Інноваційні технології

 

 

Шевцова, Л. Цифровізація краєзнавчої діяльності бібліотеки // Бібліотека у форматі Д. - 2022. - № 1. - С. 50-52.

     Провідний бібліограф Миколаївської обласної бібліотек для дітей імені В. О. Лягіна у своїй публікації розповідає про досвід використання нових інформаційних технологій у краєзнавчій діяльності. Зазначено, що на сайті цієї бібліотеки у розділі "Моя Миколаївщина" представлені усі краєзнавчі бібліографічні видання, однак, особливе значення надається популяризації творчості письменників краю. Наприклад, віртуальний проєкт "Письменники Миколаївського краю" налічує 14 розділів. Публікація супроводжується ілюстративними матеріалами, які розкривають розмаїття електронних продуктів і послуг дитячої книгозбірні. Особливу увагу привертає інформація про онлайн карту "Миколаїв. Де я живу", що знайомить із незвичайними куточками, про які знають не всі (артоб'єкти, графіті, мурали тощо). Краєзнавча гра-подорож GPS навігатор містом пропонує "Топ-9" найцікавіших місць, які варто відвідати у Миколаєві.

 

       Мапа бібліотечного досвіду 2021 : огляд інновац. бібл. досвідів та впровадж. бібл. послуг / Рівненська обл. універс. наук. б-ка, Рівне. обл. від-ня УБА ; уклад. Н. П. Волян, С. П. Ступницька ; ред. З. М. Тирак. - Рівне, 2021. - 48 с. : фот.

 

       У збірнику розглянуто досвід публічних бібліотек Рівненщини щодо втілення інновацій обласними, міськими та сільськими бібліотеками, у тому числі, й у напрямі промоції краєзнавчих видань, створення краєзнавчого цифрового контенту.

       Зокрема, заступник директора Рівненської ОУНБ О. Л. Промська висвітлила досвід збереження та популяризації культурної спадщини краю шляхом створення цифрових бібліотечних продуктів (с. 5-6).

       Зав. відділу краєзнавства Рівненської ОУНБ О. І. Гумінська на сторінках цього видання представила літературні відеопроєкти своєї книгозбірні (с. 6-8).

       О. Ю. Самсонюк у своїй публікації розкрила мету та зміст краєзнавчого проєкту "Рівне та рівняни у фотографіях. Цифрова пам'ять Рівного", реалізованого фахівцями відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Бібліотеки (с.10-12).

       Про роль літературної студії "Погорина" у презентаціях поетичних збірок, романів рівненських письменників йдеться у огляді Н. В. Васюк (с.13-16).

       Зав. відділу соціокультурної діяльності Рівненської ОУНБ І. В. Усович розкрила досвід реалізацій ідеї голосних читань книг про Рівненщину та рівненських авторів у виконанні бібліотекарів та авторів книг (с.17-18).

       Провідний бібліотекар ЦМБ ім. В. Короленка м. Рівне Н. Б. Гайдук у краєзнавчій розвідці "Рівне 1991-2021. Пам'ятники та пам'ятні дошки" презентувала грунтовний бібліографічний покажчик з аналогічною назвою (с.38-39).

        У кінці методичного видання подано вказівник тематичних рубрик.

 

 

      Забіянов Є. Від краєзнавчого блогу до електронної бібліотеки: на прикладі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського // Діяльність бібліотек у забезпеченні вивчення і популяризації історико-культурної спадщини регіонів: історія, сьогодення, перспективи: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., м. Київ, 4 листоп. 2021 р. / Нац. іст. б-ка України. - Київ, 2021. - (Шості Краєзнавчі читання пам’яті академіка Петра Тронька).

        У статті зазначено, що бібліотеки активно впроваджують нові інформаційно-комунікаційні технології та виконують почесну місію ініціаторів та організаторів інформаційних сайтів, репозитаріїв, зведених електронних каталогів та інших ресурсів, пропагуючи переваги відкритого доступу до інформації та знання.

       Також автор визначає одним із важливих напрямів краєзнавчої діяльності бібліотеки поширення краєзнавчих знань, яке передбачає синтез традиційних і новітніх форм, особливо сьогодні, коли невпинно зростає попит на електронну інформацію.

       Надалі автор на прикладі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського (ООУНБ) розглядає генезис власних бібліотечних цифрових інформаційних проєктів.

        Так, мережевим стартапом став Блог відділу краєзнавчої літератури і бібліографії «Одеський краєзнавець». Наповнення змісту розділів блогу здійснюється за темами: «Що читати про край», «Міста і містечка Одещини», «Славетні земляки», «Письменники-ювіляри», «Туристична Одеса», «Історія ООУНБ».

      Окрім того, для популяризації туристичної привабливості регіону використовуються наступні вебліографічні складові елементи блогу:

- функціональні розділи «Сайти» та «Посилання» містять корисні посилання на краєзнавчі інтернет-ресурси, блоги, інформаційні веб-портали, віртуальні інтерактивні галереї Одеси та Одеської області;

- інформаційний блок «Одеські замальовки» розкриває найцікавіші факти з історії краю та його мешканців.

- за допомогою сторінок «Фільми про Одесу» та «Відео» можна знайти найпопулярніші кінофільми, документальні сюжети, телевізійні серіали про Одесу, відеоматеріали презентацій та екскурсій Одещиною.

    Також, автор відзначає, що важливою складовою інформаційного ресурсу «Одеський краєзнавець» є електронний документний фонд, формування якого здійснюється шляхом збереження електронних оригінал-макетів власних видань ООУНБ.

     Наступним кроком ООУНБ став проєкт «Цифрова бібліотека», яка містить електронні версії найцінніших друкованих краєзнавчих і місцевих документів.

    Підсумовуючи, автор зазначає, що головною метою всіх бібліотечних інновацій є підвищення рівня бібліотечно-бібліографічної діяльності для максимально повного задоволення інформаційних, освітніх і культурних запитів користувачів.

дивись докладніше