Організаційно-методичні питання

 

 

 

Тітова, Н. Взаємодія бібліотек, музеїв та архівів в контексті збереження історико-культурної та документальної пам’яті регіону [Електронний ресурс] / Н. Тітова // Краєзнавча робота бібліотек в контексті консолідованого партнерства з архівами, музеями та краєзнавцями області : матеріали обласної міжвідомчої науково-практ. конф., 14 груд. 2023 р., м. Дніпро / Дніпропетр. обл. універс. наук. б-ка ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія : сайт. - Дніпро, 2023. - Режим доступу

Директор Дніпропетровської ОУНБ у своїй доповіді зазначила, що зміни, які відбуваються в краєзнавчій роботі бібліотек в умовах ведення росією повномасштабної війни в Україні, активізують посилення взаємодії бібліотек з музеями й архівами у різних аспектах своєї діяльності. Ця взаємодія зумовлена розширенням комунікаційних функцій установ, організаційно-технологічними змінами і важливими завданнями щодо кропіткого і ретельного формування та збереження друкованих і електронних ресурсів цього трагічного історичного періоду в житті нашої держави та організації забезпечення доступу до них. У Дніпропетровській області на сьогодні налічується 1 718 бібліотек різних систем і відомств, з них 3 обласних в Дніпрі та 612 бібліотек в ТГ області. В бібліотечних фондах області зберігаються численні документальні матеріали про край: література з історії міст і сіл, твори місцевих письменників, обов’язковий примірник видань, який відповідно до чинного законодавства надходить тільки в ДОУНБ і має статус довічного збереження. Бібліотеки Дніпропетровщини систематично готують тематичні списки та бібліографічні покажчики краєзнавчої літератури, організовують тематичні виставки з історії краю, зустрічі з учасниками історичних подій, видатними діячами, створюють електронну базу краєзнавчих документів.

 

Методичні рекомендації щодо розроблення стратегічних і програмних документів стосовно розвитку культури на регіональному та місцевому рівні [Електронний ресурс] / Міністерство культури та інформаційної політики України. - Київ, 2023. - 28 с. - Загл. с титул. экрана.

У Додатках є Перелік нормативно-правових актів, з якими рекомендовано ознайомитись всім учасникам, які беруть участь в розробці проекту стратегії / програми розвитку культури на регіональному та місцевому рівні, Короткий огляд етапів планування розвитку та функціонування сфери культури в територіальних громадах / регіонах, Форма для підготовки плану дій щодо планування розвитку та функціонуванн сфери культури в територіальних громадах / регіонах і т. ін.

 

Бібліотечне краєзнавство для розвитку громади : методичні поради / Черкас. обл. універс. наук. б-ка ім. Тараса Шевченка ; уклад. І. В. Терещенко ; ред. О. І. Дяглюк. - Черкаси, 2023. - 12 с. – Список рекомендованих джерел: с. 8-9.

Методичний посібник «Бібліотечне краєзнавство для розвитку громади» знайомить бібліотекарів з основними напрямками та формами роботи з популяризації краєзнавчих знань, формування фондів відповідного спрямування. Видання призначене для бібліотечних працівників, фахівців у галузі культури.

 

Дубина, Л. Як написати проєкт: методичні рекомендації бібліотекарям / Л. Дубина // Бібліотечна орбіта Кіровоградщини. - Кропивницький, 2023. - Вип. 14. - С. 61-66.

Головний бібліотекар науково-методичного відділу ОУНБ ім. Д. І. Чижевського Любов Дубина дає покрокову інструкцію реалізації бібілотечних проєктів – від пошуку грантових програм і написання заявки до реалізації завдань і звітування.

 

Виставка нових надходжень на сайті Одеської національної наукової бібліотеки : методичні рекомендації / Одес. нац. наук. б-ка ; упоряд. С. М. Герасимова ; ред.: Н. Г. Майданюк, І. С. Шелестович . – Одеса, 2023. - 32 с.

У виданні представлено структуру виставки нових надходжень на сайті ОННБ, викладено основні етапи загального систематизування документів, його принципи та правила для формування виставки. Описано порядок підготовки видань для виставки нових надходжень на сайті ОННБ та подано рекомендації щодо її оформлення. Окремо виділено розділ «Краєзнавство Одещини» як одну з пріоритетних сфер роботи ОННБ, що є зональним центром з розробкиосновних напрямів та підготовки видань загальнонаціональної та краєзнавчої бібліографії.

 

Лисюк, Ю. Мандрівна бібліотека або як виглядає рятувальне коло для Луганської обласної бібліотеки  // Бібліосвіт: Інформ. вісник. - 2023. - №1. - С. 65-69.

Луганська обласна універсальна наукова бібліотека вже вдруге переживає евакуацію. З початком антитерористичної операції на Сході України 2014 р. бібліотека перемістилася до підконтрольного Україні Старобільська – містечка, розташованого за 70 км від лінії фронту. Звідти Луганська ОУНБ почала нове життя під брендом Good library, популяризуючи серед населення Луганщини новий формат доступної бібліотеки з акцентом на неформальній освіті, ІТ технологіях та інклюзії.

На початку березня 2022 р. російські війська окупували Старобільськ. Бібліотека місяць перебувала в окупації, через що опинилась у повністю замороженому стані: бібліотекарі в перші дні вторгнення встигли хіба що забрати деяку техніку, установчі документи й особисті речі.

Нині команда Луганської обласної універсальної бібліотеки працює в чотирьох містах країни. Юридична адреса – м. Черкаси. Мандрівна бібліотека вже закріпилася в цьому місті й налагоджує офлайнову роботу, збирає нову колекцію книг. Після деокупації рідної області Good library має намір повернутися до обласного центру – м. Луганськ, і вже втретє, почати все спочатку.