ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Дарувальники

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

Подаровані видання за ІII квартал 2023 року.

Національна історична бібліотека України щиро дякує Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України за отримані академічні видання в межах доброчинної акції Інституту «Національна академія наук України – бібліотекам».

Історична бібліотека отримала в дарунок 281 примірник наукових видань, які стануть цінним поповненням фонду історичної книгозбірні та сприятимуть поширенню знань з історії України, народної культури, самобутніх традицій та звичаїв рідного краю, збереженню історичної пам’яті.

Завдяки Благодійному фонду Дениса Парамонова в рамках проекту «100 книг – для 100 бібліотек України» Національна історична бібліотека України отримала дві чудові книжки присвячені життю та творчості видатних українських митців:

Горбоносов В. О. Дорогами Сковороди. Слобідська Україна / Горбоносов В. О., Парамонов А. Ф. - Харків : Точка, 2022. - 215 с. - (Григорій Сковорода. 300 років).

Книга присвячена подорожам Слобідською Україною по місцях, де ходив, бував і подовгу жив у XVIII ст. Григорій Савич Сковорода. Це колишні маєтки, колишні й нинішні монастирі, села і старі дороги. Маршрут прокладено за давніми мапами та іншими архівними документами. Автори уникають міфології, пов’язаної в ім’ям Сковороди, між тим ставлять нові питання, які потребують подальших досліджень. У книзі суттєво доповнені біографії учнів та друзів Сковороди. Особлива увага приділяється місцям перебування Сковороди у Харкові. Багато подробиць ніби переносять читача у XVIII століття.

Парамонов А. Григорій Квітка-Основ’яненко : від Основи до Харкова / А. Парамонов. - Харків : Парамонов А., 2023. - 126 с. 

Книга присвячена одному із засновників української літератури Григорію Федоровичу Квітці-Основ’яненку до 245-ї річниці з дня народження та до 180-ї річниці від дня смерті, а також родині Квіток та їхньому впливу на розвиток Харкова. У книзі наведені найповніша на сьогодні генеалогія Квіток із важливими екскурсами в побут їхніх часів, історія родового гнізда – села Основа, та сучасна біографія Григорія Федоровича Квітки.

Дарунки авторів та друзів бібліотеки:

Баулін Ю. Сягнувши вершини, продовжую путь… : (до70-річчя від дня народження) / уклад.: О. Петришин, В. Бесчасний ; упоряд.: М. Аршевська, О. Джерелейко-Гольська. – Київ : ВАІТЕ, 2023. – 709 с.

До видання вміщено акти Конституційного Суду України, у яких Юрій Баулін був суддею-доповідачем у справі, а також вибрані статті, тези доповідей, інтерв’ю за роки його роботи у Конституційному Суді України.

Войтович В. Оскар Сосновський. Скульптор / В. Войтович. – Рівне : Войтович В., 2022. – 563 с.

Видання «Оскар Сосновський. Скульптор» приурочене до 210-ї річниці народження визначного скульптора українського і світового образотворчого мистецтва Томаша Оскара Сосновського (1812, Україна, Новомалин – 1886, Італія, Рим), твори якого прикрашають багато католицьких храмів, музеїв та художніх галерей, зокрема в Римі, Ватикані, Єрусалимі, Назареті, Варшаві, Кракові, Вільнюсі, Львові, багатьох інших містах. Валерій Войтович знайомить читача з біографією митця, видатними особистостями, з котрими той зустрічався на своєму життєвому шляху, також в монографії розглянуто багату культурну спадщину  митця.

Годж С. Коротка історія мистецтва : ключові напрями, роботи, теми і техніки / С. Годж ; з англ. пер. П. Мигаль. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2023. – 224 с. 

Для розвитку західного мистецтва — від первісних часів і до сьогодення — характерне розмаїття течій та стилів, технік і матеріалів, розвиток нових ідей та новаторських стилістичних прийомів і взаємні мистецькі впливи.
Завдяки цьому кишеньковому пораднику ви зможете відстежити розвиток мистецтва від найдавніших часів, дізнатися про найвидатніших представників культурних епох і мистецьких рухів та переглянути їхні найвідоміші роботи. Кожну із них розглянуто в історичному контексті, а короткі біографічні анотації дають ширше уявлення про авторів і першоджерела їхньої творчості.

Документи Української революційної доби 1917-1921 рр. у Державному архіві Київської області : тематичний путівник по фондах / Державний архів Київської області ; голов. ред. С. Каменєва. – Київ : Ліра-К, 2021. – 172 с.

Пропоноване видання у систематизованому вигляді репрезентує документи періоду Української революції 1917-1921 років з фондів Державного архіву Київської області. Описові статті путівника містять історичні довідки до фондів та анотації про склад і зміст документів вказаної тематики. Видання оснащене сучасним довідковим апаратом. Довідник  розрахований на фахівців архівної справи, істориків, краєзнавців, усіх, хто цікавиться історичною спадщиною України, зокрема історією Українських національно-визвольних змагань.

Іванець А. Підтримка «традиційними» релігійними організаціями РФ агресивної та геноцидної війни Росії проти України : (період з 24.02.2022 р. по лютий 2023 р.) / А. Іванець. – Київ : Українська культура, 2023. – 47 с. 

У роботі аналізується ставлення до геноцидної і агресивної війни Росії проти України «традиційних» російських релігійних організацій, яке вони продемонстрували під час фази широкомасштабної агресії з лютого 2022 р. до початку 2023 р. В РФ до «традиційних» релігій відносять: православ’я, іслам, буддизм та іудаїзм. Автор на підставі заяв і дій релігійних організацій демонструє, що переважна більшість з них є залученими до процесу обґрунтування потреби війни проти України, її сакралізації, приховування агресивних дій Росії та вчинення нею інших тяжких злочинів, створення передумов для геноциду української нації. Автор пропонує цивілізованим державам і міжнародним організаціям, релігійним об’єднанням та авторитетам деякі заходи реагування на співучасть релігійних організацій Росії в агресивній війні проти України та геноцид української нації.

Кармаш С. Перший український космонавт Павло Попович в Україні, Києві, у 24-й школі м. Києва / С. Кармаш. – Київ : Франко Пак, 2022. – 85 с. 

Вперше подано факти з життя та діяльності Павла Поповича, пов’язані з Україною і Києвом, про два його героїчних польоти у Космос, які уславили нашу країну у світі. Книга поєднує документальне дослідження про історію школи, у зв’язку з родиною відомих меценатів Терещенків, діяльністю техніка-архітектора М. В. Клуга, інженера-архітектора П. І. Голландського, романом Михайла Булгакова «Біла гвардія», сином М. С. Хрущова Сергієм, знаним архітектором Й. Ю. Каракісом, іншими видатними особистостями зі спогадами автора про зустріч його у київській школі № 24 з першим українським космонавтом. Використані документи і джерела, окремі світлини друкуються вперше.

Коцаренко В. Краматорськ : витоки / В. Коцаренко. – Житомир : О. О. Євенок , 2018. – 215 с. 

Це збірник краєзнавчих нарисів, присвячених історії міста, відомого в багатьох країнах світу як центр машинобудування на сході України. Видання адресоване всім, кого цікавить дивовижне минле Донецького краю. Вперше відроджена історія Краматорська викладена українською мовою тиражем 3000 примірників. У книзі представлені світлини Краматорського селища початку XX століття з архіву автора. Види сучасного міста — творча робота фотохудожників Дмитра Алімкіна, Артема Гетьмана, Марини Чернишової. Юне покоління краматорчан бачить Краматорськ майбутнього розвиненим і культурним містом на сході України, де будуть панувати праця, гармонія і комфорт, а діти і дорослі будуть безмежно щасливі. Автори дитячих малюнків — учасники конкурсу «Краматорськ ще через 150 років».

Кулиняк Д. За нашу і вашу свободу : документально-історичне есе / Д. Кулиняк, І. Дерек. – Київ : Саміт-Книга, 2018. - 112 с.

155 років тому в Польщі на той час колонії російської імперії вибухнуло потужне національно-визвольне повстання, яке охопило і Литву, і білорусію, і частину Правобережної України. Його гаслом було «За нашу і вашу свободу» - саме ці слова на прапорах об’єднували повстанців, у лавах яких було й чимало українців. На жаль, тривалий час героїчна участь українців у польських повстаннях, зокрема в січневому 1863-го року, замовчувалась – чи не тому, що воно було спрямоване проти царської росії?

Микита Шаповал. Схема життєпису. Біографія. Листи / упоряд. та передм. А. М. Савченко ; прим.: А. М. Савченко, М. В. Кулішов. – Харків : Мачулін Л. І., 2023. – 165 с. 

Повернення через століття – так можна було б назвати книгу, що презентує постать Микити Шаповала його землякам і всім українцям. Зібрані в книзі спогади про минуле рідного краю (сучасної частини Донеччини і Луганщини) і дитинство, листування з рідними, документально відтворюють атмосферу кінця «довгого XIX століття», напружений початок XX століття, трагічні наслідки поразки українських визвольних змагань. Історія великої родини Шаповалів є дзеркалом глобальних історичних подій. Як знищували український Схід, позбавляючи мови, відбираючи майно, руйнуючи традиції, фальсифікуючи історію. Книга розставляє крапки над «і», спростовує міфи довкола історичного минулого Донеччини й Луганщини, пояснює причини підміни ідентичності мешканців Сходу України і наслідки, які ми маємо сьогодні.

Воронюк Л. О. Нетлінні. Українські державні символи у народній вишивці та ткацтві / Л. О. Воронюк, В. В. Щибря. – Київ : Р.К. Майстер-принт, 2023. – 353 с.
Видання являє собою етнографічний фотоальбом, в якому вперше опубліковано та описано вишиті та ткані експонати з українською державною символікою та її мотивами. Під час дослідницьких експедицій команди ГО «Всесвітній день вишиванки» було зібрано понад 350 експонатів початку – середини XX століття, близько 200 найбільш унікальних презентовано у виданні. Вишивки та ткані речі із державною символікою цього періоду мають не лише високу естетичну, а й історичну цінність. Більшість із них були створені в період радянської окупації та засвідчували культурно-політичний спротив тоталітарній системі. Наукове опрацювання зібраного матеріалу здійснено фахівцями Центру фольклору та етнографії Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Петро Петрович Верна. Сонячні його сліди / упоряд.: Н. Йова, Т. Гойда, В. Сайко. – Київ : Люксар, 2011. – 35 с. 
Це видання про одного з найталановитіших майстрів української різьби по дереву. Бог щедро наділив Петра Петровича Верну талантами: він чудово малював, складав вірші, був талановитим актором, мав гостре почуття гумору та утвердився як митець він у різьбярстві, де в повній мірі розкрився його великий талант скульптора. П. Верна створив багато чудових речей, які ввійшли до кращих надбань українського образотворчого мистецтва.

Подоляка Н. С. Громадський діяч, редактор, видавець Іван Миколайович Лизанівський (1872—1937) : монографія / Н. С. Подоляка ; ред. Н. П. Пономаренко. – Ніжин : Лисенко М. М., 2021. – 84 с.

У монографії розглянуто ключові етапи життєвого та творчого шляху видавця, літературознавця, члена Правління Харківського кооперативного видавництва «Рух», активного учасника подій, які розгортались в Україні на початку XX століття, Івана Миколайовича Лизанівського. Зроблено спробу узагальнити досвід його видавничої діяльності. На жаль, недостатня обізнаність широкої громадськості в його суспільній і професійній діяльності робить малопомітною особистість редактора і видавця.

Саша Прахова : [альбом] / [сост. Н. Гончаров]. - Киев : Такие дела, 2012. - 270 с. 

Книга присвячена пам’яті української художниці-графіка Олександрі Миколаївні Праховій, представниці Нової української хвилі, яка працювала в стилі абстрактного неоекспресіонізму. В першій частині книги представлені малюнки, графіка, живопис Олександри Прахової – від перших самостійних робіт до творів останнього періоду її життя, зокрема ті, які раніше не експонувались. 
У другій частині – літературно-мемуарний матеріал про різні етапи життя та творчості художниці, який містить статті мистецтвознавців, тексти колег та особисті спогади друзів та близьких Олександри Прахової.

Симоненко К. 2 000 000 кілометрів до мрії / К. Симоненко. – Київ : Симоненко К., 2021. – 445 с.

Книга про пригоди єдиного українця, який відвідав усі країни світу! Костянтин Симоненко за 10 років подолав понад 2 мільйони кілометрів і відвідав усі 193 визнані країни світу. Його досягнення було офіційно внесено до Книги рекордів України. Всього 180 людей у світі змогли відвідати усі країни, це втричі менше, ніж людей, які побували в космосі. У цій книзі ви не знайдете нудних описів із путівника. Тільки захоплюючі та повні гумору історії справжнього мандрівника! Автор дасть важливі поради з власного досвіду та розповість, які небезпеки чекають у дорозі, та як правильно готуватися до складних подорожей. У книзі понад 300 фотографій, зроблених автором під час своїх подорожей! На вас чекають 468 сторінок повних пригод у найекзотичніших країнах нашої планети: Сомалі, Мавританії, Ліберії, Еритреї, Гамбії, Камеруну, Чаду, Гвінеї, Гані, Беніну, Того, Науру, Мікронезії, Вануату, Кірибаті, Палау, Тувалу, Північній Кореї, Бутану, Афганістану, Тринідаду і Тобаго, Перу, Перу , Болівії, Іраку, Саудівської Аравії, Ємену та багатьох інших!

Симоненко К. Вкрадена весна : повість про війну, життя та подорожі / К. Симоненко. – Київ : Симоненко К., 2023. – 240 с.

У цій книжці автор розповідає про перші два місяці війни. Але це не сухий воєнний щоденник, а яскрава і емоційна розповідь про те, як ми змогли встояти перед натиском ворога. Що давало сили, що відбувалося в тилу та на полі бою. Як Україна оговталася від першого шоку та почала давати відсіч ворогові. Але книга не лише про війну. Автор — відомий мандрівник, перший українець який відвідав усі країни світу. Тому, значна частина твору це спогади про подорожі, дивовижні країни та пригоди. Усюди автор намагався знайти паралелі з нашим сьогоденням. Іноді поринав в історію, щоб зрозуміти, як ми прийшли до тих чи інших подій, а іноді згадував цікаві випадки із свого життя. Незважаючи на драматичні події, книга дуже оптимістична.

Соціокультурні передумови російсько-української війни: еволюція рашизму : монографія / упоряд. Р. М. Потапенко. – Переяслав : Домбровська Я. М., 2023. – 327 с.

У монографії розглянуто комплекс питань, пов’язаних з соціокультурними передумовами російсько-української війни. Досліджуються витоки і походження ідеології рашизму. Автори аналізують: особливості неоімперської, тоталітарної ідеології рашизму, спрямованої на нівелювання національно-культурних цінностей, формування меншовартісної свідомості та самосвідомості українців; вплив на ідеологеми «руського міра» історичного та політичного міфів; роль особи у реалізації практики рашизму.

Огієнко І. І. (митрополит Іларіон). Митрополит-мученик Арсеній Мацієвич : іст. монографія / упоряд., авт. передм. М. Тимошик. - Київ : Наша культура і наука, 2022. - 327 с.

З усіх життєписів про великих українців цей Огієнків твір є чи не найсильнішим: за обсягом маловідомого фактажу, детективною і водночас експресивно наснаженою сюжетною лінією, силою впливу на читача.
Твір суголосний із реаліями сучасного життя. В ньому вивищена гостро актуальна проблема місії й чину так званої еліти нації. Ідеться про те, як Богом обдарована талантами Особистість відстоює правду, всупереч сильного опору найвищих владних чинників, наперекір байдужості й боязні ближчого оточення, за умов домінування в суспільному середовищі явища не патріотизму, продажності, угодовства. У тексті вгадується багато автобіографічного з життєпису самого автора.

Огієнко І. І. (митрополит Іларіон). Фортеця православ’я на Волині Свята Почаївська лавра / упоряд., авт. передм. М. Тимошик. - Київ : Синодальне видавничо-просвітницьке управління ПЦУ, 2023. - 435 с.

В основі дослідження – драматична й цікава сімсотлітня історія невпокореної ніким твердині українського православ’я на святій Почаївській горі. Огляд подій двох найскладніших періодів існування обителі – під польського та під російського – завершується 30-ми роками ХХ століття.
Детально розповідається про головні лаврські святині – цільбоносну стопу та чудотворну ікону Божої Матері, чудотворні мощі святих; аналізуються чудеса, які в різні часи творилися на цьому місці; описуються зруйновані і відновлені церкви; аналізуються їх архітектурні особливості та змістове наповнення іконостасів тощо.
Головною ідеєю твору стала незламність духу українського народу, вірність вірі своїх батьків, готовність і вміння кращих представників цього народу боронити свої національні святині.

Наказ № 00485. Антипольська операція НКВС в Радянській Україні, 1937-1938 : [каталог виставки] / Інститут національної пам’яті. Архів. Комісія з переслідування злочинів проти польського народу. - Варшава, 2018. - 63 с. 

Пропонований увазі користувачів Бібліотеки каталог виставки, підготовлений саме завдяки архівним матеріалам, що були передані українськими партнерами. Документи, винесені на стенди виставки та показані в каталозі, - це у більшості невідомі дотепер архівні матеріали, які ніколи раніше не були надбанням громадськості, а доступ до них не надавався навіть дослідникам чи журналістам.

Шлях : вісник літератури, мистецтва та громадського життя / засновники вид.: М. Шаповал, О. Мицюк. – 1917, берез. – Київ, 1918 – . – Місячник. 1918, ч. 8 ; 1919, ч. 1.

Два репринтних видання журналу «Шлях», засновником якого був Микита Шаповал, свідчать про його модернові погляди й дають уявлення про тренди в культурному середовищі тих часів.

Шморгун Л. Г. Дзвони пам’яті : історико-краєзнавчий нарис про троє сіл: Панасівка, Пузирки, Держанівка Козятинського (нині – Хмільницького) району Вінницької області / Л. Г. Шморгун. – Житомир : Рута, 2022. – 278 с.

У праці простежується історія трьох подільських сіл: Панасівки, Пузирок і Держанівки Хмільницького району Вінницької області. Подано об’єктивний історичний матеріал, що відображає багатовікову долю мешканців вищезгаданих населених пунктів від періоду скіфів-землеробів до сьогодення.

Amos A. Kolekcje Bykowni dotyczące zbrodni Katyńskiej : foto-album z krótkim materialem archiwalnym o ofiarach reżimu stalinowskiego / A. Amos. - Kijów : Prineko, 2021. - 206 s.

Книга-фотоальбом містить історичні документи й фотоматеріали, отримані під час археологічних досліджень у місцях масових поховань жертв політичних репресій 1937-1941 років на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Подані також світлини речей розстріляних бранців київських тюрем, віднайдені у безіменних могилах на території 19-20 кварталів Дніпровського лісництва біля селища Биківня під час проведення там археологічних робіт у 1971, 1987, 1989 та 2001-2012 роках.
Серед решток розстріляних органами НКВС УРСР віднайдені особисті речі загиблих радянських, польських, румунських, німецьких громадян та представників інших держав, їх прикраси, предмети особистого користування, фрагменти одягу, взуття, церковна символіка, монети і, навіть, печатки радянських правоохоронних органів.
Ці знахідки є безмовними свідками репресивної політики радянського тоталітарного режиму кінця 30-х, початку 40-х років ХХ століття на Київщині.

Antykomunizm Polaków w XX wieku / redakcja naukowa P. Kardela I K. Sacewicz. - Białystok : Olsztyn : Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 2019. - 863 s.

Колективна праця, яка показує різні обличчя польського антикомунізму в 20 столітті. Статті підготували провідні дослідники проблеми з кількох академічних і наукових центрів Польщі.

Papakin A. Polskie formacje wojskowe na Ukrainie, 1917-1919 / A. Papakin. - Lublin : Test, 2019. - 221 s. : il.

Польські військові формування російської армії, які перебували в 1917-1919 роках у Києві, Одесі, Бессарабії, Північній Буковині, Східній Галичині, Київщині, Слобожанщині, Черкащині, Волині та Поділлі, стали серйозним аргументом у польсько-українських відносинах та відіграли важливу роль у політичних подіях в Україні. «Польські легіони» згадуються в багатьох документах, спогадах часів українських національно-визвольних змагань та наукових працях, присвячених Українській революції 1917-1921 рр., але автори не завжди торкаються подробиць перебування поляків в Україні, часом навіть плутають польські військові формування російської армії з польськими легіонами Юзефа Пілсудського, сформованими поряд з австро-угорською армією, що воювала по той бік фронту.
Погляд автора книги – українського вченого Артема Папакіна на історію польських військових формувань, створених у росії та Україні є дуже цікавим для польських істориків, оскільки вже знайшов значне відображення у польській військовій історіографії ХХ-ХХІ століть.

Rocznik Lwowski. 2022. - Warszawa, 2022. - 346 s.

«Rocznik Lwowski» — науковий і загальнокультурний часопис, видається з 1991 р. у Варшаві Львівським інститутом.  Містить наукові тези, статті та літературознавчі твори (вірші, оповідання, п’єси) та огляд літератури. Зміст стосується Львова або Південно-Східного Кресса (сьогодні Західна Україна).