920 рр. Павла Оникійовича Христюка. Уродженець Кубані, навчаючись у Київській політехніці на агрономічному відділенні, молодий хлопець перейнявся питаннями національно-визвольної боротьби українського народу. Займав відповідальні посади в часи Української Центральної Ради, Української Народної Республіки, емігрував. Повернувшись в Україну, працював у ряді державних установ. Був репресований, помер у вересні 1941 р. на Колимі. П. О. Христюк залишив неоціненні свідчення про події буремних революційних років.

Пясецький П. Спогади з мойого життя / П. Пясецький. - Вишгород : Сергійчук М. І., 2024. –  152 с. : фот.

У пропонованій книзі автор ділиться спогадами про своє життя на теренах Західної України, про те, як бурхливий вихор укинув його та родину, друзів і близьких у горнило Першої і Другої світових воєн, яких труднощів, поневірянь і страждань довелося пізнати від польської, більшовицької і німецької влади.
Йдеться також про зустрічі і спілкування з Митрополитом Андреєм Шептицьким, перипетії небезпечної подорожі з рідної землі на чужину -  в еміграцію.

Кримськотатарський костюм та його сценічне втілення / Український культурний фонд ; дизайн та іл. М. Lüman ; текст U. Alupkalɪ ; пер. О. Свідзінська ; граф. дизайн і верстання M. Şerfedin. - Київ : Мороз А. Т., 2024. –  89, [2] с. : фот., іл.

Ця праця є першим дослідженням на тему сценічного костюма кримських татар. І це при тому, що найяскравішим зовнішнім проявом національної культури протягом останніх ста років (!) є саме «сцена» (під сценою в даному випадку слід розуміти різноманітні сценічні види мистецтва: театр, естрада, вокал, танці тощо). В умовах тривалого культурного терору та зумовленого ним невігластва для значної частини кримських татар саме «сцена» найчастіше була (і досі є) єдиним шляхом залучення до національної культури. У радянську та пострадянську добу сценічні костюми музикантів, співаків, танцюристів, акторів, ведучих опосередковано вибудовували «ідеальний образ кримського татарина/татарки», але цей образ нерідко був, на жаль, далеким від історичної дійсності. Трагічно, що корінний народ із більш ніж тисячолітньою історією та культурою до початку ХХІ століття не мав можливості осмислити та уявити найважливішу частину сценічного мистецтва – образи в історично та етнічно коректних, художньо виразних костюмах.

Розсоха Л. Давній Миргород у документах ратуші (1656-1742) / Л. Розсоха. - Вінниця : Нілан-ЛТД, 2025. –  91 с. : фот.

Нова дослідницька праця краєзнавці Людмили Розсохи дає можливість  сучасному читачеві поринути в історичну атмосферу Миргорода дуже давніх часів: другої половини XVII – першої половини XVIII століть. На основі документальних матеріалів Миргородської міської ратуші та інших опублікованих і архівних джерел дослідниця розкриває тогочасне життя козацького міста – центру Миргородського полку, розповідає про миргородську фортецю, історичні кутки й тогочасні вулиці, греблі й водяні млини на р. Хоролі, міський ринок і ярмарки, промисли й ремесла миргородців майже 400-літньої давнини, про церкви, звичаї й побут наших далеких предків. Досліджується походження назв населених пунктів. Простежується тяглість упродовж 4 століть тих миргородських прізвищ, які й сьогодні існують у Миргороді.

Розсоха Л. Миргород столітньої давнини в прозі Павла Маляра / Л. Розсоха. - Вінниця : Твори, 2024. –  54, [1] с. : фот.

Історично-краєзнавче видання знайомить читача з життєвим і творчим шляхом українського письменника на еміграції Павла Маляра (1910-2005), вихідця з м. Миргорода.
Авторка розглядає прозові твори письменника, зокрема, його автобіографічний роман-трилогію «Золотий дощ», у якому відображене сприйняття П. Маляром подій в Україні першої третини ХХ століття. Багато уваги приділено юнацьким враженням письменника, втіленим у образі головного персонажа Андрія Брами, прототипом якого послужив сам Павло Маляр. Розкривається краса й поетичність миргородських реалій столітньої давнини в порівнянні з сучасним Миргородом. Торкнулися деяких аспектів церковного життя, йдеться про легенди й перекази минулого століття.

Розсоха Л. Миргородський родовідник. Знадоби до генеалогії Миргородщини XVII – XX ст. / Л. Розсоха. - Вінниця : Твори, 2022. –  1039 с. : портр.

У виданні зібрані матеріали до історії сотень родів Миргородщини XVII – XX ст. козацьких, козацько-старшинських, дворянських, священницьких, інтелігентських, різночинських та ін. Це перша спроба регіонального родознавства на Полтавщині.

Ця книжка є працею, створеною на основі поєднання трьох типів досліджень – персонологічного, просопографічного й генеалогічного. Саме такий синтез, на думку дослідників, дає можливість якнайповніше подати загальний ландшафт життєдіяльності родів, їхні традиції, почасти й професійну тяглість тощо.

Винниченко І. Чехи в Україні : енциклопедичний довідник / І. Винниченко. - Київ : Геопринт, 2024. –  219 с. : портр.

В енциклопедичному довіднику міститься лапідарна інформація про визначних осіб чеського походження, життя та діяльність яких були пов’язані з Україною (і внесок багатьох з яких у вітчизняні історію, культуру, освіту, економіку й до сьогодні, на жаль, належно не поцінований і не пошанований), про інституції, що діяли та діють в ній і мають чеське походження, населенні пункти, підприємства, мас-медії, засновані чехами, тощо.
Інформаційне підґрунтя розвідки – наукові, енциклопедичні та краєзнавчі праці, часописи, електронні ресурси. Використано також матеріали архівів – як центральних, так і регіональних.

Гасла довідника передовсім характеризують зв’язок з Україною державних, політичних, громадських та релігійних діячів, очільників національного руху, науковців, педагогів, лікарів, просвітян, письменників, поетів, мистців, архітекторів, інженерів, підприємців, винахідників, військовиків, спортовців, подорожників, фінансистів та меценатів чеського роду.

Репресована музика Асана Рефатова. Перевидання музичної спадщини видатного композитора / Український культурний фонд ; уклад.: E. Yurtɪ, Qalɪmtaylɪ. - Київ : Агенство «Україна», 2024. –  200 с. : фот., іл.

Книга «Репресована музика Асана Рефатова» - унікальне перевидання збірки музичних творів за редакцією видатного кримськотатарського композитора Асана Рефатова. Матеріали збиралися не довільним шляхом, а цілеспрямованою етнографічною експедицією. У книзі вперше зроблено аналіз теоретичної частини кримськотатарської музики, ладової системи, поділ у регіонах. Також до перевидання включена першу статтю Асана Рефатова про результати експедиції 1926 року. Композиції, записані Асаном Рефатовим, здебільшого унікальні та зафіксовані лише ним у зазначеній праці. Асан Рефатов був репресований у сталінський терор у 1937. Разом з ним було репресовано його спадщину.

Сьогодні постає питання у відновленні його спадщини, а видана книга - це перша спроба повернути у музичний та науковий дискурс велику спадщину, яку намагалися знищити за часів сталінського терору.

Calik S. Tylko we Lwowie: Tońko, Szczepko i wszyscy inni / S. Calik, O. Chorny. - Łódź : Księży Młyn, 2024. –  271 s. : zdjęcie.

Письменник Станіслав Цалик і кінорежисер Олег Чорний розповідають історію найвідомішого комедійного дуету міжвоєнної Польщі – Тонька і Щепка (Генрік Фоґельфенґер і Казімєж Вайда). Запрошуємо вас до Львова! Розпочинаємо зі львівського радіо, далі прослідкуємо, як сміхотуни потрапили до кіно і стали героями популярних фільмів. Маєте унікальну можливість перебувати поруч з ними від першого їхнього виступу 1933 року в легендарній розважальній радіопрограмі «Весела львівська хвиля» до останнього 1947 року у Великій Британії. Зібрані протягом багатьох років матеріали дозволили авторам дослідити історію створення ліричної комедії «Буде краще», першого звукового фільму, знятого у Львові та про Львів – Тонько і Щепко зіграли в ньому головні ролі! Прочитаєте також про два фільми з їхньою участю, які глядачі так і не побачили, і відкриєте таємниці ліричної комедії «Волоцюги»... Власне, саме в цьому фільмі Тонько і Щепко вперше виконали славетну пісеньку «Тільки у Львові»! Познайомитеся з людьми, які оточували артистів в радіостудії, концертних залах, на знімальних майданчиках і на воєнних дорогах.

Сковородинівський путівник українськими маєтками : [путівник] / авт. текстів А. Парамонов ; за ред. О. Герій. - Харків : Раритети України, 2024. –  174 с. : іл., фот.

Це видання є частиною проєкту «Сковородинівський путівник українськими маєтками», реалізованого за підтримки Українського культурного фонду. Разом з інтерактивною картою, що є у вільному доступі в мережі Інтернет і доступна за QR-кодом на обкладинці, воно розповідає про маєтки (Іванівка, Кадниця), в яких перебував український філософ Григорій Сковорода в останні роки свого життя, і про родини, з якими перетинались його життєві стежки по Слобожанщині та зберігалась пам’ять про нього (Ковалевських, Каразіних, Земборських, Кузіних, Жилінських, Крінерів). На основі експедицій у села та містечка вздовж старого Муравського шляху, архітектурних обмірів та ретельних архівних досліджень команда проекту, а насамперед, автор тексту, харківський краєзнавець Андрій Парамонов розкривають перед читачем раніше невідомі факти з історії маєтків, життя родин їх власників і пропонують сім захопливих туристичних маршрутів місцями, якими колись подорожував Григорій Савич.

Губерначук С. Трипільські крила української пісні / С. Губерначук. - Київ : Фенікс, 2023. –  247 с. : іл., фот.

У виданні розкривається походження предковічних тем українських народних пісень: культу Сонця, Космічного Ладу, початку Світу, культу предків, поетизації жіноцтва та ін. Прадавні початки пісень українського народу автор, зокрема, виявляє у переконливих збігах сюжетів і образів наших пісень та пам’яток неолітичної подніпровської Трипільської культури і доісторичних ведійських творів, записаних аріями.

Семенко Л. І. Наш тихий геній Леонтович / Л. І. Семенко ; Вінницький обласний краєзнавчий музей. - Дніпро : Максимовська Ю. А., 2024. –  850 с., [3] : [8] арк. іл., фот.

Видання присвячене життєвому і частково творчому шляху видатного українського композитора, диригента, педагога Миколи Дмитровича Леонтовича (1877-1921) та підготовлене на основі архівних матеріалів, праць леонтовичезнавців, краєзнавчих розвідок, спогадів рідних, друзів та приятелів митця. Значна частина документальних джерел, ілюстративного матеріалу до наукового обігу вводиться вперше. Книга покликана зробити вагомий внесок у дослідження біографії славетного культурного діяча, неперевершеного майстра-ювеліра в обробці української народної пісні, знакової постаті в історії національної та світової хорової музики.

Турків Д. Сестри Чину Василія Великого у Східній Галичині наприкінці XIX – у першій половині XX століть: служіння та просвіта : монографія / Д. Турків ; наук. ред. І. Зуляк. - Львів : Манускрипт-Львів, 2023. - 455 с. : фот., іл. - (Бібліотека наукових і популярних творів сестер Чину Василія Великого / Генеральна управа сестер ЧСВВ).

У монографії комплексно проаналізовано організаційні засади жіночих монас¬тирів ЧСВВ у Східній Галичині наприкінці XIX - першій половині XX cm., їхнє ста¬новлення, структуру та розвиток. Розкрито зміст і значення ключових реформ монастирів сестер-василіанок. Досліджено основні напрями діяльності сестер ЧСВВ окресленого періоду.  Висвітлено роль чернечих осередків у творенні системи освіти, розвитку при¬ватного шкільництва, духовному вихованні та формуванні морально-етичних пріоритетів української молоді. З’ясовано, що діяльність сестер ЧСВВ була важ¬ливим засобом християнського і водночас національного виховання українства. Значною частиною пропонованого видання є публікація документів та світлин з історії сестер-василіанок.

Єрмілов В. Нариси миколаївської старовини / В. Єрмілов. - Миколаїв : Вид-во І. Гудим, 2024. –  202, [1] с.: фот.

У виданні представлені нариси з такої маловідомої історії дорадянського Миколаєва, як долі жінок із різних верств жителів міста, боротьба з венеричними хворобами, контроль і регулювання проституції, поширення інфекційних хвороб від тварин на людей, захист тварин від жорстокої експлуатації. Також представлені типові для Миколаєва сторінки його колишнього злочинного світу і короткий опис історії розроблення проектів водного шляху (територіально дотичного до міста) із Чорного до Балтійського морів.

Граб С. Любецькі церкви / С. Граб, А. Федорченко ; Національна спілка краєзнавців. Чернігівська обласна організація, ГО «Чернігівське земляцтво в м. Києві».

Суперечки щодо любецьких церков, їх кількості та локацій тривають як серед науковців, так і серед мешканців Любеча ще з середини ХІХ ст., коли місцевий поміщик граф Григорій Милорадович опублікував перший варіант своєї книги про Любеч. Книга поклала початок систематичного вивчення багатої любенької історії. У цьому виданні автори, спираючись на публікації О. Бондара, О. Веремейчик, О. Коваленка, О. Коваленко, І. Кондратьєва, В. Моренця, Ю. Ситого, археологічні дослідження любецьких пам’яток та місцеві легенди, здійснили спробу зібрати та систематизувати інформацію про любецькі церкви, зробивши наголос саме на ілюстративний матеріал.

Кучерук О. Bohdan Chmielnicki cosaccorum dux. Портрет Богдана Хмельницького на тлі часу і подій / О. Кучерук. - Київ, 2025. –  61 с. : [30] арк. іл.

Гетьман Війська Запорозького Богдан Хмельницький у середині 17 століття був однією із найпомітніших постатей на європейському геополітичному терені. Найдостовірнішим портретом гетьмана є робота голландського протестанта, королівського привілейованого гравера Вільгельма Гондіуса, що датується 1651 роком. В книзі розглянуто історичні обставини та історію створення портрету, проаналізовано його особливості.

Білінський В. Журавлі. Переосмислення новітньої історії України / В. Білінський. - Київ : Меморіал, 2021. –  511 с.

Автор чітко наголошує на необхідності відмови від російських міфів, які досі глибоко вкорінені в українській історичній науці. Він вважає, що правдиве розуміння власної історії може забезпечити Україні гідне місце у світовій історії. Ця книга є спробою віднайти і зберегти історичну правду, надаючи можливість українцям глибше усвідомити своє коріння і культурну спадщину.

Один із ключових аспектів книги «Журавлі» — це зображення подій Другої світової війни. Білінський правдиво змальовує ці складні та суперечливі моменти, не уникаючи гострих кутів і болючих питань. Автор зумів передати атмосферу тих часів, показуючи людські долі на тлі глобальних катаклізмів. Книга змушує читача замислитися над трагедією війни, її впливом на національну свідомість і долю окремих людей.

Кєлбович Б. Я проти : [альбом] / Б. Кєлбович ; голов. ред. Є. Клімакін ; пер. А. Шкудлапська. - Варшава : Київ : Нова Польща, 2025. –  150 с. : фот.

З початку повномасштабного вторгнення Бартоломєй Кєлбович за допомогою малюнка документує війну Росії проти України. Митець із репортерською точністю не лише передає події, які відбуваються за східним кордоном Польщі, а й рефлексує над ними. Він створює плакати, організовує акції солідарності, бере участь у маніфестаціях. 2025 року «Нова Польща» видала альбом його робіт I Disagree («Я проти»).

«Для мене найважливіше в мистецтві — можливість допомагати», — говорить митець, чия практика глибоко закорінена в активізмі та прямих жестах. Його робота стосується різноманітних нагальних глобальних проблем, але два роки тому він зосередився на Україні, переконаний, що вона не просто захищає свій суверенітет, а бореться за свободу всієї Європи. Спостерігаючи за зменшенням уваги до України в Західній Європі, Кєлбович із новою силою відчуває потребу діяти, підтримувати й допомагати в будь-який можливий спосіб.