ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Подаровано до фонду НІБУ. III квартал 2024

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

Національний військово-історичний музей України передав до фонду Бібліотеки книжкові і періодичні видання українською та іноземними мовами. Подарована література з військової, історичної та краєзнавчої тематики - від козацької доби до сьогодення.
Документи будуть у пригоді поціновувачам історії й культури України та світу.
Щиро дякуємо за поповнення фонду новими цікавими документами.

Агафонова Н. Інша історія: пічонаги, половці – автохтонна опозиція : монографія / Н. Агафонова. - Одеса : Астропринт, 2024. –  587 с.

Монографію присвячено проблемі вивчення витоків пічонагів, половців та їхньої ролі у києворуському державотворчому процесі. Акцентовані етнодавності візовано автохтонами проукраїнських та проросійських земель, етнополітичним продовженням аріїв, кіммерійців (цимбрів), скіфів, сарматів. Основною частиною етнічного потенціалу Половецької Землі заявлено аланів. Виклад теми базується на методі інтерпретації свідчень, шляхом полі дисциплінарного аналізу проблеми.

Коленко Т. А. Одесса и одесситы. История повседневности, 1950-1970 / Т. А. Коленко. - Одесса : Астропринт, 2024. –  397 с.

Одеса та одесити. Два десятиліття з 1950 по 1970 рік. Архівні документи, інформація з міських довідкових книг, публікації в місцевих газетах про вулиці та будинки, про підприємства, установи, школи та внз, про театри і бані, про музеї і ринки, про магазини і бібліотеки, про море, про пароплавство, про жителів міста – все це і багато іншого перетворилося на сторінки книги, що розповідає про повсякденне життя у всіх його проявах у найулюбленішому місті.

Каталог книжок про російсько-українську війну: 2014 – вересень 2023 / створила та дослідила Г. Скоріна. - Київ : Білка, [2024]. –  [76] с.

Це видання, в якому укладачка максимально намагалася показати кількість виданих праць про війну від 2014 року. У списку ви побачите основні відомості про видання: автора, назву, видавництво і рік виходу у світ. Ви відкриєте для себе цілий пласт літератури про війну, дізнаєтеся скільки насправді в нас книжок на цю тему та знайдете для себе саме ті праці, які будуть співзвучні вам.

Росовецький С. К. Драматургія. Тексти. Редакція / С. К. Росовецький. - Київ : Саломатін С. М., 2024. –  960 с.

У пропонованому виданні зібрано україномовні твори Станіслава Росовецького (1945-2022) – письменника, літературознавця, доктора філологічних наук, професора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, лауреата Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2007, 2011). Оприлюднення збірника приурочено до 60-тої річниці літературної діяльності автора.

Гімни і трени. Українська геральдична та пропам’ятна поезія XVI-XVIII ст. / упоряд., вступ. ст., прим., пер. В. Шевчука. - Київ : Кліо, 2024. –  560 с. : іл.

Збірка «Гімни і трени» поєднала у собі переклади текстів барокових геральдичних віршів, панегіриків та епітафій на сучасну українську мову. Оригінали цих творів, написані староукраїнською, латинською і ставропольською мовами. В. Шевчук зібрав із різноманітних документальних джерел: рукописів, стародруків та етнографічних видань. Присвячені найвидатнішим постатям, що дзеркалять ті ідеали та ціннісні орієнтири, що були притаманні еліті українського суспільства XVI-XVIII ст.

Чернігів у війні – 2022: голоси очевидців / керівник проекту О. Шевчук. - Чернігів : Десна Поліграф, 2024. –  279 с.

Книга «Чернігів у війні – 2022: голоси очевидців» - результат роботи команди науковців-волонтерів із різних наукових інституцій України над усно історичним проектом «Гуманітарні аспекти російсько-української війни: історико-культурні візії та сучасні стратегії виживання».
Через своє географічне розташування впритул до російського кордону місто Чернігів та низка населених пунктів області одними із перших серед українськиї територій опинилися «в огні» воєнних злочинів росіян. Під час перебування збройних сил рф на території Чернігівщини частина сіл (так само, як Чернігів) були блоковані, частина – окупована. Усі вони зазнавали нещадних обстрілів та бомбардувань. Гинуло цивільне населення, знищувалися села, вогнем руйнувалися заклади освіти та охорони здоров’я, пам’ятки культури. Офіційно Чернігівську область було де окуповано 3 квітня 2022 року. Проте станом на травень 2024 р. чимало її населених пунктів і досі зазнають постійних авіаційних, ракетних та артилерійських обстрілів.
Пропоноване видання є своєрідною хронікою «воєнного повсякдення» міста Чернігова та сіл Чернігівської області у лютому – квітні 2022 р.

Кінзерська Т. «Театр імпровізації» Анатолія Черкова. Шлях / Т. Кінзерська. - Київ : Адеф-Україна, 2024. –  105 с.

Киянин Анатолій Георгійович Черков (1946-2024) – театрознавець, театральний педагог, актор і режисер, автор концепції театру конструктивної поліфонічної імпровізації, один з лідерів студійного руху та театрального авангарду 1970-х – 1990-х років. Його активна театральна діяльність починає розгортатися у 1980-і роки. А. Черков створює навчальний курс виховання актора – «Пошук шляху…». Ним розроблено три ігрові системи (моделі) «театру імпровізації», що доповнюють одна одну: «Театр конструктивної поліфонічної імпровізації», «Драматичний театр вільного акторського існування», «Театр асоціативних знакових структур». На різних етапах творчого шляху А. Черкова в його студії займалися люди, які присутні у сучасному мистецькому просторі.

Капелани. На службі Богу і Україні / Укр. Ін.-т нац. пам’яті ; уклад.: Т. Ковтунович, Т. Привалко. - Київ : Гончарук А. Б., 2019. –  421 с. : фот.

Видання містить спогади військових капеланів різних конфесій, які від початку війни на сході України здійснювали душпастирське служіння серед українських воїнів. Свідчення були записані Українським інститутом національної пам’яті в межах проекту «Усна історія АТО». В них ідеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також окреслюються етапи інституційного становлення капеланства у війську.

Позняк-Хоменко Н. Без ротації / Н. Позняк-Хоменко ; Укр. ін.-т нац. пам’яті. - Тернопіль : Джура, 2023. –  223 с. : фот.

Навесні 2014 року світ був переконаний, що в Україні почалася громадянська війна і всі жителі Донбасу, слідом за кримчанами, раптом захотіли приєднатися до росії. Такими були наративи російської пропаганди, які активно поширювалися всіма можливими засобами. Мало хто тоді здогадувався, що насправді це ретельно спланована російськими спецслужбами операція, здійснена за безпосередньої участі самих росіян. Нова книга Наталки Позняк «Без ротації» руйнує російські міфи і вустами вихідців із Донбасу, які зі зброєю в руках стали на захист своєї землі, розкриває невідомі деталі та механізми цієї спецоперації. І водночас переконує, що Донбас був, є і буде українським.

Майдан. Пряма мова. Кн. 2 / запис інтерв’ю, упоряд. та прим. О. Чебанюк ; відп. за вип. О. Сало. - Київ : Нац. музей Революції Гідності, 2019. –  448 с. : фот. – (Усна історія Майдану).

28 інтерв’ю, записані фольклористом, кандидатом філологічних наук Оленю Чебанюк упродовж 2014-2019 років із учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні, складають другу книгу збірника «Майдан. Пряма мова», що продовжує видавничу серію «Усна історія Майдану», започатковану Національним музеєм Революції Гідності. Усі свідчення у цьому виданні зібрано за допомогою неструктурованого інтерв’ю на засадах oral history як наукового методу. Публікуються розповіді представників різних релігійних конфесій, майданівських сотень, політичних і громадських об’єднань, медиків, митців, активістів, волонтерів і свідків протестних акцій листопада 2013-го – лютого 2014 року. Представлені у збірнику усні спогади, опрацьовані відповідно до методологічних засад усної історії, є важливим елементом збереження пам’яті про протестні події новітнього часу в Україні, а також джерелом для наукових досліджень у царині історії, культурної антропології, наратології та етнології.

Революція Гідності: на шляху до історії : науковий форум Національного музею Революції Гідності : збірник наукових праць. Кн. 1 / Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні. Музей Революції Гідності [та ін.]. - Київ : Вид-во Музею Майдану, 2020. –  382 с. : фот.

Пропонований увазі читачів збірник наукових праць підготовлено за матеріалами Першого наукового форуму «Революція Гідності: на шляху до історії», який відбувся у Києві 12-13 грудня 2019 року за ініціативи Національного музею Революції Гідності. Статті, написані на основі виступів на форумі, охоплюють широкий спектр питань, пов’язаних із Революцією Гідності, - від теоретико-методологічних до музеологічних. У фокусі досліджень авторів – суспільно-політичний, цивілізаційний і культурологічний виміри Майдану, проблеми формування державної політики пам’яті, комеморації та музеєфікації «складної історії».

Революція Гідності: на шляху до історії : науковий форум Національного музею Революції Гідності : збірник наукових праць. Кн. 2 : Революції доби постмодерну: Майдан у контексті світових протестних рухів кінця ХХ – початку ХХІ століття / Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні. Музей Революції Гідності [та ін.]. - Київ : Вид-во Музею Майдану, 2021. –  239 с. : фот.

Пропонований увазі читачів збірник наукових праць підготовлено за матеріалами Другого наукового форуму «Революція Гідності: на шляху до історії», який відбувся в онлайн-форматі 19-20 листопада 2020 року. Тексти виступів і статті, підготовлені на основі доповідей на форумі з фокус-темою «Революції доби постмодерну: Майдан у контексті світових протестних рухів кінця ХХ – початку ХХІ століття», охоплюють спектр питань, пов’язаних з аналізом особливостей протестних рухів новітньої доби, ролі в них Майданів й Революції Гідності, а також їхнього впливу на суспільно-політичні процеси в Україні та світі, зокрема на розвиток громадянського суспільства.

Революція Гідності: на шляху до історії : науковий форум Національного музею Революції Гідності : збірник наукових праць. Кн. 3 : Сучасні медії й революції нового типу і Україні та світі / Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні. Музей Революції Гідності [та ін.]. - Київ : Вид-во Музею Майдану, 2023. –  239 с. : фот.

Цей збірник наукових праць містить матеріали Третього наукового форуму «Революція Гідності: на шляху до історії», який відбувся 18-19 листопада 2021 року з фокус-темою «Сучасні медії й революції нового типу і Україні та світі». Видання висвітлює особливості застосування інформаційних технологій у масових протестних рухах доби постмодерну кінця ХХ – початку ХХІ століття. У ньому проаналізовано роль соціальних мереж і цифрових інформаційних технологій щодо розгортання та координації суспільно-політичних протестів, поширення протестних ідей, залучення людей до спільної дії, а також висвітлено тему впливу новітніх засобів зв’язку на становлення й розвиток громадянського суспільства в Україні та світі. Розглянуто й питання специфіки сучасних медій як історичного джерела та суспільно-політичного феномена.

Третьяков А. П. Вулиця Басейна : архівні дослідження / А. П. Третьяков. - Київ : Кий, 2023. –  278 с. : іл., фот.

У книзі на основі архівних документів, періодичних видань, історичних та літературних матеріалів прослідковується розвиток вулиці Басейної від первинних садиб та спорудження перших будівель до сьогодення. Ви побачите креслення, підписані відомими київськими архітекторами, зразки оформлення міською владою дозволів на будівництво, старовинні та сучасні фото будівель, імена та портрети киян, які в різні часи тут проживали або були дотичні до розбудови вулиці.

Третьяков А. П. Костел св. Миколая в Києві/ А. П. Третьяков. - Київ : Бихун В. Ю., 2024. –  294 с. : іл., фот.

На основі матеріалів щоденних київських газет XIX-XX ст., архівних джерел та історико-публіцистичних видань розгортається історія заснування, спорудження та функціонування костелу святого Миколая. Автор намагається витримати стиль і форми інформаційних повідомлень, листування, проведення усталених процедур та узгоджень, що характерні для тих часів. Різноманітний ілюстративний матеріал та короткі біографічні дані дають уявлення про широке коло осіб, дотичних до створення та існування унікальної київської пам’ятки.