ДЯКУЄМО ВОЇНАМ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ КРАЇНУ!

Науково-бібліографічний відділ

Науково-бібліографічний відділ здійснює формування баз даних з історії України, укладання поточних, ретроспективних і біобібліографічних покажчиків та їх популяризацію.

Бібліографічна діяльність НІБУ тісно пов’язана з історичною наукою. Упродовж багатьох років вчені Інституту історії України НАН України пропонують актуальні теми, що потребують бібліографічного забезпечення, здійснюють науковий супровід і рецензування видань Бібліотеки. 

Бібліографічний покажчик «Історія України», який є «унікальним енциклопедично-бібліографічним проєктом загальнонаціонального рівня», був започаткований у 1968 році. Наразі маємо 54 випуск цього видання. Повна версія бібліографічного покажчика «Історія України» за 2021 рік доступна для перегляду тут. Попередні випуски (від 1996 року) доступні тут.

На основі покажчика «Історія України» за 2008 рік створено однойменну БД в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі. Нині електронний ресурс «Історія України» за 2008–2020 рр. становить понад 62 000 бібліографічних записів.

У 2014 році започатковано БД «Історія України. Ретро», яка доповнює БД «Історія України 2008–...» матеріалами, що не увійшли до покажчиків.

Серед тематичних покажчиків останніх десятиліть слід відзначити «Матеріали до бібліографії Києво-Печерської лаври» (2006), 2-й випуск бібліографії «Політичні репресії радянської доби в Україні» (2008).

З 2011 року фахівці відділу створюють тематичні бази даних «Суспільство і влада в Україні на етапі соціально-економічних перетворень 1919–1938 рр.» та «З історії повсякденного життя в Україні 20–30-х років ХХ ст.».

До 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка започаткувано бібліографічний проєкт «Історична Шевченкіана». У 2016 році побачив світ однойменний бібліографічний покажчик.

До 100-річчя від дня народження Людмили Павличенко – легендарної снайперки, учасниці Другої світової війни, історикині, яка працювала в НІБУ у 1939–1941 роках – виданий біобібліографічний покажчик «Людмила Павличенко – воїн, історик, громадянин».

До 70-річчя закінчення Другої світової війни було розпочато формування БД «Сучасний дискурс Другої світової війни в російській науковій літературі та публіцистиці». У 2018 році вийшов однойменний анотований бібліографічний покажчик, на сторінках якого представлені джерела, що висвітлюють полярні погляди і оцінки російських істориків і публіцистів на міжнародну політику того періоду, головні військові дії, окупаційний режим, сталінські репресії воєнного часу.

У 2017 році розпочато формування БД «Українська революція 1917–1921 років: джерела та матеріали» про звитяжні події 100-річної давнини у вітчизняній історії.

БД «Українські історики міжвоєнної доби (1918–1939)», розпочата у 2020 році, поповнюється матеріалами про вчених, які працювали в структурних підрозділах НАН України у перші двадцять років її діяльності. Містить бібліографічні описи праць істориків і літературу про них в друкованих документах і в електронних ресурсах.

Підготовлено бібліографічний список «Епідемії в Україні: сторінки історії», що висвітлює тему спалахів минулих епідемій в Україні.

Покажчик «Особистість в історії : матеріали до біобібліографії» підготовлено з нагоди відзначення на державному рівні у 2020 році ювілеїв видатних діячів України, Самійла Величка, Миколи Петрова, Миколи Зерова.

У 2022 році до роковин Чорнобильської катастрофи підготовлено бібліографічний список «Чорнобиль.36».

До ювілейної річниці проголошення незалежної української держави підготовлено покажчик «30 років Незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія». У виданні зібрана література,  яка хронологічно охоплює період від початку демократизації українського суспільства, так званої «перебудови», до теперішнього часу і висвітлює найбільш важливі процеси розвитку держави.

До 140-річчя українського політичного діяча, історика, історіософа, соціолога, публіциста В’ячеслава Липинського підготовлено бібліографічний список «В’ячеслав Липинський – історик, державник, патріот».

Бази даних доступні в електронному каталозі на сайті НІБУ.

 

Наші бібліографічні посібники розміщені у вільному доступі за адресою: bit.ly/webnibu.

Відділ працює:

Корпус 24, кімната 33, другий поверх
тел.: (044) 280-80-43
е-mail: nibu.nbv@ukr.net
Контактна особа - Стегній Дарія Георгіївна, зав. відділу