ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Дарувальники

Величезна подяка всім дарувальникам за вагому підтримку і розуміння того, що знання історії, культури свого народу, виховання високопатріотичної молоді – шлях до незалежності держави в боротьбі з російською агресією.

 

Подаровані видання за І квартал 2023 року.

 

 

 

 

Книжковий дарунок української поетеси, прозаїкині, літературознавиці, журналістки Людмили Василівни Таран.

 

 

 

 

 

 

Видання, передані Відділом молоді і спорту Шевченківського району м. Києва.

 

 

 

 

 

 

 

Книги, передані в дар від Київської духовної академії і семінарії.

 

 

 

 

Видання, передані до фонду Бібліотеки авторами та друзями бібліотеки:

30 війн із Zаклятим сусідом / авт. кол. Є. В. Букет, Т. П. Мороз, В. І. Саранцев та ін. – Київ : 2022. – 64 с.

Протистояння України з росією триває не одне століття. Наш героїчний народ і його лицарі-полководці вже багато разів доводили північно-східним сусідам, що є господарями на своїй Богом даній землі. Армія Inform представляє коротку історію 30 збройних конфліктів.

Євген Васильович Букет : біобібліографічний покажчик / Нац. іст. б-ка України ; Київ обл. орг. Нац спілки краєзнавців України, відп. ред. І. Б. Гирич ; упоряд. : Т. А. Приліпко, С. І. Смілянець. – Київ : Мельник М. Ю., 2022. – 288 с.

У виданні висвітлюється життєвий і творчий шлях Євгена Васильовича Букета, відомого українського краєзнавця, журналіста, громадського діяча. Матеріали покажчика укладено за хронологічним принципом.

Воїни світла добра життя : фотоальбом / АРМІЯ INFORM. – Київ : 2022. – 96 с.

Ця книжка – фоторозповідь про людей спроможних перебороти найстрашніші жахіття війни. Світлі обличчя і добрі очі українських воїнів, поєднані на її сторінках з рядками віршів славетних українських поетів, засвідчують неминучу перемогу життя і мирне майбутнє незламного народу України, утверджуючи пророчі слова величного Тараса Шевченка: … І будуть люди на землі.

Бойківщина Сакральна. Історико-культурна спадщина. Ч. 1 : туристичний путівник / ред. В. Великочий. – Київ ; Івано-Франківськ, 2012. – 310 с.

В ході досліджень обстежено й описано понад 170 пам’яток сакрального характеру, значна частина з яких є пам’ятками мистецтва. Окремі з них, як от Скит Манявський, Гошівський монастир – відомі навіть широкій громадськості. Їм  останнім часом  присвячені й окремі наукові дослідження. Але переважна частина об’єктів описується вперше.
Бажання автора зібрати всі церкви Бойківщини в одному виданні є намаганням віддати данину та шану сакральним перлинам рідного краю. А ще – розумінням того, що віра є тим шляхом спасіння, який об′єднує всіх бойків і повертає їх до рідної землі.

Гаврилишин П. Поляки у Станиславові / П. Гаврилишин. – Брустури : Дискурс, 2022. – 208 с. 
Це видання – результат дворічної праці автора з історії Івано-Франківська / Станиславова. Весь інформаційний матеріал, почерпнутий із українських, польських та частково радянських джерел, подано у вигляді окремих науково-популярних тематичних статей.
Хронологічно доробок охоплює період від сер. XVIІ до кін. XX ст. Висвітлення постатей, аналіз подій та коментарі до них відображає наукову позицію автора. До кожної статті додається список використаних джерел та літератури. Книга пройшла апробацію на сайті Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську. Для широкого кола франківчан та гостей міста, учнів, студентів і науковців, а також усіх, хто цікавиться історією рідного краю.

Гирич І. Київ : люди і будинки / І. Гірич. – Київ : Либідь, 2016. – 432 с.

Представлена книга, як зазначає її автор Ігор Гирич, не є путівником по Києву у традиційному сенсі, а радше «культурологічним есеєм про людей, які, живучи в Києві, творили неповторну ауру нашого міста». Героями книги стали визначні українські родини Грушевських, Антоновичей, Шульгиних, Косачів, Старицьких; видатні постаті науковців, інтелектуалів, політиків – В. Науменко, П. Житецький, В. Беренштам, І. Каманін, О. Левицький, О. Кониський, О. Лотоцький, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Перетц, І. Огієнко, М. Біляшівський, Ф. Ернст, М. Міхновський, С. Петлюра, Д. Дорошенко, В. Винниченко та багато інших. Висвітлено історичну взаємодію спільноти («люди») і урбанізованого простору («будинки»). Книга містить безліч оригінальних світлин.

Крим та донецький край в умовах російської агресіі : гуманітарні, соціополітичні та безпекові виміри : монографія / О. Газізова, Т. Бойко, А. Зінченко та ін. – Київ : Основа-Принт Плюс, 2021 – 350 с. 

У монографії подається аналіз гуманітарних, соціологічних та без пекових вимірів у процесах, які відбуваються в Криму та Донецькому краї в умовах російської агресії. Увага зосереджується на соціокультурних та світоглядно-психологічних передумовах, які на теренах Криму та Донеччини уможливили пряме збройне вторгнення Росії. Автори осмислюють природу деформацій на окупованих територіях України в культурно-ідеологічному, освітньому, інформаційному вимірах. З’ясовані безпекові ризики, які постають перед гуманітарним простором України в контексті анексії Криму та воєнних дій на  сході України. Визначено головні загрози, які російська інформаційна агресія становить для національного суверенітету.

Коваль Р. Тарас Силенко, співець непримиренної України / Р. М. Коваль. – Київ : Мельник М. Ю., 2022. – 510 с.

Це збірка спогадів про кобзаря Тараса Силенка – творця співаної історії України. Його пісні надавали українцям внутрішню силу, утверджували національну самосвідомість. Тарас Силенко – уособлення любові нашого народу до мистецтва, його одвічне прагнення до правди й свободи, ладу й прекрасного. Тарас Силенко ніс людям знання про давнину. «Народний співець України», «співучий філософ» – так про нього говорили друзі.
Тарас Силенко належав до духовної еліти українців.

Любов Панченко: повернення : альбом / упоряд. О. Лодзинська, Л. Крупник . – Київ-Харків : Олександр Савчук, 2021. – 256 с.

Альбом творчості Любові Панченко – перше і поки що єдине видання її творів, підсумок її життя і, водночас, повернення її імені в українське мистецтво, адже завдяки публікаціям в журналі «Радянська жінка» 1960 – поч. 1970-х років її ескізів до вишивання і конструювання моделей одягу з виразними фольклорними українськими мотивами, хоча б цей бік творчого обдарування Любові Панченко був трохи відомий українському загалу. Мисткиня працювала у різних жанрах в її доробку ліричні акварелі, ліногравюри, розкіш фантазійних декоративних розписів і неповторні картини-колажі з пальтової тканини. Проте вся її творчість мала яскраво виражений український колорит, що в часи комуністичного застою вважалося проявом «буржуазного націоналізму» і, відповідно, гальмувалося, замовчувалося владою. Звідси відсутність персональних виставок і публікацій.

Ліміна П. Професія : художник. Книга про Сергія Якутовича / П. Ліміна. – Київ : Артбук, 2018. – 192 с.

Це критична історія життя Сергія Якутовича, мистецтво якого стало віддзеркалення натхнення, зламів, пошуків і міфів цілого покоління. Це видання – не про результат, але про процес творчості, що в певний період стає стилем існування й зливається з особистістю автора. Шлях Якутовича є справжнім мистецьким актом, який надає не менше матеріалу для роздумів, аніж доробок художника.

Сергій Тимошенко. Повернення / за наук. ред. О. Михайлишин. – Харків : Раритети України, 2021. – 288 с.

Ця книга-альбом – данина пам’яті і поваги непересічній людині, визначному українському архітектору і громадсько-політичному діячу Сергію Тимошенку (1881-1950), ім’я якого надовго було викреслене з вітчизняної історії. Зусиллями дослідників з Харкова, Києва, Луцька, Львова, Рівного, Сум зроблена спроба розкрити для широкого загалу життєвий шлях, багатогранність таланту і масштабність творчої спадщини архітектора в Україні та за кордоном. Впродовж свого життя Сергій Тимошенко був одним з подвижників формування та утвердження національної ідеї – як політик, українського архітектурного стилю – як один з найяскравіших представників національного архітектурного середовища першої половини XX століття.

Сковорода і ми / упоряд. О. Доній. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 224 с.

Пропоноване видання – збірка статей 40 авторів під редакцією Олеся Донія, присвячених Григорію Сковороді та осмисленню його ідейного спадку.
Ця книга є своєрідною відповіддю на виклики, які стоять зараз перед Україною. Крім того, збірка «Сковорода і Ми» стала переможцем мистецького конкурсу, проведеного Міністерством культури та інформаційної політики і вийшла друком у видавництві «Саміт-Книга».

Сковородинівські місця в Україні / Нац. історико-етнографічний заповідник «Переяслав», 2022. – 23 с.

Видання присвячене 300-річному ювілею з дня народження видатного українського філософа, вчителя, мандрівника, байкаря, музиканта Григорія Савича Сковороди.

Російські загарбники посягнули на духовну святиню України: в ніч на 6 травня 2022 р. рашистська ракета влучила в приміщення Національного  музею. Скульптура «Г. С. Сковорода мислитель» (авт. І. Ястребова) уціліла і стала символом незламності як музею, так і української нації.

Скарби шведських архівів. Документи з історії України / упоряд. М. Траттнер. – Одеса : Музей української книги, 2021. – 268 с. 

У виданні «Скарби шведських архівів» надається короткий огляд різних розділів шведських архівів, в яких зберігаються документи, пов’язані з українською історією. Уперше до наукового обігу запроваджується низка джерел, що стосуються історії України XVI–XVIII ст. Особливе місце з-посеред документів належить до історії шведсько-українських відносин періоду гетьманства Івана Мазепи та Пилипа Орлика. Видання містить передруки малознаних документів та аналіз картографічних джерел. Книга покликана зацікавити істориків, краєзнавців, викладачів і студентів.

Слотюк П. Дзялів: з історії Подільського порубіжжя (від найдавніших часів до 1946 року) / П. Слотюк. – Вінниця : Консоль, 2012. – 146 с.

В книзі висвітлено історію села Дзялова (з1946 р. с. Кам’яногірка Жмеринського району) в контексті історії Подільського порубіжжя з найдавніших часів до 1946 року. Використані фотографії, надані з особистих архівів Остапенком Петром Даниловичем, Липком Михайлом Романовичрм, Томусяком Віталієм Йосиповичем. Розраховано на істориків, студентів, краєзнавців і всіх, хто цікавиться минулим рідного краю.

Шевченко В. Феномен Григорія Сковороди і сковородиністика на позвах часу : монографія / В. Шевченко. – Київ : Саміт-книга, 2022. – 320 с.

Книга є переможцем конкурсу Міністерства культури та інформаційної політики України за проектом «Книга для зміцнення національної єдності».У представленому виданні на прикладі репрезентативних вітчизняних, діаспорних та зарубіжних досліджень розглядаються чотири основні етапи розвитку сковородиністики з виокремленням її початкового, дореволюційного, радянського та новітнього періодів. На багатому фактичному матеріалі розкрито процес формування цілісного портрета Сковороди-людини та митця.

Роль спеціальних операцій у сучасних конфліктах низької інтенсивності (Сучасний досвід асиметричних, гібридних та партизанських бойових дій) / Ю. М. Голуб, В. Н. Большаков, О. В. Кривенко. – Київ, 2019. – 318 с.

У книзі на основі відкритих джерел висвітлено досвід партизанських дій, що є складовою нового покоління війн – «нової війни: війни партизанів, підривників, повстанців, убивців». Зазначені дії, згідно з досвідом виконання  завдань підрозділами Сил Спеціальних Операцій США, можуть відбуватися одночасно в межах однієї чи декількох країн у формі бойових партизанських операцій, диверсійно-підривних чи допоміжних заходів із забезпечення рейдових операцій сил спеціального призначення

Токар Л. Наукові основи українознавства : монографія / Л. Токар. – Київ : ННДІВІ, 2017. – 360 с.

У монографії розкривається сутність, мета і завдання українознавства як єдиного системного знання про український народ і його країну, обґрунтовується його значення у творенні української нації і побудові незалежної держави. Аналізується роль засадничих методологічних принципів і методів у розвитку науки самопізнання й самотворення українського народу.

Федоришин П. Світло і тіні Чортківських замків. Сторінками історії міста (ХІ-ХVIII ст.) Кн. 1 / П. Федоришин – Тернопіль : Терно-граф, 2019. – 880 ст. 

Трикнижний цикл – документальний, психологічний, філософський, художній портрет справжнього Чорткова та його мешканців. Письменник працював, аналізуючи і коментуючи ексклюзивні матеріали (звіти, приватні листи, грамоти, списки, реєстри et cetera) з національних і зарубіжних архівів (Львова, Києва, Відня, Кракова, Вроцлава, Варшави, Вільнюса, Санкт-Петербурга…), які уперше перекладені українською мовою з латинської, польської, французької, німецької, староукраїнської… Тексти супроводжені світлинами.

 

Федоришин П. Таємниці скарбів Садовських. Сторінками історії Чорткова ( 1772 – 1918 рр.). Кн. 2 / П. Федоришин – Тернопіль : Підручники і посібники, 2021 . – 1088 ст.

Федоришин. П. У круговерті часу. Сторінками історії Чорткова (1918 – 1991рр.). Кн. 3 / П. Федоришин – Тернопіль : Підручники і посібники, 2022 . – 1152 с.