ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Дарувальники

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

Подаровані видання за І квартал 2024 року.

Обкладинка книги: Огієнко Віталій. Що Голодомор має навчити українців : історичні паралелі між Голодомором і нинішньою російською агресією та геноцидом

Огієнко В. Що Голодомор має навчити українців : історичні паралелі між Голодомором і нинішньою російською агресією та геноцидом / В. Огієнко. - Київ : К.І.С., 2023. –  142 с.

У виданні проводяться історичні паралелі між Голодомором і нинішньою російською агресією та геноцидом. У фокусі автора – мотиви Сталіна та Путіна, динаміка їхнього шляху до геноциду, радянські та російські геноцидні стратегії, стратегії інформаційного супроводу та приховування інформації про геноциди. Критична кількість збігів між цими двома подіями показує, що вони є типологічно подібними, а отже існує певна тяглість у російському геноцидному насильстві. Таким чином, Голодомор постає не радянським вбивством, а російським. Голодомор – це подія, яка лише відбулася за радянських часів, але за своєю суттю – це спосіб розв’язання проблеми, характерний саме для росіян. Важливі і відмінності між Голодомором та нинішньою російською агресією та геноцидом. Вони пояснюють чому тоді організаторам геноциду вдалося досягнути своїх цілей, а зараз не вдається.

Дайте, мамо, гами… : словник Голодомору / Київ : Степурін І. М., 2023. –  213 с.

Книга є документом неймовірної сили та правдивості про Голодомор 1932-1933 років, коли комуністична імперія зла, вчинивши свідомий геноцид українського народу, знищивши мільйони українців, прагла придушити національно-культурне відродження, зламати його волю, витравити гідність та самоповагу.
Перший у світі Словник «страв» голодоморних років доповнено матеріалами, що дадуть можливість побачити витоки, причини й винуватців трагедії.

Марущак В. Пустеля. Голодомор. Український південь / В. Марущак. - Київ : Артіль, 2023. –  98, [5] с. : іл.

Ця збірка про Голодомор 1932-1933 років. Автор розповідає про більшовицько-сталінський режим, його людиноненависницьку сутність. Розповідь про геноцид українського народу, який особливо гостро проявився у роки лихоліття.
Віра Марущак проникає до глибини душі читача. Через художнє слово переймається великою трагедією країни, де згублено мільйони життів чоловіків та жінок, малих дітей, літніх людей, порушивши природний процес розвитку не одного наступного покоління. Закликає нас бути пильними, берегти свою Батьківщину, бо з війною прийшли вороги із звіриним обличчям.

Зінченко О. Як українці зруйнували імперію зла : за мотивами документального серіалу Суспільного «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла» / О. Зінченко. - Харків : Vivat, 2024. –  556, [2] с.

Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували в США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотнім? Як сталося, що із чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший – «Розпад»?
У цій книжці автор поденно відтворює події 1991 року. Наводить ще донедавна секретні архівні документи ЦРУ і КГБ. Уперше зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників. І відповідає на запитання, хто насправді зруйнував імперію зла.

Українське суспільство в умовах війни. Рік 2023 / Національна академія наук України. Інститут соціології ; за ред.: Є. Головахи, С. Макеєва. - Київ : Інститут соціології НАН України, 2023. –  342 с.

Неоголошена війна росії проти України призвела до масштабних і суперечливих змін у станах і соціальних процесах, у оцінках, настроях, прагненнях, політичних уподобаннях і пріоритетах громадян. Упродовж 2023 р. члени дослідницької спільноти, об’єднані у Соціологічну асоціацію України, аналізували й інтерпретували емпіричні дані, отримані в перший рік війни, обговорювали встановлені факти й залежності на наукових конференціях, планували та проводили ініціативні обстеження. Невелика складова їхніх спостережень представлена на сторінках книги, а основну її частину становлять узагальнення та висновки, які зроблені у структурних підрозділах Інституту соціології НАН України й ґрунтуються переважно на емпіричних матеріалах моніторингу за змінами у структурах і повсякденному житті населення країни у 2022-2023 рр. і проведених інтерв’ю в рамках виконання планових науково-дослідних робіт.

Уткін О. І. Аграрна освіта та наука в українській діаспорі Європи 1920-1960-х років : монографія / О. І. Уткін. - Київ : Аграрна наука, 2023. - 347 с.

У роботі розкрито багатогранну діяльність Української національної політехніки в європейській діаспорі 1920-1960-х років, яку в різні періоди представляли Українська господарська академія (1922-1935 рр., Чехословаччина), Український технічно-господарський інститут заочного навчання (1932-1945 рр., Чехословаччина), Український технічно-господарський інститут (1945-1960 рр., Німеччина). Розглянуто, як частина українських емігрантів прагнула відновлення української державності, об’єднуючись переважно в освітньо-наукових установах, де готувалися висококваліфіковані господарські кадри агрономів, лісівників, економістів, кооператорів, гідротехніків. Висвітлено, як вчені підтримували зв’язки з науковцями інших країн, обмінювалися з ними літературою, брали участь у роботі різних міжнародних форумів. За своїми науковими досягненнями, зробленими професорами П. Є. Андрієвським, І. Я. Горбачевським, Б. Г. Іваницьким, Б. М. Мартосом, В. П. Тимошенком, українознавчі центри вийшли на світовий рівень. Їх видавнича діяльність характеризувалася підготовкою і виданням нових підручників, іншої літератури з природничої, техніко-економічної та гуманітарної тематики.

Формування комплексного бачення та рекомендацій органам державної влади України щодо подолання наслідків окупації та викликів у процесі реінтеграції ТОТ АР Крим та м. Севастополя у 4 сферах: інформаційній, освітньо-науковій, культурній, релігійній : [експертний звіт] / В. Потапова [та ін.]. - Київ : Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», 2023. - 152 с.

Презентований проект експертів «Гуманітарна політика» Експертної мережі Кримської платформи – це досить ґрунтовно змістовна робота, в якій напрацьовані чіткі професійні рекомендації для державних органів влади України. Експертний доробок має ґрунтовне дослідження, в якому відображена суспільно-політична ситуація в Криму до і після окупації з врахування сьогодення російсько-української війни, що триває з 2014 року. Що важливо зазначити, - це те, що ці експертні напрацювання мають мати політичне рішення щодо надалі законодавчого впровадження на державному рівні з питань реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

1941. Червневі листи. Непрочитана польова пошта з Кам’янця-Подільського / Національний музей історії України у Другій світовій війні, Музей Берлін-Карлгорст. - Київ, [2021]. - 48, 48 с. - (Музейні буклети).

Листи не дійшли до адресатів, Червоноармійці та мешканці західноукраїнського містечка Кам’янця-Подільського розповідали в них про пережите на фронті і під окупацією після нападу Німеччини на Радянський Союз 22 червня 1941 року. Однак, поштамт на той момент вже не працював. Листи потрапили до рук німецьких окупантів і в якості трофею були передані до віденського музею Пошти. Саме звідти ці листи, які так і не були відкриті, у 2010 році повернулися в Україну. Було проведено масштабну акцію по розшуку адресатів, точніше їхніх нащадків, для того, щоб передати їм ці листи.
Спільна виставка Берлінського Музею Карлгорст та Національного Музею історії України у Другій світовій війні, 30 червня – 28 серпня 2016.

Пам’ятаймо. Історія і уроки Голокосту. Роботи молодих митців : [альбом] / Український центр вивчення історії Голокосту, Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. - Київ : Фенікс, 2020. - 151 с. : фот.

Пропоноване видання є альбомом найкращих учнівських творчих робіт з історії Другої світової війни, історії Голокосту на теренах України. У ньому вміщено художні, образотворчі роботи й літературні тексти переможців Всеукраїнського конкурсу учнівських робіт «Історія і уроки Голокосту» ім.. І. Б. Медвинського, які здобули найвищу оцінку журі упродовж останніх 10 років (2010-2019 рр.)
Роботи молодих митців демонструють спроби осмислення надважкої теми Другої світової війни, історії Голокосту на теренах України через візуальні образи та літературне слово.

Нечипоренко Л. 33-й рік : спогади / Л. Нечипоренко ; упоряд.: Р. Молдавський, І. Шугальова, Л. Тесленко. - Житомир : Бук-Друк, 2023. - 262 с. : [6] арк. фот.

Мемуари Лавра Нечипоренка є цінним історичним джерелом особового походження, яке розкриває події Голодомору-геноциду в Києві та селах сучасних Житомирської та Вінницької областей, а також розповідає про долю людини в жорнах масових репресій у радянській Україні на початку 1930-х років. У своїй розлогій оповіді автор описує читачеві картини свого ув’язнення за сфабрикованими звинуваченнями та тотального охоплення Голодомором великого міста та сіл України.
Не менш трагічна й унікальна історія самого рукопису, створеного на межі 1960-1970 рр. На своєму більш ніж п’ятдесятилітньому, драматичному шляху до нащадків його було використано слідчими як доказ антирадянської діяльності проти відомого поета-шістдесятника, дисидента Івана Коваленка та «ув’язнено» в архіві КДБ більш ніж на тридцять років.

Сергійчук В. Соборна пам’ять України : календар-альманах : 2024 / В. Сергійчук. - Вишгород : Сергійчук М. І., 2023. - 288 с.

У пропонованому календарі-альманасі наводяться найзнаменніші події української історії та згадуються найвизначніші постаті нашого народу, яких ушановуємо в 2024 році.

Сергійчук В. Три документи вічної ганьби, або Як тепер подають булочку / В. Сергійчук. - Вишгород : Сергійчук М. І., 2023. - 58 с.

У пропонованій праці аналізуються три документи українського походження, що стосуються нашого національного самоприниження, яке розквітало в умовах бездержавності. Продовження угодовської практики окремими науковцями та їхніми прихильниками в добу незалежності України компрометує її перед світом.

«Співучий Києве, дитя живих століть» в поезії, есеях, споминах / авт.-упоряд. та авт. передм. М. Г. Рильський. - Київ : Дніпро, 2023. - 295, XXIV с. : фот.

Ця книжка присвячена Києву і киянам у творах М. Т. Рильского, розповідає про самого класика у споминах рідних, друзів, колег. Впродовж всього життя Максим Тадейович оспівував улюблене місто – постійне джерело свого натхнення і захоплення – у віршах і поемах, в публіцистиці та в есеях, в журналістських жанрах – репортажах та інтерв’ю.
Скільки зворушливого тепла і доброти відчуваємо в портретах-нарисах людей, дорогих автору! Перед читачем виникають образи вченого і письменника, актора і вчителя.
Не має залишити байдужим читача і розділ, в якому здійснюємо уявну подорож в Київ ХХ століття, в місто за життя Максима Рильського. Важливі віхи в його життєдіяльності відтворюють спомини у супроводі кількох десятків ілюстрацій, у згадках різних часів і людей.

Козицький А. Велика брехня : методи, наративи та динаміка заперечення Голодомору / А. Козицький ; Національний музей Голодомору-геноциду. - Харків : Панов А. М., 2023. - 365, [2] с.

Книга присвячена історії заперечення Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. З метою утримати в таємниці скоєний на початку 1930-х рр. геноцид Українського народу, а згодом змусити українців забути про нього, очільники СРСР послідовно заперечували факт Голодомору. Після розпаду Радянського Союзу головним противником поширення інформації про Голодомор та організатором кампанії заперечення проти визнання його актом геноциду стала Росія. У роботі  простежено етапи, які пройшло заперечення Голодомору впродовж 1932-2022 рр., виокремлено головні методи та моделі цього заперечення, здійснено аналіз наративів, що їх поширювали раніше й продовжують розповсюджувати тепер противники визнання Голодомору актом геноциду. Дослідницький матеріал подано в широкому історичному контексті, продемонстровано паралелі між методами й наративами заперечення Голодомору та практикою заперечення інших геноциді ХХ ст.

Бахмутська балада. Фото з війни : фотоальбом / Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс ; редкол.: Ю. Савчук (голова) [та ін.] ; упоряд. І. Коцаб’юк. - Київ : Степурін І. М., 2023. - 303 с. : фот.

У фотоальбомі «Бахмутська балада» представлено понад 300 документальних світлин та коментарі пресофіцерів про оборону міста-фортеці Бахмута й бої навколо нього. Фотографії надійшли від пресслужб та служб зв’язків з громадськістю бригад Східного угрупування військ, які боронять державу на Сході України. Кожне фото свідчить про мужність захисників та їхнє бажання, не шкодуючи сил, працювати на Перемогу.

Кордуба М. Територія і населення України : географічний і статистичний огляд / М. Кордуба ; Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація, Музей історичного центру міста Києва. - Київ ; Кам’янець-Подільський : Друкарня Рута, 2023. - XXIV, 111, 92 c. : карта.

У цій праці автор, на підставі офіційних даних переписів населення: 1897 р. – Російська імперія, 1910 р. – Австро-Угорська імперія, до складу яких на початку XX ст. входила Україна, обґрунтував межі українських етнографічних земель і представив їх на «Carte de l’Ukraine», якою супроводжується видання. Видання подає оригінальний текст та переклад українською мовою, здійсненний науковим працівником Музею історичного центру міста Києва Надією Наумовою.
Праця М. Кордуби, хоча й написана понад 100 років тому, переконливо спростовує химери «рускава міра» з його міфами і «скрєпами» про «ісконна рускіє зємлі» та «адін нарот».

The 30 Wars wiZ the Cursed Neighbour / [a word from the project authors: Y. V. Buket (and others)]. - Kyiv, 2023. - 64 pages : il.

Протистояння України з росією триває не одне століття. Наш героїчний народ і його лицарі-полководці вже багато разів доводили північно-східним сусідам, що є господарями на своїй Богом даній землі. Армія Inform представляє коротку історію 30 збройних конфліктів.

Гай-Нижник П. Міфи і таємниці останнього гетьмана України / П. Гай-Нижник, М. Томенко. - Київ : Артіль, 2023. - 343 с. : іл.

Видання присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павлу Петровичу Скоропадському та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня – 14 грудня 1918 р.)
У книзі вміщено фрагменти спогадів статей та інтерв’ю самого Павла Скоропадського та його доньок Єлизавети й Олени. Видання містить роздуми Скоропадського про Україну і себе, коротку хронічку життя, інформацію про маєткові та міські володіння Скоропадських, причини та перебіг захоплення ним влади під час державного перевороту 29 квітня 1918 року, конституційно-правові засади Української Держави того часу та багато ін.

Візуальний щоденник війни / ілюстраторка та укладачка А. Семенова. - Одеса : Олді+, 2023. - 376 с. : іл.

За кожною із знакових подій війни стоять тисячі й мільйони історій українців. Історії різні – від найстрашніших про горе та біль, до історій про надію, яка тримає вкупі та допомагає боротись. «Візуальний щоденник війни» - це хроніка подій одного року повномасштабної війни в форматі щоденника, що складається зі скетчів авторки проекту, які зображують одну із подій чи моментів кожного дня війни, та історій різних українок та українців.
Антоніна Семенова – мистикиня, авторка проєкту, ілюстраторка та укладачка цього видання. Ось, що вона каже про свою роботу: «Моя мистецька практика сьогодні – відповідь на виклики воєнного часу, спроба відрефлексувати події та знайти візуальну мову, яка буде близька та зрозуміла кожному українцю, всупереч реальним та штучним протиріччям. Я шукаю спосіб підтримати українців, надихнути на боротьбу та побудову нової вільної України в майбутньому. Вдячна кожному автору та авторці, котрі долучились до проекту та поділились своїми історіями».
Проєкт продовжує збирати історії про щодення війни. Долучайтесь!

Старий рудник : історико-краєзнавчий альманах. [Вип.] № 3 : (спадщина Олександра) / Національна спілка краєзнавців України ; Мирноградська організація «Старий рудник». - Запоріжжя, 2023. - 99, [1] с. : фот.

Цей номер історико-краєзнавчого альманаху «Старий рудник» повністю присвячений пам’яті краєзнавця з міста Добропілля Олександра Миколайовича Петренка. Він був тим, хто змінював життя багатьох людей на краще: розкривав і розвивав здібності своїх учнів, відкривав нові сторінки історії Добропільщини, залучав до подорожей, екскурсій, походів, археологічних розвідок та розкопок силу-силенну народу. Олександр був людиною енциклопедичних знань, величезної працездатності, жертовної відданості справі.

Сидоренко І. Розрубаймо цей вузол / І. Сидоренко. - Київ, 2019. - 519 с. : фот.

Давно завершилася найкривавіша війна ХХ сторіччя з її фронтами, наступами, відступами, тилами, окупованими державами і територіями, і, як наслідок цього, - смертями та стражданнями людей. На підкорених гітлерівцями землях, зокрема й України, виникали вогнища збройного опору жорстокому окупаційному режимові. Про один із них і піде мова в цьому виданні. Розповідь могла б бути недовгою, і сьогодні сам факт народного змагу з ворогом і оповідь про нього належали б історії Другої світової війни та згадувалися б тільки принагідно, бо в Україні знову йде війна, розв’язана росією, знову ллється кров, гинуть люди, якби нечестивці не зв’язали у тугий вузол правду і неправду. Вони, обласкані верховною владою (була така в Радянській «імперії» - «керівна й направляюча»), спотворили історичну палітру антигітлерівського спротиву в одному з регіонів України до невпізнання. Посіяна тоді неправда культивується і донині. Це й змусило автора взятися за перо.

Українці в Польщі: історія порятунку / упоряд. Ю. Бережко-Камінська. - Київ : Саміт-Книга, 2023. - 244, [3] с.

До книжки  увійшли твори українських авторів – переможців і фіналістів Міжнародного конкурсу документальної прози «Українці в Польщі: історія порятунку», ініційованого та проведеного Інститутом літератури (Польща) в 2022 році. Провідною темою конкурсних робіт стали події в Україні, викликані російською агресією проти українського народу, і досвід вимушеної еміграції до Польщі.
У кожній історії – біль, страх, відчай, нерозуміння, як жити далі, утрати, страждання, жаскі і часом сурреалістичні деталі. У кожній історії – скалічені життя. Але разом із тим – щемні слова вдячності полякам – раніше зовсім не знайомим людям, – які зустріли, прийняли, втішили, розрадили, підтримали, нагодували, вдягли і дали надію на подальше життя.