ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Подаровано до фонду Бібліотеки

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

 

Подаровані видання за ІV квартал 2023 року.

Національна історична бібліотека України щиро дякує Мушегу Цироняну за дарунок артбуку – цінного і суспільно значущого видання у фонд Бібліотеки. 

Циронян М. Життя в українській столиці, яке змінила, але не зламала війна : [артбук] / М. Циронян. - Київ : Циронян М., 2023. –  [449] с. : фот.

Життя людей в Києві під час війни – це окрема історія, яка розповідає про різні емоції, серед яких знайшлося місце суму і радощам, невідʼємно поєднаним між собою. Зібрані у цій книзі фотознімки відображають цей особливий історичний період в Україні. Війна, що обрушилася на Україну, обʼєднала нас спільними переживаннями, болем і жахом різних людей, і неважливо, відоме твоє імʼя чи ні. Головне, що у нас одна мрія на всіх.
Портретні знімки, авторства Мушега Цироняна, зроблені у столиці в період повномасштабного російського вторгнення доводять це. Атмосфера, яку передають представлені світлини, говорить сама за себе – десь без зайвих слів усе зрозуміло, а в деяких випадках історії доповнюють зміст фото. Війна не зупиняє життя, і мешканці Києва на власному прикладі у цьому переконують: «A Life That Never Stopped».

Національна історична бібліотека України дякує Сергію Тарадайку сучасному українському філософу, письменнику, есеїсту за подаровану книгу, яка стане важливою частинкою фонду нашої бібліотеки.

Тарадайко С. Філософія лінії. Микола Колядко / С. Тарадайко. – Київ : ArtHuss, 2021. – 150, [1] с. : іл.

Микола Колядко (1951-1999) дуже цікавий художник, який поєднує досить абстрактні та стародавні, власне народні мотиви. Це розкрито в есеї, примітному вже за жанром, а саме: коли про твори живопису пише філософ. Отож увагу зосереджено не на впливах і «запозиченнях», а на баченні світу, що притаманне самому майстру. Додається великий обсяг ілюстрацій.
 

Шептицька Т. Сла(і)вень «Віршню» / Т. Шептицька. – Вінниця : Мерркьюрі-Поділля, 2023. – 39 с.

Всеукраїнський фестиваль поезії і авторської пісні «Віршень» (попередні назви – «Під знаком Водолія», «Сліва-фест») став яскравим і визначальним явищем української літератури кінця XX – початку XXI ст.. На цого сценах у різних містах України упродовж майже тридцяти років існування виступило кілька тисяч письменників, бардів, перекладачів, громадських діячів, чимало з яких здобули уже й європейського визнання та формують обличчя сучасної національної культури.
Пропоноване видання є першою серйозною спробою описати історію появи та розвиток «Віршня», який продовжує відкривати нові імена, гуртувати як молодь, так і важковаговиків художнього слова, творити модерну українську поезію.

Українське село першої половини XX ст. через призму людської пам’яті : зі збірок спогадів, зібраних В. Аннусовою / передм. Л. Богачевої ; упоряд.: В. Аннусова, В. Рибалка ; художнє оформ. Ю. Лисенко. – Дніпро, 2022. – 125 с.

Увазі читачів пропонується збірка вибраних спогадів, які наочно характеризують життя українського села, починаючи з відносно стабільних 1910-х років, закінчуючи ще одним злочином радянської влади  - голодом 1946-1947 рр. Ці свідчення людської пам’яті походять з одного мікрорегіону: сільських районів Луганської області, що знаходяться довкола м. Старобільськ (Біловодська територіальна громада Старобільського району Луганської області). Спогади були записані у період з 1971 по середину 2000-х рр. однією особою – спочатку школяркою, потім студенткою і, нарешті, сільською вчителькою математики Вірою Аннусовою. Спогади зберігаються у колекції комунального закладу «Музей спротиву Голодомору» Дніпровської міської ради.

Борщ по-МАНівськи, або Вивчаймо українські традиції разом! : каталог учасників Всеукраїнського конкурсу учнів. молоді «Український борщ – національний бренд кулінарної культури» / Київська міськдержадмін. Департамент освіти і науки, Київська Мала академія наук учнівської молоді ; авт. ідеї Є. В. Моїсеєнко ; відп. ред. І. Поліщук. – Київ, [2021]. – 126 с.

Ця збірка з’явилась завдяки проекту Київської Малої академії наук «Україна – моя родина». Він об’єднав українців у прекрасній справі – вивченні традицій нашої багатющої української культури. Метою кулінарно-етнографічного конкурсу учнівської молоді «Український борщ – національний бренд кулінарної культури» було спробувати об’єднати школярів та їхніх батьків, запропонувати цікаву всім спільну справу, показати молоді, що робити щось разом з батьками або бабусями-дідусями – це цікаво й захоплююче!

ЮНЕСКО у дзеркалі досліджень молоді: сфера культури : збірник тез доповідей I Міжнародої практичної конференції, 25 квіт. 2023 р., Київ / Київська міськдержадмін. Департамент освіти і науки, Київська Мала академія наук учнівської молоді ; відп. ред. І. Поліщук. – Київ, 2023. – 147 с.

У збірнику подані тези доповідей I Міжнародної практичної конференції, метою якої було отримання молодим поколінням навичок дослідницької роботи, формування в юних науковців розуміння значимості і ролі культурної спадщини у творенні національної ідентичності, ознайомлення із сучасними дослідженнями, актуальними проблемами у справі забезпечення захисту та збереження культурного надбання, особливо в умовах російсько-української війни, коли через збройні дії держави-агресора під загрозою знищення перебувають унікальні історико-культурні цінності України.

Скрипник О. Спецоперація «НЕКРО» : розсекречені історії з архіву розвідки / О. Скрипник. – Київ : АДЕФ-Україна, 2023. – 607 с.

Ця книга – про досі невідомі епізоди спецоперацій ГПУ / НКВД / МГБ / КГБ СССР за кордоном щодо вбивства визначних діячів українського національно-визвольного руху Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Степана Бандери, про спроби ліквідувати Миколу Капустянського, Олега Ольжича, Андрія Мельника, Ярослава Стецька, про агентурно-оперативні розробки Павла Скоропадського, Андрія Лівицького, Василя Вишиваного та багатьох інших борців за свободу й незалежність України, про застосування спецзасобів і агентів-бойовиків, про так звані активні заходи і загалом політику державного тероризму кремля.

Фольклор Нововоронцовського району : репертуарно-методична розробка / уклад. В. Другальов. – Херсон, 2011. – 26 с.

До сьогоднішнього часу етнокультурна спадщина Нововоронцовського району – найменш досліджене явище Херсонщини. Разом з тим фольклор Нововоронцовщини притягує до себе своїм багатством та розмаїттям народної традиційної культури, як з огляду на обряди так і своїм музичним фольклором.
Твори, що ввійшли до запропонованої розробки цілком можуть стати в нагоді керівникам фольклорних колективів під час підбору репертуару для колективу. А свята та обряди допоможуть краще зрозуміти етносоціальний побут населення цього чудового краю. Адже відомо, що пісня і обряд існують в нерозривній єдності дії – слова, музики, світу.

Диктатори XX-XXI століть: тоталітарні режими та наслідки для суспільства : за матеріалами Міжнародної наукової конференції, 22 листоп. 2022 р., Київ : до 90-х роковин пам’яті жертв Голодомору-геноциду українців, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом. – Київ : Харків : Право, 2023. – 487 с.

Основу збірника склали доопрацьовані авторами виступи, доповіді, статті учасників конференції – правників, істориків, журналістів, лікарів, слідчих, військових, які досліджують злочини, вчинені диктаторами XX-XXI століть, і розкривають причини та наслідки Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. і геноциду українців 2022 р.

Скибін Р. Кримськотатарська кераміка : [артбук] / Кримський інститут стратегічних досліджень, Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, Національний музей українського народного декоративного мистецтва ; Р. Скибін. – Київ, [2023]. – [48] с.

Це унікальне видання про основні різновиди побутових, повсякденних кримськотатарських керамічних виробів. Посуд, що традиційно використовували кримськотатарські господині, виготовляли вручну. Представлена в артбуці добірка гончарних виробів – це унікальні авторські копії з 18-ти предметів кримськотатарського керамічного посуду XVIII-XX століть, виготовлені також вручну. Безумовно, вони передають усі його тогочасні суттєві риси і властивості, але вже через призму сучасності.
Особливість артбука полягає ще в тому, що робота поєднує наукові підходи і практику кримськотатарського кераміста, заслуженого майстра народної творчості України Рустема Скибіна, який створив оригінальний стиль поліхромного розпису керамічних виробів, зберігаючи при цьому багатовікові культурні традиції і стильові характеристики у своїх виробах.

Гаврилишин П. Табори для інтернованих і військовополонених на території Західноукраїнської Народної Республіки – Західної області Української Народної Республіки (1918-1919) : [монографія] /П. Гаврилишин, Р. Чорненький. – Івано-Франківськ : Дискурс, 2023. – 484,[2] с.

Метою дослідження, викладеному у цьому виданні, є комплексний аналіз процесу становлення та розвитку утримання української владою інтернованих та полонених під час польсько-української війни 1918-1919 рр. у Косачові, Тернополі і Язловці. У монографії проаналізовано джерельну базу та історіографію проблеми, охарактеризовано політику української влади стосовно інтернованих і полонених, особливості їхнього повсякденного життя та побуту. Показано також процес підтримки інтернованих та військовополонених місцевим польським середовищем.

Вічний мандрівник : [краєзнавчий часопис]. – Київ : Пам’ятки України, 2019 – . – Засновник та видавець: ВД «Пам’ятки України».

«Вічний мандрівник» - новий краєзнавчий та географічний часопис авторами матеріалів якого є виключно українці, в якому об’єднано статті і світлини українських мандрівників, журналістів, фотографів, природознавців та усіх, хто не уявляє свого життя без подорожей та пізнання навколишнього світу.
"Немає кращого способу дізнатися світ і самого себе, ніж подорож. Майже п’ять років я подорожую Україною і відкриваю для себе все більше нових дивовижних місць, а також намагаюся залучити до цього своїх друзів, знайомих і колег. Україна – дивовижне джерело туристичних відкриттів, і я вірю, що скоро подорожувати по нашій країні буде дуже модно, а внутрішній туризм в Україні буде наймасовішим. Але недолік інформації про ті унікальні місця, які є в Україні, залишається проблемою – люди просто не знають, які багатства зберігає їх власна країна, тому поява цього журналу я вважаю дуже своєчасним, і думаю, що у нього велике майбутнє!", – прокоментувала журналістка, автор проекту "Tour de Ukraine на Zruchno.Travel" Валерія Мікульська – в перший випуск альманаху увійшов її матеріал про подорожі по Херсонщині.

Лохвиччина: фольклорно-етнографічні студії та матеріали / Національна академія наук України, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильского, Громадська організація «Моя провінція». – Київ : ІМФЕ, 2023. – 554 с.

У книзі представлено сучасний культурно-антропологічний образ історичного козацького краю. Автори аналізують різні аспекти сільського та міського повсякдення, усну історію, пісенність, декоративне мистецтво. Монографія містить оригінальні фольклорно-етнографічні матеріали, записані від мешканців Лохвиччини під час експедиції у вересні 2020 року.

Наука і суспільство : щомісячний науково-популярний і літературно-художній ілюстрований журнал / Товариство «Знання», Правління, Український центр духовної культури». – Київ : Український центр духовної культури, 1923– . – Засновник: Правління Товариства «Знання» ; видавець: Український центр духовної культури.

Часопис «Наука і суспільство» є одним з найстаріших науково-популярних журналів в Україні, заснований у 1923 році. Надає читачеві важливу і необхідну інформацію з актуальних проблем суспільства, про розвиток суверенної України, утвердження ідеалів гуманізму. Нині основна тематика журналу це: політичні процеси, етнокультурна, духовність, наукові досягнення. Видання містить такі рубрики: «Історія України: погляд через віки», «Вони стояли біля витоків державності України», «Стежками рідного краю», «Філософське осмислення світу і місця людини в ньому», «З архіву журналу» та ін.

Сивопляс Л. Щоденник чернігівки : (100 днів тривог та надій) / Л. Сивопляс». – Київ : Інтерсервіс, 2022. – 133, [2] с.

Лариса Сивопляс – мешканка Чернігова, інженер-будівельник. З гуркотом ворожих снарядів написання щоденника стало для неї спасінням, щоб не з’їхати з глузду під час бомбардувань рідного міста. Авторка відверто та емоційно описує життя своєї родини крізь призму сприйняття перших ста днів широкомасштабного вторгнення російських загарбників на територію нашої країни.

Гардт В. 24 години війни : спогади / В. Гардт. – Київ, 2023. – 73 с.

Лейтенант Віталій Гардт – офіцер із тактичної медицини спец корпусу «Омега» Національної гвардії України, учасник російсько-української війни. Загинув 22 березня 2023 року під час виконання бойового завдання в районі м. Авдіївка Донецької області. У спогадах «24 години війни» він зафіксував свої роздуми й події одного дня боїв, 2 червня 2022 року, на території Сєверодонецького авторемонтного заводу. Ці нотатки Віталій писав у листопаді – грудні 2022 року, між виходами на завдання, будучи в зоні бойових дій на Донеччині. Завершити їх йому не судилося…

Колесник В. Шкільництво Поділля наприкінці XVIII – у першій третині XIX ст. : [монографія : документи] / В. Колесник ; Музей Вінниці. – Вінниця, 2023. – 584 с. : іл.

У праці розглянуто поступ шкільної справи на Правобережній Україні з детальнішим висвітленням Поділля за часів діяльності Комісії національної освіти Речі Посполитої та в нових реаліях Російської імперії. Проаналізовано особливості проведення освітньої реформи 1803-1804 рр. у Віленському навчальному окрузі, до якого було включено Правобережну Україну. Детально висвітлено історію Подільської гімназії, її структуру і навчальні програми, педагогічний колектив і учнівський склад, матеріальне забезпечення, провідне місце у системі губернського шкільництва. Праця ілюструє процес формування і функціонування шкільництва, яке мало польський характер, його поступову русифікацію та ліквідацію після польського національно-визвольного повстання 1830-1831 рр.

Биківня - територія пам’яті : науково-допоміжний біобібліографічний покажчик. Ч. 1. 1941-1991 / упоряд.: М. Бривко, О. Полідович, В. Філімоніхін ; авт. вступ. ст. Т. Шептицька. – Вінниця : Меркюрі-Поділля, 2023. – 56 с.

Мета данного покажчика – виявити, облікувати та репрезентувати літературу про Биківнянські поховання, а також події, які їм передували чи їх стосувалися, довготривалий шлях з відкриття правди про братські могили у Биківнянському лісі, достойників, що сприяли поширенню інформації про терор у Києві, персоналійний вимір Биківнянського мартиролога. Відновлення пам’яті про десятки тисяч закатованих, що навіки спочили на території теперішнього Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», потрібне не лише їхнім родинам, що втратили батьків, дідів та прадідів, а й всій українській спільноті.
Вказаний покажчик є першою спробою довідкового видання, що репрезентує публікації другої половини XX ст., присвячені Биківнянській трагедії.

Ковальчук І. М. Історія однієї картини І. С. Їжакевича, або Тарас Бульба та учні Пархомівської середньої школи / І. М. Ковальчук, І. М. Ковальчук. – Київ : Вид. дім Дмитра Бураго, 2023. – 79 с. : іл., фот.

Епістолярна спадщина І. С. Їжакевича, представлена в цьому виданні, з одного боку, описує історію написання картини «Тарас Бульба зустрічає своїх синів» для Пархомівського художнього музею ім. П. Ф. Луньова, а з іншого, розкриває особистість Івана Сидоровича не лише як творця, а й як вчителя.
У роботі використані документи, малюнки, ескізи, стоп-кадри відеоматеріалів, які зберігаються в Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського, Пархомівському художньому музеї України, Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України, Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві, Центральному державному історичному архіві України, Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильского НАН України.
Усі архівні матеріали друкуються без будь-яких змін, зі збереженням орфографії, стилістики, пунктуації авторів.