ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Дарувальники

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

Подаровані видання за ІI квартал 2023 року.

Щира подяка Разміку Григоровичу Маркосяну за книжковий дарунок Національній історичній бібліотеці України. 
Размік Григорович МАРКОСЯ́Н - учасник вірменського Руху Опору, однодумець та колишній співкамерник українського поета Василя Стуса, став ініціатором видання збірки поезії дисидента вірменською та українською мовами. Ця збірка стала посмертною молитвою вірменською мовою автору, що поліг за свободу і незалежність України.

Стус В. О боже, тиші дай! / В. Стус. – Єреван : Антарес, 2016. – 360 с.

Збірка вперше знайомить вірменського читача із сповненою філософських роздумів поезією Василя Стуса (1938–1985) – видатного українського поета, багаторічного в’язня радянських таборів, Героя України, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка. 
 

Размышления о Василе Стусе / сост. Р. Маркосян. – Ереван : Авторское издание, 2017. – 90 с.

У книзі опубліковані статті і публіцистичні матеріали вірменської інтелігенції, присвячені українському інакомислячому поетові, загиблому під час сибірської каторги, героєві України, лауреатові державної премії імені Т. Шевченка, кавалерові ордену Ярослава Мудрого - Василю Стусу.

Бондар А. Історія Першої білоцерківської гімназії в особах / А. В. Бондар, Б. М. Смуток. – Біла Церква : Пшонківський О. В., 2020. – 184 с. 

Цю книгу присвячено персоналіям, доля яких пов’язана з білоцерківськими гімназіями 1847-1920 рр. У ній на основі архівних та літературних джерел досліджуються біографії відомих учнів та працівників гімназії. У ході дослідження були заново відкритті для Білої Церкви такі імена, як Євген Слабченко (Єжен Деслав), Юрій Покос, Михайло-Палій Сидорянський, а також спростовані міфи щодо Івана Сошенка та Юрія Смолича.
Книга розрахована на істориків, краєзнавців, учителів, учнів та широке коло читачів усіх тих, кого цікавить історія рідного краю.

Вітик І. Р. Українська повстанська армія - гордість української нації. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави, 1914-1944 / І. Р. Вітик ; ред. О. Волкова ; худож. оформл. В. Карпенко, О. Карпенко. – Київ : Вадим Карпенко, 2022. – 572 с. 

Ця книга про причини та передумови створення Української повстанської армії. У ній висвітлено основні бої УПА з німецькими й радянськими окупантами країнської землі. В основу покладено напрацювання істориків та дослідників українського національно-визвольного руху, спогади учасників боротьби за створення Української Соборної Самостійної Держави – провідників ОУН, бійців-козаків і офіцерів УПА, а також документи, що описують цю боротьбу. Книга призначена для широкого кола читачів, викладачів вузів, шкіл, гімназій, вчених-істориків, які цікавляться історією боротьби українського народу за створення Української Соборної Самостійної Держави. Видання проілюстровано світлинами провідників ОУН, бійців і командирів УПА, копіями карт бойових дій. Робота присвячується всім українцям, які у XX ст. боролись за створення Української держави. 

Вітик І. На олтар боротьби. Боротьба українського народу за створення своєї української соборної самостійної держави з 1944 року по наш час / І. Вітик . – Київ : В. Карпенко, 2022. – 528 с. 

Ця робота присвячується всім Українцям, які у ХХ ст. боролись за створення незалежної Української держави і продовжують цю боротьбу вже у прийдешньому ХХІ столітті.
Видання проілюстровано світлинами політичних діячів, провідників ОУН, бійців і командирів УПА, та копіями документів.

Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань / упоряд. О. Петришин, М. Герасименко, О. Стасюк ; Нац. акад. прав. наук України та ін.; вступ слово : О. Петришин. – Київ ; Харків : Право, 2022. – 664 с.

У другому виданні наукового збірника друкуються укази та розпорядження Президентів України та закони України щодо вшанування пам’яті українців, знищених у роки Голодомору-геноциду, та засудження і заборони комуністичного тоталітарного режиму. Основу джерельної бази видання формує вибірка з матеріалів архівної кримінальної справи № 475, яка складається із 331 тому та зберігається в архіві Київського апеляційного суду.

Гримич М. В. Звичаєве цивільне право українців ХІХ - початку ХХ ст. / М. Гримич. – Київ : Арістей, 2006. – 560 с.

Книга є системним науковим історико-етнологічним аналізом особливостей звичаєво-правової культури українців у XIX - на початку XX ст., комплексним вивченням означеної наукової теми, з широким залученням історичного, етнолі-нгвістичного, етнографічного, історико-правового матеріалу. На основі використання нового джерельного матеріалу і застосування сучасних методологічних та методичних засад розкриваються питання народної правосвідомості, реконструюється народний юридичний термінологічний словник, аналізуються особливості українського звичаєвого інституту власності, риси українських земельних відносин, історичні форми земельної власності, сімейні звичаї поділу майна і спадкування, "жіноче право", інститут приймацтва, внутрішньосімейні та позасімейні договірно-зобов'язальні, економічні звичаї. Виявлено загальноукраїнські моделі побутування звичаїв та їх локальну специфіку. Територіальні межі дослідження охоплюють усі етнічні території українців.

Карамаш С. Перший український космонавт Павло Попович в Україні, Києві, у 24-й школі м. Києва / С. Карамаш. – Київ : Франко Пак, 2022. – 64 с.

У запропонованованому науково-популярноу виданні висвітлюється основні досягнення Павла Поповича, його родинні та творчі зв’язки з іншими відомими діячами науки і техніки. Вперше подано факти з життя та діяльності Павла Поповичв, пов’язані з Україною і Києвом, про два його героїчних польоти у Космос, які уславили нашу країну у світі. Книга поєднує документальне дослідження про історію школи, у зв’язку з родиною відомих меценатів Терещенків, діяльністю техніка-архітектора М. В. Клуга, інженера-архітектора П. І. Голландського, романом Михайла Булгакова «Біла гвардія», сином М. С. Хрущова Сергієм, знаним архітектором Й. Ю. Каракісом, іншими видатними особистостями зі спогадами автора про зустріч його у київській школі № 24 з першим українським космонавтом. Автор посилається на відповідні документальні, краєзнавчі та архівні джерела.

Карпенко О. Холодна зброя різних часів і народів / О. Карпенко. – Київ : Вадим Карпенко, 2021 – 280 с.

У цій книзі автор намагався по можливості докладніше висвітлити найцікавіші та маловідомі моменти розвитку холодної зброї різних часів та народів. Подається розгалужена класифікація відповідно до конструктивних та цільових особливостей за географічним принципом. Книга насичена цікавими, не затертими, історичними фактами. Довідник призначений для широкого кола зацікавлених читачів, містить понад 300 графічних ілюстрацій.

Йова Н. Петро Петрович Верна. Сонячні його сліди / Н. Йова, Т. Гойда. – Бориспіль : Люксар, 2011. – 36 с.

Це видання  про одного з найталановитіших майстрів української різьби по дереву. Бог щедро наділив Петра Петровича Верну талантами: він чудово малювавЮ складав віршіЮ був талановитим актором, мав гостре почуття гумору та утвердився як митець він у різьбярстві, де в повній мірі розкрився його великий талант скульптора. П. Верна створив багато чудових речей, які ввійшли до кращих надбань українського образотворчого мистецтва.

Петрик А. Сни про Херсон / А. Петрик. – Харків : Фоліо, 2023. - 158 с.

Артем Петрик кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону (Клайпедський університет, Литва), став свідком та активним учасником подій упродовж усієї «Херсонської Голгофи». Його книжка про подвиг і малодушність, про спротив і розправу, про відчай та надію, про останні передсмертні листи та вільні сни в неволі, про тих, хто мріяв, але не дожив, і про тих, хто вижив усупереч безжальному кривавому часу, хто, попри терор окупантів та крики катівень, вірив у визволення і не здавався, не зрадив друзів і принципи – не зрадив Україну. На цих сторінках – пам'ять про всіх наших, хто вічно тінями стоятиме за плечима й подихом теплого вітру з таврійських степів не дасть забути, як боровся Херсон, як здобув славу національного символу спротиву й відданості Батьківщині, як став складовою нової українськості доби Великої визвольної війни. В основу книжки покладено записи в щоденнику, який автор вів в окупації, під час звільнення міста та перших тижнів потому. Оповідь ведеться від першої особи, хоч у ній показано досвід й інших містян, які мимоволі потрапили в жорна окупації. Збережено також стилістику й емоційний антураж, властивий першоджерелу.

Пилипчук К. Війна, яка змінила нас : збірка новел і нарисів / К. Пилипчук. – Харків : Відкриття ; Київ : Поліпринт : 2022. – 132 с.

Збірка сплетена із емоцій та переживань звичайних людей, які стали героями. Вона видана одразу українською та англійською мовами, адже мета книжки – допомогти людям у всьому світі краще зрозуміти, що відчував кожен із українців, і як ця війна змінила кожного з нас.

П’ядик-Халявка І. Г. Роде наш красний / І. П’ядик-Халявка. – Київ : К.І.С., 2021. – 174 с. 

Книга описує долю, життєвий шлях і побутові обставини представників різних поколінь родини Собкевичів, П’ядиків, Халявок та пов’язаних з ними людей у ХХ ст.
Особливістю книги є пряма мова членів родини, задокументована в листах, інтерв’ю або просто збережена у спогадах автора. ІІ спостереження та враження дають можливість відчути повсякденне життя і взагалі дух тих часів.
Книга багато ілюстрована світлинами і документами із сімейного архіву, представлені фото колекції картин.

Розсоха Людмила Села і хутори Миргородщини ХVII – XX ст. / Л. Розсоха. – Вінниця : Твори, 2023. – 448 с.

У книжці подано матеріали з історії сіл і хуторів, які протягом ХVII – XX століть існували на території колишнього Миргородського полку, Миргородського повіту й Миргородського району, станом до адміністративно-територіальної реформи 2020 року.
Довідник знадобиться історикам, краєзнавцям, дослідникам минувшини, шанувальникам старовини, освітянам, учням і студентам, музейним архівним та адміністративним працівникам, людям які дошукуються власних родових коренів.

Смешко І. Нариси з історії України / І. Смешко. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 232 с. 

У світ вийшла книга українського військового, політичного і державного діяча, Голови Політичної партії «Сила і Честь», кандидата у Президенти України, Надзвичайного і Повноважного Посла України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, доктора технічних наук, професора, генерал-полковника Ігоря Смешка.
Що являє собою будівля сучасної європейської цивілізації? На якому фундаменті її збудовано? І головне: чи були присутні складові цієї цивілізації – ще з найдавніших часів! – на території сучасної України? Цей комплекс проблем проаналізовано у даному нарисі.

Теліженко С. А. Різночасові пам'ятки поблизу села Ратнів на Волині. Дослідження 2015 року  / С. Теліженко, В. Манько ; Ін-т археології НАН України. – Київ ; Ратнів : Гурович В. Г., 2021. – 203 с.  

У монографії здійснюється публікація матеріалів розкопок поселення Ратнів ІІ та результатів розвідок у околицях села Ратнів Луцького району Волинської області. У процесі археологічних досліджень були виявлені численні пам’ятки, що існували у басейні ріки Чорногузки протягом мезоліту – пізнього середньовіччя. Результати досліджень призвели до відкриття багатьох пам’яток заключного періоду кам’яної доби, що дозволило створити нову гіпотезу про походження культури лінійно-стрічкової кераміки Волині. Відкриття яскравого поховального комплексу доби ранньої бронзи дозволило провести антропологічне вивчення залишків 3 скелетів, що належали носіям межановицької культури. Досліджені численні об’єкти межановицької, лужицької, милоградської культур, а також об’єкти пізньоримського й ранньослов’янського часів. Величезний інтерес складають дослідження слов’яно-руських об’єктів, у тому числі зернової ями, що копіювала форму піфоса.

Українська писемність та мова в манускриптах і друкарстві / Департамент культури Київської міської державної адміністрації, Музей книги і друкарства України; упоряд. : С. Кагамлик, Д. Палій. – Київ, 2022. – 216 с. 

У ювілейній збірці Музею книги і друкарства України представлено широкий спектр книгознавчих студій українських та зарубіжних науковців, музейчиків і мистецтвознавців. Окрему увагу присвячено історії та видавничій діяльності Києво-Печерської друкарні, її знаковим книжковим пам’яткам – «Києво-Печерський патерик» (1661), «Житія святих» (1689-1705) Дмитрія Туптала, а також окремим аспектам мистецтва оформлення стародруків. В англомовних статтях підкреслено унікальність гравюри Никодима Зубрицького «Вид Гори Синай» (1693-1694) та вплив української графіки на видання румунських друкарень 19 ст. Традиційно збірка містить матеріали з комплектування, атрибуції, аналізу колекцій Музею книги і друкарства України та інших музейних і бібліотечних установ.