ДЯКУЄМО ЛІКАРЯМ, ЯКІ РЯТУЮТЬ КРАЇНУ!

Науково-бібліографічний відділ

Науково-бібліографічний відділ здійснює формування баз даних з історії України, укладання поточних, ретроспективних і біобібліографічних покажчиків та їх популяризацію.

Бібліографічна діяльність НІБУ тісно пов’язана з історичною наукою. Продуктом співпраці з Інститутом історії України став бібліографічний покажчик «Історія України», який є «унікальним енциклопедично-бібліографічним проєктом загальнонаціонального рівня». Перший випуск покажчика, «Історія України» за 1968 рік, побачив світ у 1971 році. Наразі маємо 52 випуск цього видання. Повна версія бібліографічного покажчика «Історія України» за 2019 рік доступна для перегляду тут. Попередні випуски (від 1996 року) доступні тут.

На основі покажчика «Історія України» за 2008 рік створено однойменну БД в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі. Нині електронний ресурс «Історія України» за 2008–2018 рр. становить понад 55000 бібліографічних записів.

У 2014 році започатковано БД «Історія України. Ретро», яка доповнює БД «Історія України 2008–...» матеріалами, що не увійшли до покажчиків.

Серед тематичних покажчиків останніх десятиліть слід відзначити «Матеріали до бібліографії Києво-Печерської лаври» (2006), 2-й випуск бібліографії «Політичні репресії радянської доби в Україні» (2008).

Висвітлення соціально-економічного, політичного, культурного життя у 20–30-ті рр. ХХ ст. завжди привертало увагу вчених-істориків. У рамках співробітництва з Інститутом історії України відділ формує тематичні БД «Суспільство і влада в Україні на етапі соціально-економічних перетворень 1919–1938 рр.» та «З історії повсякденного життя в Україні 20–30-х років ХХ ст.».

До 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка НІБУ спільно з Інститутом історії України започаткувала бібліографічний проєкт «Історична Шевченкіана». У 2016 році побачив світ однойменний бібліографічний покажчик.

До 100-річчя від дня народження Людмили Павличенко – легендарного снайпера, учасника Другої світової війни, історика, яка працювала в НІБУ у 1939–1941 роках – виданий біобібліографічний покажчик «Людмила Павличенко – воїн, історик, громадянин».

До 70-річчя закінчення Другої світової війни було розпочато формування БД «Сучасний дискурс Другої світової війни в російській науковій літературі та публіцистиці». Науковий супровід проєкту здійснили вчені Інституту історії України. У 2018 році вийшов однойменний анотований бібліографічний покажчик, на сторінках якого представлені джерела, що висвітлюють полярні погляди і оцінки російських істориків і публіцистів на міжнародну політику того періоду, головні військові дії, окупаційний режим, сталінські репресії воєнного часу.

У 2016 році було створено БД «30 років незалежності України: наукове осмислення».

До 100-річчя подій «Української революції 1917–1921 років: джерела та матеріали» започатковано однойменну БД.

До 35-річчя Чорнобильської катастрофи підготовлено бібліографічний список «Чорнобиль.35».

Бази даних доступні в електронному каталозі на сайті НІБУ.

 

Наші бібліографічні посібники розміщені у вільному доступі за адресою: bit.ly/webnibu.

Відділ знаходиться в кімнаті № 33 (другий поверх), корпус 24.
Контактний телефон: (044) 280-80-43
Email: nibu.nbv@ukr.net
Зав. відділу: Мусіна Зейтуна Хамзяївна